اخبار انجمن مهر 1391

دفترچه‌های بیمه خدمات درمانی همچنان اعتبار دارند پزشکان خانواده- معاون سازمان بیمه سلامت ایرانیان با بیان اینکه دفترچه‌های کاغذی سازمان بیمه خدمات درمانی تا زمان کاربردی شدن دفترچه‌های الکترونیکی دارای اعتبار هستند، گفت: قبل از تعویض دفترچه‌ها، اطلاع‌رسانی عمومی شده و فرصتی چند ماهه به مردم داده می‌شود تا نسبت به تعویض دفترچه‌های خود اقدام کنند.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از ایسنا، دکتر امیر پیروزیان از تبدیل تمام شعب سازمان بیمه خدمات درمانی به شعب سازمان بیمه سلامت در سراسر کشور خبر داد و اظهار کرد: شعب سازمان بیمه سلامت در حال حاضر به تمامی افراد تحت پوشش سازمان بیمه خدمات درمانی ارائه خدمت می‌کنند و مشکلی از این نظر وجود ندارد.
وی افزود: در حال حاضر سازمان بیمه سلامت در حال انجام تغییرات محتوایی و ساختاری و پی‌ریزی چارچوب‌های اصلی سازمان است.
معاون سازمان بیمه سلامت ایرانیان در ادامه با تاکید بر اینکه ایجاد سازمان بیمه سلامت در راستای راحتی و سهولت دریافت خدمت برای مردم است، گفت: در صورت انجام هر گونه تغییر، فرصتی چند ماهه به مردم داده شده و اطلاع‌رسانی گسترده انجام می‌شود.
پنجشنبه, 27 مهر 1391 ساعت 08:34
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
بهبود حافظه و درمان آلزايمر با شناسايي يك پروتئين شناسايي يك پروتئين در جهت جذب روي مغز مي‌تواند منجر به بهبود يادگيري و حافظه درافراد شود.
به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه ساينس ديلي، محققان دانشگاه ليدز با انجام مطالعات خود دريافتند پروتئيني به نام پرايون مي‌تواند به مغز انسان در جذب روي كمك كند كه تصور مي‌شود اين پديده در افزايش توانايي افراد براي يادگيري و سلامتي حافظه بسيار مؤثر باشد.
براساس اين گزارش محققان افزودند: سطح مقادير روي در ميان سلول‌هاي مغز با بروز بيماري‌هايي مانند آلزايمر و پاركينسون مرتبط است و با توجه به اين كه با بالا رفتن سن، سطح پروتئين پرايون در مغز كاهش مي‌يابد و متعاقباً روي كمتري جذب مي‌شود، اين امر مي‌تواند توضيح دهد كه چرا قابليت‌هاي حافظه و يادگيري ما با افزايش سن كمتر مي‌شود.
نتايج حاصل از اين گزارش حاكي است كشف چگونگي مكانيسم دقيق پروتئين پرايون و مقادير روي بر حافظه به درك حفظ سلول‌هاي سالم مغز و محدود كردن اثرات پيري در مغز كمك مي‌كند كه اين يافته‌ها پيامدهاي خاصي براي درمان بيماري‌هاي عصبي و جلوگيري از ابتلا به آنها را دارد و گام‌هاي بعدي مي‌تواند با تنظيم غلظت روي در مغز منجر به توسعه درمان‌هاي جديدي براي آلزايمر شود.
نتايج ديگر اين مطالعه ضمن بيان اين كه تيم محققان اين آزمايش براي اولين بار به بررسي نقش طبيعي فرم اين پروتئين پرداخته‌اند افزود فرم عفوني و غيرطبيعي پرايون باعث بروز بيماري‌هايي نظير كروتسفلد – جاكوب (بيماري در ژنراتيو عصبي) در انسان و انسفالوپاتي اسفنجي شكل گاوي (جنون گاوي) در گاو مي‌شود.
به گفته محققان در حالي كه انتشار روي در فضاي بين سلول‌هاي مغز به سيگنال‌دهي مغز در انديشه و افكار كمك مي‌كند، مقادير بيش از حد آن بين سلول‌هاي مغزي سمي است و ممكن است عاملي براي بروز بيماري‌هاي عصبي باشد كه در اين ميان تنظيم ميزان جذب آن توسط سلول‌هاي مغزي بسيار حياتي است.
يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩١- ٠٨:٠٢
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
انتقاد وزیرسابق بهداشت از طرح پزشک‌ خانواده وزیر سابق بهداشت با اشاره به اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در کشورمان گفت: در سیستم ارجاع هم پزشک ارائه کننده خدمات تخصصی و هم مردم که دریافت کننده خدمات هستند، می بایست رضایت کافی از اجرای این برنامه را داشته باشند که نقطه بحرانی همین است که الان با آن روبرو هستیم.
دکتر کامران باقری لنکرانی در گفتگو با مهر، به کاستی و ضعف پیش روی شبکه بهداشتی کشور اشاره کرد و افزود: مهمترین کاستی در مسیر اجرای شبکه مراقبتهای بهداشتی، ارتباط این نظام بهداشتی با خدمات تخصصی و سیستم ارجاع است.
وی با بیان این مطلب که اگر برنامه پزشک خانواده درست انجام شود می تواند موفق باشد، ادامه داد: سیستم باید حامی این طرح باشد و بودجه کافی در اختیار مجریان برنامه قرار گیرد، نه اینکه به یک کار شعاری و سطحی تبدیل شود.
وزیر بهداشت دولت نهم اظهارداشت: یکی از مخاطرات این است که اگر برنامه پزشک خانواده را با نگاه سلامت محور تعریف نکنیم ممکن است شبکه مراقبتهای بهداشتی در کشور به خطر بیافتد.
لنکرانی تاکید کرد: تهدید این شبکه می تواند دستاوردهای مهمی که پیش از این به آن دست پیدا کرده ایم، از بین برود.
وی با عنوان این مطلب که در برنامه پزشک خانواده روستایی این هماهنگی تا حدودی دیده می شود، افزود: باید این هماهنگی فعالیتها در پزشک خانواده شهری نیز مورد توجه جدی مسئولان امر واقع شود.
۰۹ مهر ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۰
منبع:فرارو
مشاهده فایل ضمیمه
بیمه‌ها و وزارت بهداشت هر چه زود‌تر تعرفه دندانپزشکی را اعلام کنند بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: سلامت نیوز:بیمه‌ها و وزارت بهداشت هر چه زود‌تر تعرفه دندانپزشکی را اعلام کنند::. دکتر محمد حسین خوشنویسان در گفتگو با سینانیوز با اشاره به برنامه مراقبت از دندان ۶ کودکان بیان کرد: «براساس قانون تمام بیمه‌های پایه موظف هستند تا با قراردادی با دندانپزشکان از دندان ۶ کودکان مراقبت کنند ولی متاسفانه برای اجرای این برنامه دو مشکل اساسی وجود دارد.»
وی ادامه داد: «به علت تعرفه پائین، اکثر دندانپزشکان علاقه‌ای ندارند که با بیمه‌ها همکاری کنند از طرفی بیمه‌ها نیز در پرداخت‌های خود تعلل می‌کنند.» رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت بر لزوم توجه به دندان ۶ کودکان تاکید کرد و افزود: «این دندان اولین دندان آسیایی بزرگ اول در سن ۶ سالگی است که اگر به هر دلیلی نتوانیم از آن مراقبت کنیم پوسیده خواهد شد. بهترین سن پیشگیری از پوسیدگی ۶ سالگی است که دندان دائمی رشد می‌کند. دندان ۶ در انتهای دندان شیری است این دندان عوض نمی‌شود و سطح وسیعی دارد اغلب اوقات اگر مراقبت نشود پوسیده شده و زود‌تر از دندان‌های دیگر از بین می‌روند بنابراین باید فرهنگ مراقبت از دندان به خصوص دندان ۶ در بین خانواده‌ها ایجاد شود.»
وی با بیان اینکه معاینه دندان ۶ برای جلوگیری از پوسیدگی از سن ۶ تا ۱۲ سالگی صورت می‌گیرد گفت: «معمولا در بین کودکان ۶ ساله مقدار پوسیدگی زیاد نیست ولی در بین ۱۲ ساله‌ها بر اساس شاخص DMFT بین ۱ تا ۲ دندان است. امسال پیمایش کشوری در این خصوص انجام خواهیم داد به طوری که تعداد دندان‌های پوسیده، پرشده و کشیده شده را اندازه گیری خواهیم کرد. بر این اساس، ۹۰ درصد شاخص‌ها را دندان‌های پوسیده تشکیل می‌دهند که نیاز به ترمیم دارند.» دکتر خوشنویسان تاکید کرد: «اگر یک دندان پوسیده را تنها برای یک کودک در نظر بگیریم رقم قابل توجهی خواهد بود. بنابراین باید با اجرای برنامه مراقبت از دندان ۶ را به خصوص در افراد پر خطر انجام داد تا پوسیدگی ایجاد نشود.»
رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: «بیمه‌ها باید تسهیلات بیشتری را برای عقد قرارداد داشته باشند و وزارت بهداشت و بیمه‌ها هر دو باید در جهت تعرفه واقعی خدمات اقدام کنند.» طبق آیین نامه اجرایی تصویب شده ترمیم تمام دندان‌های کودکان در سن ۶ تا ۱۲ سالگی با پوشش بیمه صورت گیرد. بسیاری از والدین فکر می‌کنند که این دندان هم شیری است و با اطمینان اینکه اگر دندان شیری بیفتد، دندان دیگری بجای آن می‌روید، کوششی برای تمییز نگهداشتن آن نمی‌نمایند به این تریتب دندان ۶ سالگی باید تا آخر عمر در دهان باقی بماند، خیلی زود پوسیده شده و ازبین می‌رود. در ابتدای رویش، دندان‌ها استعداد بیشتری برای پوسیدگی دارند و بایستی در تمییز نگه داشتن آن‌ها دقت بیشتری کرد. بی‌توجهی به دندان ۶ سالگی باعث پوسیدگی شدید آن و در موارد زیادی منجر به از دست رفتن این دندان می‌شود. دندان در ۶ سالگی، الگوی رویش سایر دندانهای دائمی است و رویش صحیح و مرتب بقیه دندان‌ها به وجود دندان ۶ سالگی بستگی دارد.
بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: سلامت نیوز:بیمه‌ها و وزارت بهداشت هر چه زود‌تر تعرفه دندانپزشکی را اعلام کنند::.
تاريخ ارسال : 25مهر1391 - 12:44
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
گزارشی از احتکار دارویی نداریم - نمی‌گذاریم مشکل دارویی برای مردم پیش آید رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به پیگیری‌های سازمان غذا و دارو برای تامین داروهای اساسی و مورد نیاز بیماران و جلوگیری از هرگونه کمبود دارویی، تاکید کرد: تا کنون نگذاشته‌ و نمی‌گذاریم در زمینه دارو مشکل خاصی برای مردم پیش آید.
دکتر احمد شیبانی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: با وجود هزینه‌های بالا و گران شدن اقلام، سعی کرده‌ایم نگذاریم در زمینه دارو مشکل خاصی برای مردم پیش آید، البته دارو یک کالای اقتصادی است و تامین آن نیازمند هماهنگی سایر ارگان‌هاست.
داروها و مواد اولیه تولید داخل از ذخیره مناسبی برخوردارارند موجودی دارویی کشور مرتبا رصد می‌شود
وی افزود: برخی داروهای مصرفی را در داخل تولید می‌کنیم و وابسته به مواد اولیه است که برخی از مواد اولیه را نیز در داخل تولید می‌کنیم؛ مسلما این دسته داروها از ذخیره مناسبی برخوردارند. برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین داروی کشور در حال انجام است و گروهی در حوزه غذا و دارو حضور دارند و به صورت مستمر موجودی کارخانه‌های داروسازی را رصد می‌کنند تا هم مصرف فعلی و روزانه مردم و هم داروهای حساس برای بیماران فراهم باشد.
تا کنون نگذاشته‌ایم بحران دارویی پیش آید
شیبانی ادامه داد: در حال حاضر حدود 97 درصد داروهای ساخته شده و همچنین حدود 45 درصد مواد اولیه دارویی را در داخل کشور تولید می‌کنیم؛ گرچه بخشی از مواد اولیه‌ای که در داخل تولید می‌شود نیز نیاز ارزی داشته و مواد واسطه‌ای آن از خارج می‌آید. از آنجا که بخشی از داروها و مواد اولیه در داخل تولید می‌شود، تا کنون نگذاشته‌ایم بحرانی پیش آید و امیدواریم با پیگیری‌هایی که در حال انجام است کمبود یا نبود دارویی برای مردم نداشته باشیم.
احتمال کمبود داروهایی که در لیست دارویی ایران نیست
رییس سازمان غذا و دارو درباره کمبودهای کنونی دارویی نیز به ایسنا گفت: اکنون ممکن است برخی از کمبودهای دارویی را داشته باشیم، به عنوان مثال یک سری از داروهایی که در لیست دارویی ایران نیست و ثبت نشده و ممکن است پزشکان نسخه کنند و طبیعی است که این دارو در داروخانه نیست و نباید هم باشد. شاید یکی از موارد کمبود که مطرح باشد مربوط به چنین مواردی باشد.
تهیه واکسن‌ها و داروهای بیماران خاص در اولویت کاری سازمان غذا و دارو پیش بینی برای ذخیره داروهای اساسی
وی تاکید کرد: اما تامین داروهای اساسی را پیگیریم تا مشکلی پیش نیاید؛ به عنوان مثال تهیه واکسن‌ها در اولویت کاری ما قرار دارد. داروهای بیماری‌های خاص مانند ام اس و تالاسمی نیز در اولویت کاری ماست که خوشبختانه بخشی از آن را در داخل تولید می‌کنیم و بخشی از آنها را وارد می‌کنیم. سعی کردیم این داروها را تامین کنیم تا علاوه بر آنکه مصرف روزانه بیماران تامین شود، پیش بینی‌های لازم برای ذخیره نیز صورت گرفته است.
نیاز ارزی 2.5 میلیاردی دارو و لوازم پزشکی
شیبانی با بیان این که دارو در زمینه اختصاص ارز در اولویت دوم قرار گرفته است، افزود: به این ترتیب ارز مرجع باید به دارو داده شود. در این زمینه نیز با بانک مرکزی هماهنگی‌هایی داریم و مرتبا اولویت‌هایمان را اعلام می‌کنیم. بانک مرکزی نیز در حال ارائه ارز است که امیدواریم این همکاری و پیگیری بانک مرکزی بیشتر شود.
وی افزود: سالانه مبلغی مشخص از ارز برای دارو و لوازم پزشکی در نظر گرفته می‌شود. برای دارو و لوازم پزشکی سالانه 2.5 میلیارد دلار ارز لازم است که این نیاز را از قبل اعلام کردیم. شاید حدود یک هشتم آن را تا کنون پرداخت کرده باشند. امیدواریم بتوانند تا قبل از پایان سال مبلغ بیشتری را ارایه دهند تا ما نیز بتوانیم دارو را به موقع برای بیماران تامین کنیم.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: امسال هنوز آنچه که ارز برای دارو و لوازم پزشکی لازم بوده اختصاص نیافته است. پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم و امیدواریم بانک مرکزی در ماههای باقی مانده از سال نیازهای ارزی ما را تامین کند.
گزارشی از احتکار دارویی نداریم
شیبانی در پایان به ایسنا گفت: تا به حال گزارشی از احتکار دارو به سازمان غذا و دارو ارائه نشده است.
91/07/25
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
طولاني مدت نشينيد نشستن به مدت طولاني مي‌تواند احتمال وقوع بيماري‌هاي قلبي، ديابت و مرگ و مير را در افراد افزايش دهد.
به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه انجمن اروپايي ديابت نتايج حاصل از 18 مطالعه از بررسي عادات نشستن مجموع 794 هزار و 577 نفر نشان داد كه كساني كه مدت زمان بيشتري در طول روز مي‌نشينند بيشتر از بقيه در معرض خطر ابتلا به ديابت، بيماري‌هاي قلبي و همچنين نتايج مرگبار حاصل از آنها قرار مي‌گيرند.
براساس اين گزارش محققان همچنين افزودند: نتايج اين يافته‌ها مستقل از انجام ورزش و فعاليت‌هاي فيزيكي هر فرد بوده و افراد حتي اگر دستورالعملي براي انجام تمرينات ورزشي خود داشته باشند، بازهم با نشستن‌هاي طولاني در طول روز، خود را در معرض افزايش بروز اين بيماري‌ها و مرگ و مير قرار مي‌دهند.
به گفته محققان به طور متوسط هر فرد حدود 50 تا 70 درصد از وقت خود را صرف نشستن مي‌كند كه با محدود كردن اين زمان مي‌تواند خطر ابتلا به اين بيماري‌ها و آسيب‌هاي جدي ناشي از آنها را در خود كاهش دهد.
گفتني است: به منظور استراحت از نشستن‌هاي طولاني مدت در ساعات كاري براي مثال مي‌توان هنگام ناهار زماني را همه قدم زدن و داشتن يك استراحت هرچند كوتاه اختصاص داد.
چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩١- ٠٩:٠٤
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
اختلال شخصیت چیست؟ در ابتدا باید تعریفی جامع از خود شخصیت داشته باشیم.شخصیت به مجموعه ای از افکار،احساسات،تجربیات درونی،ورفتارهایی از فرد اطلاق می شود که او را از بقیه انسانها متمایز می کند.هرچند نطفه شخصیت در دوران کودکی بسته می شود ولی تجلیات با ثبات بیرونی شخصیت معمولا در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی خود را نشان می دهند.
به عبارت دیگر از حدود 18 سالگی است که می توان در مورد ثبات خصوصیات شخصیتی افراد اظهار نظر کرد.انسانها با هم متفاوتند ولی این تفاوتها معمولا در طیف نرمال قرار دارد یعنی تفاوت به گونه ای است که نه برای خود فرد و نه دیگران مشکل ساز نیست.
اگر این خصوصیات به گونه ای باشند که باعث افت عملکرد فرد شده یا برای او استرس زا باشند یا در روابط او با بقیه افراد مشکل ایجاد کنند احتمال اختلال شخصیت وجود دارد.توجه به موارد زیر می تواند احتمال اختلال شخصیت را مطرح سازد:
1-این افراد معمولا درکی از خود دارند که با واقعیت متفاوت است؛مثلا یا خیلی خود را برتر از دیگران میبینند یا خیلی کوچکتر
2-معمولا نمی توانند دنیا را از نگاه دیگران ببینند یا به مسائل از جنبه های دیگری توجه کنند.به عبارتی زاویه دید تنگی دارند
3-با توجه به درک نادرستی که از وقایع پیرامون خود دارند واکنشهای غیر منتظره ای از خود نشان می دهند؛مثلا فردی که خود را برتر از دیگران می داند ممکن است در برابر یک انتقاد کوچک قصد جان طرف مقابل را بکند!
4-معمولا این افراد در تنظیم شدت هیجانهایشان مشکل دارند ؛مثلا یک روز حاضرند جان خود را برای دوستشان بدهند ولی فردای ان روز نمی خواهند سر به تن دوستشان باشد!
5-این افراد معمولا در افکار،برداشتها و رفتارهای خود حالتی انعطاف ناپذیر دارند و به همین دلیل مثل یک چوب خشک شکننده اند.
6-خیلی در برابر تغییر مقاومند و حاضر نیستند بپذیرند که ممکن است اشکالی در آنها وجود داشته باشد.همیشه معتقدند که مشکلات آنان به دلیل بی کفایتی سایرین است
برای روشن شدن انواع مختلف اختلال شخصیت مثالهای از هر کدام ذکر می شود:
فردی که به همه شک دارد و بر همین اساس سعی دارد که دیگران از کارهای او مطلع نشوند.کوچکترین سوالی از او در مورد کارهایش ممکن است با واکنش تندی پاسخ داده شود.همه زندگی او بر مخفی سازی و مراقبت از اموال و اطلاعاتش متمرکز است.
فردی که تنهایی را خیلی دوست دارد و نمی تواند با دیگران رابطه داشته باشد.این فرد سرگرمیهای متفاوتی نیز دارد.مثلا کتاب خواندن را به معاشرت با دوستان ترجیح می دهد.این رفتار او می تواند برای همسرش دردسرساز شود.
فردی که خود را برتر از دیگران می داند و لذا حقوق بیشتری هم برای خودش فائل است به گونه ای که سر دیگران کلاه می گدارد و از این بابت نه تنها احساس عذاب وجدان نمی کند بلکه آن را حق خود می داند.
فردی که روابط ناپایداری دارد و به همین دلیل زندگی او باثبات نیست مثلا هر چند وقت یک بار عاشق شده بعد از چند ماه رابطه اش به هم می خورد.این افراد معمولا در کنترل هیجانهایشان هم مشکل دارند و ممکن است سریع دست به خودکشی بزنند یا برای آرام کردن خود از مواد مخدر استفاده کنند.
فردی که اعتماد به نفس پایینی دارد و نمی تواند خودش هیچ تصمیمی بگیرد لذا به دیگران وابسته شده و این وابستگی می تواند برای او دردسرآفرین باشد.مثلا همسری که او را مرتب کتک می زند ولی او به خاطر وابستگی نمی تواند اعتراضی بکند.
فردی که در همه امور وسواس دارد.همه چیز باید دقیق و منظم ومطابق میل او باشد.این افراد نوعی زندگی ماشینی دارند که در آن عاطفه جایی ندارد و لذا در زندگی احساسی خود دچار مشکل می شوند هر چند ممکن است به دلیل عدم ریسک پذیری هیچ وقت دچار مشکلات مادی جدی نشوند.
البته بایستی ذکر کرد که اختلال شخصیت انواع زیادی دارد و اینها فقط مثالهای معدودی هستند.در مقالات بعدی راجع به هر کدام از این اختلالات بیشتر صحبت خواهد شد.
91/07/25
منبع : پزشک آنلاین - سلامت
مشاهده فایل ضمیمه
چای سبز به تقویت حافظه کمک می کند محققان چینی معتقدند مصرف چای سبز برای سلامت مغز مفید است و می تواند سبب افزایش حافظه شود.
به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، نتایج این محققان چینی نشان می دهد مواد شیمیایی موجود در چای سبز می تواند در تولید سلول های مغزی و تقویت حافظه تاثیرگذار باشد.
یکی از محققان ارشد این مطالعه گفت: چای سبز نوشیدنی است که در سراسر جهان طرفدار دارد که می تواند در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی نیز موثر باشد.مواد شیمیایی موجود در این نوشیدنی می تواند با تاثیرگذاری بر سلول های عصبی قابلیت های شناختی مغز را تقویت کند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی ایندین تایمز، این محققان با انجام آزمایش بر دو گروه از موش ها دریافتند تاثیر مواد شیمیایی موجود در چای سبز می تواند در تولید سلول های عصبی و تقویت یادگیری و حافظه نقش داشته باشد.
مهر ۲۴, ۱۳۹۱
منبع:سايت پزشكان ايراني
مشاهده فایل ضمیمه
شکنندگی استخوان ها، مهمترین عارضه ابتلا به پوکی استخوان استئوپروز (پوکی استخوان) حالتی است که در آن استخوان شکننده شده و احتمال شکستگی با ضربات کوچک افزایش می یابد.
دکتر علی پارسا متخصص ارتوپدی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب از پوکی استخوان بعنوان شایع ترین گرفتاری های جوامع بشری یاد می کند که متاسفانه بعد از سن 35 سالگی روند آن در انسان تشدید می شود .
وی افزایش امید به زندگی وشمار بالای سالمندان در جامعه و رژیمهای غذایی شامل فست فودها و نوشابه های گازدار و همچنین تمایل به بی تحرکی در جامعه وشیوع و مصرف برخی داروهای مجاز و غیر مجاز حاوی استروئید را از جمله عوامل افزایش پوکی استخوان عنوان کرد.
این عضوهیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: در حدود یک پنجم از بیماران بالغ مبتلا به شکستگی در استان سیستان و بلوچستان اثرات ناشی از پوکی استخوان دیده می شود.
دکتر طیبه حاجی میرزا کارشناس استئوپروز (پوکی استخوان) دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: با بالارفتن سن از استحکام بافت واملاح استخوانی کم شده و از مقاومت آن کاسته می شود.
وی با بیان اینکه میزان ابتلای مردان به پوکی استخوان نسبت به زنان کمتر است تصریح کرد: این عارضه در خانم ها بدلیل توقف ترشح هورمون های زنانه و نقش مهم این هورمون ها در استحکام استخوان ها شایع تر است .
وی گفت : پوکی استخوان مخصوص افراد مسن نیست و همه ما در معرض خطر عارضه ناخوشایند پوکی استخوان قرار داریم.
وی عواملی از قبیل مصرف دخانیات، مصرف نوشابه گازدار، تغذیه نامناسب، مصرف داروهای کورتون دار و عدم تحرک کافی را در بروز پوکی استخوان مؤثر دانست.
کارشناس استئوپروز (پوکی استخوان) دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از پوکی استخوان بدلیل نداشتن هیچ علامتی قبل از بروز عوارض بعنوان بیماری خاموش نام برد و افزود در این بیماری استخوان ها بدون هیچ علامتی پوک شده، و زمانی علائم درد و شکستگی بروز پیدا می کند که بیماری در مرحله پیشرفت است.
دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩١- ١٣:٤٧
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
پزشک خانواده بزرگترین اصلاح نظام سلامت کشور است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت اعتقادی وارد فاز اجرایی برنامه پزشک خانواده شده است زیرا این طرح را بزرگترین اصلاح نظام سلامت کشور می دانیم.
به گزارش خبرنگار وب دا دکتر عمادی با بیان این مطلب در سومین گردهمایی بزرگ دست اندرکاران نظام سلامت کشور گفت: متاسفانه بودجه لازم به بخش سلامت اختصاص نیافته و حتی سهم بخش سلامت از GBPحدود 6 درصد است که نسبت به کشورهای پیشرفته سهم خوبی نیست.
وی افزود: بسیاری از نابسامانی های سبد زندگی مردم و رنجهای آنان با اجرای برنامه پزشک خانواده و اختصاص اعتبار لازم به بخش سلامت مرتفع می شود.
دکتر عمادی با اشاره به بهبود شاخص های سلامتی در سالهای اخیر گفت: امید به زندگی، دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان مهمترین این شاخصها بوده است.
معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عدم توجه به برخی اتفاقات رخ داده طی یکسال گذشته را مورد اشاره قرار داد و گفت: اجرای برنامه پزشک خانواده شهری و تجمیع تمام صندوقهای بیمه در سازمان بیمه ایرانیان آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.
دکتر عمادی بااعلام آمادگی بیمه ها برای اجرای کامل برنامه پزشک خانواده گفت: بیمه ها واقعاً به این نتیجه رسیده اند که سلامت نگری برای آنان هم کاهش هزینه ها را در پی دارد.
وی افزود: هم اکنون در جهت اجرای برنامه های نظام سلامت به خصوص پزشک خانواده، وزارت رفاه و بیمه ها بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت انجام می دهند.
دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩١- ١٢:٥١
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
23 میلیون ایرانی در برنامه پزشک خانواده شهری ثبت نام کرده اند معاون اول رئیس جمهور ازثبت نام 23میلیون ایرانی در برنامه پزشک خانواده شهری خبر داد.
به گزارش خبرنگار وب دا دکتر محمد رضا رحیمی در سومین گردهمایی بزرگ دست اندرکاران نظام سلامت کشور در سالن همایشهای رازی با بیان این مطلب گفت: با اجرای این برنامه هیچ ایرانی نیست که مستقیم تحت نظر یک پزشک برای دستیابی به سلامت قرار نگیرد.
وی ادامه داد: در تمام دولتهای دنیا سلامت مهمترین محور برنامه ریزی ها است و بیشترین بودجه به این بخش اختصاص می یابد.
وی افزود: بنابراین در کشور ما با توجه به آموزه های دینی از جمله فرمایش پیامبراکرم (ص) که فرمودند: دو نعمت بین مردم مجهول است که یکی امنیت است و آن یکی سلامت، باید توجه به سلامت مردم و جامعه جزو اولویتها باشد.
دکتر رحیمی با اعلام اینکه ایران در سال 2015 رتبه نخست علوم پزشکی در منطقه خاورمیانه را کسب می کند گفت: اول انقلاب وضعیت به گونه ای بود که پزشکان هندی و پاکستانی در ایران بیماران را مداوا می کردند ولی امروز به مرحله ای رسیده ایم که کلیه بیماریهای واگیردار را تحت کنترل در آورده ایم به گونه ای که بیماری فلج اطفال در کشور ریشه کن شده است.
وی ادامه داد: میزان مرگ و میر مادران از 240 مرگ و میر در هزار تولد زنده هم اکنون به 21 مرگ و میر رسیده است و بیش از 97 درصد داروهای مورد نیاز مردم نیز در داخل تولید می شود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شاخصهای 52گانه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی مورد تصویب قرار گرفته است گفت: از دیگر مصوبات این شورا می توان به تصویب دستورالعمل پزشک خانواده و نظام ارجاع، سامانه جامع و پویای ایمنی محیط، اجرای کامل مقررات بهداشتی مصوب سال 2005، سند جامع بیماریهای قلبی عروقی، برنامه تحول نظام سلامت و نقشه تحولی آن که همگی برای نیل به عدالت در سلامت لازم است اشاره کرد.
دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩١- ١٥:١٠
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
تأمین اعتبارات بخش سلامت جزو اولویتهای دولت است معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: تأمین اعتبارات بخش سلامت جزو اولویتهای دولت است.
به گزارش خبرنگار وب دا دکتر ممبینی در سومین گردهمایی بزرگ دست اندرکاران نظام سلامت کشور در سالن همایشهای رازی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: استحضار دارید منابع موجود نسبت به آنچه در قانون بودجه سالانه پیش بینی شده است در مقایسه با سنوات گذشته از کاهش بیشتری برخوردار است و شما مدیران باید با مدیریت منابع و کنترل مصارف برنامه ها را اجرا کنید.
وی با اشاره به اینکه این دوران موقتی است و مرتفع خواهد شد افزود: تلاش شده از منابعی که پیش بینی شده است اعتبارات، درصدها، اعداد و ارقام بخش سلامت تا پایان سال وصول شود.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهار داشت: اولویتهای ما تأمین دارو، واکسن، غذا، وام دانشجویی، آموزش پزشکی و رسیدگی به اورژانس ها است و مبالغی که تاکنون مقرر بوده پرداخت شود طی دو سه روز آینده از خزانه داری کل پرداخت می شود.
ممبینی با اعلام اینکه تخصیص اعتبارات آموزش بهداشت ودرمان بالای 85 درصد است گفت: در سایر بخشها ممکن است این پرداختها به 74 درصد رسیده باشد که بامدیریت منابع و مصارف می توانیم امسال را با انجام تکالیفی که داریم بدون مشکل به پایان برسانیم.
وی با اشاره به اینکه قطعاً 6 ماه دوم سال91 از6 ماه اول بهتر خواهد بود بیان کرد: البته احساس می کنیم در تمام حوزه ها به خصوص پرداختهای نیروهای انسانی امکان مدیریت بهتر وجود داشت.
وی افزود: در بحث اقتصاد مقاومتی که مورد اشاره مقام معظم رهبری بود باید به 4 نکته اساسی قوتها، ضعفها، تهدیدها و فرصتها توجه کنیم که دراین بین اعمال تحریمها فرصتها را بیشتر کرده است.
وی توجه ویژه رئیس جمهور به برنامه پزشک خانواده را مورد اشاره قرارداد و گفت: جلسات مختلفی بین معاونت ما و وزارتخانه های بهداشت و رفاه برگزارشده است که گزارشی از آن به آقای رئیس جمهور داده ایم و ایشان توجه ویژه خود را به برنامه پزشک خانواده اعلام کردند.
دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩١- ١٤:٣٣
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساي وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
دولت از برنامه پزشک خانواده همه جانبه حمایت می کند معاون اول رئیس جمهور از حمایت همه جانبه دولت از برنامه محوری پزشک خانواده خبر داد.
به گزارش خبرنگار وب دا دکتر محمدرضا رحیمی با بیان این مطلب در سومین گردهمایی بزرگ دست اندرکاران نظام سلامت در سالن همایش های رازی گفت: توجه به سلامتی به جای بیماری و پیشگیری از بیماری ها شعار اصلی برنامه پزشک خانواده است و دولت بر همین اساس از این برنامه به صورت همه جانبه حمایت می کند.
وی افزود: تاکنون 23 میلیون نفر در این برذامه ثبت نام کرده اند و این برنامه نه تنها برنامه محوری نظام سلامت بلکه یک برنامه محوری برای دولت است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای مهم نظام سلامت در چند سال اخیر گفت: تعداد تخت های اورژانس طی شش سال گذشته 13 برابر شده و درصد پوشش رسیدگی به مجروحان تصادفات و انتقال آنان به مراکز درمانی از 14 درصد به 52 درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه 52 قلم داروی بیوتک در دست مطالعه و تولید قرار دارد گفت: علاوه براین 20 قلم تجهیزات پزشکی پیشرفته نیز با حمایت معاونت راهبردی ریاست جمهوری در دست مطالعه و تولید است.
وی تشکیل شورای عالی سلامت را یکی از دستاوردهای دولت یرشمرد و گفت: تاکنون این شورا که مصوباتش معادل مصوبات هیئت دولت است 11 بار تشکیل جلسه داده و 13 مصوبه مهم و اساسی در رابطه با نظام سلامت داشته است.
دکتر رحیمی در پایان با اعلام مجدد حمایت دولت از بخش سلامت گفت: از تمام شما دست اندرکاران نظام سلامت که این دستاوردها را برای کشور به همراه آورده اید به نیابت از هیئت دولت و رئیس جمهور قدردانی می کنم.
دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩١- ١٠:٠٠
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
ارتقاء سطح سلامت روان جامعه با اجرای برنامه پزشک خانواده اجرای برنامه پزشک خانواده شهری زمینه برای ادغام کشوری سلامت روان در مناطق شهری را مهیا کرده است.
مدیرگروه سلامت روان مرکز بهداشت نیشابور در گفتگو با خبرنگار وب دا در نیشابور افزود: برنامه کشوری سلامت روان که با موفقیت در مناطق روستایی انجام شده الگویی مناسب برای اجرای این برنامه در مناطق شهری است.
دکتر مرتضی فاضل بیان داشت: مردم با وجود کلینیک‌های خصوصی روان‌شناسی و روان‌پزشکی در شهرها به‌دلایل گران‌بودن خدمات، ترس از بیماری روانی و نبود فرهنگ مناسب در زمینه مشاوره مراجعه کمتری دارند و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با پزشکان عمومی در این زمینه مشورت کنند.
مدیرگروه سلامت روان مرکز بهداشت نیشابور عنوان کرد: پزشکان خانواده آموزش‌های لازم در زمینه شناسایی، درمان، مراقبت و پیگیری اختلالات روانی را در طرح سلامت روان می‌بینند و بستر مناسبی برای پذیرش، شناسایی و درمان این بیماران فراهم می‌شود.
دکتر فاضل خاطرنشان کرد: وجود کارشناس سلامت روان در تیم سلامت اهرم مناسبی برای اشاعه سلامت روان و نهادینه کردن فرهنگ مشاوره در سطح جامعه است.
وی یادآور شد: بسیاری از بیماران به‌دلیل ناآگاهی و درک نامناسب از ماهیت اختلالات روان‌پزشکی به پزشک مراجعه نمی‌کنند.
مدیرگروه سلامت روان مرکز بهداشت نیشابور بیان کرد: تیم سلامت در طرح پزشک خانواده شهری با آموزش به مردم آنان را با بیماری‌های روانی آشنا می‌کنند.
فاضل با اشاره به گروه‌های در معرض خطر بیماری‌های روانی خاطرنشان کرد: کودکان ،سالمندان و مادران باردار به‌لحاظ آموزش و بررسی مشکلات روانی از اهمیت بالاتری برخودار هستند.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از وظایف پزشک خانواده مداخله در بحران‌های طبیعی و انسانی است تا با انجام اقدامات لازم از خطر وآسیب‌دیدگی قربانیان جلوگیری کند.
دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩١- ١١:٢٥
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساي وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
برنامه پزشک خانواده شهری از اول آبان ۹۱ در سراسر استان مازندران اجرایی می گردد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مصاحبه با خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز از اجرای سراسری طرح پزشک خانواده شهری در سطح استان مازندران از تاریخ ۱/۸/۹۱ خبر داد .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، دکتر محمدرضا میرزائی عنوان کرد : در راستای اجرایی نمودن برنامه فوق الذکر ، هم اکنون با بیش از ۲۲۰ پزشک در سطح استان قرار داد همکاری امضاء شده و طی روزهای آینده با دیگر پزشکان داوطلب عقد قرار داد صورت خواهد گرفت.
معاون بهداشتی مازندران افزود : در همین راستا ، عقد قرارداد با مرکز بهداشتی درمانی شهری ، داروخانه ها ، پاراکلینیک و بیمارستانهای سطح ۲ و ۳ نیز صورت خواهد گرفت .
وی عنوان کرد : در قالب برنامه فوق الذکر اطلاعات سلامت بیش از ۲ میلیون و سیصد هزار نفر از مردم شریف استان در سامانه سلامت ایرانیان ثبت گردیده است و تعداد ۶۵۰ هزار نفر نیز پزشک خانواده خود را انتخاب نموده اند .
دکتر میرزائی افزود : در حال حاضر نیز هموطنان ساکن در استان مازندران می تواند با مراجعه به پزشکان خانواده خود نسبت به تکمیل پرونده سلامت الکترونیک اقدام نمایند .
رئیس مرکز بهداشت استان مازندران از هم استانی های خود خواستند در صورتی که تاکنون مبادرت به تکمیل فرم پایه سلامت خانوار خود ننموده اند ضمن مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی و تکمیل فرم مربوطه ، نسبت به انتخاب پزشک خانواده اقدام نمایند.
دکتر میرزایی با بیان تاریخ اول آبان برای اجرای سراسری طرح پزشک خانواده شهری در استان ، عنوان کردند که با اجرای برنامه ، ویزیت و دریافت دارو در قالب برنامه فوق الذکر رایگان خواهد بود .
دکتر میرزایی در بخش دیگر سخنانش ضمن تاکید بر اینکه هر خانوار باید پزشک خانواده خود را انتخاب نماید ، از هم وطنان ساکن در مناطق شهری استان مازندران خواست ، به منظور انتخاب پزشک خانواده با در دست داشتن کارت ملی و دفترچه بیمه به نزدیک ترین مرکز بهداشتی درمانی منطقه سکونت خود مراجعه نمایند.
وی افزود : افرادی که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نیستند با مراجعه به اداره کل خدمات درمانی نسبت به بیمه خود اقدام نمایند تا شامل بهره مندی از طرح پزشک خانواده شوند.
مهر ۱۹, ۱۳۹۱
منبع:سايت پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
دولت متعهد به تامین اعتبارات بخش سلامت است با وجود تحریم ها و صرفه جویی هایی که باید انجام شود دولت خود را متعهد به تامین اعتبارات بخش سلامت می داند.
به گزارش خبرنگار وب دا دکتر محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور با بیان این مطلب در سومین گردهمایی بزرگ دست اندرکاران نظام سلامت گفت: با ارتقاء بهره وری سعی می کنیم منابع کشور را از جاهای دیگر به سمت برنامه های اولویت دار در نظام سلامت بخصوص برنامه پزشک خانواده سوق دهیم.
وی افزود: پوشش بیمه ای ایرانیان بخش دیگری از برنامه دولت است که با تاسیس سازمان بیمه سلامت ایرانیان آن را دنبال می کنیم.
وی سلامتی را زیربنای فعالیت های اقتصادی و اجتماعی ملت ها دانست و اظهار داشت: تنها در یک جامعه سالم مردم قادر خواهند بود از منافع خود دفاع کنند و سلامتی مهمترین محور برنامه های همه دولتها است و بیشترین بودجه ها به آن اختصاص می یابد.
رحیمی با اشاره به محدود بودن اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی به نسبت کل جامعه آموزش عالی تاکید کرد : با این حال سی درصد ازتولیدات علمی کشور مربوط به این بخش بوده وهم اکنون جایگاه هفدهم دنیا در تولید این علوم را در اختیار داریم.
وی افزایش امید به زندگی را از 59 سال به 8/74 در زنان و 6/72 در مردان مورد اشاره قرار داد و گفت: بزرگترین و محوری ترین برنامه نظام سلامت که مورد تائید همه جانبه دولت است برنامه پزشک خانواده است که تاکنون 23 میلیون نفر در آن ثبت نام کرده اند.
دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩١- ٠٩:١٨
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
وزارت بهداشت موضوع را کاملاً رها کرده / نظام پزشکی جزئی از معرکه است متاسفانه پدیده زیر میزی شیوع پیدا کرده و سازمان های مربوطه از جمله وزارت بهداشت و سازمان پزشکی در نظارت ها کاملاً سکوت اختیار کردند.به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ دریافت زیر میزی در نظام سلامت همیشه یکی از معضلات مسئولان حوزه سلامت بوده و هیچ برنامه و راه حل جدی برای آن اندیشیده نشده، برخی از پزشکان معتقدند که این زیرمیزی ها صدای انتقاد آنها به واقعی نبودن تعرفه ها و سرانه پایین درمان است و آنها نیز برای این که حق خود را مطالبه کنند دستمزد خود را به صورت چک و یا پول نقد در مطب از بیماران دریافت می کنند البته کم نیستند پزشکانی که حاضر به فروش وجدان خود نبوده و با تعرفه های کم هم کنار می آیند هر چند که آنها هم از دریافت زیر میزی ها توسط همکارانشان دل پری دارند و آن را خدشه ای به نظام سلامت می دانند، گرچه بازرسان دانشگاه های علوم پزشکی تنها در صورت شکایت مردم پول زیرمیزی را از پزشک گرفته و به بیمار بر می گردانند اما قبح این کار چنان ریخته که گرفتن زیر میزی عادی تر شده و متخلفانش نیز حق به جانب تر شده اند.
دکتر قاضی زاده، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: جای تاسف دارد که برخی از همکاران ما ظاهراً درآمدی که از محل تعرفه بدست می آورند، برایشان کافی نیست. اصل درآمدشان به صورت غیر مشروع و وجوه خارج از تعرفه است که به زیر میزی نیز معروف شده است که متاسفانه علنی است و پنهان کاری هم نمی کنند.
وی گفت: قبح این جرم آن قدر ریخته که حتی با افتخار هم بیان می کنند این گونه پزشکان برای پزشکی و طبابت تربیت نشدند بلکه برای کار اقتصادی تربیت شدند این ها بین کار پزشکی و کار معاملاتی تفاوتی نمی بینند.
قاضی زاده تصریح کرد: وزارت بهداشت کاملاً موضوع را رها کرده در حالی که مسئول و متولی اصلی است، سازمان نظام پزشکی خودش جزئی از معرکه است یعنی با ارتباطی که با بنگاه های بخش خصوصی پیدا کرده کاملاً سکوت کرده و می گوید هر کسی می خواهد شکایت کند پس جنبه نظارتی چه می شود؟ همچنین در این خلا سازمان بازرسی و تعزیرات هم کاری نمی کنند، بنابراین این یک مقوله ای است که همه در آن خوشحال هستند یعنی پزشک چون پول می گیرد خوشحال است، بیمه چون پول نمی گیرد خوشحال است و فقط مردم بیچاره ناراحت هستند.
وی با اشاره بر این که پزشکان با لباس پزشکی به مردم صدمه می زنند گفت: این گونه افراد، بسیار سودجو هستند و حتی بدون خجالت به رخ همدیگر نیز می کشند که برای یک عمل ساده چقدر زیر میزی دریافت کرده است.
** قبح گرفتن زیر میزی در جامعه از بین رفته
دکتر سید هاشم سید مهدی، جراح عمومی در ادامه افزود: سرانه درمان چنان در کشور ما پایین است که برابری با گرانی ها نمی کند حتی در بیمارستان های دولتی که در زمان تحصیل ما در قدیم یک هم گرفته نمی شد ، الان به راحتی پول و زیر میزی می گیرند و خود بیمارستان هم رو میزی می گیرد در حالی که این ها موظف اند که خدمات را رایگان به مردم ارائه دهند.
وی تصریح کرد: قبح این کار در جامعه از بین رفته به طوری که کسانی که نمی گیرند دیگران آنها را افرادی ضعیف تلقی می کنند که چرا تخصصشان را مفت می فروشند و این درد جامعه ما و در جامعه پزشکی ما است.
* پزشکان به گرفتن زیر میزی عادت کردند
دکتر رحمانی، جراح در ادامه افزود: ریشه فضایی که امروز زیر میزی را محقق کرده کمبود سرانه درمان است و در سیستم سلامت کسی نیست که از این نقص بی اطلاع باشد به جای این که سر منشاء را اصلاح کنند مامور می گذارند که زیر میزی ها را بگیرند در واقع صورت مسئله را پاک می کنند.
دکتر رحمانی خاطر نشان کرد: سیستم نظام سلامت کاری کرده که مردم به دادن زیر میزی مجبور شدند و پزشکان به گرفتن زیر میزی عادت کنند.
* با پزشکان زیر میزی بگیر برخورد می شود
دکتر مسلمی فر، رئیس اداره بازرسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: یک پزشکی که می خواهد تخلف کند فکر می کند به گونه ای عمل می کند که کسی متوجه نمی شود در حالی که ما الان نظارت هایمان را شدیدتر کردیم شرایطی ایجاد کردیم که با گزارشات مردمی در لحظه با این پزشکان برخورد می کنیم.
وی گفت: در حوزه معاونت درمان در سال 90مجموعاً یک میلیارد و 400 میلیون تومان مبلغ زیر میزی هایی بود که از پزشکان دریافت کردیم و به بیمارستان برگرداندیم و به همه مردم توصیه می کنیم که اگر پزشکی درخواست وجهی خارج از تعرفه به آنها کرد به حساب پزشک واریز نکنند و اگر مجبور بر این کار شدند حتماً به ما اطلاع دهند تا اقدامات قانونی را انجام دهیم، همچنین از پزشک نیز تعهد کتبی می گیریم و به نظام پزشکی هم نامه می دهیم تا در فایل آنها هم قرار گیرند و اگر این پزشک برای دومین بار اقدام به گرفتن زیر میزی کرد، پروانه مطب را باطل می کنیم.
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۵
منبع:باشگاه خبرنگاران
مشاهده فایل ضمیمه
آيا تفاوت مسواك زدن صبح و شب را مي‌دانيد؟ اگر مي‌ خواهيد بدانيد كه چطور كشوري مثل اسكانديناوي در طي 20 سال حتي يك دندان از جمعيتش با مسواك زدن صبح و شب پوسيده نشده اين مطلب را از دست ندهيد.
به گزارش جهان، دكتر محمد حسين خوشنويسان رئيس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: شعار ما براي كاهش آمار دندان هاي پوسيده و بهداشت دهان و دندان سالم نگاه داشتن دندان هاي سالم است.
وي گفت: كشوري مثل اسكانديناوي 20 سال است كه جمعيت آن تنها يك دندان پوسيده هم نداشتند كه اين امر تنها با آموزش و مراقبت صورت گرفته است.
خوشنويسان ادامه داد: اگر آموزش مداوم و حساسيت مراقبت از دندان ها به صورت مداوم در كشور صورت گيرد مي‌توانيم آمار پوسيدگي دندان هاي پوسيده هر فرد را در كشور كاهش دهيم، در واقع بايد حتي كساني كه دندان هاي ترميم شده دارند را به خوبي نگهداري كنند.
وي عنوان كرد: اگر فردي روزي دو بار يعني صبح و شب به طور مناسب مسواك بزند مي‌تواند پوسيدگي دندان را از خود دور كند .در هنگام شب ترشح بزاق كم و حتي متوقف مي‌شود و ميكروب هاي دهان از مواد غذايي موجود در لا به لاي دندان تغذيه مي‌كنند و با توليد اسيد مي‌ توانند مبناي دندان را تخريب كنند.
خوشنويسان تصريح كرد: اين امر براي بچه هاي بالا زير سه سال در خصوص دندان هاي فك بالا شايع است بايد توجه داشت كه به هنگام شب به اندازه جمعيت كل كره زمين ميكروب در دهان وجود دارد كه ماندن آنها در دهان مي‌توانند باعث ضرر زيادي به دندان ها شود ،بنابراين مسواك شب از تخريب جلوگيري مي‌كند.
رئيس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت ادامه داد: بعد از خوردن صبحانه كاملا جريان بزاق ادامه دارد و حتي افزايش مي يابد كه با زدن مسواك همراه با خمير دندان اين زمينه فراهم مي شود تا املاح معدني كه باري سازندگي و ترميم دندان لازم است بر روي دندان ها قرار گيرند بنابراين مسواك صبح باعث سازندگي دندان مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: حتي اگر مسواك همراه با خمير دندان هم نباشد مي‌تواند بسيار تاثيرگذار باشد.
يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۵۱
منبع:جهان نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
شرایط افتتاح برنامه پزشک خانواده در استانها سخت می‌شود/رمزگذاری اطلاعات پرونده سلامت ایرانیان پزشکان خانواده- رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده از سخت شدن شرایط افتتاح رسمی برنامه پزشک خانواده در استانها خبر داد و در مورد سیستم پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نیز گفت: برای حفظ امنیت اطلاعات مردم، این سیستم به صورت سطح بندی شده، رمزگذاری می‌شود.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از فارس، محمد شریعتی، افزود: مهمترین اقدامی که هم اکنون برای پیشبرد برنامه پزشک خانواده در حال تکمیل است، ارتقای دیتاسنتر وزارت بهداشت برای اینکه پاسخگوی سامانه های مختلف مرتبط با خدمات وزارت بهداشت به خصوص سامانه ثبت نام پزشکان و مردم در برنامه پزشک خانواده یا همان سامانه www.1590.ir و سامانه www.ihs.ir یا سامانه پرونده الکترونیک سلامت باشیم.
وی ادامه داد: فعالیت این دوسامانه نقش اساسی در پیشبرد برنامه پزشک خانواده دارند و تعداد زیادی از پزشکان و کادر مورد نیاز برای برنامه پزشک خانواده از طریق سامانه 1590 آمادگی خود را برای همکاری با این برنامه اعلام کرده‌اند و تعداد زیادی از مردم نیز برای قرار گرفتن تحت پوشش برنامه پزشک خانواده از این طریق ثبت نام کرده‌اند.
وی گفت: سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نیز یک سامانه بسیار پیشرفته است که تمام اطلاعات مرتبط با سلامت همه مردم ایران در آن ثبت خواهد شد و دسترسی به اطلاعات آن نیز به صورت سطح بندی شده رمزگذاری می‌شود به طوری که پزشک مرتبط فقط می‌تواند اطلاعات مربوط به جمعیت تحت پوشش خود را داشته باشد.
وی افزود: در سطوح بالاتر مسئولان وزارت بهداشت به اطلاعات شخصی و تک تک افراد دسترسی نخواهند داشت اما در عوض گزارشهایی مربوط به شیوع و پراکندگی بیماریها را مشاهده می‌کنند و مثلاً رئیس یک دانشگاه علوم پزشکی در مرکز استان که قائم مقام وزیر بهداشت در آن استان است، می‌تواند در مورد یک بیماری تعداد مبتلایان و پراکندگی بیماری را در منطقه خود ببیند و مسئولان ستاد وزارت بهداشت می توانند همین اطلاعات را در کل کشور مشاهده کنند.
رئیس مرکز توسعه شبکه وزارت بهداشت تأکید کرد: در مورد روند پیشرفت برنامه پزشک خانواده نیز باید گفت، مسئولان تعداد زیادی از استانها برای افتتاح رسمی این برنامه در استان خود اعلام آمادگی کرده‌اند اما سیاست وزارت بهداشت این است که از این پس سختگیری بیشتری برای افتتاح رسمی این برنامه خواهد شد.
وی گفت: یک چک لیست حاوی 57 آیتم مورد نیاز برای افتتاح رسمی برنامه پزشک خانواده به تمام دانشگاههای علوم پزشکی کشور ارسال شده است و از این پس زمانی این برنامه با حضور مسئولان عالی رتبه کشور از وزارت بهداشت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح می شود که 80 تا 90 درصد زیرساختهای اعلام شده در این شاخصها در استان مربوطه آماده شده باشد. در غیر این صورت اجازه افتتاح رسمی برنامه داده نمی‌شود.
شنبه, 08 مهر 1391 ساعت 12:56
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
عدم تسلط پزشکان به خدمات اولیه طب توانبخشی باعث افزایش هزینه‌های بیماران می‌شود پزشکان خانواده- دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی با اشاره به اجازه ارجاع مستقیم بیمار به مراکز فیزیوتراپی در پزشک خانواده با توجه به عدم تسلط پزشکان عمومی به دانش خدمات اولیه طب توانبخشی از افزایش هزینه‌های درمان بیماران خبر داد.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از فارس، سید احمد رئیس السادات در تشریح ارتباط رشته طب فیزیکی با پزشکان عمومی اظهار داشت: پزشکان عمومی هم مانند پزشکان متخصص می‌توانند بیماران خود را به خصوص در مورد تشخیص و درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی، مشاوره‌های توانبخشی یا بیمارانی که به هر دلیل مثلا احساس گزگز یا خواب رفتگی دست و پا نیاز به انجام آزمون نوار عصب و عضله دارند به این متخصصان ارجاع دهند.
وی افزود: نکته مهم در این میان این است که در حال حاضر دانشجویان پزشکی عمومی، اکثرا واحد یا دوره‌ای را تحت عنوان طب فیزیکی نگذرانده‌اند و این سبب می‌شود بسیاری از پزشکان عمومی نه تنها آگاهی، دانش و مهارت کافی در زمینه ارائه خدمات اولیه طب توانبخشی نداشته باشند بلکه در موارد قابل توجهی حتی ممکن است با حیطه عملکرد و قابلیت‌های این رشته نیز به میزان کافی آشنا نباشند.
رئیس السادات در پاسخ به این پرسش که با ایجاد سیستم ارجاع و پزشک خانواده مشکلی مبحث طب فیزیکی به چه صورت خواهد بود، ادامه داد: این امر یکی از نگرانی‌هایی است که در سیستم ارجاع بیمار و اجرایی شدن طرح پزشک خانواده باید بر روی آن تامل شود به عنوان مثال در تحقیقی که درسال 1391 توسط گروه طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر روی بیش از 800 رزیدنت شاغل دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران (و ایران سابق) و شیراز انجام شد تنها حدود نیمی از آنها در کل مدت تحصیل و طبابت با متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی مشاوره داشته یا به آنها بیمار ارجاع داده بودند.
عضو هیئت علمی بیمارستان شهید مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بر اساس این مطالعه، شناخته شده‌ترین حیطه‌های فعالیت رشته طب فیزیکی و توانبخشی شامل آزمون‌های الکترودیاگنوز (نوار عصب و عضله) و تجویز درمان‌های فیزیکی و درمان‌های دستی (مانیپولاسیون) و توانبخشی بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی و کمترین حیطه‌های شناخته شده شامل طب سالمندان، کنترل درد و توانبخشی قلبی و ریوی است.
رئیس السادات اظهار داشت: مشکل دیگر اینکه در دستور العمل‌های اجرایی طرح پزشک خانواده به پزشکان عمومی اجازه ارجاع مستقیم بیمار به مراکز فیزیوتراپی و کار درمانی داده شده است که این مطلب با عنایت به عدم تسلط این پزشکان ممکن است سبب ارجاع نامناسب و افزایش هزینه‌های درمان بیماران شود در حالیکه فیزیوتراپی و کاردرمانی در صورت انتخاب مناسب بیمار و دستور پزشکی و اجرای صحیح درمانگر، از جمله خدمات مفید موثر و مقرون به صرفه در سیستم سلامت محسوب می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: اخیراً با تلاش‌های انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران و بورد طب فیزیکی تلاش شده است که با هماهنگی‌های به عمل آمده با مسئولان ذی‌ربط دوره‌های آموزشی جهت پزشکان خانواده برگزار شود تا این نقص به حداقل برسد.
شنبه, 08 مهر 1391 ساعت 13:04
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
درونگرا هستيد يا برونگرا؟ فرد درونگرا با حفظ خصوصيات فردي بايد برونگرايي را ياد بگيرد و فرد برونگرا با حفظ ويژگي هاي فردي بايد درونگرايي را فرا بگيرد اما برونگرا بماند. تعادل، کليد اصلي است و همچنان که در روان کاوي آمده است، پذيرش و مراقبت از ويژگي هاي فردي ضروري است زيرا رد کردن ويژگي هاي ذاتي افراد در نهايت تاثير مخرمدت هاست روان شناسان افراد را به ۲تيپ شخصيتي برونگرا و درونگرا تقسيم کرده اند. پس از طرح اين موضوع در حيطه علم روان شناسي، تعداد بي شماري از محققان و کارشناسان درباره اين موضوع تحقيق و تفحص کردند و آزمون هاي ارزيابي فراواني براي تشخيص تيپ شخصيتي افراد تهيه و ارائه شد؛ آزمون هايي براي دسته بندي افکار، احساسات، قضاوت و درک فرد به منظور بررسي کلينيکي تيپ شخصيتي وي.
به گفته روان شناسان يکي از بهترين، سريع ترين و دقيق ترين آزمون ها براي شناسايي شخصيت فرد، پاسخ به اين سوال است: «وقتي تحت فشار هستيد، خسته ايد، ناراحتيد، عصباني هستيد و استرس زيادي داريد، چه چيزي حالتان را بهتر مي کند؟»
به اين سوالات به ۲شيوه مشخص مي توان پاسخ داد که در ادامه مطلب به آن اشاره مي کنيم. درونگرايي و برونگرايي.روان شناسان تمام افراد را به ۲دسته درونگرا و برونگرا تقسيم مي کنند، اما بيشتر مردم درونگرايي را با خجالتي بودن مترادف مي دانند. به نوشته مجله روان شناسي بهتر است اين نکته را در همين ابتداي بحث روشن کنيم تا مشخص شود که اين دو مفهوم با هم، نقاط افتراق زيادي دارد. درونگرايي گرايش به دنياي دروني انسان يعني افکار، احساسات، تجربيات و نظريات فرد و جمع است. فرد درونگرا رضايت و مفهوم زندگي را نه از افراد، اشيا و جهان خارج بلکه از درون زندگي مي گيرد. در مقابل فرد برونگرا به طور اخص دستاوردهايش را چه به لحاظ مادي و چه به لحاظ معنوي، از طريق برقراري ارتباط با جهان خارج مي يابد.
البته هيچ کس درونگرا يا برونگراي مطلق نيست بلکه اين دو مفهوم در ۲قطب اين محور قرار دارد و بيشتر افراد بين اين دو قطب و در نزديکي يکي از آن ها قرار مي گيرند. افراد درونگرا به معناي واقعي آن در بيشتر جوامع به ويژه جوامع غربي در اقليت هستند و حتي غيرطبيعي توصيف مي شوند. درونگرايي صرف اغلب با ترس از اجتماع، اختلال اسکيزوئيد، اوتيسم و حتي سايکوز همراه است؛ وقتي که فرد به کلي با واقعيت بيرون قطع ارتباط کرده است. از طرف ديگر برونگرايي صرف نيز با فعاليت اجباري، اعتياد به کار، مانيا(جنون) و رفتارهاي اعتيادگونه همراه است؛ طبيعي است که سلامت روان در گرو ايجاد تعادل بين اين ۲قطب است.اين دو ويژگي بدون شک تحت تاثير تربيت و محيط به فعليت درمي آيد. به عنوان مثال در جوامع غربي برونگرايي از دوران کودکي آموزش داده مي شود و در جامعه به عنوان يک فرم اجتماعي پذيرفته شده است.
در نتيجه بسياري از افراد درونگرا که به سوي رفتارهاي برونگرايانه متمايل شوند، در نهان احساس اضطراب دايمي، افسردگي و خستگي مفرط مي کنند. گاهي جامعه و فرهنگ اجتماعي گرايش به يک تيپ شخصيتي را تشويق مي کند.
به طور کلي اغلب افراد درونگرا براي برقراري ارتباط با جهان خارج دچارمشکل هستند و افراد برونگرا نيز به همين اندازه و با تنهايي و در خود ماندن مشکل دارند. اصرار هر يک بر رفتارهاي درونگرايانه يا برونگرايانه اغلب باعث شکل گيري الگوي رفتاري اجتنابي مي شود.
روان شناسي معاصر بر اين نکته مهم تاکيد مي کند که پذيرش و محترم شمردن هر يک از اين ويژگي ها در جاي خود ارزش بسياري دارد. يونگ روان شناس معروف تاکيد مي کند: «نکته اساسي در شناخت تيپ شخصيتي اين است که اين دو ويژگي در واقع همانند لنزي است که ما جهان را از آن نگاه مي کنيم و تصميم مي گيريم چگونه زندگي کنيم و يا واقعيت ها را تفسير کنيم.»
اگر در پاسخ به پرسشي که در مقدمه به آن اشاره شد ترجيح مي دهيد در منزل بمانيد، کتاب بخوانيد، دوش بگيريد، موسيقي گوش کنيد يا کاري را به تنهايي انجام دهيد به احتمال زياد درونگرا هستيد. در مقابل اگر ترجيح مي دهيد به مهماني برويد، به ملاقات دوستتان برويد و يا کار هيجان انگيزي انجام دهيد احتمالاً برونگرا هستيد.
حال چه اتفاقي مي افتد اگر فردي نداند درونگراست يا برونگرا؟ اگر کسي نتواند به اين سوالات پاسخ قاطع دهد، چطور؟ اگر افراد درونگرا سعي کنند مانند افراد برونگرا زندگي کنند، با مشکلاتي روبه رو مي شوند، زيرا ارتباط با خود دروني شان قطع مي شود؛میگنا دات آی آر.همين اتفاق هم براي برونگرايان مي افتد اگر ويژگي هاي ذاتي خود را در نظر نگيرند، به عقيده دکتر يونگ «فرديت» در افراد درونگرا با پرورش و ترکيب ويژگي هاي ثانويه فردي (برونگرايي) و در افراد برونگرا با پرورش ويژگي هاي ثانويه فردي (درونگرايي) شکل مي گيرد. براي هر دو گروه، اين کار بسيار دشوار است زيرا آن چه براي يک درونگرا ساده است براي فرد برونگرا بسيار دشوار مي نمايد.
اما نکته اين جاست که اين تلاش نبايد با حذف ويژگي هاي اوليه يا اصلي فرد همراه باشد زيرا در اين صورت، فرد به فرديت مورد نظر دست پيدا نمي کند.
فرد درونگرا با حفظ خصوصيات فردي بايد برونگرايي را ياد بگيرد و فرد برونگرا با حفظ ويژگي هاي فردي بايد درونگرايي را فرا بگيرد اما برونگرا بماند. تعادل، کليد اصلي است و همچنان که در روان کاوي آمده است، پذيرش و مراقبت از ويژگي هاي فردي ضروري است زيرا رد کردن ويژگي هاي ذاتي افراد در نهايت تاثير مخرب بر شخصيت فرد مي گذارد.
در همين ارتباط با دکتر رضا مهدوي روان پزشک گفت وگويي انجام داديم.دکتر مهدوي با اشاره به اين که شخصيت انسان متشکل از ۳جزء اصلي شامل خلق و خو، کاراکتر و روان است، به خراسان مي گويد: خلق و خو همان چيزي است که ما به مزاج و طبع هم تعبير مي کنيم و فردي را آرام و خونسرد و ديگري را پرحرارت و عصبي توصيف مي کنيم. اولين چيزي که در شخصيت انسان در بدو تولد آشکار مي شود همين خلق و خوست بر اين اساس بعضي نوزادان آرام و برخي ديگر دشوار هستند. کاراکتر شامل مکانيسم هاي دفاعي خاصي است که هرفردي در شخصيت خود دارد. «روان» انسان مربوط به درک فرد از خود و زمان حال مي شود. به اين ترتيب بسته به اين که افراد چه خلق و خويي با چه نوع کاراکتري را داشته باشند، با انواع شخصيت ها روبه رو مي شويم.
زيرا خلق و خو و کاراکتر هر يک تقسيم بندي هاي جزئي تري دارد.دکتر مهدوي با بيان اين که چه درونگرايي چه برونگرايي در حد افراطي مشکلاتي را در روابط فردي و اجتماعي به وجود مي آورد، تاکيد مي کند: حد وسط آن شخصيت سالم و طبيعي است که به موقع و تحت شرايط درون گرا و در هنگام ضرورت برون گراست. به عبارتي بايد تعادل را به افراد آموخت و تلاش کرد که خودآگاهي افراد را بالا ببريم. هر قدر اطلاعات فرد از ويژگي هاي شخصيتي اش بيشتر باشد، قطعاً بهتر مي تواند کنترل رفتارها و هيجانات خود را به دست بگيرد. آموزش و دادن اطلاعات در اين مورد در سنين نوجواني به فرد کمک مي کند ريشه مشکلات خود را شناسايي کند و سطح خودآگاهي اش افزايش يابد.
از طرف ديگر والدين هم مي توانند با شناسايي اين ويژگي ها در فرزند خود، زمينه را براي موفقيت رشد تحصيلي و افزايش تعاملات اجتماعي فراهم کنند.ب بر شخصيت فرد مي گذارد.
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۵
منبع:عصر ايران 2
مشاهده فایل ضمیمه
طرح پزشک خانواده تامین اعتبار نشده معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه مجلس برای طرح پزشک خانواده ‌6 هزار میلیارد تومان اعتبار تصویب کرد که در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد‌، گفت: این پول هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است.
به گزارش مشرق به نقل از فارس، سید حسن امامی‌رضوی ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی دیالیز و پیوند اعضای منتصریه مشهد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر در کشور 15 مرکز فراهم‌آوری پیوند اعضا، 44 مرکز برداشت عضو از بیمار مرگ مغزی و 55 مرکز پیوند اعضا در کشور داریم.
وی افزود: در سال 90، 32 هزار پیوند کلیه، 1600 پیوند کبد، 500 پیوند قلب، 110 پیوند لوزالمعده، 50 هزار پیوند قرنیه و 460 پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده است.
امامی رضوی با بیان اینکه تعداد موارد اهدای عضو هر سال افزایش پیدا می‎کند، تصریح کرد: به غیر از پیوند کلیه که از بیمار زنده می‎توان عضو دریافت کرد، در سایر موارد عضو از بیمار مرگ مغزی دریافت می‎شود که کشور ما از لحاظ اهدا و پیوند اعضا جزو کشورهای توسعه یافته است که با درایت و همت علما و مقام معظم رهبری به چنین شرایطی رسیده‎ایم.
وی افزود: با وجود همه تحریم‎ها و محدودیت‎ها که شاید هر کشوری دیگری بود نمی‎توانست دوام بیاورد، اما دانشمندان ما امکانات و شرایط خوبی را در کشور فراهم کرده‎اند و در حوزه سلامت شاخصه‎های سلامت ما رشد داشته است و وضعیت مناسبی داریم.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به سئوالی در ‌ارتباط‌ با وضعیت طرح پزشک خانواده تصریح کرد: عمده نگرانی ما در مورد این طرح در ‌ارتباط‌ با اعتبارات است که اگر این مشکل حل شود، در ظرف 2 سال که دستور رئیس جمهور هم بوده است این طرح اجرایی خواهد شد.
وی افزود: در حال حاضر تمام استان‎ها طرح را آغاز کرده‎اند اما هرکدام در یک مرحله از اجرا نیستند و شرایط متفاوتی دارند و هیچ مشکلی هم با بیمه و سایر موارد نداریم.
امامی رضوی تصریح کرد: مجلس تصویب کرده بود که 6 هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد اما این پول در اختیار ما قرار نگرفت و وزیر بهداشت هم اعلام کرد که به شرط پرداخت این پول طرح پزشک خانواده طی زمانی که اعلام شده است اجرا می‎شود و امروز هم تنها نگرانی ما بودجه است.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه در ‌ارتباط‌ با افزایش کیفیت و ساماندهی اورژانس بیمارستان‎ها تصریح کرد: در بحث اورژانس‎ها در دو حوزه سخت افزاری و نرم افزاری توسعه و بهبود داشته‎ایم و دستورالعمل‎هایی برای ارایه خدمات بهتر در اورژانس‎ها صادر کرده‎ایم و تا به حال هم اصلاح 100 اورژانس را انجام داده‎ایم.
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۹:۱۸
منبع:مشرق
مشاهده فایل ضمیمه
برنامه پزشك خانواده، محور نظام سلامت است برنامه پزشك خانواده جزء سياست هاي كلي نظام است و در حال حاضر در قانون برنامه پنج ساله چهارم و همچنين پنج ساله پنجم وجود دارد كه جزء وظايف دولت و وزارت بهداشت و درمان است كه بايد آن را اجرا كنند.
به گزارش وب دا،عضو سابق كميسيون بهداشت و درمان مجلس ضمن بیان این مطلب افزود: برنامه پزشك خانواده يك برنامه همه جانبه است كه نظام سلامت بر آن استوار است، به بيان ديگر محور نظام سلامت پزشك خانواده است.
دكتر اميدوار رضايي افزود: برنامه ريزي آموزشي تربيتي بايد جزء اولويت هاي وزارت بهداشت در برنامه پزشك خانواده باشد.
رئيس بيمارستان لقمان تهران با بيان اين مطلب كه اولين كاري كه براي برنامه پزشك خانواده بايد صورت پذيرد برنامه ريزي آموزشي تربيتي است، افزود: وزارت بهداشت بايد تمام همت خود را در اين جهت بگذارد كه پزشك خانواده همراه با تيم خود از ابتداي ورود به دانشگاه براساس نياز سلامت كل كشور تربيت شوند.
وي ادامه داد: بايد براساس نياز سنجي هايي كه صورت گرفته و در راستاي برنامه پزشك خانواده تعدادي از رشته هاي مختلف مورد نياز تربيت و آموزش داده شوند، آموزشهاي عملي ببينند و با حضور در روستاهايي كه بعدا بايد به عنوان پزشك در آنجا مسؤليت بپذيرند تجارب لازم راكسب كنند تا بتوانند در آينده در لباس پزشك خانواده وارد عمل شوند.
اين نماينده سابق مجلس خاطرنشان ساخت: متاسفانه اين تعداد نیروی مورد نياز هنوز تربيت و آموزش نديده اند و اين مطلب يعني عدم تربيت صحيح و كامل پزشكان از نظر كمي و كيفي، يكي از چالشهاي جدي در برنامه پزشك خانواده است.
دكتر رضايي افزود: اساس برنامه پزشك خانواده بر پيشگيري است و بايد پزشكان عمومي كه تاكنون بر محور درمان تربيت شده اند به گونه اي آموزش داده شوند كه بتوانند مبناي كار خود را بر پيشگيري قرار دهند.
وي با اشاره به منابع مالي پايدار به عنوان يكي ديگر از نيازهاي اساسي برنامه پزشك خانواده گفت: پزشك خانواده برنامه اي پايدار است كه براي افق 20 ساله يا 50 ساله طراحي شده است و نمي توانيم و نبايد بودجه يك ساله يا 5 ساله براي آن تدارك ببينيم.
عضو سابق هیات رئیسه مجلس افزود: براي اين برنامه بايد منابع مالي پايداري براساس حق بيمه و يا سرانه سلامت به طور واقعي لحاظ شود و از سوي ديگر بتوان اين منايع را در درازمدت تامين كرد.
رئيس بيمارستان لقمان با اشاره به اين نكته كه وزارت بهداشت مسؤل و سياست گذار اصلي برنامه پزشك خانواده است گفت: از ديگر چالشهاي پيش روي اين برنامه مداخله گري هاي متعددي است كه بايد اصلاح شود. از سوي ديگر همكاري هاي بين بخشي از جمله وزارت رفاه، بيمه ها و ديگر دستگاههايي كه به نحوي در سلامت جامعه اثرگذار هستند زير نظر وزارت بهداشت از ديگر لازمه هاي تسريع در حركت اين برنامه است.
وي در پايان خاطر نشان ساخت: اين هماهنگي ها بايد در شوراي عالي سلامت بين بخش ها و دستگاههاي مختلف ايجاد شود و بايد تابع سياست هاي واحدي باشند. بيش از 50 عامل مؤثر بر سلامت اجتماعي اقتصادي جامعه وجود دارد كه خارج از حيطه وزارت بهداشت هستند و از درون ديگر دستگاهها مانند وزارت اقتصاد، وزارت صنايع و وزارت جهادكشاورزي بر مي خيزند كه نياز است با هماهنگي هر چه بيشتر، برنامه پزشك خانواده را به بهترين صورت ممكن به اجرا در بياورند.
چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩١- ١٠:٥٢
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
تاثیر مصرف ماست بر کاهش فشار خون کلسیوم برای تقویت بافت عضلانی مانند دیواره های رگ‌های خونی ضروری بوده و به حفظ انعطاف پذیری رگ‌ها کمک می کند.
زیست نیوز، تا پیش از این، مطالعات متعددی ارتباط بین فشار خون پایین با مصرف برخی مواد غذایی مانند کیوی، شکلات و حتا گوجه فرنگی بنفش را نشان داده بودند. اکنون می توان روغن کنجد/سبوس برنج و ماست را نیز به این لیست افزود. پژوهشگران طی دو پژوهش جداگانه دریافته اند که این مواد غذایی هنگامی که در رژیم غذایی افراد قرار می گیرند می توانند به کاهش فشار خون و افزایش سلامت قلب کمک کنند.
در پژوهش نخست که 300 نفر مبتلا به فشار خون بالا در آن شرکت داشتند، پژوهشگران دریافتند ترکیب روغن کنجد و روغن سبوس برنج و استفاده از آن در رژیم غذایی این افراد، به کاهش فشار خون منجر می شود. اگرچه ترکیب مورد استفاده در این پژوهش که "Vivo" نامیده می شود به تولید انبوه نرسیده، اما هر کدام از اجزای تشکیل دهنده آن، جداگانه در دسترس هستند.
پروفسور "راشل جانسون"، استاد دانشگاه ورمونت در برلینگتون و سخنگوی "انجمن قلب آمریکا"، به این نکته اشاره داشته است که امکان کسب نتایجی مشابه درباره استفاده از دیگر چربی های مفید برای قلب مانند روغن زیتون، آووکادو، ماهی های چرب و بذر کتان نیز وجود دارد.
در پژوهش دوم، تیمی به رهبری پروفسور "هویفن وانگ" از دانشگاه تافتز در بوستون، رژیم غذایی 2 هزار داوطلب را مورد بررسی قرار داده و دریافته اند احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادی که به طور مرتب ماست مصرف می کنند، کمتر است. به ویژه، احتمال ابتلا به فشار خون بالا طی یک دوره زمانی 15 ساله در افرادی که دو درصد از کالری مورد نیاز خود را از مصرف ماست دریافت می کنند، نسبت به افرادی که ماست مصرف نمی کنند، 31 درصد کمتر است.
به گفته پروفسور جانسون، نتایج این دو پژوهش حامیان بسیار خوبی برای برنامه غذایی "شیوه های رژیم غذایی برای توقف فشار خون بالا" (DASH) محسوب می شوند. در این رژیم غذایی، میوه ها و سبزیجات نقش کلیدی را ایفا می کنند و میزان مصرف چربی های اشباع و نمک در آن بسیار کم است.
در برنامه غذایی DASH، مصرف روزانه یک یا دو وعده چربی های مفید برای سلامت قلب توصیه شده و این همان جایی است که روغن کنجد و سبوس برنج جای می گیرد. همچنین، در این برنامه مصرف دو تا سه وعده محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی توصیه شده که این بخش می تواند شامل مصرف ماست شود.
به اعتقاد پروفسور جانسون، نتایج پژوهش های اخیر به افزایش و تقویت دانسته های ما درباره رژیم غذایی و فشار خون بالا منجر شده است. این در شرایطی است که نتایج حاصله با توصیه های بسیاری از کارشناسان تغذیه همسو است. ماست منبع خوبی برای کلسیوم محسوب شده و پژوهش های مختلف حاکی از نقش آن در کنترل فشار خود بوده اند.
اما باید به این نکته نیز توجه داشت که تنها ماست های کم چرب چنین ویژگی دارند. ماست های پر چرب حاوی چربی اشباع بیشتری بوده که می تواند سطح "لیپوپروتئین های کم تراکم" (LDL یا کلسترول بد) را افزایش دهد.
به گفته "ریک میلر" از "انجمن رژیم غذایی بریتانیا"، کلسیوم اثرات فراوانی بر بدن انسان دارد که از آن جمله می توان به "اثر هایپو-تنسیو" اشاره کرد. این به معنای کمک به کاهش فشار خون است. همچنین، کلسیوم برای تقویت بافت عضلانی مانند دیواره های رگ‌های خونی ضروری بوده و به حفظ انعطاف پذیری رگ‌ها کمک می کند.
اما مصرف بیش از اندازه کلسیوم نیز می تواند اثراتی منفی را در پی داشته باشد. پژوهش های پیشین نشان داده اند که امکان رسوب آن بر دیواره شریان ها و در نتیجه سخت شدن آنها وجود دارد. همچنین به واسطه سطح تاثیر ماست بر فشار خون بالا، مصرف آن به تنهایی نباید راهکاری برای کنترل این بیماری در نظر گرفته شود.
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۳
منبع:سايت تحليلي خبري عصر امروز
مشاهده فایل ضمیمه
معاون فني مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت: نسخه‌هاي پزشكان خانواده الكترونيكي مي‌شود پزشکان خانواده- معاون فني مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت از راه‌اندازي سيستم ارجاع به صورت الكترونيكي تا 20 روز آينده خبر داد و گفت: تمام فرآيندهاي برنامه پزشك خانواده و سامانه الكترونيك سلامت تا پايان دولت دهم اجرايي خواهد شد.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از ایسنا، دكتر سيدرضا مظهري، گفت: با راه‌اندازي سيستم ارجاع الكترونيكي در صورتي كه فردي به پزشك خانواده مراجعه كند و بر اساس تشخيص پزشك مربوطه، مقرر شود به سطح تخصصي ارجاع داده شود، محتواي ارجاع، نتيجه ويزيت پزشك و نوع خدمت تخصصي در سطح دوم مشخص مي‌شود و پزشك مربوطه با ارايه يك كد پيگيري به بيمار، وي را به سطح دوم ارجاع مي‌دهد.
معاون فني مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: اگر بيمار مربوطه در حيطه تخصص مشخص شده به پزشك متخصص طرف قرارداد با برنامه پزشك خانواده مراجعه كند، كد پيگيري وي توسط متخصص مربوطه به سيستم وارد مي‌شود و به اين ترتيب محتواي نوشته شده از سوي پزشك خانواده براي پزشك متخصص قابل رويت خواهد بود. در اين مرحله نيز متخصص درمان را آغاز مي‌كند و پيگيري‌هاي انجام شده را به صورت هوشمند به سامانه وارد مي‌كند. پس از آن بازخورد ارائه شده توسط متخصص نيز در يادآورهاي پزشك خانواده مربوطه به صورت اتوماتيك مرتبا گوشزد مي‌شود.
مظهري با بيان اينكه ويزيت پايه اكنون به صورت هوشمند در سيستم به اجرا گذاشته شده، افزود: پس از انتخاب پزشك خانواده از سوي افراد، اولين خدمتي كه انجام مي‌شود، ويزيت پايه است. پس از آن نيز سيستم خدمات ارجاع برقرار خواهد شد.
وي ادامه داد: همچنين برنامه‌ريزي‌هاي لازم صورت گرفته كه تا يك ماه آينده بتوانيم در مناطقي كه زيرساخت‌هاي اينترنتي و سخت‌افزاري فراهم باشد، نسخه الكترونيك را نيز اجرايي كنيم.
معاون فني مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت گفت: اجراي فازهاي بعدي برنامه پزشك خانواده چندان به طول نخواهد انجاميد و نهايتا تا پايان دولت دهم تمام فرآيندهاي برنامه پزشك خانواده و سامانه الكترونيك سلامت اجرايي خواهد شد.
مظهري همچنين گفت: تاكنون اطلاعات مربوط به 21 ميليون و 340 هزار نفر از جمعيت كشور وارد سامانه الكترونيك برنامه پزشك خانواده شده‌ است.
سه شنبه, 04 مهر 1391 ساعت 10:20
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
اجرای طرح رایگان جلوگیری از پوسیدگی دندان در مدارس کشور وي افزود: وارنيش فلورايد در حال حاضر به صورت موردي در برخي از مطب‌هاي خصوصي و در برخي از مهدها به صورت پايلوت اجرا مي‌شود اما از مهرماه، اين برنامه در سراسر كشور اجرا مي‌شود.
آفتاب: همزمان با آغاز سال تحصیلی طرح وارنیش فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دانش آموزان در مدارس کشور اجرا می‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ وزيربهداشت، درمان و آموزش پزشكي از اجراي این طرح ملي براي گروه‌هاي سني 6 تا 12 سال در مدارس كشور خبر داد.
دكتر مرضيه وحيد دستجردي با بيان اين كه وارنيش فلورايد ميزان پوسيدگي‌هاي دوره‌هاي بعدي دندان‌ها را 50 تا 60 درصد كاهش مي‌دهد، گفت: اين برنامه ملي رايگان است و از مهرماه امسال در سراسر كشور آغاز مي‌شود.
دكتر دستجردي با اشاره به اين كه بيشترين هزينه‌هاي سلامت كه مردم در خدمات سرپايي مي‌پردازند، مربوط به خدمات دندانپزشكي است و بيمه‌ها هزينه‌هاي خدمات دندانپزشكي را نمي‌پردازند، گفت: بيمه‌ها زير نظر وزارت بهداشت نيستند و ما براي تامين سلامت مردم در زمينه بهداشت دهان و دندان، طرح وارنيش فلورايد را اجرا خواهيم كرد.
وي افزود: وارنيش فلورايد در حال حاضر به صورت موردي در برخي از مطب‌هاي خصوصي و در برخي از مهدها به صورت پايلوت اجرا مي‌شود اما از مهرماه، اين برنامه در سراسر كشور اجرا مي‌شود.
وزير بهداشت همچنين از گرفتن مجوز براي استخدام 3 هزار دندانپزشك در مراكز بهداشتي درماني شهري و روستايي خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود 7 تا 8 هزار مركز بهداشتي درماني روستايي داريم كه قرار است در اين مراكز يونيت‌هاي دندانپزشكي گذاشته و با استخدام هزار دندانپزشك، در اين مراكز، خدمات دندانپزشكي با تعرفه دولتي به مردم ارائه شود.
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۱۲
منبع: آفتاب
مشاهده فایل ضمیمه
مشاور وزير بهداشت: 19ميليون پرونده پايه الكترونيك سلامت تشكيل شد پزشکان خانواده- مسئول دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت از تشكيل حدود 19 ميليون پرونده پايه الكترونيك سلامت تاكنون خبر داد و گفت: به منظور تشكيل پرونده الكترونيك سلامت براي آحاد جامعه، شبكه ملي سلامت با امنيت بالا و توجه به اصل محرمانه بودن اطلاعات پزشكي مردم، راه‌اندازي شده است.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از ایسنا، دكتر حسین ریاضی، مشاور وزير بهداشت، درباره آخرين اقدامات انجام شده براي تشكيل پرونده الكترونيك سلامت در راستاي اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع، گفت: آغاز انجام ويزيت پايه در برنامه پزشك خانواده در هر شهر يا استان، مستلزم آن است كه پرونده الكترونيك سلامت براي ساكنان آن منطقه تشكيل شده باشد چرا كه تمام خدماتي كه در قالب اجراي برنامه پزشك خانواده ارايه مي‌شود به صورت الكترونيك ثبت و در اختيار پزشكان خانواده قرار مي‌گيرد.
وي با بيان اين كه در حال حاضر پرونده پايه الكترونيك سلامت براي حدود 19 ميليون نفر از جمعيت كشور تشكيل شده و اطلاعات‌شان وارد سامانه شده است، افزود: پس از اين كه افراد براي انجام ويزيت و دريافت خدمات بهداشتي - درماني به مراكز مجري پزشك خانواده، مراجعه مي‌كنند، اطلاعات‌شان به صورت الكترونيكي ثبت مي‌شود.
رياضي به انعقاد تفاهم نامه‌اي ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و ارتباطات و فناوري اطلاعات در جهت راه‌اندازي شبكه ملي سلامت (شمس) اشاره كرد و گفت: در جهت راه‌اندازي پرونده الكترونيك سلامت براي آحاد جامعه، شبكه ملي سلامت را پيش بيني كرده‌ايم كه شبكه‌اي داخل كشوري است و از سرعت بالا و كيفيت مطلوب برخودار است.
وي با اشاره به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي اتصال تمام نقاط بهداشتي درماني كشور به شبكه ملي سلامت، گفت: اين شبكه از امنيت بالايي برخوردار است و با توجه به اصل حفاظت از اطلاعات و محرمانه بودن اطلاعات پزشكي مردم تعريف شده است. اين شبكه از شبكه داخلي بهره مي‌برد و در صورت قطع اينترنت مشكل‌ساز نخواهد شد.
مشاور وزير بهداشت افزود: تشكيل پرونده الكترونيك سلامت از چند مرحله برخوردار است. مرحله نخست آن سرشماري است و به اين ترتيب بلاك‌هاي جمعيتي در مناطق شهري شناسايي مي‌شوند؛ اين كه فرد كجا زندگي مي‌كند، چه پزشكان خانواده‌اي را مي‌تواند انتخاب كند و ...بر اين اساس فرد ابتدا اطلاعات خود و خانواده‌اش را وارد سامانه مي‌كند. در مرحله دوم، فرد از ميان پزشكان ارايه كننده خدمت در شهر مربوطه، پزشك خانواده خود را انتخاب مي‌كند. در مرحله سوم نيز ويزيت پايه آغاز، بيماري‌هاي پايه شناسايي و براي وي برنامه بهداشتي - درماني تبيين مي‌شود و از آن پس مي‌تواند به پزشك خانواده مراجعه داشته باشد.
یکشنبه, 02 مهر 1391 ساعت 10:39
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
ایجاد تخصص پزشک خانواده و طب سالمندی از سال تحصیلی جدید پزشکان خانواده- معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: از سال تحصیلی جدید دوره تخصص پزشک‌خانواده و طب سالمندی به صورت پایلوت در دانشگاه علوم پزشکی تهران ایجاد می‌شود.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از فارس ،محمد‌علی محققی در مورد ایجاد تخصص پزشک خانواده در کشور تصریح کرد: دوره MPH پزشک خانواده تا به حال در چند دانشگاه برگزار شده که یک دوره پودمانی و نیمه حضوری است که پزشکان خانواده در حال خدمت این دوره‌ها را می‌گذرانند.
وی افزود: این دوره دو ساله در قالب چهار ترم تحصیلی تنظیم شده است و مقدمه ورود به تخصص پزشک خانواده است. تخصص پزشک خانواده از سایر تخصص‌ها متفاوت است و ضرورت‌های نظام ارجاع و سیستم پزشک خانواده کشور در آن طراحی شده و به ماندگاری پزشکان در این سیستم کمک می‌کند.
محققی تصریح کرد: افرادی که دوره MPH پزشک خانواده را گذرانده‌اند برای ورود به تخصص پزشک خانواده اولویت دارند و به نوعی ورودی به دوره تخصص هم محسوب می‌شود.
وی گفت: پیش‌بینی ما این است که از ترم دوم سال تحصیلی جدید (بهمن‌) از طریق آزمون، دوره‌های جدید تخصص پزشک خانواده را به طور پایلوت در دانشگاه علوم پزشکی تهران جذب کنیم.
معاون وزیر بهداشت در مورد ایجاد تخصص طب سالمندان گفت: این دوره مصوب شده، برنامه درسی آن هم مشخص شده و مجوز آن برای برگزاری دوره آزمایشی به دانشگاه علوم پزشکی تهران داده شده است و امیدواریم در همین سال تحصیلی جدید این دوره برگزار شود.
وی در مورد میزان ظرفیت جذب در دوره تخصص سالمندی گفت: ظرفیت دوره‌های تخصصی محدود است. چون امکانات خاص خود را می‌طلبد و معمولاً ظرفیت 15 نفر در نظر گرفته می‌شود.
محققی در پاسخ به اینکه با توجه به روند رو به رشد سالمندی جمعیت کشور و نیاز به تربیت متخصص طب سالمندی چه تدبیری در این راستا اندیشیده‌اید تصریح کرد: دوره phd سالمند‌شناسی از سالهای قبل در دانشگاه علوم پزشکی توانبخشی برقرار است که بیشتر به جنبه‌های علمی مربوط به سالمندان می‌پردازد. اما دوره تخصصی بالینی طب سالمندی را در بر می‌گیرد است برای اولین بار است که دایر می‌شود.
وی تاکید کرد: البته قرار دادن آموزه‌های مرتبط با سالمندان در سایر رشته‌های تخصصی، دوره‌ پزشکی عمومی و سایر مقاطع مانند پرستاری ضروری است و علوم سالمندی باید در مجموعه برنامه درسی آموزش پزشکی گنجانده شود.
شنبه, 01 مهر 1391 ساعت 12:08
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
دکتر شهریاری: نبود اعتبارات آینده‌ای مبهم را برای پزشک خانواده رقم ‌زد رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه اجرای طرح پزشک خانواده در گرو اختصاص اعتبارات است، گفت: به طور حتم اجرای این طرح یکی از آرزوهای بزرگ مسئولان سلامت کشور از دیرباز بوده است، اکنون اختصاص ندادن اعتبارات آینده تاریکی را برای حوزه سلامت کشور ایجاد می‌کند.
سلامت نیوز: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه اجرای طرح پزشک خانواده در گرو اختصاص اعتبارات است، گفت: به طور حتم اجرای این طرح یکی از آرزوهای بزرگ مسئولان سلامت کشور از دیرباز بوده است، اکنون اختصاص ندادن اعتبارات آینده تاریکی را برای حوزه سلامت کشور ایجاد می‌کند.
حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از نبود اعتبارات لازم برای اجرای طرح بزرگ پزشک خانواده در کشور از سوی وزرات بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی، تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی این وزارتخانه قرار است‌ که این طرح به‌‌طور کامل در چهار استان و سپس در کل کشور اجرا شود، از این‌رو اگر منابع مالی به موقع اختصاص داده نشود به‌طور حتم این طرح در اجرا دچار مشکل خواهد شد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اجرای طرح پزشک خانواده در گرو اختصاص اعتبارات است، بیان کرد: به طور حتم اجرای این طرح جزء یکی از آرزوهای بزرگ مسئولان سلامت کشور از دیرباز بوده است، حال اختصاص ندادن اعتبارات آینده تاریکی را برای حوزه سلامت کشور رقم می‌زند.
وی با اشاره به توقف چند هفته‌ای طرح پزشک خانواده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی، افزود‌: هم‌اکنون این طرح متوقف شده و قرار است بعد از بررسی و پیدا کردن نقاط قوت و ضعف در کل کشور اجرا شود.
این نماینده مجلس نهم، با اعلام اینکه شاید امکان توقف طولانی مدت طرح پزشک خانواده وجود داشته باشد، یاد‌آور شد: اگر چنین اتفاقی رخ دهد به طور حتم تنها علت اصلی آن نبود اعتبارات و منابع مالی است.
شهریاری با انتقاد از بی‌توجهی وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی در اختصاص اعتبارات طرح پزشک خانواده، اعلام کرد: متأسفانه این وزارتخانه منابع طرح پزشک خانواده را تأمین نکرد؛ در حالی است در این زمینه موافقتنامه‌های متعددی امضا شد و مقدمات کار صورت نیز صورت گرفت؛ اما متأسفانه شاهد هستیم که بودجه‌ها بلوکه می‌شوند و مشکل اساسی نیز همین جا شروع شد و ادامه یافت.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بر لزوم اختصاص اعتبارات طرح پزشک خانواده تأکید کرد و افزود: به‌طور حتم تحقق عدالت در سلامت در گرو اجرای این طرح پزشک خانواده قرار دارد.
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
چالش در تولید، توزیع و فروش دارو در کشور سلامت نیوز : مثلت «تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان»، «توزیع‌کنندگان» و «فروشندگان» دارو در کشور با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند. از سوی دیگر وزیر بهداشت می‌گوید: «بازار دارویی کشور روزهای آرامی را طی می‌کند.» اما اظهارات فعالان حوزه دارو در این رابطه متفاوت است. هم‌اکنون تولید‌کنندگان دارو در کشور با چالش جدی نقدینگی، ارتباطات بانکی و دریافت ارز دولتی مواجه‌ هستند. توزیع‌کنندگان چرخه بعدی بازار دارویی به دلیل کاهش نقدینگی تولید‌کنندگان مجبور به توزیع دارو به صورت نقدی هستند و نتیجه آن طلب 750‌میلیاردی از داروخانه‌ها و بیمارستان‌های دولتی شده‌است. از طرف دیگر داروخانه‌های کشور که فروشندگان اصلی دارو در کشور هستند، با طلب بزرگ بیمه‌ها به داروخانه‌ها مواجه هستند و روز گذشته «رهبر‌مژدهی‌آذر»، رییس انجمن داروسازان از احتمال شکایت از بیمه‌های طرف قرارداد خبر داد. اوضاع کنونی چرخه اصلی بازار دارویی کشور به شکلی با اظهارات وزیر‌بهداشت مبنی بر روزهای آرام بازار دارویی همخوانی ندارد که نوسانات نرخ ارز در کشور، بروکراسی اداری حاکم بر بانک‌مرکزی و وزارت‌بهداشت برای پرداخت ارز دولتی به تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان، تحریم‌های‌ بانکی، بی‌توجهی سازمان‌های بیمه‌کننده به مطالبات داروخانه‌ها و بی‌پولی بیمارستان‌ها و داروخانه‌های دولتی نقش‌های اصلی چالش در تولید، توزیع و فروش دارو در کشور را ایفا می‌کنند.
ارز دولتی درگیرودار بروکراسی اداری
به گزارش سلامت نیوز به نقل از شرق ؛ در حال حاضر چالش در بازار دارویی کشور متاثر از شرایط اقتصادی کشور است. در حال حاضر عدم‌حمایت‌های دولتی برای تامین ارز دولتی به واردکنندگان دارو و مواد اولیه و تامین ارز مورد نیاز برای خرید تولید‌کنندگان دارو یکی از دلایل عمده کمبود دارو در کشور است. تا پیش از بهمن ماه سال‌گذشته تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان دارو با سد بانک مرکزی برای دریافت ارز دولتی مواجه بودند، پس از آن با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی وزارت‌بهداشت این مشکل تا حدی برای تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان حل شد اما این پایان مصایب دریافت ارز دولتی وارد‌کنندگان و تولید‌کنندگان دارو نبود. در حال حاضر به اذعان بسیاری از متولیان تولید و واردات دارو؛ بوروکراسی فرسایشی دریافت ارز از بانک مرکزی و میزان اندک آن با توجه به درصد واردات، بسیاری از واردکنندگان را از دریافت ارز دولتی منصرف کرده است زیرا در ابتدا شرکت وارد‌کننده باید تقاضای خود را به وزارت بهداشت ارایه دهد، پس از آن وزارت بهداشت با بررسی خود در صورت تایید تقاضا، شرکت وارد‌کننده را به بانک مرکزی معرفی می‌کند، پس از آن در صورت تایید بانک مرکزی باید میزان دریافت ارز دولتی بررسی و به وزارت بهداشت اعلام شود و با تایید دوباره وزارت بهداشت و بانک مرکزی شرکت وارد‌کننده می‌تواند ارز‌دولتی دریافت کند و این درحالی است که در بسیاری از موارد میزان دریافت ارز‌دولتی بسیار کمتر از تقاضاهای مطرح شده است. این وضعیت و طولانی شدن مراحل دریافت ارز دولتی با کاهش واردات دارو همراه شده است و بسیاری از شرکت‌های دارو‌سازی به دلیل عدم دریافت کافی و به موقع ارز دولتی از واردات به اندازه دارو به کشور منصرف می‌شوند.
بن بست مبادلات بانکی بین‌المللی
در کنار شانه خالی کردن بانک‌مرکزی برای تامین به‌موقع و به اندازه ارز دولتی به وارد‌کنندگان و تولید‌کنندگان دارو در کشور، نوسانات نرخ ارز و تبعات قیمتی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و تحریم‌های بانکی بین‌المللی منجر به تحمیل فشار‌های متعددی به تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان دارو شده است. به طوری که در صورت طی شدن تمامی مراحل نظیر دریافت ارز‌دولتی از سوی بانک مرکزی، مبادلات بانکی و پرداخت هزینه‌های واردات دارو و مواد اولیه دارو به طرف‌های خارجی به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات واردات دارو تبدیل شده است که نتیجه آن چیزی جز کمیاب شدن اقلام دارویی نیست. هم‌اکنون بسیاری از مجاری بانکی‌بین‌المللی اقدام به تحریم‌های بانکی علیه بانک‌های کشور کرده و این مساله تا حد زیادی خرید مواد اولیه دارو را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.
طلب 750‌میلیارد تومانی توزیع‌کنندگان از دولت
هم‌اکنون شرکت‌های تولید‌کننده به دلیل مسدودشدن شریان‌های بین‌المللی بانکی مجبور به خرید نقدی مواد اولیه و داروهای وارداتی هستند و تبعات این قضیه به شرکت‌های اصلی توزیع‌کننده دارو نیز تحمیل شده است. «محسن اسکندری»، مدیرعامل شرکت پخش داروی رازی در گفت‌وگو با «شرق» از طلب 750‌میلیارد تومانی توزیع کنندگان دارو از مراکز درمانی دولتی خبر می‌دهد. وی گفت: در حال حاضر معضل اصلی ما دارو است که با اختلال در واردات و تولید مواجه شده است. این مشکل به طور کلی تحت‌تاثیر مشکلات ارزی و بستن راه‌های فایناس بانکی بر اثر تحریم‌های بین‌المللی است، زیرا وارد‌کننده و تولید‌کنندگان دارو تا پیش از این دارو و مواد اولیه را براساس معادلات بانکی به صورت غیرنقدی وارد می‌کردند و هم‌اکنون این روند به شکل نقدی شده‌است. او می‌افزاید: تبعات این خرید نقدی از سوی وارد‌کنندگان به شکلی به ما تحمیل می‌شود که آنها در قبال فروش دارو به ما، پول نقد طلب می‌کنند و ما هم دارو‌ها را به داروخانه‌ها می‌فروشیم و مجبوریم از آنها پول نقد دریافت کنیم تا طلب‌های خود را به شرکت‌های وارد‌کننده بدهیم تا چرخه تولید و توزیع دارو دچار اختلال نشود. اسکندری، مدیرعامل شرکت پخش داروی رازی با اشاره به اینکه داروخانه‌ها و مراکز درمانی دولتی در این شرایط توان پرداخت نقدی مطالبات ما را ندارند، عنوان می‌کند. نتیجه این روند چالش‌برانگیز آن شده که هم‌اکنون شرکت‌های توزیع‌کننده دارو بیش از 750‌میلیارد تومان از داروخانه‌ها و مراکز درمانی دولتی طلب دارند و به طور متوسط ماه است که این مراکز پولی در قبال دریافت دارو به ما پرداخت نکرده‌اند. او تاکید می‌کند: البته هستند؛ بیمارستان‌هایی که 16‌و19 ماه بدهی‌های خود را به شرکت‌های دارو‌سازی نداده‌اند و شرکت ما به تنهایی 120‌میلیارد تومان از داروخانه‌ها و مراکز درمانی دولتی طلب دارد و هیچ دستاویزی نداریم، چراکه دولتی‌ها نمی‌توانند چک‌های مدت‌دار بدهند و ما بتوانیم روی تاریخ دقیق دریافت مطالبات‌مان حساب کنیم.
تحریم دارویی برخی بیمارستان‌ها به دلیل بد‌حسابی
فشار‌های مالی تحمیل شده به شرکت‌های توزیع‌کننده دارو در حال حاضر به شکلی است که «‌ابراهیم هاشمی» مدیرعامل شرکت پخش داروی هجرت از تحریم دارویی دو بیمارستان دولتی «مسیح دانشوری» و «الزهرا» اصفهان خبر می‌دهد. او در گفت‌وگو با «شرق» گفت: شرکت پخش هجرت به همراه شش شرکت درجه اول پخش دارو در کشور هم‌اکنون تا پایان تیرماه سال1391 بیش از 635‌میلیارد تومان از بیمارستان‌های دولتی طلب دارد و برخی بیمارستان‌ها مانند بیمارستان «مسیح دانشوری» و «الزهرا» اصفهان را به دلیل بد‌حسابی تحریم کردیم و تنها داروهای حیاتی را در اختیار آنها می‌گذاریم، زیرا هم‌اکنون بیش از یک سال است که مطالبات ما را پرداخت نکرده‌اند.
او با اشاره به ناهماهنگی‌های دولتی برای پرداخت مطالبات شرکت‌های توزیع‌کننده دارو افزود: شخص وزیر تاکنون تلاش‌های زیادی برای حل این موضوع کرده اما تا این لحظه هیچ کدام از این تلاش‌ها تبدیل به پول نشده است و ما همچنان مشکلات مالی داریم و این مشکلات قطعا روند توزیع دارو را دچار مشکل می‌کند.
احتمال شکایت داروخانه‌داران از بیمه‌ها
از سوی دیگر اوضاع برای فروشندگان دارو نیز تعریفی ندارد. به طوری‌که طلب‌های بلندمدت داروخانه‌ها از سازمان‌های بیمه‌گر داروخانه‌ها را به مرز ورشکستگی رسانده است و فروشندگان را در مقابل توزیع‌کنندگان و تولید‌کنندگان بی‌پول‌تر از قبل کرده است. در این رابطه رییس‌انجمن‌داروسازان با بیان اینکه اخیرا مطالبات داروخانه‌های تهران تا فروردین ماه و برخی داروخانه‌های شهرستان‌ها تا اردیبهشت و خرداد پرداخت شده است، از وضعیت بیمه‌ها انتقاد کرد و گفت: اگر بیمه‌ها به همین منوال پیش بروند احتمال دارد به مراجع قضایی شکایت کنیم. رهبر‌مژدهی‌آذر افزود: متاسفانه هنوز پرداخت مطالبات اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور ماه در تهران، با وجود آنکه یک پنجم داروخانه‌های کشور را در خود جای داده، انجام نشده است. وی با اشاره به اینکه رایزنی‌هایی در این خصوص صورت پذیرفته است، گفت: نمی‌دانیم با این‌گونه برخوردها چه باید بکنیم. مژدهی‌آذر ادامه داد: احتمال دارد از طریق مراجع دادگستری اقدام کرده و از بیمه‌ها شکایت کنیم زیرا بیمه‌ها موظف به پرداخت جریمه دیرکرد هستند اما از پرداخت آن سر باز می‌زنند.
کمبود دارو نتیجه آشفته بازار دارویی کشور
هم‌اکنون این وضعیت یعنی کاهش تولید و واردات دارو در حالی به مرحله نگران‌کننده‌ای رسیده که منجر به کمبود بیش از 30 داروی بیماری‌های خاص در کشور شده است، وضعیتی که بیش از پیش متاثر از مثلث تحریم‌های بین‌المللی برای تبادلات بانکی، نوسانات نرخ ارز و بی‌برنامگی دولت برای مدیریت اوضاع کنونی در کشور است. در حال حاضر علاوه بر ایران بسیاری از کشور‌های جهان برای تولید داروهای مورد نیاز خود در بخش درمان چه از نظر واردات مواد اولیه و چه از نظر تولید نیازمند مبادلات بین‌المللی با سایر کشور‌ها هستند و کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که در تمامی مراحل تولید دارو‌های مورد نیاز، خودکفا باشد. بر این اساس از بازار تولید و واردات اقلام دارویی در کشور خبر می‌رسد که همراه شدن وابستگی بازار دارویی کشور به واردات دارو و مواد اولیه با تحریم بانکی بین‌المللی برای تبادلات اقتصادی، باعث کاهش واردات و در نتیجه کمیاب شدن اقلام دارویی بیماری‌هایی نظیر سرطان، سرطان کودکان، بیماری‌های تالاسمی، ام اس، دارو‌های تنفسی و بیماری‌های قلبی شده است. این درحالی است که شاید برخی نمونه‌های داخلی این دارو‌ها در کشور وجود داشته باشد اما کاهش واردات مواد اولیه نیز باعث کمبود داروها نسبت به تقاضای آن شده است.
تاريخ ارسال : 2مهر1391 - 10:46
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
روش‌هایی برای بهبود آلرژی پاییزی ‏ روش‌هایی برای بهبود آلرژی پاییزی ‏ روش‌هایی برای بهبود آلرژی پاییزی ‏ سلامت نیوز : آلرژی واکنش شدید سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. افرادی که دچار حساسیت هستند، سیستم ایمنی فوق هوشیار دارند که نسبت به مواد ظاهراً بی‌آزار موجود در محل زندگی خود، واکنش بیش از حد معمول نشان می‌دهند مانند گرده گیاهان، برخی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها و نیش حشرات. این مواد آلرژی‌زا باعث می‌شوند که سیستم ایمنی بدن، بیش از حد فعال شود و علائم حساسیت را در بدن ایجاد کند. آلرژی‌های فصلی، یکی از انواع شایع آلرژی‌ها است. حتی اگر قبلاً دچار آلرژی نبوده‌اید، ممکن است علائم آلرژی فصلی در شما بروز کند. علائم آلرژی شامل اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، آب‌ریزش از بینی و چشم‌ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوش‌های پوستی است که بستگی به واکنش افراد نسبت به آن ماده آلرژی‌زای خاص دارد. هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژی‌زا بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسیت نشان دهد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از اطلاعات ؛ اگر چه هنوز علت این که چرا آلرژی در برخی افراد بیشتر شایع است، معلوم نیست ولی ما می‌دانیم که استعداد ابتلا به آلرژی معمولاً در افراد یک خانواده بیشتر است. هیچ کسی با بیماری آلرژی متولد نمی‌شود، ولی زمینه ابتلا به آن، ارثی است. آلرژی‌ها معمولاً در دوران کودکی شروع می‌شوند، ولی ممکن است در هر سن دیگری هم آغاز شوند. میزان حساسیت‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد ولی ممکن است بعدها دوباره عود کند. با دوری از مواد آلرژی‌زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، می‌توان آلرژی را کنترل و درمان کرد. با دقت در این که کجا، چه موقع و در چه شرایط محیطی، آلرژی بروز می‌کند، می‌توان به راحتی علت بروز آن را کشف کرد. اما پزشک متخصص می‌تواند درباره نوع و مقدار داروهای مصرفی شما تحقیق کند و آزمایش‌های لازم را برای تعیین مؤثرترین روش‌های درمانی برای شما تجویز کند. مبتلایان به آلرژی‌های فصلی می‌توانند با مصرف داروهای آنتی هیستامین یا ضد احتقان، احساس بهتری داشته باشد. آنتی هیستامین، پاسخ‌های التهابی بدن را کاهش می‌دهند و ضد احتقان‌ها هم میزان گرفتگی و تراکم (مثل گرفتگی بینی) را کم کنند.
این ‌که چرا و چگونه در فصل پاییز برخی از آلرژی‌ها رخ می‌‌نمایند به طبیعت این فصل باز می‌‌گردد. باید دانست که بسیاری از علف‌ها و درختچه‌ها بیشتر در اواخر تابستان و اوایل پاییز گرده ‌افشانی می‌‌کنند، که حجم آنها با گرده‌‌افشانی در درختان بهار قابل مقایسه و حتی بیش از آن است. همچنین تعداد کمی از درختان نیز مانند توسکا و اوکالیپتوس گرده‌ افشانی پاییزه دارند.‏برگ ‌ریزان پاییز و تجمع ذرات آنها در گرد و غبار محیط، که گاه با دود ناشی از سوزاندن آ‌نها نیز همراه می‌‌شود از عوامل مهم دیگر آلرژی‌های پاییز است. تجمع فراوان برگ‌‌های پاییزی در محیط‌هایی چون باغچه‌‌ها و پارک‌ها سبب فراهم شدن محیط مناسب برای رشد قارچ‌ها در لابه‌لای آنها می‌‌شود، که خود از عوامل مهم دیگر آلرژی‌‌های پاییز هستند. گرده‌ گیاهان از عوامل مهم آلرژی‌زا در محیط‌های باز محسوب می‌‌شوند. قارچ‌های موجود در محیط به ویژه در مناطق مرطوب، فصل پاییز را برای گرده‌‌افشانی مناسب می‌‌بینند. گرده‌ قارچ‌‌ها در فضاهای بسته از عوامل مهم ایجاد آلرژی محسوب می‌‌شوند که از بین بردن آنها گاه بسیار سخت و ناممکن می‌شود. رطوبت مناسب برای محیط‌‌های مسکونی حدود 50- 30 درصد است که افزایش آن سبب رشد و تکثیر قارچ‌ها و هیره‌‌ها خواهد شد. البته رطوبت کم و هوای بسیار خشک نیز سبب سختی تنفس و تحریک مجاری هوایی می‌شود.‏
هیره‌‌های گرد و خاک از بندپایانی هستند که اندازه‌ بسیار کوچک و میکروسکوپی دارند و محل اصلی رشد و تکثیر آنها رختخواب، فرش، مبلمان و پرده‌‌های پارچه‌ای است. هیره‌ها نیز همانند قارچ‌ها دوستدار هوای مرطوب و گرم هستند. لذا آغاز فصل پاییز و کاهش تهویه‌ محیط‌های مسکونی به ویژه اتاق خواب شرایط مناسبی را برای آنها فراهم می‌‌کند. ذرات بدن، فضولات و تخم این بندپایان از عوامل مهم آلرژی‌زای دستگاه تنفسی و مسبب آلرژی‌های بینی و آسم قلمداد می‌‌شود.‏
آغاز سرما در فصل پاییز سبب اقداماتی در محیط‌های مسکونی می‌‌شود که می‌‌توانند موجب افزایش آلرژی‌ها در این فصل شوند که از آن جمله استفاده از وسایل گرمازای آلاینده و نیز دستگاه‌‌های مرطوب کننده (بخور) است. بدیهی است سوخت نامناسب وسایل گرما‌زا سبب تولید آلاینده‌های مختلف می‌‌شود که خود باعث انواع علایم آلرژی‌های تنفسی می‌‌شوند. در همین ‌جا لازم است به دود ناشی از سیگار و سایر دخانیات اشاره کرد که آنها نیز از آلاینده‌‌های مهم فضای بسته به شمار می‌‌روند و خود با آغاز فصل پاییز و بسته شدن پنجره‌ها افزایش غلظتی در محیط و به دنبال آن تحریک مجاری هوایی خواهند داشت.‏نگهداری حیوانات خانگی مانند گربه، سگ، جوندگان کوچک و پرندگان یکی از عوامل آلرژی‌زا است، که به نوبه‌ خود به دلیل سرمای فصل پاییز و نگهداری بیشتر این حیوانات در فضای بسته خانه، اثرات سوء بیشتری بر افراد مبتلا به آلرژی می‌‌گذارد.‏
هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، از منزل خارج نشوید که اغلب در بعد از ظهرهای خشک و خنک این گونه است. ولی میزان این گرده‌ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجیبی کاهش می‌یابد. هنگام راه رفتن روی چمنزار و انبوه برگ‌های ریخته شده از درختان به صورتتان ماسک بزنید، زیرا در این حالت، گرده گیاهان و اسپور قارچ‌ها در هوا زیاد هستند. هنگام رانندگی، تهویه ماشین را روشن کنید تا مانع از ورود هوای بیرون به داخل ماشین که مملو از مواد آلرژی‌زا است شود. مواقعی که در اطراف شهر هستید، پنجره‌های ماشین را ببندید. اگر نسبت به حیوانات آلرژی دارید، آنها را داخل اتاق نیاورید و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنید یا این که در کل، حیوانی در منزل نگه ندارید. اگر نسبت به گرد و غبار حساسیت دارید، کف اتاق‌ها را با جاروبرقی جارو بزنید و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسایل را پاک کنید. به طور منظم فیلترهای تهویه هوا و گرما را عوض کنید.
در خانه‌هایی که از سیستم‌های تهویه هوا و همچنین کولرهای گازی استفاده می‌شود احتمال وقوع آلرژی بیشتر است چرا که آلودگی فیلترهای این دستگاه‌ها به مرور وارد هوا می‌شود. فیلترهای این دستگاه‌ها را در ابتدای پاییز تعویض کنید تا به میزان زیادی جلوی آلرژی گرفته شود. نور خورشید به تنهایی می‌تواند باعث بروز یا تشدید آلرژی در این فصل باشد. قبل از فرا رسیدن پاییز یک عینک آفتابی با استانداردهای جهانی تهیه کنید تا در طول روز از آن استفاده کنید. عینک آفتابی تا حد بسیار زیادی جلوی تشدید آلرژی را می‌گیرد. پزشکان به دوش گرفتن قبل از خواب زیاد توصیه نمی‌کنند اما برای افرادی که آلرژی‌های فصلی دارند این کار واجب است و بهتر است تا هفته‌ای سه بار قبل از رفتن به تخت دوش بگیرند. این کار باعث می‌شود تا آلودگی‌ها و حساسیت‌های آلرژیک کمتری را با خودتان به تخت خواب ببرید. برای تشک خوابتان از روکش‌هایی استفاده کنید که به آنها حساسیت کمتری دارید. به تازگی حتی روکش و ملحفه‌های ضدآلرژی نیز وارد بازار شده است که می‌توانید از آنها استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که بهتر است هر دو هفته روکش تشک و بالش خودتان را بشویید.‏
تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد موادی که دارای آنتی اکسیدان‌ها هستند در میوه‌ها، سبزی‌ها، آجیل، حبوبات و چای سبز به وفور یافت می‌شود و می‌تواند با هر گونه التهاب درونی مبارزه کند، چرا که التهاب درونی بدن عامل مهمی در کنترل آلرژی‌ها است. همچنین کاهش وزن نیز از دیگر راهکارهای مبارزه با آلرژی‌های فصلی عنوان شده است. این راهکار نه فقط آلرژی بلکه می‌تواند بیماری‌های بسیاری را از بیماری‌های قلبی تا سرطان کاهش دهد.‏
کاهش استرس راهکاری است که در زمینه رفع بیماری‌های متعددی می‌تواند کاربرد داشته باشد، هر بار که با استرس و فشار عصبی روبه‌رو می‌شوید، بدن شما هورمون استرس تولید می‌کند و این هورمون‌ها به نوبه خود سیگنالی به بخش‌های مختلف بدن شما می‌فرستند تا آن را برای عمل آماده کنند. اگر این اتفاق هر روز رخ دهد، استرس می‌تواند صدمات خود را با تأثیر روی هر شبکه‌ای که سلامتی شما را تضمین می‌کند تأثیرگذار باشد که در آن میان می‌توان به سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. سیستم ایمنی تضعیف شده می‌تواند شانس واکنش‌های آلرژیک شما را افزایش دهد. از این رو یادگیری کنترل استرس یا واکنش نشان دادن به استرس می‌تواند مهم تلقی شود.‏
تاريخ ارسال : 2مهر1391 - 13:2
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
پزشکان عمومی از طرح پزشک خانواده راضی اند یا ناراضی؟ سلامت - مرداد امسال نمایندگان صنفی پزشکان عمومی کشور با حضور در کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، نگرانی خود را از اشکالات ساختاری و اجرایی پزشک خانواده‌اعلام کردند.
نمایندگان پزشکان عمومی در این نشست استقرار نظام سلامت با محوریت پزشک خانواده را از آرمان‌های پزشکان عمومی کشور خواندند، اما از دستورالعمل وزارت بهداشت برای اجرای طرح پزشک خانواده‌ به ‌عنوان طرحی ناقص و سرهم‌بندی شده یاد کردند و شتاب این وزارتخانه برای اجرای چنین طرحی را در ابعاد ملی، بدون آماده‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی، فیزیکی، آموزشی و حتی تامین نیروی انسانی لازم غیرموجه دانستند و از کمیسیون بهداشت خواستند با مداخله‌ی به‌موقع از خسارت‌های جبران‌ناپذیر ناشی از اجرای این طرح بکاهد.
از سوی دیگر دکتر محمد دائمی عضو هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران با انتقاد از سطح آموزش پزشکان عمومی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور، گفت: اگر پزشکان عمومی قوی داشته باشیم، علاوه بر اینکه از هزینه های درمان می کاهد باعث خواهد شد به سمت اقدامات تشخیصی غلط نرویم.
این مسائل سبب شد تا از دکتر شهریار خاقانی عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران دعوت کنیم تا در کافه خبر به سوالات ما پاسخ دهد.
شما هم می توانید سوالاتتان را از همین جا با ما در میان بگذارید.
۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۶/۱۹
منبع:خبرآنلاين
مشاهده فایل ضمیمه
این چای استرس شما را کاهش می‌دهد! متخصصان تغذیه تاکید دارند از آنجا که زنجبیل مجموعه‌ای غنی از آنتی اکسیدان‌ها است و مزایای فراوانی برای سلامتی دارد لذا باید جزو چاشنی‌های ضروری و دائمی در آشپزخانه شما باشد.
این متخصصان می‌گویند نوشیدن یک فنجان چای زنجبیل در روز می‌تواند به بهبود خلق و خو کمک کند، استرس را کاهش دهد و درعین حال تاثیر فوق العاده‌ای در بهبود فرآیند هضم و جذب غذا دارد.
به گزارش روزنامه دیلی می‌ل، کار‌شناسان تغذیه و سلامت می‌گویند: اسید معده برای هضم غذا حیاتی است و زمانی که فرد، تحت استرس است ترشح این اسید دچار اختلال می‌شود اما نوشیدن یک فنجان آب داغ حاوی یک برش تازه زنجبیل و یک برش کوچک لیمو روشی معجزه گر برای تحریک هاضمه و کمک به گوارش است.
دکتر آلیس ماکینتوش، از متخصصان علوم تغذیه‌ای در انگلیس خاطرنشان ساخت: زنجبیل حاوی نوعی آنتی اکسیدان خاص و مهم موسوم به «جینگرول» است که به پاکسازی مواد شیمیایی مضر ناشی از استرس و نگرانی در بدن کمک می‌کند لذا این چاشنی در کاهش استرس روانی نیز تاثیر دارد.
زنجبیل درعین حال در کاهش التهاب، مقابله با مشکلات تنفسی شایع و بهبود گردش خون طبیعی در بدن موثر است. در زنان نیز نوشیدن چای زنجبیل روشی موثر برای کاهش انقباضات شکمی ناشی از عادت ماهانه است.
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۱ - ۰۷:۳۰
منبع:اتاق شيشه اي خبر شفاف
مشاهده فایل ضمیمه
تولد هشتمین نوزاد سالم از مادر مبتلا به ایدز در اصفهان با مراقبت های پیشرفته در دوران بارداری مادران مبتلا به ایدز، می توان انتظار نوزاد سالم را از این بیماران داشت.
دکتر عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، افزود: موج سوم ایدز در قالب الگوی انتقال این بیماری از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده است و این خطر تهدید کننده را بسیاری از کشور ها تجربه کرده اند و یا در آینده تجربه خواهند کرد.
وی با بیان این که انتقال ایدز از طریق جنین در خیلی از نقاط دنیا در حال گسترش است، گفت: بیشتر مبتلایان به ایدز را مردان تشکیل می دهند و خواسته یا ناخواسته آن را به همسر خود انتقال می دهند و ممکن است همسر این مردان به طور ناخواسته باردار شوند و بچه مبتلا به ایدزی را به دنیا آورند که هیچ گونه رفتار پرخطری نداشته و بی گناه آلوده این بیماری شده است.
صداقت با تاکید بر این که اگر به موقع مادر از بارداری خود آگاه شود و تحت مراقبت قرار گیرد می توان از آلوده شدن جنین به ایدز جلوگیری کرد و نوزاد سالمی را به دنیا آورد.
روز گذشته هشتمین نوزاد سالم از مادر مبتلا در اصفهان به دنیا آمد.
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۴۰
منبع:باشگاه خبرنگاران
مشاهده فایل ضمیمه
سرانه درمان در كشور واقعي نيست/ بيمارستانهاي خصوصی باید خودشان هزینه ها را تامين کنند با توجه به اینکه سرعت خسارت بیمه ها بیشتر از سرعت ارائه خدمات آنها است، در حال حاضر نه مردم و نه بیمه ها از شرایط موجود راضی نیستند و بیمه های تکمیلی به نفع هیچ کبه گزارش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ دکتر امیدوار رضایی، معاون قوانین مجلس در برنامه نبض که شب گذشته پخش شد در خصوص بیمه های تکمیلی گفت: تبصره 5 ماده 38 قانون این بود که ممنوعیت فعالیت بیمه های تکمیلی ، عقد قرارداد و پرداخت مازاد بر تعرفه تعیین شده ، برای آن دسته از خدمات تشخیصی که در بسته بیمه پایه سلامت اعلام می شود از سوی بیمه های تجاری ممنوع است. بر اساس این ماده افرادی که بیمه تکمیلی می شوند حق بیمه را خودشان باید پرداخت کنند.
وی گفت : بیش از 90 درصد از بیمه های تکمیلی که در حال حاضر ارائه می شوند به گونه ای بیمه تکمیلی نیست بلکه یکسری خدمات اضافه است.
شواری عالی بیمه سلامت هنوز تشکیل نشده
دکتر شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در ادامه افزود : متاسفانه شورای عالی بیمه سلامت هنوز تشکیل نشده زیرا ما زمان تشکیل آن را در قانون مشخص نکردیم زیرا گفتیم شاید اگر زمان برای آن قرار دهیم نتوانیم در موعد مقرر آن را اجرا کنیم در رابطه با بیمه های تکمیلی اول باید بسته پایه بیمه همگانی تعریف شود که باز هم این اتفاق نیفتاده است و الان نمی توانیم این ایراد را بگیریم که چرا بیمه های تکمیلی هنوز قرارداد می بندند زیرا هنوز نمی دانیم در بیمه پایه سلامت چه نوع عمل جراحی باید قرار داده شود .
وی گفت : دولت باید سعی کند که تصدی گری ها را تعریف کند اما مشکل این است که قانون اجرا نمی شود به عنوان مثال در قانون نوشته شده است که باید تعرفه خدمات را براساس نرخ واقعی تعریف کنیم اما مشکل این است که دولت مردان احساس می کنند اگر تعرفه واقعی را معلوم کنند دولت توان پرداخت بخش دولتی را ندارد از طرف دیگر ما به بخش خصوصی هیچ یارانه ای نمی دهیم پس اول باید قیمت واقعی خدمات تعریف شود که اگر این اتفاق بیفتد هیچ مشکلی برای بخش خصوصی پیش نخواهد آمد. در حال حاضر وجود بیمه های تکمیلی به نفع هیچ کس نیست و نه مردم و نه ارائه کنندگان خدمت هیچ کدام راضی نیستند.
سرانه درمان در کشور واقعی نیست
صفایی، عضو هیئت مدیره انجمن بیمارستان های خصوصی افزود : بین مراکز بیمه و بیمارستان های خصوصی یک رابطه دو جانبه وجود دارد و این طور نیست که فقط بیمارستان ها فقط ارائه کننده خدمت باشند بلکه مردم نیز حق انتخاب داشته و می توانند با یک بیمه خوب خدمت بگیرند. ما می توانیم این پیش فرض را داشته باشیم که احتیاج به سرانه درمان واقعی داریم اگر این سرانه را داشته باشیم و روابط و تنظیماتی نیز برای هزینه کردن آنها وجود داشته باشد و در کنار آن بازرسی خوبی نیز داشته باشیم دیگر مشکلی نخواهد بود اما مشکل اینجاست که سرانه واقعی نداریم.
وی گفت : متاسفانه بسیاری از بیمارستان های خصوصی هنوز قرارداد بیمه ای خود را تمدید نکرده اند 4 ماه طول کشید تا تعرفه ها اعلام شد و 2 ماه است که چانه زنی می کنیم و بعد از گذشت 6 ماه از سال بیمارستان های خصوصی باید خودشان هزینه ها را سربه سر کنند.
وی تصریح کرد : در حال حاضر دغدغه کیفیت خدمات را داریم اگر می خواستیم وضعیت 9 ماهه اول سال 90 را نسبت به سال 89 داشته باشیم با توجه به اینکه تعرفه بخش درمان یک و نیم برابر تورم رایج در جامعه است ، به خاطر نوع وابستگی آن باید حدود 40 درصد افزایش تعرفه می داشتیم که نظام پزشکی 30 درصد را پیشنهاد داد و در ابلاغ به 20 درصد رسید و همین ها این نگرانی را ایجاد می کند که کیفیت خدمات پایین بیاید. اما در حال حاضر تمام مدیران عاملان بیمارستان های خصوصی تعهد کردند که خارج از تعرفه نگیرند .
صفایی خاطر نشان کرد : در حال حاضر حضور بیمه های تکمیلی به نفع هیچ کس نیست زیرا همه ناراضی هستند
سال گذشته1800 میلیارد تومان توسط بیمه های مکمل هزینه شده
صفی خانی، کارشناس حوزه سلامت در ادامه افزود : هنر نظام این است که پرداخت را از جیب مردم کاهش دهد و یکی از اهداف بیمه ها این است که کیفیت خدمات را بهتر کنند طوری که انگیزه ارائه کننده خدمت را هم فراهم کند .
وی گفت : سال گذشته 1800 میلیارد تومان توسط بیمه های مکمل هزینه شده و متاسفانه 40 درصد از پنج دهک پایینی جامعه ما به واسطه هزینه سلامتشان حتی از زیر خط فقر هم پایین تر رفتند و حتی 3 درصد از 5 دهک بالایی جامعه که قدرت خرید بیمه های مکمل را دارند به خط فقر رسیدند این نشان می دهد که بیمه های مکمل هم نتوانستند پرداخت ها را از جیب مردم کم کنند و متاسفانه کمترین کاری که در عرصه حکومتی ما جا افتاده تغییر ساختار است .
وی خاطر نشان کرد : سال 89 ضریب خسارت بیمه ها 124 درصد بوده و متاسفانه این پول دارد هزینه می شود اما نه بیمه ها و نه مردم از این وضعیت راضی نیستند چرا که سرعت خسارت بیشتر از سرعت ارائه خدمات است.
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۰
منبع:باشگاه خبرنگاران
مشاهده فایل ضمیمه
میلیونها باکتری موجود در پوست، از بدن شما در مقابل عفونت محافظت می کنند پژوهشگران علوم پزشکی در موسسه ملی بهداشت (NIH) کشور آمریکا می گویند نتایج یک مطالعه جدید آنان نشان می دهد، میکروب هایی که به طور معمول در پوست زندگی می کنند از بدن در برابر عفونت محافظت می کنند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، میلیونها باکتری که روی پوست بدن ما زندگی می‌کنند می‌توانند سیستم ایمنی را تقویت کرده و از بدن در برابر عفونت‌های مختلف از بدن محافظت نمایند.
اگرچه سلول های ایمنی پوست از بدن در برابر ارگانیسم های مضر محافظت می کنند اما تا کنون مشخص نشده است که آیا میلیون ها میکروبی که به طور طبیعی در پوست هستند و به میکروب های پوستی معروفند نیز در این میان نقش مفیدی دارند یا خیر.
از آنجایی که پوست بزرگترین اندام بدن است تعامل زیادی با میکروب های محیط دارد.
در این مطالعه محققان موسسه ملی بهداشت (NIH) در آمریکا با بررسی موش ها مشاهده کردند که میکروب های پوست در تعامل با سلول های ایمنی موجود در پوست، از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند.
این متخصصان دریافتند: میلیونها باکتری که به طور طبیعی روی پوست بدن زندگی می‌کنند و در مجموع به آنها «میکروبهای پوستی» گفته می‌شود از طریق تعامل با سلولهای ایمنی موجود در بافت پوست به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.
متخصصان در این آزمایش موشهایی را که با تغییرات ژنتیکی عاری از میکروبهای پوستی شده بودند در اجتماع با نوعی باکتری پوستی مفید و همزیست انسانی، قرار دادند که استافیلوکک اپی در میدیس نامیده می‌شود.
این متخصصان مشاهده کردند که کلونی موشها با این گونه باکتری مفید، موجب فعال شدن نوعی سلول ایمنی در پوست موش‌ها می‌شود که وجود آن برای مقابله با میکروبهای مضر، حیاتی است. این سلول ایمنی در واقع یک مولکول سیگنال دهنده سلولی را تولید می‌کند و سلول مزبور نیز نقش حفاظت از بدن در برابر میکروبهای مضر را ایفا می‌کند.
در این مطالعه محققان موش ها را به دو دسته تقسیم کردند و یک دسته موش های بدون میکروب و در دسته دیگرˈ کامنسال استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس ˈ پوست انسان را به موش های بدون میکروب پیوند زدند.
نتایج این مطالعه نشان داد که این گونه میکروب ها ، سلول ایمنی پوست موش را قادر می کند تا یک مولکول علامت دهنده که برای محفاظت از بدن در برابر میکروب های مضر، لازم و ضروری است ، تولید کند.
همچنین محققان موش های میکروب دار و بدون میکروب را در معرض یک انگل قرار دادند ومشاهده کردند که موش های بدون میکروب در مواجهه با این انگل واکنش ایمنی موثری نشان نمی دهند درحالی که موش های میکروب دار این واکنش ایمنی را نشان دادند.
مهر ۲, ۱۳۹۱
منبع:سايت پزشكا بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
مصونيت در برابر آلزايمر با انجام فعاليت‌هاي بدني انجام فعاليت‌هاي بدنيبه گزارش گروه علمي باشگاه خبرنگاران به نقل از نشريه مديكال اكسپرس، محققان حركت‌شناسي دانشكده بهداشت عمومي در دانشگاه مريلند با انجام بررسي‌هاي خود دريافتند ورزش كردن به صورت متعادل مي‌تواند براي يك دوره طولاني پس از انجام تمرينات، با اضطراب و استرس ناشي از حوادث ناملايم زندگي در افراد مقابله كند.
مي‌تواند از افراد در برابر بروز بيماري آلزايمر و فشارهابراساس اين گزارش محققان همچنين با بررسي نقش ورزش در جلوگيري از كاهش رفتارهاي شناختي و ادراكي در افراد مسن مشاهده كردند كه فعاليت بدني باعث ترويج و تقويت فعاليت سلول‌هاي مغزي مي‌شود كه اين پديده مي‌تواند در برابر وقوع بيماري آلزايمر از افراد محافظت كند.
نتايج حاصل از اين گزارش مي‌افزايد: انجام تمرينات ورزشي علاوه بر اين كه مي‌تواند استرس ناشي از وقوع حوادث عاطفي در زندگي را تعديل و متوقف كند، قادر است اين حالات مثبت را در افراد حفظ و نگهداري كند.
يافته‌هاي اين مطالعه نيز مؤيد اين مسئله است كه ورزش نقش مهمي را براي بهتر تحمل‌ كردن نگراني‌هاي روزانه و عوامل استرس‌زاي زندگي ايفا مي‌كند.
از طرفي نتايج ديگر اين مطالعه نشان می دهد: محققان در حال حاضر در نظر دارند كه اثرات مداوم ورزش را در بيماراني كه به طور منظم اضطراب و علائم افسردگي را تجربه مي‌كنند، بررسي كنند و مكانيسم اين كه چگونه ورزش ممكن است شبكه‌هاي عصبي مرتبط با احساسات را تغيير دهد را درك كنند.ي عاطفي در آينده محافظت كند.
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۱ - ۰۱:۰۹
منبع:باشگاه خبرنگاران
مشاهده فایل ضمیمه
دانشگاه علوم پزشکي مشهد ميزبان بهورزان نمونه کل کشور امسال نيز همايش کشوري روز بهورز در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.
به گزارش وب دا، مدير توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتي گفت: از آنجائي که سال گذشته دانشگاه علوم پزشکي مشهد مقدس ميزبان بهورزان نمونه کشوري بوده است و اغلب بهورزان شرکت کننده از برنامه رضايت داشتند امسال نيز مقرر شده است که همايش بهورزان نمونه کشوري که حدود 300 نفر مي باشند در مشهد مقدس برگزار شود.
دکتر خوبان افزود: اميدواريم امسال نيز بتوانيم ميزبان خوبي براي بهورزان نمونه کل کشور که در سرتاسر روستاهاي ايران زمين خدمت مي کنند و آرزومند پابوسي حضرت علي ابن موسي الرضا(ع) هستند، باشيم.
گفتنی است: اين همايش با حضور بهورزان نمونه کل کشور در روزهاي 16 و 17 مهرماه برگزار می شود.
يکشنبه ٢ مهر ١٣٩١- ٠٨:٥٨
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه