اخبار انجمن آبان 1391

دارو را از ظرف اصلیش خارج نکنید والدین دارو را از ظرف اصلی خود خارج نکنند و همچنین به منظور پیشگیری از بروز مسمومیت دارویی در کودکان والدین دقت داشته باشند داروها را در کنار نوشیدنی ها قرار ندهند.
به گزارش وب دا، دبیر کمیته اجرایی تجویز منطقی دارو استان یزد تاکید کرد: والدین به منظور پیشگیری از بروز مسمومیت دارویی در کودکان به هیچ عنوان در حضور کودک یا مقابل چشم کودک دارو مصرف نکنند چرا که مواقع تنهایی کودک، بیشترین زمان بروز مسمویت کودکان می باشد و ممکن است کودک با تقلید از والدین دچار مسمومیت شود.
دکتر محمدرضا لطفعلینانی با اشاره به این که کودکان زیر 5 سال پرخطرترین گروه از نظر بروز مسمومیت ها هستند، ادامه داد: والدین هنگام خوراندن دارو به کودک مراقب مقدار دوز دارو به کودک باشند به عبارت دیگر والدین دقت داشته باشند دوز تکراری دارو به کودک ندهند.
وی ضمن تاکید بر اینکه کلیه داروها و مواد شیمیایی از دسترس کودکان خارج شود، افزود: نگهداری گیاهان آپارتمانی از جمله دیفن باخیا و گلهای زینتی همچون گیاه خر زهره ضمن بروز مسمومیت شدید در اطفال از عوامل خطرساز در مسمومیت اطفال است.
دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٩١
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
استرس سلامت کارکنان جوان را بیشتر تهدید می کند نتایج یک پژوهش جدید در انگلستان تاکید می کند که کارمندان جوان، ۴۰ درصد بیشتر از پرسنل قدیمی تر به دلیل استرس به بیماری مبتلا می شوند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، عامل استرس علاوه بر اثرات روانی ، ‌اثرات و پیامدهای جسمی متعددی نیز دارد . هیچ عضو یا ارگانی از بدن از اثرات آن مصون نیست .
بر اساس مطالعه جدیدی که با هدف بررسی استرس محیط کار به تازگی در انگلیس انجام گرفته، طی سال گذشته تقریبا از هر ۱۰ کارمند جوان ۱۸ تا ۲۴ ساله هفت نفر به دلیل استرس بالا به بیماری مبتلا شده اند.
این آمار در بین کارمندان میانسال تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.
کارشناسان انگلیسی در این مطالعه دریافتند کارمندان جوان بیشتر از پرسنل میانسال استرس دارند چون احساس می کنند در محیط کار مسوولیت های بیشتری بر آنها محول می شود. همچنین کارشناسان احتمال می دهند که کارمندان جوان بیش از کارمندان مسن تر از علائم استرس آگاه هستند.
لازم به ذکر است کارمندان جوان بیش از پرسنل میانسال استرس دارند چون احساس می کنند در محیط کار مسوولیت های بیشتری بر آنها محول می شود.
البته کارشناسان احتمال می دهند که کارمندان جوان بیش از کارمندان مسن تر از علائم استرس آگاه هستند.
تحقیقات نشان می‌دهد که وجود استرس به هزینه‌های انجام کار به طرق مختلف افزوده و سلامت و بهره‌وری کارکنان را به خطر می‌اندازد.
لازم به ذکر است حتمال غیبت کاری کارکنانی که دچار استرس بالایی می‌باشند، پنج بار در سال گزارش شده است.
استرس باعث اختلال در عملکرد دستگاه عصبی مرکزی، دستگاه عصبی خودکار، سیستم ایمنی و غدد اندوکرین(هورمون‌ ها) می ‌شود. در مقابله با استرس، دستگاه عصبی خودکار، مقدار زیادی هورمون استرس ‌زا آزاد می‌ کند که سبب بروز تغییرات فیزیولوژیک در بدن می‌ شود. به دنبال آن، دستگاه ایمنی بدن دچار بد عملکردی می‌ شود و شخص نسبت به ابتلا به بیماری‌ ها آسیب ‌پذیر می‌ شود.
آبان ۲۲, ۱۳۹۱
منبع:پزشکان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
نوشابه باعث آرتروز زانو می‌شود خبرگزاری فارس: محققان آمریکایی دریافتند مصرف نوشابه‌های گازدار باعث اضافه وزن و ابتلا به آرتروز زانو می‌شود.
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از خبرگزاری mena، تیم مشترکی از محققان بیمارستان زنان بریگهام و مرکز پزشکی تافتز در بوستن و دانشگاه براون آمریکا به اطلاعات جدید و خطرناکی درباره نوشابه های گازدار رسیدند که مصرف بسیار زیادی دارد و درهر خانه پیدا می شود.
پروفسور بینگ لو،سرپرست تیم تحقیقات گفت: مصرف نوشابه های گازدار شیرین شده - نه تنها همانطور که روشن است- احتمال ابتلا به چاقی و افزایش وزن را زیاد می کند بلکه احتمال ابتلا به آرتروز زانو به وی‍ژه در بین مردان را افزایش می دهد.
وی افزود: افرادی که بیش از ۵ نوشابه گازدار مصرف کردند؛ شدت بیماری آنها تا حد زیادی افزایش یافت و فاصله داخل مفصل زانو تا میزان زیادی - در مقایسه با آنهایی که این نوشابه های گازدار شیرین شده را اصلاً مصرف نکردند- کاهش یافت.
نتایج این تحقیقات دهم نوامبر به کنفرانس علمی انستیتوی بیماریهای روماتوئید شهر واشنگتن در آمریکا ارائه شد.
این تحقیقات به بررسی نوشابه‌های گازدار شیرین نشده «دایت» نپرداخت.
محققان گفتند که هنوز علت واقعی نقش نوشابه‌های گازدار شیرین شده در افزایش احتمال ابتلا به آرتروز زانو را نمی دانند یعنی اینکه آیا این امر به قند موجود در نوشابه و نتایج ناشی آن در افزایش وزن و فشار بر زانو باز می‌گردد یا به ماده دیگری که در نوشابه‌های گازدار وجود دارد و همچنان از نظر ما ناشناخته است.
محققان ژاپنی نیز هشدار داده‌اند مصرف نوشابه‌های گازدار خطر ابتلا به سکته مغزی را در زنان بیش از 80 درصد افزایش می‌دهد.
در همین حال، پژوهشگران آمریکایی هشدار داده‌اند که مصرف نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌های شیرین شده با شکر خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد.
تحقیقات جدید در آمریکا نشان می‌دهد مصرف روزانه 340 میلی لیتر نوشابه و آبمیوه های شیرین شده با شکر، افراد بویژه مردان را در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی قرار می دهد.
اخیراً نیز تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آدلاید آمریکا نشان داده بود که مصرف نوشابه‌های گازدار خطر ابتلا به آسم و انسداد ریوی مزمن را افزایش می‌دهد.
محققان با بررسی بیش از 2500 نفر دریافته‌اند: گاز موجود در نوشابه‌ها که ناشی از وجود اسید فسفریک است موجب خروج کلسیم از استخوانها شده و به پوکی استخوان و شکستگی های مکرر در افراد به ویژه زنان میانسال می‌انجامد.
آرتروز زانو از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالاتر از چهل سال است. آرتروز مفصل زانو، شایعترین بیماری تخریبی ازمیان مفاصل بدن است و میزان ابتلا در زنان نسبت به مردان بیشتر است.
آرتروز یک بیماری تخریبی در مفصل است که ازآ ن به بیماری مفصلی پیشرونده یاد می‌شود.
از این بیماری به نام‌های استئوآرتریت و استئوآرتروز نیز یاد می‌کنند.
با توجه به اینکه بیماری با افزایش سن پیشرفت می‌کند به آرتریت پیری نیز معروف است.
علاوه بر سن، علل ژنتیکی، نوع شغل و حرفه، چاقی، عوامل هورمونی و نژاد نیز می‌تواند در بروز این بیماری دخیل باشند.
شنبه 27 آبان 1391
منبع:خبر گزاری فارس
مشاهده فایل ضمیمه
ادغام برنامه مراقبت تخصصی دیابت در طرح پزشک خانواده پزشکان خانواده- معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه برنامه مراقبت تخصصی دیابت پس از استقرار کامل طرح پزشک خانواده به طور کامل در بسته خدماتی این طرح ادغام می‌شود، اظهار کرد: پس از آن پزشک خانواده بیماران دیابتیک را با توجه به پرونده الکترونیک آنها شناسایی کرده و تحت مراقبت قرار می‌دهد.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از ایسنا، دکتر سید حسن امامی رضوی در سمینار دیابت و عوارض آن که در بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، درباره مدیریت مراقبت تخصصی برنامه کشوری پیشگیری و کنترل دیابت اظهار کرد: در سالهای اخیر با تمرکز بر بیماریهای غیرواگیر نظامی را برای مراقبت از دیابت پیش بینی کرده و در قالب برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت به اجرا درآوردیم.
وی با بیان اینکه ساختار اساسی نظام ارائه خدمات در کشور، شبکه‌های بهداشت هستند، گفت: البته منظور از این شبکه‌ها تنها شبکه‌های بهداشتی و درمانی روستایی نیست بلکه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، مراکز سرپایی، مطب‌ها و تمام مراکز ارائه خدمات درمانی را در بر می‌گیرند.
وی با اشاره به اینکه با اتکا به برنامه پزشک خانواده در حال ساماندهی این شبکه‌ها هستیم، عنوان کرد: طرح پزشک خانواده از جمله اهداف کلان برنامه پنجم توسعه، نقشه تحول نظام سلامت در افق 1404 و نقشه جامع علمی سلامت است.
امامی رضوی با بیان اینکه دیابت به عنوان بزرگترین اپیدمی غرب بیشترین افزایش را در کل جهان دارد، گفت: متوسط هزینه‌های درمان دیابت نیز در دنیا رو به افزایش است.
وی ادامه داد: تجمیع برنامه‌های پراکنده مراقبت از دیابت یکی از رویکردهای ما در نظام ارائه خدمات است. اگر بناست نظام سامان یافته سلامت داشته باشیم بایستی بسته‌های جامع مراقبت‌های تخصصی را تدوین کرده و اجرا کنیم. برنامه کشوری دیابت در ایران نیز برای اجرا در مناطق روستایی از سال 1383 در همین راستا در نظام سلامت ادغام شد.
معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بر اساس نتایج و ارزشیابی‌ها، برنامه در سال 1388 برای اجرا در مناطق شهری مورد بازنگری قرار گرفت، عنوان کرد: تاکید برنامه مراقبت تخصصی دیابت، مراقبت مستمر بیمار برای کنترل مناسب بیماری، پیشگیری و درمان زودرس عوارض است.
وی اضافه کرد: برای نیل به این منظور شناسایی و ارزیابی وضعیت موجود در سطح یک و جلوگیری از عوارض این بیماری در سطح دو ارائه خدمات در دستور کار قرار گرفت. به هر روی باید توجه داشت به هر میزان که مراقبت‌ها جدی تر باشند بیشتر می‌توانیم از بروز عوارض‌های ناشی از آن جلوگیری کنیم.
امامی رضوی با بیان اینکه برنامه شهری مراقبت تخصصی دیابت از ابتدای سال 89 در شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت آغاز شد، گفت: این طرح به تدریج تا سال 91 در سایر استان‌ها به اجرا درآمد به طوری که اکنون جمعیت تحت پوشش این برنامه مراقبتی در کشور به 30 میلیون نفر رسیده است.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه ضمن تاکید بر ایجاد شبکه‌های مراقبتی در نظام سلامت اظهار کرد: به عنوان مثال شبکه دیابت می‌تواند ماموریت‌های مهمی در حوزه آموزش، پژوهش و مراقبت انجام دهد.
وی اضافه کرد: دو سال پیش نیز برای اینکه یکی از مشکلات نظام سلامت را حل کنیم، مداخله شبکه سرطان را درخواست کردیم. دو سال پیش هرسپتین یک داروی پرمصرف بود و بار مالی آن 200 میلیارد تومان برآورد می‌شود. یک علت عمده این امر این بود که راهنماهای مشخصی برای درمان سرطان سینه با هرسپتین وجود نداشت.
امامی رضوی با بیان اینکه به کمک شبکه سرطان توانستیم پروتکل‌های مشخصی برای مصرف هرسپتین طراحی کنیم، گفت: اجرای این پروتکل از اواسط سال 90 آغاز شد و با استقرار آن هزینه درمان سرطان سینه به کمک هرسپتین به 30 درصد کاهش یافت. ضمن آنکه نیاز بیماران نیز به طور کامل در این خصوص تامین شده است.
معاون درمان وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه در حال حاضر این ادغام ها برای کنترل و پیشگیری از بروز دیابت نیز در حال انجام است، اظهار کرد: راه طولانی در پیش داریم، امید است جامعه سالم‌تر و با تعداد مبتلایان کمتری به دیابت را در آینده نزدیک شاهد باشیم.
چهارشنبه, 24 آبان 1391 ساعت 09:38
منبع:پزشکان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
وزارت بهداشت: نگران تأمین دارو نباشید! معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به رغم مشکلاتی که در تأمین ارز مورد نیاز واردات دارو داشتیم ، مردم نباید نگران تأمین داروی مورد نیاز خود باشند.
واحد مرکزی خبر: معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: امیدواریم قول هایی که درباره تامین ارز داده شده است محقق شود زیرا دارو از ملزومات اصلی است.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به رغم مشکلاتی که در تأمین ارز مورد نیاز واردات دارو داشتیم ، مردم نباید نگران تأمین داروی مورد نیاز خود باشند.
امامی رضوی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر پس از نشست سالانه انجمن چشم پزشکان افزود: در تولید داخل مشکل نداریم مواد اولیه دارو در کشور موجود است و داروهایی که در کشور تولید می شود وضع معمول خود را دارد.
وی گفت: درباره برخی اقلام دارویی که هنوز وارد می شود و برخی از آنها مشابه داخلی هم دارد ، مشکل انتقال ارز وجود داشت که بخشی از آن تأمین شد و بخش دیگر هم تأمین می شود.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: امیدواریم قول هایی که درباره تامین ارز داده شده است محقق شود زیرا دارو از ملزومات اصلی است.
امامی رضوی همچنین گفت: اگر هزینه های بخش سلامت بموقع تأمین شود مردم می توانند با آسایش بیشتری زندگی کنند که در سال های گذشته دولت و مجلس توجه خوبی به این بخش و اختصاص اعتبارات داشته اند.
وی افزود: تکلیف قانونی که در برنامه چهارم هم داشتیم این بود که پرداخت از جیب مردم از 54 درصد به کمتر از 30 درصد برسد و باید دولت سهم خود را در پرداخت ها بالاببرد و این تکلیف در قانون دیده شد.
معاون درمان وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: بخشی از آن هم در اعتبارات جاری وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر دیده می شود و مجلس بخشی از بودجه های هدفمندی یارانه ها را برای این کار اختصاص داد .
امامی رضوی افزود: امیدواریم با تلاش هایی که می شود این بخش به حوزه سلامت اختصاص داده شود .
بیست و دومین همایش انجمن چشم پزشکان هشت آبان در مرکز همایش های رازی تهران آغاز شد و تا عصر فردا ادامه دارد.
۱۸ : ۲۰ -- ۱۳۹۱/۸/۱۱
منبع:امروزی ها
مشاهده فایل ضمیمه
در اجرای برنامه پزشک خانواده تعجیل نکردیم سلامت نیوز: معاون بهداشتی وزیر بهداشت با تاکید بر عزم وزارت بهداشت بر اجرای کامل برنامه پزشک خانواده تصریح کرد:« همیشه از ما ایراد می گرفتند که چرا برنامه پزشک خانواده را جلو نمی برید و حال که قصد اجرایی کردن این برنامه را داریم گفته می شود چرا در اجرای آن تعجیل می کنید.»
دکتر علیرضا مصداقی‌نیا با حضور در غرفه سلامت نیوز در نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با تاکید بر اینکه برنامه پزشک خانواده تنها روش جواب گویی به نیازهای فعلی و آینده سلامت کشور است گفت:«بیماران برای درمان باید هزینه های زیادی را از جیب خود پرداخت کنند که طبیعتا با اجرا شدن برنامه پزشک خانواده هزینه های بیماران تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و هزینه ها می رسد به آن رقمی که شایسته است هر فردی برای درمان از جیب خود پرداخت کند.»
وی ادامه داد:« در حال حاضر بیماران بیش از 54 درصد از هزینه های درمانی را از جیب خود پرداخت می کنند که باید اصلاح شود. با برنامه پزشک خانواده توزیع خدمات عادلانه تر خواهد شد و دسترسی مردم در تمام نقاط کشور به پزشک راحت تر می شود.»
معاون بهداشتی وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا پزشکان حاضر هستند به مناطق محروم اعزام شوند و در آنجا خدمت رسانی کنند تاکید کرد:« حقیقتا پزشکان ما جزء مسئولیت شناس ترین قشرهای جامعه هستند و کمتر قشری پیدا می شود که به اندازه پزشکان دلسوز و زحمتکش باشد ولی بهرحال باید شرایط لازم را برای حضور این افراد در مناطق محروم فراهم کنیم و تسهیلاتی را به آنها ارائه دهیم.»
وی افزود:« با تمهیداتی که اندیشیده ایم می توان دید که تعداد پزشکان در مناطق دوردست ما بیشتر می شود کما اینکه در برنامه پزشک خانواده روستایی این اتفاق افتاد و روستاییان دسترسی بیشتری به پزشک دارند و این بسیار مهم است بنابراین با اجرا شدن برنامه پزشک خانواده عدالت در توزیع خدمات بیشتر می شود و دسترسی مردم به خدمات افزایش می یابد.»
مصداقی نیا در پاسخ به اینکه آیا تاکنون بودجه ای برای اجرای این برنامه دریافت کرده اید گفت:« دولت به پزشکان سرانه می دهد و جمعیتی که تحت پوشش این پزشکان هستند در قبال پولی که دریافت می کنند باید خدمات ارائه دهند. وزارت بهداشت بنابرمصوبات قانونی که در مجلس پشتوانه اجرای برنامه پزشک خانواده است و بنابر مصوبات خود دولت و بنابر تصمیماتی که مشترکا با اعضای دولت گرفته شده است و برنامه ای که در هیات دولت به تصویب رسیده است موظف است برنامه پزشک خانواده را جلو ببرد.»
وی تاکید کرد:« کسی نمی تواند برنامه پزشک خانواده را متوقف کند در واقع اجرا شدن این برنامه وظیفه همگانی است و باید از این برنامه به صورت کامل پشتیبانی کنند.»
معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت:« در حال حاضر عده ای بر اجرای برنامه پزشک خانواده اعتراض دارند و می گویند اجرای این برنامه عجولانه است در حالی که برنامه پزشک خانواده باید در برنامه چهارم توسعه اجرایی میشد که این کار صورت نگرفت و در برنامه پنجم توسعه نیز باید زودتر از این زمان این برنامه را شروع می کردیم.»
وی افزود:« همیشه از ما ایراد می گرفتند که چرا برنامه پزشک خانواده را جلو نمی برید و حال که قصد اجرایی کردن این برنامه را داریم گفته می شود چرا در اجرای آن تعجیل می کنید.»
مصداقی نیا گفت:« مصمم هستیم که برنامه پزشک خانواده را به طور کامل اجرایی کنیم ودربسیاری ازمناطق این برنامه اجرایی شده است و در برخی از دانشگاه های علوم پزشکی این برنامه به صورت کامل اجرایی شده است و در بسیاری از دانشگاه ها ما به زودی این برنامه را به صورت کامل اجرا خواهیم کرد.»
وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار سلامت نیوز که چرا برنامه پزشک خانواده تنها در چهار دانشگاه علوم پزشکی اجرا شده است گفت:« برنامه پزشک خانواده در چهار دانشگاه علوم پزشکی رسما افتتاح شده است و تعداد قابل توجهی از استان ها آمادگی خود را برای اجرای این برنامه کتبا اعلام کرده اند و ما بررسی می کنیم دانشگاه ها و استان هایی که آماده تر هستند را انتخاب کنیم که ان شاءالله ظرف دو هفته آینده استان ها و دانشگاه های دیگر در لیست افتتاح قرار خواهند گرفت و خواهیم دید که پزشک خانواده با انرژی بالایی پیش خواهد رفت.»
بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: درمان:در اجرای برنامه پزشک خانواده تعجیل نکردیم.
تاريخ ارسال : 10آبان1391 - 21:2
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
داروهاي كمياب صادر نمي شود وزير بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي گفت: داروهاي كمياي به هيچ وجه صادر نمي شود.
به گزارش خبرنگار وب دا، دكتر مرضيه وحيد دستجردي با بيان اين مطلب اظهار داشت: مدتي به علت مشكلات در اختيار نداشتن ارز براي شركت هاي خصوصي مشكلاتي به وجود آمد كه خوشبختانه در اين زمينه حركت خوبي در بانك مركزي و بانك هاي عامل آغاز شد.
وي افزود:‌ با همکاری بانک مرکزی یک‌هشتم ارز مورد نیاز واردات دارو در یک سال، تامین شده و در اختیار شرکت‌های وارداتی دارو قرار گرفته و ذخاير به بازار آورده شد.
وزير بهداشت تصريح كرد: مردم در صورت احساس كمبود دارو مي توانند با شماره 1490 تماس گرفته و داروهاي مورد نياز خود را پيگيري و تهيه كنند.
وي با بيان اين كه داروی کمیاب صادر نمی‌شود، ‌ابراز داشت:‌ داروهایی مانند داروهاي بيوتك و با فناوري بالا صادر می‌شود که نیاز داخلی به آن کم و تولید آن در داخل زیاد باشد اين كار براي ما ارز آور بوده و موجب رونق دارويي كشور خواهد شد.
يکشنبه ١٤ آبان ١٣٩١- ٠٩:٠٦
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
30 سالگی سن آغاز پیری پوست در حدود 30 سالگی اولین چروک‌ها ظاهر می‌شوند؛ کبودی و گودی چشم‌ها افزایش می‌یابند، به حدی که کمبود رنگ دانه‌ها می‌تواند باعث برهم خوردن رنگ چهره شود.از سن 30 سالگی به بعد است که بازسازی سلو‌ل‌های تولید کنندۀ پوست، کاهش می‌یابد و همواری پوست کم می‌شود؛ این حالت در زمان خستگی زودتر به چشم می‌آید.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، برای جوان ماندن، پوست‌تان را با کرم متناسب با نوع آن مرطوب نگه دارید، سیگار نکشید و از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید، اجتناب کنید.
*پوست شما در 30 سالگی
در حدود 30 سالگی اولین چروک‌ها ظاهر می‌شوند؛ کبودی و گودی چشم‌ها افزایش می‌یابند، به حدی که کمبود رنگ دانه‌ها می‌تواند باعث برهم خوردن رنگ چهره شود.
*حدود 30 سالگی ، پوست تغییر می‌کند
در واقع از این سن به بعد است که بازسازی سلو‌ل‌های تولید کنندۀ پوست، کاهش می‌یابد؛ به علاوه، همواری پوست کم می‌شود خصوصاً این حالت در زمان خستگی زودتر به چشم می‌آید؛ یک بار در هفته از صمغ بر روی پوست‌تان استفاده کنید، این کار بازسازی سلولی را تقویت می‌کند؛ از ماسک‌های مخصوص درخشان کننده برای بازگرداندن روشنایی پوست استفاده کنید.
*معضل کبودی و گودی دور چشم
باز هم در 30 سالگی است که کبودی و گودی دور چشم اهمیت می‌یابد؛ در برخی موارد (استعمال دخانیات، عدم مراقبت‌های مرتب) ممکن است این کبودی و گودی‌ها حسابی جا خوش کنند؛ از آنجایی که این بخش از صورت، بسیار ظریف و حساس است و بر روی چهره تأثیر می‌گذارد؛ نشانه‌های افزایش سن و خستگی را به خوبی نشان می‌دهد؛ توجه‌تان به این قسمت را 2 برابر کنید، صبح و شب با دقت بسیار و به آرامی به خط کاسۀ چشم با دست ضربه بزنید.
* توجه به چین و چروک‌های واضح
اگر گفته می‌شود که یک زن دیگر هرگز مانند 30 سالگی‌اش زیبا نیست، فقط به خاطر چین و چروک‌های ریز نیست (خطوط باریک اطراف چشم‌ها و دهان)، بلکه دلیلش اولین چین و چروک‌ها هستند که خود را در برخی مناطق نشان می‌دهند؛ چین و چروک دور چشم، خطوط اخم و چین و چروک دور لب‌ها و بینی.
*با لکه‌های قهوه‌ای مبارزه کنید
30 سالگی آغاز دوره‌ای است که پوست ملانین کمتری تولید می‌کند و این دلیلی است برای کارکرد نامناسب رنگ دانه‌ها در این دوره، سپس لکه‌های قهوه‌ای اطراف چشم‌ها، لب‌ها، روی پیشانی (خصوصاً در طی دوران بارداری یا به دلیل مصرف قرص‌های ضدبارداری و یا قرارگرفتن در معرض آفتاب) ظاهر می‌شوند.
برای معالجۀ این لکه‌ها، باید از پوست‌تان با یک کرم ضد آفتاب یا یک کرم حاوی ویتامین A یا هیدروکینون که به طور موقت جلوی تولید رنگ دانه‌ها را می‌گیرد، محافظت کنید.
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۸
منبع:عصرايران
مشاهده فایل ضمیمه
آنغوزه خراسان جنوبی در بازارهای جهانی/ لزوم توجه به صنایع تبدیلی بیرجند – خبرگزاری مهر: آنغوزه یکی از گیاهان فرعی مرتعی خراسان جنوبی است که ارزش اقتصادی بالایی دارد اما به دلیل نبود صنایع تبدیلی در کشور روانه بازارهای جهانی می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، با پیشرفت علوم پزشکی بتدریج داروهای شیمیائی جایگزین داروهای گیاهی شد واستعمال آنها بمرور زمان گسترش یافت.
با گذشت زمان و روشن شدن ضرر و زیانهای ناشی ازمصرف داروهای شیمیائی و پیشرفت دانش روز افزون پزشکی، دانشمندان علاقه بیشتری به گیاه درمانی ابراز داشته اند.
پژوهشگران دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی، کارخانه ها و سازمان بهداشت جهانی برنامه وسیعی جهت استفاده از گیاهان داروئی تدارک دیده و مشتاق استفاده از گیاهان داروئی می باشند و اسناد چند هزارساله موجود در تاریخ طب و داروسازی نیز مبین تجربیات و اطلاعات ارزشمند گیاه درمانی است.
در این میان گیاهان مرتعی که از هدایای الهی است بدلیل سه ویژگی منحصر به فرد مشتمل بر ارزآوری و بهبود وضعیت اقتصادی، اشتغالزایی بالا و زودبازده تولید مورد توجه خاص قرار گرفته است.
در بهره برداری از محصولات فرعی مرتعی و جنگلی برگشت سرمایه و بازدهی محصول از سال دوم قابل دسترس است و به همین دلیل سود دهی بالا، مشارکت روستائیان عینیت پیدا می کند.
تنوع شرایط جغرافیایی و زیستگاهی خراسان جنوبی تغییرات شگرفی در جوامع گیاهی این سرزمین بوجود آورده است که به لحاظ بهره‌ وری و استفاده دارویی این تنوع یکی از ویژگیهای قابل توجه در استان می ‌باشد.
در ارتباط با اهمیت گیاهان دارویی استان، با توجه به اقلیم بیابانی آن، گیاهان به لحاظ تحمل شرایط سخت این مناطق دارای ویژگیهای خاص خود بوده و خواص متعددی دارند که با شناخت و استفاده از این خواص، مهمترین منابع درآمد عرصه‌ های طبیعی نیز حاصل می ‌شود.
آنغوزه، داروی گیاهی فراموش شده
آنغوزه یکی از هدایای الهی است که در دل کویر سوزان سر از خاک بیرون آورده تا نسخه ‌ای شفابخش برای بسیاری از آلام بشر باشد.
آنغوزه گیاهی است چند ساله که ریشه های آن بصورت افقی و به موازات سطح خاک قرار دارند و بدلیل گستردگی ریشه، در امر حفاظت خاک نقش مهمی را ایفا می کند.
با توجه به میزان بارندگی و سایر شرایط محیطی هر چند سال یکبار به بذردهی می رسد و بعد از بذر دهی بوته های آنغوزه برای همیشه خشک می شوند چون در گیاه بالغ تمامی شیره پرورده برای ساختن بذر به مصرف می رسد.
لزوم توجه مسئولان به ایجاد صنایع فرآوری آنغوزه در کشور
گیاه انغوزه سالی یک بار برداشت می شود و مدت برداشت حدود یک ماه است، برداشت گیاه انغوزه فقط با داشتن مجوز است و برداشت غیر قانونی آن جرم محسوب می شود.
در سال جاری با توجه به بارندگی‌های صورت گرفته و احیای مراتع مراحل مقدماتی بهره ‌برداری از گیاه دارویی آنغوزه در شهرستانهای قاین ، فردوس و بشرویه آغار شده است و این در صورتی است که بهره ‌برداری از آن فقط با اخذ مجوز و تعیین بهره ‌بردار امکان‌ پذیر است.
معمولا هر گیاه آنغوزه 20 تا 40 گرم شیره‌دهی دارد و از شیره آن ده‌ها نوع ماده دارویی ارزشمند به دست می ‌آید که به علت نبودن صنعت تبدیل در ایران، به صورت خام به دیگر کشورها صادر می‌ شود.
گیاه آنغوزه از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است هر کیلوگرم از این گیاه در بازار کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به قیمت بالایی به فروش می رسد که به نظر می رسد با این سود دهی بالا می توان با ایجاد صنایع تبدیلی ارزش اقتصادی زیادی را در کشور داشته باشیم.
برداشت 12 تن آنغوزه در استان
مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفتگو با مهر، از پیش بینی برداشت 12 تن آنغوزه در استان خبر داد و اظهارداشت: این میزان بیش از چهار میلیارد ریال ارزش ریالی دارد.
حبیب الله شریفی با اشاره به اینکه آنغوزه از نظر تجاری قیمت بالایی دارد، عنوان کرد: هر کیلو گرم آنغوزه بیش از 120 هزار تومان خرید و فروش می شود.
وی با بیان اینکه 680 هکتار مساحت قابل برداشت آنغوزه در سطح این استان وجود دارد، تصریح کرد: 100 درصد آنغوزه خراسان جنوبی به کشورهای حوزه خلیج فاس و اروپا صادر می شود.
وی با بیان اینکه مصرف این گیاه در صنایع دارویی است، عنوان کرد: صنایع فرآوری این گیاه در استان و کشور وجود ندارد.
وی با بیان اینکه شهرستان قاین امسال بهترین شرایط برداشت این گیاه را دارد، بیان داشت: به دلیل ارزش بالای اقتصادی آنغوزه برداشت این محصول به مزایده گذاشته می شود.
شریفی گفت: به منظور کمک به اقتصاد بهره برداران و همچنین ایجاد در"آمد و اشتغال و جلب مشارکت روستائیان و عشایر و جلوگیری از خروج ارز و مواد خام در عملیات بیولوژیک از گونه های صنعتی، دارویی مناسب هر رویشگاه با توجه به شرایط اکولوژیکی از قبیل آنغوزه، وشاء ، آویشن، کلپوره، زیره و... استفاده می شود.
مصرف بی رویه گیاهان دارویی خطر انقراض را در پی دارد
متاسفانه سودآوری های کلان اقتصادی و توجه روز افزون به تجارت جهانی گیاهان دارویی، مشکلات و مسائل ناگواری را برای این منابع به وجود آورده و نسل گونه های گیاهی را با خطر انقراض مواجه کرده است.
چرا که بخش عظیمی از تجارت مربوط به گونه های گیاهان دارویی است، که بعضا با شیوه های نادرست از طبیعت جمع آوری شده و علاوه بر اینکه به انقراض نسل گونه ها می انجامد، تنوع زیستی منطقه و جهان را نیز با خطر نابودی مواجه می سازد.استفاده مطلوب، منطقی و بهینه از این منابع که به لحاظ فناوری، بسیار کم هزینه تر و ساده تر از صنایع دارویی شیمیایی است، می تواند ضمن تامین بخشی از نیازهای عمده بهداشتی و درمانی جامعه از خروج مقادیر متنابهی ارز جلوگیری کرده و مانع گسترش وابستگی به بیگانگان شود.
خواص درمانی آنغوزه
آنغوزه دارای خواص درمانی بسیار است و حتی در دامپزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد در نظرحکمای طب سنتی، از نظر طبیعت خیلی خیلی گرم و نسبتاً خشک است و در درمان بیماری هایی چون تشنج، فلج، رعشه، سستی اعضاء بسیار مفید است.
همچنین آنغوزه در رفع بیماری های منشا عصبی، دستگاه تنفس، اسپاسم حنجره و دستگاه هضم، آسم و رفع یبوست افراد مسن به کار می رود.
ترکیبات گوگرد دار موجود در اسانس گیاه، از تولید چربی در بیماران با چربی خون بالا ممانعت می کند همچنین این گیاه در درمان سیاه سرفه، لارنژیت و هیستری نیز به کار برده می شود.
از آنغوزه در دامپزشکی به عنوان دافع انگل های دام و در تهیه بعضی از فراورده های غذایی نیز استفاده می کنند.
همچنین از شاخ و برگ خشک شده آنغوزه در زمستان برای تغذیه دام استفاده می شود.
لزوم مدیریت منسجم برای سود آوری گیاهان دارویی
محقق و پژوهشگر گیاهان دارویی در خراسان جنوبی در گفتگو با مهر، اظهارداشت: بهره وری درست از طبیعت برای استفاده دارویی باعث تداوم سودآوری و اشتغال درست و مناسب خواهد شد و در مقابل آن استفاده نادرست از طبیعت تخریب منابع طبیعی و نابودی گیاهان مفید در زیستگاه های نباتی را به دنبال خواهد داشت، که در ایران هنوز روند استفاده از گیاهان دارویی چهره ای کهن با شیوه های قدیمی دارد.محسن پویان اظهارداشت: برای شناساندن و استفاده از گونه های گیاهی استان در راستای توسعه اقتصادی، گیاهان دارویی نیازمند مدیریت منسجم و هدفمند بوده و باید به این منظور برنامه زمان بندی شده بلند مدتی تدوین شود.
وی اشاره به اینکه این استان نیازمند سرمایه گذاری ویژه در راستای فراوری گیاهان دارویی است، تصریح کرد: مسئولان اجرایی باید در این راستا زمینه و بسترهای لازم برای حضور سرمایه گذاران را فراهم کنند.خراسان جنوبی قابلیت تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی شرق کشور را دارد
رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان جنوبی در گفتگو با مهر اظهارداشت: با توجه به تنوع گیاهان دارویی در این استان و اسانس بالای برخی گونه های گیاهی این استان قابلیت تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی شرق کشور را دارد.
سید روح الله هاشمی افزود: یکی از نیازهای اساسی و اولویت های استراتژیک در کشور و استان، تحقیق و پژوهش در زمینه گیاهان برپایه گیاهان بومی، استراتژیک و دارویی است.
وی به ضرورت راه اندازی مرکز خدمات تخصصی زعفران و گیاهان دارویی در استان اشاره کرد و بیان داشت: با توجه به اهمیت گیاهان منطقه مانند زعفران، زرشک، عناب و.. در صادرات، صنایع دارویی و غذایی کشور و دنیا، این واحد اولویت اساسی خود را در زمینه تاسیس پژوهشکده زعفران و گیاهان دارویی دیده است.
هاشمی با بیان اینکه این مرکز در زمینی به مساحت 14 هکتار در محور بیرجند - خوسف واقع شده است، افزود: تاکنون اقدامات زیرساختی خوبی در این مرکز انجام شده که تهیه عنابستان 15 هکتاری، شناسایی و معرفی گیاهان دارویی منطقه، تبدیل مرکز به پژوهشکده و جذب دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و راه اندازی مطالعات و خدمات تخصصی زعفران از جمله اقدامات آتی مرکز خدمات تخصصی زعفران و گیاهان دارویی است.
تهران:۰۷:۲۱ , ۱۳۹۱/۰۸/۱۴
منبع:خبرگزاري مهر
مشاهده فایل ضمیمه
روابط عمومي‌ها در اجراي موفق‌تر برنامه پزشك خانواده وارد صحنه شوند پزشکان خانواده- مدير اجرايي برنامه پزشك خانواده خواستار همكاري و تعامل بيشتر مديران روابط عمومي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور در اجراي موفق‌تر برنامه پزشك خانواده شد.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از وب‌دا، دكتر محمد شريعتي در اجلاس مديران روابط عمومي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور و سازمان‌هاي تابعه ضمن بيان اين مطلب در تبيين نقش و اهميت روابط عمومي‌ها در اجراي برنامه پزشك خانواده گفت: اطلاع‌رساني، تبليغ، فراخوان، تغيير نگرش مديران و مردم و گردآوري نظرات مردم و مجريان از پرنامه پزشك خانواده مهم‌ترين وظايف روابط عمومي‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور در اجراي هرچه موفق‌تر برنامه پزشك خانواده است.
وي ضمن اعلام آمادگي و استقبال كميته‌هاي ستاد اجرايي برنامه پزشك خانواده از حضور و تعامل مديران روابط عمومي در اين ستاد به تشريح مشكلات پيش روي نظام سلامت كشور پرداخت و گفت: بي‌عدالتي در سلامت، سالمندي، شهرنشيني، حاشيه‌نشيني، بيمارستان محوري و تخصص گرايي، پايين بودن سهم بخش سلامت از توليد ناخالص ملي و كامل نبودن دسترسي و رضايت مردم به خدمات پزشكي از جمله چالش‌ها و مشكلات موجود پيش روي نظام سلامت كشور است.
دكتر شريعتي با اشاره به موضوع ضرورت اجراي برنامه پزشك خانواده در قانون برنامه پنجم توسعه گفت: مطالعه 10 ساله تطبيقي در 18 كشور اروپايي جهان حاكي از آن است كه تمام اين كشورها در طرح‌هاي بيمه سلامتي خود از پزشكان خانواده به عنوان دروازه‌بانان نظام سلامت، بهره‌ برده‌اند و اين برنامه ضمن ارتقاي كيفيت خدمات سلامت، كنترل هزينه‌هاي سلامتي را نيز سبب شده است.
مدير اجرايي برنامه پزشك خانواده با اشاره به اهداف اجراي برنامه پزشك خانواده گفت: كاهش هزينه‌هاي غير ضروري، افزايش پاسخگويي در بازار سلامت، افزايش دسترسي مردم به خدمات و افزايش پوشش خدمات سلامت از جمله مهم‌ترين اهداف اجراي برنامه پزشك خانواده در سراسر كشور است.
گفتني است: اجلاس مديران روابط عمومي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور و سازمان‌هاي تابعه امروز با حضور دكتر آقاجاني مشاور وزير و مديركل دفتر وزارتي و روابط عمومي، دكتر سيدحميد حسيني، مدير روابط عمومي وزارت بهداشت و مسئولين روابط عمومي معاونت‌ها در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد.
براساس اين گزارش در اين نشست از تلاش روابط عمومي دانشگاه‌هايي كه در بخش‌هاي پاسخگويي به رسانه‌ها، چاپ و انتشار نشريه خبري درون سازماني، توليد و ساخت تيزر، ارسال مستمر و منظم اخبار دانشگاه به نشريه درون سازماني سلام همكار، فعاليت‌هاي مددكاري و توليد و تدوين اخبار در پايگاه خبري و اطلاع‌رساني وب‌دا همكاري خوبي داشتند، تقدير به عمل آمد.
سه شنبه, 09 آبان 1391 ساعت 09:17
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
بهترين زمان مصرف ميوه بسیار مهم است که بدانیم چگونه و چه وقت باید میوه بخوریم و یا این که راه صحیح خوردن میوه‌ها چیست؟
به گزارش جهان به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ ميوه يکي از با ارزش ترين نعمت هاي الهي است .هرگز ميوه را پس از غذا مصرف نکنيد. ميوه را بايد قبل از غذا ميل کنيد تا ضايعات بدن دفع شود. ميوه منبع عالي آنتي اکسيدان هاست که بدن را سم زدايي مي کند
ميوه ها که کم کالري و سرشار از مواد مغذي است حاوي ترکيبات آنتي اکسيدان و ريزمغذي هاست که در صورت مصرف بين ساعت ۴ تا ۱۱ صبح (زمان مصرف صبحانه) در بدن بهتر جذب مي شود.
ميوه ها سرشار از عوامل طبيعي سم زدا مانند فلاوانوئيد، کاروتنوئيد و پلي فنولز است. اين ترکيب ها براي از بين بردن يا خنثي کردن سموم به بدن کمک مي کند. قند موجود در ميوه به سلامت کبد کمک مي کند تا اين عضو دفع طبيعي سموم را بهتر انجام دهد.
بهترین زمان مصرف میوه غیر از وعده صبح، در صورتی که غذا سنگین نباشد، میان وعده است. بعد از شام هم می توان میوه مصرف کرد. در وعده صبحانه بهتر است حداقل ۳ گروه از وعده های اصلی غذایی مثل نان و غلات، میوه ها و لبنیات وجود داشته باشد.فقط فراموش نکنید کره و خامه جزو چربی ها هستند و ماده لبنی محسوب نمی شوند.
میوه ها غنی از فیبر غذایی و حاوی قند ساده است. مصرف منظم میوه ها، میزان قند خون را کنترل می کند، کلسترول خون را کاهش می دهد و مانع از سخت شدن رگ های خون می شود. در صورت مصرف میوه بین ۴ تا ۱۰ صبح، تاثیر مصرف میوه ها بیشتر می شود.کاهش وزن ایجاد می کند .
نکته: به طور کلی میوه ها کم کالری و غنی از فیبرهای غذایی است. در نتیجه احساس سیری طولانی تری در فرد به وجود می آورد. این امر مانع از تمایل فرد به مصرف انواع شیرینی می شود. مصرف میوه باعث تعادل هورمون ها در بدن می شود تا بدن بتواند با چربی های مربوط به یائسگی و افزایش وزن بر اثر تعادل نداشتن هورمون های تیروئید مقابله کند.
يکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۰۲:۳۶
منبع:جهان نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
مصرف غذاهاي كلسيم دار و ورزش كردن دو اصل مهم در پيشگيري از پوكي استخوان مصرف غذاهاي حاوي كلسيم و ويتامين د و انجام حركات ورزشي به منظور حفظ سلامت و استحكام استخوان ها دو اصل مهم در پيشگيري از پوكي استخوان است.
به گزارش خبرنگار وب دا، دبير مركز تحقيقات استئوپروز با بيان اين كه سه دسته فعاليت ورزشي براي بيماران مبتلا به پوكي استخوان توصيه مي شود،‌ گفت: ورزش هاي تحمل وزن كه در اين ورزش ها، عضلات و استخوان ها بر خلاف جهت نيروي جاذبه فعاليت مي كنند در اين نوع ورزش ها، پا و ساق پا وزن بدن را تحمل كرده و فشار بدن بر روي استخوان هاي مركزي، يعني مهره ها و لگن وارد مي شود.
دكتر پاتريشيا خشايار افزود: از جمله اين ورزش ها مي توان به دويدن آهسته، پياده روي، بالا رفتن از پله ها، ورش هاي هواي، والبال، بسكتبال و راه رفتن در آب اشاره كرد.
وي تصريح كرد: ورزش هاي مقاومتي فعاليت هايي هستند كه با استفاده از كشش عضلات، به تقويت توده عضلاني و استحكام استخوان كمك مي كند اين ورزش ها شامي وزنه برداري، ژيمناستيك، شنا، دوچرخه سواري و كار با دستگاه هاي ورزشي ثابت است.
دكتر خشايار يادآور شد: فعاليت هايي كه وضعيت قرار گيري بدن در حلت نشسته و ايستاده را تصحيح مي كند براي بيماران مبتلا به پوكي استخوان بسيار مفيد است.
وي بيان كرد: فعاليت هاي روزانه واكثر ورزش هاي تركيبي از هر دو نوع حركت هاي تحمل كننده و مقاومتي است و داشتن يك شيوه زندگي سالم و انجام فعاليتهاي جسمي مختلف به تقويت عضلات و استحكام بخشيدن استخوان ها و در نتيجه پيشگيري از پوكي استخوان منجر خواهد شد.
دبير مركز تحقيقات استئوپروز گفت: در بيماران مبتلا به پوكي استخوان به ويژه در ناحيه مهره ها و لگن، ورزش با شدت زياد فعاليت هايي كه خطر سقوط ا افزايش مي دهد ممنوع است.
وي با بيان اين كه نوع ورزش در افراد سالمند با توجه به ميزان كاهش توده استخواني متفادت است، ابراز داشت:‌ براي افراد مسن تر، ورزش هاي نگه دارنده وزن مانند شنا، پياده روي در آب، دوچرخه سئاري و دوچرخه ثابت مناسب است.
دكتر خشايار خاطرنشان كرد: اين ورزش ها قدرت عضلاني را افزايش داده و به حفظ بهتر تعادل و در نتيجه كاهش خطر سقوط كمك مي كند.
رزش هاي تخمل وزن بهتر است حداقل 4 بار در هفته و هر بار بخ مدت 30 دقيقه انجام شود.
شنبه ٦ آبان ١٣٩١- ١٠:٠١
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
تولید 290 قلم ماده دارویی در دستور کار وزارت بهداشت است معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در راستای بی اثر کردن تحریم کشورهای استکباری تولید 290 قلم ماده دارویی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
دکتر مصطفی قانعی که برای افتتاح چند پروژه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به این استان سفر کرده بود در جمع خبرنگاران افزود: سالانه 600 میلیون دلار مواد اولیه دارویی در کشور وارد می شود که در 70 کارخانه دارویی تبدیل به داروی نهایی می شود.
وی یادآورشد: هم اینک محقق و مجری تولید 50 قلم مواد اولیه دارویی شناسایی شده است و تا آذرماه نیز شناسایی واجدان شرایط تولید 40 قلم دیگر مواد اولیه دارویی قطعی خواهد شد.
معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: محققان یادشده دانشگاهی هستند و تولید این مواد نیز در داخل دانشگاه ها انجام می شود که این مهم ارتباط بین دانشگاه و صنعت را نیز عمق می بخشد.
دکتر قانعی ادامه داد: انجام این مهم افزون بر صرفه جویی ارزی، دانش تولید دارو های یادشه نیز در کشور بومی و نهادینه خواهد شد.
وی گفت: بیشتر مواد اولیه یادشده داروهای ضد سرطان هستند که کارخانه تولید آن در کشور وجود دارد و با تولید مواد اولیه در این زمینه نیز خودکفایی حاصل خواهد شد.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: در زمینه تامین منابع مالی تولید مواد اولیه دارویی هیچ محدویتی وجود ندارد.
وی افزود: باتوجه به کسری اعتبارات پژوهش های غیر تولیدی که از مبلغ سه هزار میلیارد ریال کل بودجه دانشگاه ها در پارسال این رقم در امسال 40درصد تحقق پیدا کرده است اگر تدبیر نشود روند شتاب تولید علمی کند خواهد شد.
قانعی گفت: 30درصد تولید علمی کشور در دانشگاه های علوم پزشکی انجام می شود.
وی افزود: از مجموع دو هزارو 500 موسسه آموزش عالی 50 دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که تولید علمی 30درصدی بیانگر ظرفیت و قابلیت بالای این بخش است.
قانعی با اشاره به راه اندازی مرکز داده ها در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهارداشت: یکی از هدف های تحقیقات این است که داده های سلامت را جمع آوری و در اختیار تحلیلگران قرار دهد تا بیماری کم شود.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: این مرکز در نوع خود در سطح کشور کم نظیر است و از نظر پدافند غیرعامل به خصوص در حوزه سلامت بسیار خوب است.
شنبه ٦ آبان ١٣٩١- ١٢:٠١
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
برخورد با داروخانه‌داران متخلف حضور بازاریاب‌های شرکت‌های دارویی که شخصا اقدام به تبلیغ فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، مکمل و دارو برای جلب مشتری و فروش در مقابل درب ورودی و محیط داروخانه‌ها می‌نمایند، موجبات القای نیازهای کاذب را در مصرف کنندگان فراهم کرده است.
دکتر محمدرضا شانه‌ساز در گفت‌وگو با ( ایسنا)، درباره این موضوع توضیح داد: البته میزان تبلیغات در داروخانه‌ها بسیار کاهش یافته است. اخیرا بخشنامه‌ای نیز در این زمینه برای دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شد تا با داروخانه‌های متخلف برخورد شود.
داروخانه یک موسسه پزشکی است، نباید وارد جنبه‌های تجاری و اقتصادی شود
وی با بیان اینکه داروخانه به عنوان یک موسسه پزشکی نباید در بحث تبلیغات، جنبه اقتصادی را لحاظ کند گفت: داروخانه تنها می‌تواند با مجوزهایی که وزارت بهداشت صادر می‌کند، در حد اطلاع‌رسانی و آموزش کار کند.
ویزیتورهای شرکت‌های آرایشی و بهداشتی، فاقد صلاحیت علمی و وجاهت قانونی
شانه‌ساز ادامه داد: اخیرا حضور بازاریاب‌هایی در جلوی در داروخانه‌ها برای انجام تبلیغات برخی داروها از سوی تعدادی از معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گزارش شده است. بویژه در شهرهای بزرگ نظیر تهران ویزیتورهای شرکت‌های آرایشی و بهداشتی در داروخانه‌ها حضور می‌یابند و بدون اینکه اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند، به مراجعین اطلاعات می‌دهند.
معاون داروی سازمان غذا و دارو ضمن اعلام برخورد شدید با این موضوع، اظهار کرد: البته جلوی بسیاری از تبلیغات غیر مجاز گرفته شده است. به عنوان مثال تابلوهای تبلیغاتی در داروخانه‌های تهران تعویض و جمع‌آوری شدند. این تابلوها یک زمانی مملو از تبلیغات کالاهای دارویی و خارجی بودند.وی افزود: همچنین در رابطه با نوع تبلیغات و لزوم رعایت شئون اسلامی، اجتماعی و اخلاقی هم اقداماتی انجام شد.
با کسی شوخی نداریم، با داروخانه‌داران متخلف به علت تبلیغ غیرمجاز برخورد می‌کنیم
شانه‌ساز با اشاره به این که حضور بازاریاب‌ها هم علی‌رغم اینکه چندان گسترده نیست، اما در اولویت کاری ما قرار گرفته است گفت: این مشکل همه کشور نیست. اگر داروخانه‌داری در این خصوص اقدام کند و یا اجازه فعالیت به این افراد را بدهد، به عنوان تبلیغات غیرمجاز و القای مصرف کالاهای غیر ضروری با وی برخورد کرده و با کسی شوخی نداریم.
بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: داروها:برخورد با داروخانه‌داران متخلف.
تاريخ ارسال : 6آبان1391 - 11:24
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
پیشنهاد افزایش تعرفه از سوی نظام پزشکی 27 تیر ماه تعرفه‌های درمانی 20 درصد افزایش پیدا کرد و اعلام شد که تا پایان سال تعرفه‌ها ثابت می‌ماند اما هنوز 4 ماه از این قول و قرارها نگذشته بود که ساز بالا رفتن نرخ تعرفه‌ها دوباره اعلام شد.
دکتر نوروزی دبیر شورای عالی نظام پزشکی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: سازمان نظام پزشکی نظر مکتوب خود را برای وزارت بهداشت برای طرح در کمیسیون‌های مربوطه اش مطرح کرده که تعدیل دوم تعرفه‌ها را در 6 ماه دوم سال در غالب حداقل 20 درصد افزایش بدون فشار به مردم دادیم و وزارت بهداشت هم این واقعیت را قبول دارد.
افزایش تعرفه‌ها بار اقتصادی بر دوش مردم تحمیل می‌کند
دکتر عمادی، معاون وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: امسال 20 درصد تعرفه را افزایش دادیم و این امکان دیگر وجود ندارد که دوباره افزایش دهیم. با توجه به اینکه در قانون مشخص شده که همه ساله قبل از پایان سال باید تعرفه‌ها مشخص شود و افزایش مجدد تعرفه‌ها باید به اسفند موکول شود.
وی با اشاره به افزایش 20 درصدی تعرفه‌ها در تیر ماه تصریح کرد: دلیل این افزایش تاخیر 4 ماهه بود که باعث شد به مشکلات بیمارستان‌ها و مراکز درمانی توجه کنیم اما الان احساس می‌کنیم فشار به مردم وارد می‌شود بنابراین هیچ کس حق ندارد تعرفه‌ها را افزایش دهد و با آنها برخورد خواهد شد.عمادی خاطرنشان کرد: تصمیم گیری‌ها معلوم است ما در وزارت بهداشت جلسات کارشناسی داشتیم و فعلا تصمیم بر این است که افزایش تعرفه نداریم.
هیچ مرکز درمانی حق ندارد تعرفه‌ها را افزایش دهد
سجاد رضوی، رییس اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت در ادامه افزود: تعرفه‌ها هر سال توسط شورای عالی بیمه معلوم می‌شود و پس از اینکه به دولت رفت ابلاغ می‌شود. الان بحثی که وجود دارد این است که تعدادی از بیمارستان‌های خصوصی و نظام پزشکی اذعان داشتند که هزینه‌ها بالا رفته و لازم است که بازنگری شود‌.وی گفت: ما از تعزیرات و اداره نظارت دانشگاه‌ها خواستیم که این افزایش‌ها را پیگیری و برخورد کنند.
بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: سلامت:پیشنهاد افزایش تعرفه از سوی نظام پزشکی.
تاريخ ارسال : 6آبان1391 - 15:36
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
برگزاری اولین روز هفدهمین همایش هیأت مدیره های انجمن داروسازان در مشهد اولین روز هفدهمین گردهمایی هیئت مدیره های انجمن داروسازان ایران در مشهد مقدس برگزار گردید.
در این همایش برنامه های زیر با حضور مدعووین محترم برگزار گردید.

- سخنرانی جناب آقای دکتر شهریاری ، رئیس انجمن داروسازان استان خراسان رضوی و دبیر همایش
- سخنرانی دکتر مژدهی آذر ریاست انجمن داروسازان ایران
- سخنرانی دکتر درخشان مدیر کل بیمه سلامت استان خراسان رضوی
- سخنرانی دکتر سجادی دبیر انجمن داروسازان ایران
- سخنرانی دکتر صابری معاون سازمان غذا و دارو استان خراسان رضوی
- سخنرانی دکتر حمیدی معاون سازمان غذا و دارو و ریاست دانشکده داروسازای زنجان
- سخنرانی دکتر امجدی
- سخنرانی دکتر نورانی عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان تبریز
- سخنرانی دکتر پورکاظمی رئیس انجمن داروسازان گیلان
- سخنرانی دکتر دهقانزاده عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان فارس
- سخنرانی دکتر فاطمی عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران
علاوه بر سخنرانی های فوق ، 6 کارگاه مختلف نیز از ساعت 15 الی 19 برای حضار محترم برگزار گردید.
مشاهده فایل ضمیمه