اخبار انجمن آذر 1392

۱۰ قلم داروی درمان نازایی در لیست تصویب و بررسی قرار دارد مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور با بیان اینکه درمان‌های نازایی خدمات لوکس و مازاد نیست، گفت: در تلاش هستیم تا اقلام دارویی درمان نازایی را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.
دکتر محسنی بندپی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران ضمن بیان مطالب فوق اظهار کرد: "سازمان بیمه سلامت کشور" و "سازمان تامین اجتماعی" وارد مذاکره شده‌اند تا اقلام دارویی درمان‌های نازایی را تحت پوشش "بیمه" قرار دهند.

وی با بیان اینکه درمان‌های نازایی جز خدمات لوکس و تکمیلی نیست، افزود: این نوع درمان‌ها یک نوع نیاز است لذا سعی می‌کنیم پوشش بیمه‌ای آنها نیز به گونه‌‍ای باشد که پرداخت از جیب بیماران تا سقف ۳۰ درصد بوده و حفظ شود.

وی خاطرنشان ساخت:چنانچه بیمه‌ها برای منابع مالی سال ۹۳ ضمانت داشته و بدانند که وضعیت مالی آنها پایدار خواهد بود، لیست این اقلام دارویی را مصوب خواهند کرد.
مشاهده فایل ضمیمه
تزريق واكسن آنفولانزا براي افراد عادي ضرورتي ندارد رئيس مركز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت با توجه به شروع فصل سرما و احتمال ابتلا به بیماریهای تنفسی از جمله آنفولانزا توصیه های بهداشتی به منظور پیشگیری از این بیماری به هموطنان ارایه داد.
دکتر محمد مهدی گویا در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار وب دا گفت: تزريق واكسن آنفولانزا براي افراد عادي ضرورتي ندارد.
وی افراد بالاي 65 سال ، خردسالان، خانم هاي باردار، مبتلايان به بيماريهاي قلبي، مبتلايان به بيماريهاي مزمن ريوي، مبتلايان به آسم، افراد مبتلا به نارسايي مزمن كليه، افراد مبتلا به نارسايي كبد و افراد تحت درمان به دليل بيماري سرطان، افرادي كه دچار ضعف ايمني هستند يا داروهايي مصرف مي كنند كه سيتم ايمني آن ها را ضعيف مي كند، را گروههای پرخطری دانست که باید نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنند.
رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر با تاکید بر این که واكسن آنفولانزا مخصوص گروه هاي پر خطر بوده و براي افراد عادي ضرورتي ندارد بيان كرد : به مبتلايان بيماري آنفولانزا توصيه مي كنيم ، از خود درماني و مصرف آنتي بيوتيك ها خود داري كنند و بجاي آن به پزشك مراجعه و به دستورات پزشک عمل كنند.
وي با تاكيد بر شستشوي مكرر دستها توسط بيماران و استفاده از مايعات گرم افزود : ترشحات تنفسي كه از طريق سرفه وعطسه در فضا منتشر مي شود مي تواند باعث انتقال بيماري به ديگران شود بنابر اين توصيه مي شود بيماران هنگام عطسه و سرفه از دستمال استفاده كرده و بعد از استفاده آن را در كيسه پلاستيكي قرار داده ودر سطل زباله قرار دهند.
مشاهده فایل ضمیمه
گزارش اولین جلسه کارگروه موسسین داروخانه ها درانجمن داروسازان ایران
مشاهده فایل ضمیمه
گزارش مختصری از برگزاری جلسه انجمن داروسازان ایران دراستان کرمان به قلم جناب آقای دکترشهابی عضو محترم هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران
مشاهده فایل ضمیمه
گزارش مختصری از برگزاری جلسه انجمن داروسازان ایران دراستان کرمان به قلم جناب آقای دکترشهابی عضو محترم هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران
مشاهده فایل ضمیمه
170 قلم داروی بیماران خاص و صعب العلاج تحت حمایتهای ویژه سازمان بیمه سلامت ایران قرار گرفت دکتر انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به ضرورت الزام ادغام و یکپارچگی صندوقهای بیمه ای در سطح کشور گفت: در حال حاضر هرکدام از صندوقهای بیمه ای کشور دارای ساز و کار مشخصی برای خود بوده و برای بیمه شدگان خود از منابع عمومی دولت ارائه خدمات می نمایند، در این میان تنها صندوق تامین اجتماعی است که در راستای ضوابط و وظایف قانون عمل می کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان: وی همچنین در راستای یکپارچه سازی صندوقهای بیمه ای افزود: برای رسیدن به این مهم در کشور باید یکسری الزامات را اجرایی نماییم:
- اجرای بند «الف» ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه در سطح کشور (اجرای پوشش فراگیر همگانی و اجباری بیمه سلامت برای تمامی آحاد جامعه)
- یکسان سازی منابع مالی ورودی تمامی صندوقهای بیمه ای
- هماهنگی و همکاری شورای عالی بیمه در راستای یکپارچگی که مقرر شد 4 اقدام را انجام دهد: (استقرار پایگاه اطلاعاتی ایرانیان و پوشش فراگیر و رفع همپوشانی، ارائه الگوی عقد قرارداد یکسان، یکسان سازی دستورالعمل رسیدگی به اسناد پزشکی و خرید راهبردی)
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: با شروع به کار این سازمان عملکرد ما از بیمه درمان نگر به بیمه سلامت نگر تغییر نموده است بنابراین در این راستا خدمات درمانی، بستری و نهایتاً توانبخشی برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود: با مدنظر قراردادن بحث خرید راهبردی در سازمان بیمه سلامت ایران ما به عنوان وکیل سلامت مردم در جامعه ایفای نقش نموده و به دنبال کاهش پرداخت از جیب آنان در تامین هزینه های درمانی هستیم.
دکتر محسنی بند پی تصریح کرد: ما در این زمان و فرصت 100 روزه کاری گزارش عملکرد این سازمان را به وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه نموده ایم یکی از مهمترین عملکرد ما ثابت نگه داشتن بحث پرداخت از جیب بیمه شدگان در تامین هزینه بوده که در این میان توانسته ایم فاکتورهای افزایش دهنده پرداخت از جیب را کنترل نماییم وی یکی از مهمترین این فاکتورها را داروی بیماران خاص و صعبالعلاج دانست و گفت: بر اساس انعقاد تفاهمنامه ای فی مابین وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد آرامش در نظام دارویی کشور ایجاد و مابه التفاوت افزایش قیمت ارز را برای اینگونه داروها پوشش دهیم.
این گزارش حاکی است بر اساس تفاهمنامه مذکور و همچنین نشست مشترک معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت ایران 170 قلم دارو بیماران خاص و صعب العلاج تحت پوشش حمایتهای ویژه قرار گرفت .
دکتر محسنی بندپی در این راستا متذکر شد: ما تاکنون مبلغ 300 میلیارد تومان مابه التفاوت قیمت دارو را به داروخانه های عرضه کننده این دارو ها ارائه نموده ایم تا مردم نگرانی خاصی را در تامین داروهای خود نداشته باشند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران یکی دیگر از اقدامات کاری خود را در حوزه سلامت و در راستای سیاستهای جمعیتی دولت و مجلس شورای اسلامی حمایت از داروهای درمان ناباروری دانست و افزود: برای استفاده اینگونه بیماران از خدمات تشخیصی – درمانی و داروئی حدود 6 قلم داروی درمان ناباروری را شناسائی نموده و ضمن اعلام آمادگی به معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امیدواریم بتوانیم در کوتاهترین زمان ممکن با تحت پوشش قراردادن آن، خدمات درمانی مطلوبی را به بیمه شدگان ارائه نماییم.
مشاهده فایل ضمیمه
فراخوان سازمان غذا و دارو؛ دعوت از علاقمندان فعال در صنعت داروسازی به منظور تامین نیاز بازار دارویی کشور در راستای سیاستها و اهداف نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران و به منظور تامین پایدار نیاز بازار دارویی کشور به داروهای مشتق از پلاسما، سازمان غذا و دارو از کلیه علاقمندان فعال در صنعت داروسازی دعوت به عمل می آورد با سرمایه گذاری در زمینه تولید و ارتقاء ظرفیتهای ملی، گامی بزرگ در جهت بومی کردن تولید این نوع داروها برداشته و دسترسی بیماران نیازمند به این فرآورده ها را تسهیل نمایند .
براساس این گزارش، سازمان غذا و دارو اعلام کرد: از کلیه افراد حقوقی و حقیقی که مایل به سرمایه گذاری و مشارکت در زمینه تولید داروهای مشتق از پلاسما و از جمله ایمونوگلوبین ها، آلبومین و فاکتورهای انعقادی در داخل کشور باشند به صورت ویژه حمایت خواهد کرد.
برپایه این گزارش، این حمایت شامل کلیه طرحهایی خواهد شد که زنجیره تولید این داروها را چه بصورت کامل و یا انجام بخشهایی از آن در داخل کشور فراهم می کند .
سازمان غذا و دارو براساس این گزارش، از کلیه داوطلبان و علاقمندان درخواست کرده است، پیشنهادات خود را تا تاریخ 30 آذر ماه سال جاری به این سازمان ارسال کنند.
گفتنی است: دبیرخانه جذب پیشنهادات: دفتر ریاست سازمان غذا و دارو به نشانی: تهران – خیابان انقلاب- خیابان فخررازی – نبش خیابان وحیدنظری– ساختمان سازمان غذا و دارو و شماره تلفن : 66405598 می باشد.
مشاهده فایل ضمیمه
باحکم مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر خانم دکتر شریفیان رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو شد به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان غذا و دارو متن حکم به این شرح است:
سرکار خانم دکتر شریفیان
سلام علیکم؛
احتراما ، با توجه به سوابق ، تجارب و تعهد سرکار عالی به عنوان رئیس اداره ملزومات دارویی این اداه کل منصوب می شوید .
ااولویت کاری شما شفاف سازی ، تسریع و تدوین دستورالعمل ها و ا ستانداردهای مرتبط با ملزومات دارویی می باشد . امید است با بهره گیری از تخصص و تجارب همکاران محترم در ارتقای کیفی سیستم نظارتی بر ملزومات دارویی موفق و موید باشید .

دکتر مهدی پیرصالحی
مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر
مشاهده فایل ضمیمه
پوشش قیمتی 75 درصدی 170 قلم داروی بیماران خاص توسط بیمه ها بر اساس تفاهمنامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور تحت پوشش قرار دادن داروهای بیماران خاص و صعب العلاج از محل یارانه دارویی، 75 درصد قیمت 170 قلم دارو تحت پوشش بیمه قرار گرفت.
به گزارش وب­دا؛ اهم برنامه های انجام شده در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در 100 روز گذشته به این شرح است:

تامين دارو و ايجاد آرامش در بازار دارويی

· تلاش برای حذف بازرسی کالا در مبدا و افزايش مدت اعتبار ترخيص با حداقل اسناد و همچنين درخواست عدم نياز به تائيد اسناد حمل توسط اتاق بازرگانی کشور ذينفع برای شرکت­های دارويی از بانک مرکزی ج.ا.ايران.
· الزام شرکت­های واردکننده دارو و مواد اوليه دارويی به اخذ مجوز ورود از اداره کل دارو، قبل از هر گونه سفارش به منظور مديريت واردات دارو.
· به منظور پايش قيمت داروهای وارداتی فوريتی درخواست قيمت­گذاری داروهای فوريتی در کميسيون قانونی قيمت­گذاری دارو.
· تلاش برای جبران افزايش قيمت دارو برای بيماران خاص و صعب العلاج که در اين راستا اجرای تفاهم­نامه با وزارت کار، رفاه و تامين اجتماعی و سازمان­های بيمه­گر به منظور تحت پوشش قراردادن داروهای بيماران خاص و صعب­العلاج از محل يارانه دارويی که از اين طريق بيش از 170 قلم از اين داروها که تامين هزينه آن­ها برای بيماران مذکور بسيار مشکل بود به طور ميانگين حدود 75 درصد قيمت آن­ها تحت پوشش بيمه قرار گرفت.

ارتقای کيفيت، ايمنی و امنيت فراورده­های غذايی

· توسعه تفاهم­های فرابخشی غذا و اقداماتی از قبيل تفاهم­نامه در زمينه انجام استانداردها با موسسه استاندارد، صورتجلسات مرتبط با سازمان دامپزشکی کشور، ايجاد زمينه­های تفاهم با انجمن صنايع فرآورده­های لبنی، تفاهم­نامه با گمرکات و سازمان استاندارد، تفاهم­نامه با بازرگانی دولتی ايران، تفاهم­نامه با سازمان استاندارد به منظور هماهنگی و کاهش موازی کاری در زمينه نظارت بر فرآورده­های آرايشی بهداشتی و مواد خوراکی آشاميدنی با حضور نمايندگان سازمان استاندارد.
· تهيه و ابلاغ دستورالعمل کميته مشاورين استانی و بازنگری و اصلاح چندين دستورالعمل که از جمله آن می­توان به اصلاح دستورالعمل سردخانه­های مواد غذائی، دستورالعمل شناسه نظارت بر مشاغل خانگی و اصلاح ضوابط مواد غذايی و ضوابط ورود مواد اوليه و فرآيند شده محصولات غذايی و آشاميدنی نام برد.
· نمونه­برداري­های مشترک با سازمان دامپزشکی کشور و ابلاغ دستورالعمل جديد در مورد فرآورده­های گوشتی


حمايت از توليدكنندگان تجهيزات پزشكي

· اقدام به صدور مجوز واردات با قيمت پايه پايين تر به واردكنندگان به منظور كاهش قيمت استنت­هاي قلبي براي بيماران كه در نتيجه شاهد كاهش 50 درصدي قيمت اين محصول در بازار مي­باشيم.
· ساماندهي امر توزيع و ابلاغ رسمي سود قانوني برای فروش تجهيزات و ملزومات پزشکی به مراکز مجاز عرضه
· تسهيل و تسريع در صدور پروانه­هاي توليد به منظور ايجاد انگيزه در توليدكنندگان تجهيزات پزشكي ضمن رعايت ضوابط و مقررات و کاهش زمان صدور به 3 روز. همچنين به منظور حمايت از توليدات داخلي، در صورت رفع نياز كشور، از صدور مجوز واردات محصول مشابه خودداري مي­شود.
· در راستاي در دسترس بودن تجهيزات پزشكي، طرح ثبت تجهيزات پزشكي به منظور تسريع و تسهيل در صدور مجوزهاي واردات و ترخيص با تعبيه نيازهاي زيرساختي و نرم­افزاري آن در حال انجام است.
مشاهده فایل ضمیمه
مقابله طلایی با سلول‌های سرطانی تحقیقات جدید نشان می‌دهد، ترکیب موجود در انگور قرمز در کنار ذرات طلا می‌تواند به مقابله با سلول‌های سرطانی در محیط آزمایشگاه منجر شود.
ایسنا: مطالعات چند دهه قبل حاکی از اثربخشی فناوری نانو در ترکیب با شیمی‌درمانی است که می‌تواند عوارض جانبی بر روی بافتهای سالم ناشی از هدف قرار دادن تومورهای سرطانی را کاهش دهد.
در سال 2012 میلادی یک تیم از محققان دانشگاه میسوری در تحقیقات خود دریافتند، ترکیب چای سبز و نانو ذرات طلا پس از کاهش میزان دوز داروهای شیمی‌درمانی قادر به از بین بردن سلولهای سرطان پروستات است.
محققان بیمارستان چشم‌پزشکی سانکارا نترایالای هند با الهام از این تحقیقات، از ترکیبات موجود در انگور قرمز برای مقابله با سلولهای سرطانی استفاده کردند.
نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که کارآیی ضدسرطانی ترکیبات انگور قرمز مشابه چای سبز بوده و این ترکیب از توانایی بالقوه برای تولید تصاویر شفافتر در اسکن برخوردار است.
این تصاویر بهتر به پزشکان کمک می‌کند تا نحوه تغییرات سلول‌ها قبل و پس از درمان را بدقت بررسی کنند.
ترکیب عصاره انگور قرمز با کلرید طلا منجر به شکل‌گیری نانو ذرات طلا شد؛ این نانو ذرات زمانی که در محیط آزمایشگاه در معرض سلولهای سرطان پستان قرار می‌گیرند، قادر به از بین بردن سریع این سلولها هستند که یک شیوه درمانی هدفمند محسوب می‌شود.
از این فناوری می‌توان برای تشخیص و درمان انواع مختلف سرطان استفاده کرد.
ترکیبات موجود در انگور قرمز همچنین دارای کاربردهای پزشکی دیگری نیز بوده و می‌تواند برای بیماران با علائمی مانند تهوع، مبتلایان به وبا و مشکلات کبد نیز مفید باشد.
مشاهده فایل ضمیمه
واکسن آنفولانزا را با تجویز پزشک تزریق کنید واکسن آنفولانزا مانند دیگر داروها باید توسط پزشک تجویز شود و مخصوصا در گروه سالمندان از مصرف خودسرانه آن باید پرهیز کرد.
به گزارش وب دا ؛ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: مزایای واکسن آنفولانزا برای بیماران سالخورده با ریسک خطر بالا (آنهایی که بیماری قلبی یا ریوی مزمن دارند) روشن است ولی وجود این مزایا برای بیماران با ریسک متوسط (ابتلا به دیابت، بیماری کلیوی و یا روماتولوژیک، سکته مغزی) و نیز برای بیماران با ریسک پایین به خوبی روشن نیست.
دکتر صفورا محبی گفت: نتایج 6 مطالعه کهورت انجام گرفته در دانشگاه مینسوتا نشان داد سالمندان واکسینه شده به میزان 39درصد کاهش در بستری شدن در اثر مشکلات ریوی داشتند و 50درصد مرگ ها کاهش پیدا کرد که این کاهش نتایج سودمند و خوبی از نظر پزشکی و مالی عاید می شود.
وی در خاتمه توصیه کرد: واکسن آنفولانزا مانند دیگر داروها باید توسط پزشک تجویز شود و مخصوصا در گروه سالمندان از مصرف خودسرانه آن باید پرهیز کرد
مشاهده فایل ضمیمه