اخبار انجمن شهریور 1391

کسب مقام نخست مشهد در اجرای شبکه شمس بر اساس ارزیابی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اجرای شبکه شمس موفق به کسب مقام نخست شد.
به گزارش وب دا، در نشستی که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، شرکت مخابرات ایران، دانشگاههای علوم پزشکی کشور، شرکت های مخابرات استانها به منظور گزارش فعالیت های انجام شده در اجرای شبکه شمس برگزار شد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به کسب مقام نخست در پیشرفت اجرای این شبکه شد.
عضو کمیته فناوری اطلاعات شبکه شمس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه شبکه شمس با همکاری شرکت مخابرات به منظور بستر سازی اجرای برنامه پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت اجرا می شود، اظهار داشت: بر اساس این طرح تمامی مراکز بهداشتی درمانی، خانه های بهداشت، پایگاههای پزشک خانواده، مراکز اجرایی و بیمارستانها در قالب یک شبکه داخلی (اینترانت) با عنوان شمس به منظور تبادل اطلاعات به یکدیگر متصل می شوند.
حامد فاضلی با اشاره به اینکه در این طرح نقاط مورد نیاز را دانشگاهها معرفی کرده و شرکت مخابرات بستر را برای اجرا آماده می سازد و پس از آن در سامانه اطلاعات وزارت بهداشت با عنوان سامانه سینا ثبت می کند، خاطر نشان کرد: بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی مشهد یک هزار و 543 نقطه به شرکت مخابرات معرفی و تاکنون بسترسازی اجرای شبکه در 314 نقطه فراهم و 204 نقطه نیز در سامانه سینا وزارت بهداشت به ثبت رسیده است.
چهارشنبه ٢٩ شهريور ١٣٩١- ١٠:١٩
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
اجرای طرح پوشش بیمه ای مشاوره های روانشناسی در کشور رییس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح پوشش بیمه ای مشاوره های روانشناسی تا پایان امسال در کشور اجرا می شود.
به گزارش وب دا، دکتر احمد حاجبی در حاشیه همایش مداخلات روانی اجتماعی در بحران و بلایا در مشهد افزود: در این راستا مذاکرات و هماهنگی از سوی وزارت بهداشت با سازمانهای بیمه گر در حال انجام است.
وی گفت: تحت پوشش قرار گرفتن مداخلات روانشناختی در گذشته بطور کامل نادیده گرفته شده بود اما اکنون توافقات خوبی در این راستا با سازمانهای بیمه گر حاصل شده لذا امیدواریم تا پایان سال شاهد تحقق این هدف باشیم.
رییس اداره سلامت روان وزارت بهداشت در ادامه اظهار داشت: طبق آمارهای ارایه شده هم اکنون شیوع اختلالات روانی در کشور حدود 21 درصد جمعیت را شامل می شود، یک درصد از این اختلالات روانی در زمره انواع شدید به شمار می رود که با افت شدید عملکرد همراه است.
وی اسکیزوفرنی، اختلالات دوقطبی و جنون را از جمله اختلالات شدید روانی عنوان و بیان کرد: اختلالات روانی طیف وسیعی را از نوع شدید تا متوسط و یا خفیف شامل می شوند.
دکتر حاجبی گفت: میزان شیوع اختلالات روانی در ایران با آمارهای جهانی تفاوتی ندارد، افسردگی و اضطراب مهمترین اختلالات روانی در کشور است که در بین زنان شایعتر می باشد.
رییس اداره سلامت روان وزارت بهداشت با اشاره به برنامه های این وزارتخانه در خصوص پیشگیری و کنترل اختلالات روانی افزود: آموزش مهارتهای زندگی به ویژه از سنین کودکی و نهادینه شدن مهارت فرزندپروری از جمله اقداماتی است که در راستای کنترل اختلال روانی در حال انجام است.
وی گفت: آموزش مهارتهای زندگی در کشور هم اکنون سابقه هشت ساله دارد اما هنوز برای نهادینه شدن این آموزشها در بین همه سنین نیاز به گذشت زمان است.
چهارشنبه ٢٩ شهريور ١٣٩١- ٠٨:٢١
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
اصلاح شیوه زندگی و سلامت روحی و روانی از نتایج برنامه پزشک خانواده مسئول کمیته آموزش و اطلاع رسانی برنامه پزشک خانواده خراسان رضوی توجه به اصلاح شیوه زندگی و ارتقاء سلامت روحی و روانی جامعه را از مزایای مهم اجرای برنامه پزشک خانواده عنوان کرد.
به گزارش وب دا، دکتر غلام حسن خدایی در یکصد و پنجاهمين جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه مهم ترین موضوع در خصوص سلامت خانواده توجه به شیوه زندگی و جنبه روحی روانی اشخاص می باشد، اظهار داشت: در زمان ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای هر شهروند در برنامه پزشک خانواده تمامی اطلاعات جسمی، روحی و روانی، سوابق ژنتیکی و بیماری ثبت و در صورت بروز مشكل و بيماري به راحتي در اختيار پزشك معالج قرار می گیرد.
وی شعاع ارائه خدمات برنامه پزشك خانواده براي هر شهروند را در محدوه يك و نيم كيلومتري محل سكونت خود دانست و تصريح كرد: اين برنامه همه افراد جامعه حتي آنهايي كه زير پوشش بيمه نيستند را شامل مي شود.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه امروزه از سلامتی در دنیا به عنوان سرمایه یاد می شود، خاطر نشان کرد: متاسفانه در فرهنگ جامعه تنها به سلامتی جسم توجه می شود در حالی که منشاء بسیاری از بیماری ها مربوط به حالات روحی و روانی افراد است.
دکتر خدایی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت نمی تواند بر طرف کننده مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه به عنوان یکی از عوامل بسیار مهم در بروز مشکلات روانی باشد، عنوان کرد: بررسی علل و عوامل عمر از دست رفته در جامعه نشان می دهد پس ازتصادفات بیماری های روانی رتبه اول را دربروز بیماری ها و مرگ و میر دارند.
وی در ادامه به مراقبت و عدالت در سلامت به عنوان مهم ترین اصول در طرح پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: مراقبت از سلامت شامل خانواده محوری و جامعه محوری می شود که در برنامه پزشك خانواده از اهميت وي‍‍ژه اي برخوردار است.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اينكه مدل زندگي امروزه جامعه به صورت جهالت آميز است، تصريح كرد: همه ما در جامعه به دنبال ابزارهاي زندگي هستيم در حالي كه خود زندگي را فراموش كرده ايم.
خدايي درادامه غربالگري را ازديگر شيوه هاي مراقبت سلامت درخانواده دانست و بيان كرد: تنها 25 درصد سلامت جامعه مربوط به وزارت بهداشت است و 60درصد به محيط و 15 درصد به ‍ژنتيك مربوط مي شود.
چهارشنبه ٢٩ شهريور ١٣٩١- ٠٨:٤٥
منبع:پايگاه خبري-اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
نحوه ارجاع بيماران در برنامه پزشك خانواده اعلام شد پزشکان خانواده- رييس ستاد اجرايي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع نحوه ارجاع بيماران به سطوح دوم و سوم خدمات در برنامه پزشك خانواده را تشريح كرد.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از ایسنا، دكتر محمد شريعتي، در پاسخ به اين سوال كه بيمارستان‌ها از چه زماني تنها بيماران ارجاعي پزشك خانواده را پذيرش خواهند كرد، گفت: شروع برنامه پزشك خانواده با نظام ارجاع همراه است و اين دو برنامه به طور همزمان خواهند بود.
وي گفت: دانشگاه‌هاي علوم پزشكي موظف به ترسيم فرآيند ارجاع شده‌اند و تنها در صورت مشخص كردن فرآيند ارجاع است كه مجوز آغاز اجراي برنامه پزشك خانواده در مناطق تحت پوشش خود را دريافت خواهند كرد. بر اين اساس دانشگاه‌ها بايد مشخص كنند كه ساكنان مناطق مختلف چگونه به سطوح بالاتر و از جمله بيمارستان‌ها ارجاع خواهند شد.
رييس ستاد اجرايي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع گفت: با تصويب بخش دولتي و همراهي بخش خصوصي، فرآيند ارجاع بايد مشخص و تسهيل شده باشد.
شريعتي درباره ارجاع به تخصص‌هايي كه ممكن است در برخي از استان‌ها با كمبود روبرو باشد، گفت: در اين زمينه نيز دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بايد با استان‌هاي مجاور هماهنگ باشند و تفاهم‌نامه‌ امضا كنند كه در صورت لزوم بيمار مربوطه به استان مجاور ارجاع شود.
وي افزود: همچنين برخي استان‌ها مجبورند كه برخي خدمات را از تهران دريافت كنند. در اين زمينه نيز از معاونت‌هاي دانشگاه‌هاي مختلف خواسته شده كه با دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران تفاهم‌نامه امضا كنند كه در صورت وجود چنين مواردي، مشكلي براي بيمار مربوطه ايجاد نشود. اين موضوع جزو الزامات آغاز برنامه پزشك خانواده در هر شهر و استان است و طراحي‌هاي لازم براي آن صورت گرفته است.
رييس ستاد اجرايي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع گفت: در حال حاضر نيز فرآيند ارجاع آغاز شده، اما اجراي روشي از ارجاع كه مورد نظر وزارت بهداشت است، مدت كوتاهي زمان مي‌برد. در مجموع براي استان‌هايي كه در حال حاضر در مورد اجراي برنامه پزشك خانواده اعلام آمادگي كرده‌اند، فراهم كردن مكانيسم ارجاع و انعقاد تفاهم‌نامه با استان‌هاي مجاور جزو ملزومات است.
سه شنبه, 28 شهریور 1391 ساعت 12:10
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
برنامه پزشک خانواده تا خرداد ۹۲ در کل کشور اجرا می‌شود پزشکان خانواده - رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده در وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت قصد دارد تا خرداد ۹۲ برنامه پزشک خانواده را در کل شهرهای کشور اجرا کند اما مصوبه دولت تا فروردین ۹۳ برای اجرای این برنامه فرصت داده است و مصوبه مجلس نیز اجرای این برنامه تا پایان برنامه توسعه پنجم است.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از فارس، محمد شریعتی افزود: با اقدامات وزارت بهداشت تاکنون اجرای برنامه ملی پزشک خانواده که تحول اساسی در ساختار نظام سلامت کشور است در 4 استان تهران، مازندران، سیستان و بلوجستان و فارس آغاز شده است و 17 استان دیگر برای اجرای این برنامه اعلام آمادگی کرده‌اند.
وی ادامه داد: از این پس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده برای تأیید شروع برنامه پزشک خانواده در استانها سختگیری بیشتری می‌کند و هر استان باید برای شروع رسمی این برنامه، یک چک لیست حاوی 50 آ‌یتم را پر کند و در صورتی که حداقل 98 درصد آیتم های این چک لیست آ‌مادگی استان را نشان دهد، ستاد اجرایی افتتاح رسمی برنامه توسط وزرا را تأیید می‌کند.
شریعتی گفت: از میان 17 استانی که اکنون برای افتتاح رسمی برنامه پزشک خانواده اعلام آمادگی کرده‌اند دو استان جلوتر هستند که یکی از آنها استان هرمزگان است و احتمالاً یکی از استانهایی که در آینده نزدیک افتتاح رسمی اجرای این برنامه را خواهد داشت این استان است.
رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده ادامه داد: ما فعلاً در دوران گذار از نظام سلامت سنتی کشور به نظام مدرن پزشک خانواده هستیم، تلاش وزارت بهداشت این است که تا جای ممکن این دوران گذار کوتاهتر باشد، یکی از علل این لزوم کوتاه شدن این دوران این است که اگر این برنامه در یک استان اجرا شود و در استان یا شهرستان دیگر اجرا نشود با توجه به مهاجرتها و مسافرتها، ممکن است مردم در دریافت خدمات سلامت دچار دوگانگی و سردگمی بشوند که این مسئله برای وزارت بهداشت مطلوب نیست.
وی افزود: برنامه وزارت بهداشت این است که تا خرداد 93 همه استانهای کشور برنامه پزشک خانواده را اجرا کرده باشند، البته مصوبه دولت تا فروردین 93 برای اجرای این برنامه به وزارت بهداشت فرصت داده است و مصوبه مجلس نیز برای اجرای کامل این برنامه تا پایان برنامه توسعه پنجم (یعنی تا سال 95 ) به وزارت بهداشت فرصت داده است.
به گزارش خبرنگار فارس، برنامه پزشک خانواده شامل یک برنامه سطح بندی شده است که در سطح اول آن پزشک خانواه که فعلاً یک پزشک عمومی است جمعیتی بین 500 تا 2500 نفر را تحت پوشش می‌گیرد و بعد از تشکیل پرونده و ثبت همه اطلاعات مربوط به آنها در پرونده الکترونیک سلامت، تمام مسائل مرتبط با سلامت آنها را در زمان سلامت و بیماری از تولد تا مرگ پیگیری می‌کند و در واقع مسئول سلامت این افراد می‌شود.
مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که قرار است همه خدماتی که توسط پزشک خانواده ارائه می‌شود اعم از ویزیت و دارو رایگان است و در صورتی که فرد به خدمات پزشکی تخصص نیاز داشته باشد، پزشک خانواده فرد را به سطح دوم که پزشک متخصص یا فوق تخصص است ارجاع می‌دهد.
به گفته مسئولان قرار است مردم فقط 10 درصد هزینه‌ها را در سطح دوم پرداخت کنند، پزشک متخصص نیز موظف است که اقدامات انجام شده را به پزشک خانواده گزارش دهد که بازخورد افدامات وی در پرونده سلامت فرد ثبت شود.
بر این اساس همه مردم برای برخورداری از حمایتهای بیمه‌ای باید وارد برنامه پزشک خانواده شوند و اگر افرادی وارد این سیستم نشوند، می‌توانند از خدمات آزاد سلامت در بخش خصوصی و بدون حمایت بیمه استفاده کنند و 100 درصد هزینه‌ها را از جیب خودشان پرداخت کنند.
سه شنبه, 28 شهریور 1391 ساعت 12:04
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
تجویز آنتی بیوتیک برای درمان گلودرد، در اکثر موارد بی تاثیر است پژوهشگران علوم پزشکی می گویند :بیشتر گلودردها نیاز به آنتی بیوتیک ندارند . از آنجایی که آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به از بین بردن یا مهار باکتری‌ها هستند فقط در موارد تشخیص عفونت میکروبی توسط پزشک باید مورد استفاده قرار گیرند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به درمان عفونت‌های ویروسی نیستند ولی ویروس‌ها مقاومت بیمار را در مقابل عفونت‌های میکروبی کاهش می‌دهند.
متخصصین بیماری های عفونی در آمریکا عنوان کردند با وجودی که بسیاری از مبتلایان به گلودرد پس از مراجعه به پزشک، آنتی بیوتیک دریافت می کنند اما اکثر این بیماران برای درمان گلودردشان نیازی به آنتی بیوتیک ندارند.
متخصصان انجمن بیماری های عفونی در آمریکا در بیانیه جدیدی یادآور شدند که اکثر گلودردها عامل ویروسی دارند و از آنجا که آنتی بیوتیک ها روی ویروس ها هیچ تاثیری ندارند، تجویز آنتی بیوتیک برای تسکین گلودرد در بیشتر موارد، غیرضروری و بی تاثیر است.
از آنجایی که آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به از بین بردن یا مهار باکتری‌ها هستند فقط در موارد تشخیص عفونت میکروبی توسط پزشک باید مورد استفاده قرار گیرند. آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به درمان عفونت‌های ویروسی نیستند ولی ویروس‌ها مقاومت بیمار را در مقابل عفونت‌های میکروبی کاهش می‌دهند.
ویروس ها برخلاف باکترها نیازی به درمان با آنتی بیوتیک ندارند . ویروس ها اکثر ویروس ها معمولاً به همراه گلودرد علائمی مانند آبریزش آبکی بینی ، عطسه و احساس کوفتگی و درد عمومی بدن دارند .
طبق جدیدترین دستورالعمل منتشر شده از سوی انجمن بیماری های عفونی در آمریکا در خصوص مصرف آنتی بیوتیک ها، تجویز این داروها برای بیماران مبتلا به گلودرد فقط باید در شرایطی صورت بگیرد که این بیماران به گلودرد از نوع استرپتوککی که نوعی باکتری است، مبتلا باشند.
در دستورالعمل جدید که به تازگی از سوی این انجمن منتشر شده تاکید شد که اگر بیماران مبتلا به گلودرد تست مثبت باکتری استرپتوکک داشتند باید با پنی سیلین و آموکسی سیلین تحت درمان قرار بگیرند. همچنین در این مورد استفاده از آنتی بیوتیک هایی نظیر آریترومایسین و سنالوسپورین باید ممنوع شود چون باکتری استرپتوکک به شدت در برابر این داروها مقاوم می شود.
به گفته پزشکان مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک حتی می‌تواند عوارض منفی و غیرقابل جبرانی را بر اقتصاد خانواده و جامعه بر جای بگذارد، چراکه با مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک، بدن بیمار در مقابل این دارو مقاوم شده و باید برای اثرگذاری بیشتر از آنتی‌بیوتیک‌های قوی استفاده شود که هزینه گزافی را بر جامعه تحمیل می‌کند.
پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران از خرید آنتی‌بیوتیک‌ها به میزان زیاد، پرهیز کنند.مدت زمان و مقدار مصرف در بیماران مختلف و مصرف بی‌رویه این دارو، عوارض گوناگونی را بر جای خواهد گذاشت. ‌
در صورت تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها، افراد باید طول دوره درمان را کامل کنند و حتی داروها را به طور خودسرانه قطع یا میزان آنها را تغیر ندهند، چراکه طول دوره درمان ناقص از درمان اشتباه و ناقص می‌تواند بدتر باشد.
بروز حساسیت، مقاومت‌های دارویی و پیدایش میکروب‌های مقاوم از عوارض مصرف خودسرانه داروها بویژه آنتی‌بیوتیک‌ها اعلام می‌شود. از طرفی ‌بعضی از افراد آنتی‌بیوتیک‌ها را حین درمان با برخی داروها مصرف می‌کنند که می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر منفی بگذارد.
شهریور ۲۹, ۱۳۹۱
منبع:سايت پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
نظام پاسخگویی مدیران نظام سلامت به مردم اصلاح شد. مهندس مسعود ابوالحلاج در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: در حوزه نظام سلامت موفق شدیم حوزه های مالی و اداری را تغییرات اساسی بدهیم.
وی افزود: این تحول موجب می شود اطلاعات مطمئن و قابل اطمینانی برای مدیران میانی برای پاسخگویی به مردم فراهم شود.
ابوالحلاج اظهار داشت: تغییرات اساسی مالی با این تحول اتفاق افتاد که این به معنی اینست که در فاز اول تغییر روش ها را با تغییر حسابداری نقدی به حسابداری تعهدی انجام دادیم.
وی گفت: در گام دوم این تحول قیمت تمام شده را اجرا می کنیم و در گام سوم بودجه ریزی عملیاتی و در گام چهارم هم تحلیل هزینه ها و مدیریت منابع اجرایی خواهد شد.
مهندس ابوالحلاج افزود: این گام ها مانعت الجمع نیستند و می توانند به صورت پارالل و همزمان به مرحله اجرا برسند. همچنین اجرای نظام نوین مالی در وزارت بهداشت می تواند روابط بین بهداشت و درمان و بیمه ها را تکمیل کند.
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۹
منبع:باشگاه خبر نگاران
مشاهده فایل ضمیمه
اجراي طرح پزشك خانواده در شهرها بعد از هفته دولت آغاز مي‌شود خبرگزاري فارس: معاون سلامت وزارت بهداشت گفت: اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي زير 100هزار نفر بعد از هفته دولت آغاز مي‌شود و تا پايان امسال تمام اين شهرها تحت پوشش اين طرح قرار مي‌گيرند.
حسن امامي رضوي در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: مهم‌ترين طرح نرم افزاري وزارت بهداشت اجراي كامل طرح پزشك خانواده است كه بايد تا آخر برنامه توسعه چهارم يعني آخر سال آينده پوشش كامل را در كشور داشته باشد. وي اضافه كرد: طرح پزشك خانواده اكنون در تمام روستاها و شهرهاي زير 20 هزار نفر اجرا شده است و حدود 20 ميليون نفر جمعيت را تحت پوشش دارد، قرار است با تصويب كارگروه پزشك خانواده در دولت اجراي اين طرح از بعد از هفته دولت يعني اواسط شهريور ماه در شهرهاي زير 100 هزار نفر آغاز شود و تا آخر امسال پوشش اين شهرها در كشور كامل شود. وي گفت: سال آينده نيز شهرهاي با جمعيت بيش از 100 هزار نفر تحت پوشش طرح پزشك خانواده قرار مي‌گيرند و اميدواريم تا آخر سال آينده كل جمعيت كشور تحت پوشش طرح پزشك خانواده قرار بگيرند. امامي رضوي افزود: اعتبار اوليه كه براي شروع طرح پزشك خانواده در شهرهاي زير 100 هزار نفر در نظر گرفته شده است 300 ميليارد تومان است كه اين اعتبار را اكنون در اختيار داريم. وي گفت: برنامه ديگري كه همزمان در اين مدت پيگيري مي‌شود اجرايي شدن طرح پرونده الكترونيك سلامت است كه اميدواريم تا آخر امسال شاهد اجرايي شدن اين برنامه هم باشيم. وي ادامه داد: طرح ديگري كه همزمان با اين 2 برنامه در وزارت بهداشت دنبال مي‌شود، استاندارد سازي روش اعتبار بخشي و نظارت بر بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي است كه با بازنگري مقررات موجود تا چند ماه آينده اجرايي مي‌شود.
مشاهده فایل ضمیمه
بر انبارهای دارویی كشور مسلط هستیم سلامت نیوز : معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت با بیان اینكه امروز دنیا جنگ اقتصادی تمام عیاری در بحث دارو بر ما اعمال می‌كند، گفت: با این وجود به صورت كامل به انبارهای دارویی‌مان مسلط هستیم. این موضوع دستاورد عظیمی است كه به واسطه حسابداری تعهدی به آن دست یافته‌ایم.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دكتر سید عباس حسنی در نخستین جشنواره نظام مالی بخش سلامت و استقرار حسابداری تعهدی با تاكید بر لزوم برقراری انضباط مالی به منظور رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز و قوانین توسعه‌ای كشور، گفت: بخش قابل توجهی از سیاست‌های كلی برنامه پنجم توسعه به حوزه سلامت مرتبط می‌شود كه تبدیل نظام بودجه‌ریزی كشور به بودجه‌ریزی عملیاتی از جمله وظایفی است كه در قانون برنامه پنجم توسعه برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به كاهش سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت به زیر 30 درصد به عنوان یكی از مهم‌ترین بند از قوانین برنامه پنجم توسعه، گفت: برنامه پنجم توسعه، اداره مالی و اقتصادی وزارت بهداشت را در رسیدن به اهداف سلامت مورد توجه قرار داده است.معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت با اشاره به گستردگی خدمات و وزارت بهداشت در كشور، افزود: بیش از 50 دانشگاه علوم پزشكی، بیش از 140 هزار دانشجو، 700 بیمارستان فعال، 12 هزار عضو هیات علمی، 430 شبكه بهداشتی درمانی، 617 مركز بهداشتی درمانی شبانه‌روزی، 33 مركز بهداشت استان، 21000 خانه بهداشت با بیش از 380 هزار نفر پرسنل در مجموعه وزارت بهداشت فعالند. در مجموع بیش از 30 هزار واحد عملیاتی و بیش از 14000 نوع خدمت در مراكز مختلف از سوی وزارت بهداشت ارائه می‌شود و گردش مالی ما نیز در سال جاری 115 هزار میلیارد تومان است.
حسنی با اشاره به ماده 46 نقشه تحول نظام سلامت و الزام استقرار الگوی حسابداری تعهدی، گفت: حسابداری تعهدی در نقشه نظام سلامت نیز مورد توجه قرار گرفته است.وی با اشاره به تركیب هزینه‌های نظام سلامت در كشور و سهم بیمه‌ها، دولت، منابع خصوصی و مردم در پرداخت این هزینه‌ها، گفت: در دنیا مردم تنها 18 درصد هزینه‌های سلامت را می‌پردازند. این در حالی است كه در ایران 54 درصد این هزینه‌ها از سوی مردم پرداخت می‌شود.
بودجه وزارت بهداشت در تناسب با بودجه‌های عمومی كشور نیست
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینكه بودجه وزارت بهداشت تناسب لازم با بودجه‌های عمومی كشور را ندارد، افزود: این موضوع مقداری ما را در زمینه به دست آوردن قیمت تمام شده خدمات نگران می‌كند چرا كه به دست آوردن قیمت تمام شده قیمت خدمات جزو تكالیف قانونی است و قانون برنامه پنجم توسعه نیز بر این موضوع تاكید كرده است. عدم تناسب بودجه وزارت بهداشت با بودجه عمومی كشور موجب ایجاد وضعیت آشفته بازاری برای مدیران شده است چرا كه مدیران حوزه سلامت از یكسو باید پاسخگوی مردم باشند، اما از طرف دیگر منابع كافی را در اختیار ندارند، این موضوع منجر به سردرگمی می‌شود.
حسنی نظام نوین مالی را از جمله رویكرد اصلاحات در خدمات سلامت و در حوزه مالی، عنوان كرد و گفت: رویكرد دیگر اصلاحات در خدمات سلامت، استقرار برنامه پزشك خانواده است تا به این ترتیب ایرانی‌ها دغدغه درمان نداشته باشند. برنامه پزشك خانواده انقلابی در حوزه خدمات سلامت خواهد بود. هر كشوری قدرت اجرای چنین برنامه‌ای را ندارد، چرا كه فراهم بودن زیرساخت‌ها، از جمله الزامات اجرای این برنامه است و این زیرساخت‌ها اكنون در ایران فراهم است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت در ادامه با برشمردن اشكالات و نارسایی‌های حسابداری نقدی، گفت: عدم امكان ارزیابی عملكرد سازمان، عدم انطباق روش مذكور با استانداردهای حسابداری و عدم وجود نظام بودجه‌بندی جامع مبتنی بر فعالیت‌ها از جمله اشكالات و نارسایی‌های حسابداری نقدی است.
وی در ادامه به بندهای 12، 36، 39، 46 و 50 سند چشم‌انداز 20 ساله و همچنین قوانین برنامه‌های پنج ساله چهارم و پنجم در زمینه نظام نوین مالی اشاره كرد و گفت: نظام نوین مالی، اصلاح ساختار امور مالی دانشگاه‌ها را به دنبال دارد. بر این اساس در وزارت بهداشت به عنوان قدم اول برای دستیابی به قیمت تمام شده خدمات، حسابداری تعهدی را مستقر كردیم تا سكان مدیریت منابع را به صورت قوی و مقتدر به دست بگیریم و به این ترتیب خود را به اهداف چشم‌انداز برسانیم.حسنی در ادامه افزود: برای نخستین بار، در سال 89 تمام درآمدهای اختصاصی محقق شد و 300 میلیارد تومان نیز مازاد كسب كردیم. در سال پس از آن نیز مازاد درآمدهای اختصاصی به سقف 700 میلیارد تومان رسید.
اجازه نمی‌دهیم ریالی در ستاد وزارت بهداشت انحراف پیدا كند
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت همچنین به مهم‌ترین نتایج اصلاحات در نظام نوین مالی اشاره كرد و گفت: در بحث حسابداری وزارت بهداشت انقلابی رخ داده است. امروز انضباط مالی در وزارت بهداشت برقرار است و اجازه نمی‌دهیم ریالی در داخل ستاد وزارت بهداشت انحراف پیدا كند.
به گزارش ایسنا، در ادامه دكتر حسن امین‌لو، معاون هماهنگی و رییس هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و دانشكده‌های علوم پزشكی با مقایسه بودجه تصویب شده برای كل كشور در سال 1285 با بودجه تصویبی برای كل كشور در سال جاری، گفت: بودجه امسال كل كشور نسبت به سال 1285 حدود 10 میلیون برابر رشد داشته است. بودجه امسال وزارت بهداشت نیز 115 هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: وزارت بهداشت در حال حاضر حدود 50 هزار میلیارد تومان سرمایه دارد و حدود 10 هزار میلیارد تومان نیز تجهیزات در اختیار دارد؛ تجهیزاتی كه تاریخ مصرف دارند و باید به دقت مورد استفاده قرار گیرند.رییس هیات‌های امنای دانشگا‌ها و دانشكده‌های علوم پزشكی ادامه‌ داد: تهیه ملزوماتی كه مصرف می‌كنیم، مشكل است و تمام واحدهای ارائه خدمت مجبورند برای آنكه مصرف‌كنندگان دچار مشكل نشوند، این ملزومات را انبار كنند. از طرف دیگر این ملزومات تاریخ مصرف دارند؛ یعنی یك شمشیر دو لبه.
امین‌لو با اشاره به تنوع ارائه خدمات در وزارت بهداشت، افزود: در وزارت بهداشت هزاران نوع خدمت ارائه می‌شود. تنوع كالاها و نیروی انسانی نیز بالاست. وزارت بهداشت از گردش مالی سالانه حدود 17 تا 18 میلیارد تومان برخوردار است. گردش مالی و سرمایه ثابت وزارت بهداشت از تمام ادارات دولتی و وزارتخانه‌های كشور بیشتر است. امروزه دیگر مكانیزم حسابداری نقدی پاسخگو نیست و نیازمندیم هر هزینه‌ای كه انجام می‌شود پول آن را ثبت كنیم تا درآمدها قابل وصول باشد.
وی افزود: اكنون دو سوم پولمان را مردم و بیمه‌ها پرداخت می‌كنند و یك سوم آن را از دولت می‌گیریم. بر این اساس باید این پول‌ها با انضباط خرج شود. وزارت بهداشت برای ایجاد انضباط مالی، بسترها را آماده كرد. از نظر بین بخشی نیز به كمك‌های وزارت اقتصاد و دارایی نیازمندیم.وی در پایان تاكید كرد كه برای انضباط مالی راه نجاتی جز حسابداری تعهدی نیست.
بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: داروها:بر انبارهای دارویی كشور مسلط هستیم::.
تاريخ ارسال : 27شهريور1391 - 14:29
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
آماده افتتاح برنامه پزشک خانواده هستیم پزشکان خانواده: رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از آمادگی این دانشگاه برای افتتاح برنامه پزشک خانواده و 360 هکتار پردیس دانشگاه خبر داد.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از وب دا، دکتر اسماعیلی گفت: در مورد برنامه پزشک خانواده سرشماری کامل جمعیت رفسنجان انجام شده، زیرساخت های اجرای برنامه تکمیل شده و تقریبا به 80 درصد آمادگی رسیده ایم. حتی 10 تا 20 شهریور آماده افتتاح برنامه بودیم و پزشکان نیز ثبت نام کرده اند تا در خدمت مقام عالی وزارت هستیم مراسم افتتاح را انجام دهیم.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از دولت های نهم و دهم مصوبات خوبی گرفته است که از آن جمله ایجاد سایت و پردیس دانشگاه با 360 هکتار و دانشکده پزشکی با 100 هکتار است.
دکتر اسماعیلی ادامه داد: این پردیس توسط وزیر بهداشت یا رییس جمهور افتتاح خواهد شد. همچنین زیرساخت های معاونت غذا و داروی دانشگاه هم آماد شده و ساختمان جدید آن ها نیز آماده بهره برداری است.
دوشنبه, 27 شهریور 1391 ساعت 18:55
منبع:پزشكان خانواده
مشاهده فایل ضمیمه
میوه ها و سبزی های سرشار از آنتی اکسیدان ( مانند اسفناج ) در پیشگیری از آلزایمر موثر هستند پژوهشگران علوم پزشکی در کشور آلمان می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان داده است که میوه ها و سبزی های سرشار از آنتی اکسیدان ها مانند اسفناج می تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر داشته باشد.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، اسفناج گیاهی است سرشار از کلروفیل و پروتئین و کارش نه تنها کمک به عمل هاضمه و تحریک ترشحات معدی، کبدی، لوزالمعدی و غدد داخلی است بلکه مواد معدنی قابل توجهینیز در بر دارد.
این گیاه دارای مقداری آهن، منیزیوم، فسفر، ید و مقداری مواد معدنی است که با عنوان ” عناصر قلیل” نام میبرند و جهت تعادل اعمال حیاتی بدن بسیار لازم می باشند.
پژوهشگران آلمانی دریافته اند که میوه ها و سبزی های غنی از آنتی اکسیدان ها به ویژه ˈبتاکاروتنˈ و ویتامین س ( C ) می تواند نقش مهمی در مبارزه با آلزایمر داشته باشد.
درحالی که کارشناسان پیش بینی کرده اند شمار مبتلایان به بیماری آلزایمر در سال های آینده روبه افزایش خواهد بود،‌ این پژوهش که در نشریه ˈآلزایمرˈ به چاپ رسیده است، می تواند در پیشگیری از این بیماری بسیار راهگشا باشد.
این پژوهش نشان می دهد که میوه ها و سبزی های غنی از آنتی اکسیدان ها به ویژه سبزی هایی مانند اسفناج،‌ هویج و زردآلو که سرشار از ویتامین C و بتاکاروتن هاست و نقش موثری در پیشگیری از تخریب سلول های عصبی دارد،‌ ممکن است از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.
پژوهشگران در این تحقیق ۷۴ نفر از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و ۱۵۸ فرد سالم بین سنین ۶۵ تا ۹۰ سال را مورد آزمایش قرار دادند.
افراد سالم تحت آزمایش های مربوط به بررسی میزان تخریب سلول های عصبی قرار گرفتند و پرسش نامه تکمیل شده این افراد در مورد نحوه زندگی آنها، بررسی شد.
همچنین خون این افراد و شاخص توده بدنی آنها مورد آزمایش های تشخیصی قرار گرفت.
این بررسی نشان داد که میزان ویتامین C و بتاکاروتن افراد مبتلا به آلزایمر خفیف،‌ نسبت به گروه سالم مورد آزمایش قرار گرفته، بطور قابل توجهی کمتر است.
این آزمایش ها همچنین نشان داد که هیچ تفاوتی در میزان سایر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین ای (E)، ˈلیکوپنˈ و ˈکوآنزیم ۱۰ˈ بین گروه های مورد بررسی قرار گرفته، وجود ندارد.
بنابراین محققان بر این باورند که میوه ها و سبزی های سرشار از آنتی اکسیدان ها می تواند نقش مهمی در مبارزه با بیماری آلزایمر ایفا کند.
با این حال به اعتقاد پروفسور ˈگابریل ناگلˈ متخصص اپیدمیولوژی (همه گیرشناسی)، بررسی های بیشتری، با حضور شرکت کنندگان بیشتر برای تایید قطعی این نتیجه که ویتامین C و بتاکاروتن ها می تواند از بروز و توسعه بیماری آلزایمر جلوگیری کند، باید صورت بگیرد.
لازم به یادآوری است که اسفناج از نظر داشتن ویتامین B3 بسیار غنی است، بنابراین داروی مهمی برای برطرف کردن بیماری پلاگر است( پلاگر یک نوع بیماری است که بعلت کمبود ویتامین B3 در بدن تولید می شود و نشانه های آن: ضعف بدن ، تشنج ، اختلال در دستگاه هاضمه، و بوجود آمدن لکه های قرمز روی بدن است).
اسفناج به علت داشتن منیزیم، جلوی پیشرفت سرطان را می گیرد.
وجود فسفر در اسفناج برای بدن، مخصوصا برای کسانی که به کارهای فکری اشتغال دارند و آهن آن برای شهرنشینان که گلبول های قرمز خونشان جهت تامین اکسیژن سلول های بدن، باید فعالیت بیشتری کنند، بسیار مفید است.
شهریور ۲۷, ۱۳۹۱
منبع:سايت پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
چرا عفونت خون از ایدز خطرناک‌تر است؟ تحقیقات جدید نشان می‌دهد: بیماری عفونت خون بیشتر از بیماری ایدز قربانی می‌گیرد و میانگین مرگ و میر ناشی از ابتلا به آن در هند رو به افزایش است.
محققان تاکید کردند که آگاهی‌های اندک بهداشتی و سلامتی درباره خطرات ابتلا به بیماری عفونت خون و مهم‌ترین علائم آن تا حد زیادی در افزایش میانگین شیوع این بیماری سهیم است.
به گفته این محققان، عفونت خون ناشی از وجود باکتریهایی است که مواد سمی ترشح می‌کنند و این مواد باعث اشکال در کار سلولهای ایمنی می‌شود به گونه‌ای که به بافت‌ها و اعضای بدن حمله کنند.
این محققان خاطرنشان کردند که هر گونه عفونت یا ابتلای بدن به بیماری ممکن است باعث عفونت خونی شود.
تحقیقات نشان می‌دهد که هر ساعت ۳۶ نفر بر اثر ابتلا به عفونت خون جان خود را از دست می‌دهند که این میزان بالا‌تر از موارد مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات، سرطان سینه و ایدز است.
محققان برآورد می‌کنند که ۱۸ میلیون مورد بیماری عفونت خونی هرساله ظاهر می‌شود.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سن فرانسیسکو آمریکا در تحقیقات خود ثابت کرده‌اند که فشارهای روحی و روانی مداوم باعث افزایش میانگین بروز عفونت در خون و ابتلا به بیماری می‌شود.
عفونت خون یا سپسیس (sepsis) به معنای پاسخ بدن به عفونتی است که در کل خون و بافت‌ها انتشار پیدا کرده است. بدن یکسری پاسخ‌های التهابی در برابر عفونت از خود نشان می‌دهد که بتواند آن را کنترل کند، اما از طرف دیگر ممکن است این پاسخ‌ها به خود بدن نیز آسیب برسانند.
این باکتری‌ها وارد خون می‌شوند و سمی تولید می‌کنند که باعث انتشار وسیع التهاب در ارگان‌های بدن شده و درجه حرارت بدن فرد، فشار خون و عملکرد ریه‌ها و دیگر ارگان‌ها به سرعت تغییر می‌کند.
این بیماری بسیار خطرناک است، زیرا اگر درمان نشود بر روی کلیه‌ها، ریه‌ها، مغز و گوش اثرات خطرناکی خواهد گذاشت و می‌تواند به بروز شوک، اختلال عملکرد اعضای مختلف بدن، ناتوانی دائمی یا مرگ منجر شود.
نام‌های دیگر این حالت مسمومیت خونی یا وجود باکتری در خون است که در هر فرد و هر سنی اتفاق می‌افتد اما بیشتر در شیرخواران کم سن که سیستم ایمنی بدنشان به اندازه کافی رشد نکرده است و عفونت خیلی دیر از بدنشان دفع می‌شود و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مثل مبتلایان به ایدز شایع است.
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۲:۴۵
منبع:اتاق شيشه اي خبر شفاف
مشاهده فایل ضمیمه
آذربایجان غربی آماده اجرای طرح پزشک خانواده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی از آمادگی استان برای اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در حوزه شهری خبر داد.
کوروش ساکی با بیان اینکه برنامه پزشک خانواده شهری در استان به زودی وارد فاز اجرایی می شود، افزود: تداوم سرشماری یک میلیون و 350 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش استان، ورود بیش از 67.8 درصد اطلاعات جمعیتی جمع آوری شده خانوارها در سامانه و خرید وتوزیع رایانه برای مراکز مجری برنامه با اعتباری بالغ بر 4 هزار و 370 میلیون ریال از اقدامات انجام شده در این راستا است.
وی از هماهنگی برای راه اندازی مراکز Callcenter یا مرکز هدایت و راهنمایی بیماران و مرکز مدیریت مشاوره و راهنمایی پزشکان خانواده در شهرستانها خبر داد و اظهار داشت: همچنین 79 مرکزبهداشتی و درمانی و پایگاه های بهداشتی به عنوان مرکز مجری برای شروع برنامه آماده سازی شده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی از هزینه اعتباری بالغ بر 5 هزار و 200 میلیون ریال برای توسعه شبکه های ارتباطی از طریق قرارداد شمس یا شبکه ملی سلامت خبر داد و عنوان کرد: سایت اطلاع رسانی اختصاصی برنامه پزشک خانواده به آدرس www.fp.umsu.ac.ir نیز راه اندازی شد.
ساکی بررسی چالش ها و ارائه راهکارها، هماهنگی اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، تامین و تخصیص منابع مورد نیاز، ارائه نتایج به ستاد ملی و برآورد نیازهای انسانی، تجهیزات پزشکی، فضای فیزیکی و طراحی مسیر اجرای سطح مختلف طرح را از وظایف ستاد راهبردی طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع استان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه اجرای طرح پزشک خانواده از مرداد ماه سال 84 آغاز شده و دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی به صورت عادلانه، کم هزینه و با بیشترین کیفیت هدف کلی این طرح است، ادامه داد: در این راستا اجرای طرح در سه بخش برای ارتقای سطح سلامت و ایجاد اشتغال در جامعه موثر است.
وی افزایش دسترسی مردم روستا به خدمات بهداشتی درمانی در شبانه روز، کاهش مهاجرت روستائیان به شهر، اشتغال زایی، بالا بردن شاخص های بهداشتی با تحت پوشش قرار دادن کامل مردم، تقویت سیستم ارجاع و پیشگیری از درمان های غیر ضروری در سطوح بالاتر و کاهش هزینه های درمانی، تردد و سرگردانی روستاییان در مراکز درمانی متعدد شهری از مزایای اجرای طرح پزشک خانواده است.
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۶/۲۵
منبع:خبرآنلاين
مشاهده فایل ضمیمه
آفت‌های تک فرزندی در جامعه حجت‌الاسلام حسین دهنوی با اشاره رواج تک‌فرزندی در جامعه امروز گفت: تک فرزندی آفت‌های بسیاری دارد و فرزندی که در این خانواده‌ها رشد می‌یابد قدرت دفاع از حق خود و همچنین قدرت‎ «نه» گفتن را ندارد، زود رنج و شکننده است و در آینده و به محض ورود به جامعه دچار مشکل می‌شود.
وی افزود: خانواده‌هایی که فرزند بیشتری دارند نیز نباید در ناسازگاری‌های بین فرزندان دخالت کنند و در صورت دخالت عدالت را برقرار کرده و طرف حق را بگیرند، در صورت داوری بین آن‌ها باید به نکاتی از جمله تبعیض قائل نشدن و مقایسه نکردن آن‌ها و تشویق و تنبیه یکی در حضور دیگری توجه کرد.
این کار‌شناس اظهار کرد: والدین نباید روی رفتار فرزندان حساسیت نشان دهند هرچه حساسیت بیشتر باشد مقاومت روانی فرزندان نیز در برابر آن‌ها بیشتر می‌شود.
وی خطاب به مردان گفت: زن‌ها بیشتراز نیاز مالی و ایجاد آسایش به رفع نیازهای معنوی و بیشتر شدن ارتباطات عاطفی احتیاج دارند که این امر موجب فراهم آمدن آرامش درزندگی می‌شود.
دهنوی همتایی و هم‌شانی را یکی از مهترین معیارهای ازدواج موفق دانست و عنوان کرد: جوانان در ازدواج باید اصل مهم همتایی را در نظر داشته و با افرادی ازدواج کنند که همتا و همشان آن‌ها باشند تا در زندگی آینده دچارمشکل نشوند.
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۵:۴۵
منبع:اتاق شيشه اي خبر شفاف
مشاهده فایل ضمیمه
میوه ها و سبزیجات میان وعده مناسبی برای دانش آموزان است میوه و سبزیجات، میان وعده مناسبی برای کودکان و نوجوانان است.
به گزارش وب دا، کارشناس تغذیه شبکه بهداشت درمان شهرستان کهگیلویه ضمن بیان این مطلب گفت: میان وعده مناسب،انرژی لازم را برای فعالیت روزانه و مطالعه دانش آموزان تامین کرده و عادات غذایی درست را پایه ریزی می کند.
موسی گودرزی با بیان اینکه میان وعده از بیماری های مزمنی مانند بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، فشارخون بالا و چاقی جلوگیری کرده و می تواند نقش مهمی در سلامت دانش آموزان داشته باشد، افزود: اغلب کودکان و نوجوانان به میزان لازم میوه و سبزی مصرف نمی کنند و توصیه می شود بخش اصلی میان وعده آنان از این گروه از مواد غذایی باشد.
این کارشناس تغذیه با بیان اینکه مصرف میوه و سبزیجات، منبع بسیار خوبی از انواع ویتامین ها به ویژه ویتامین های A و C و هم چنین فیبر هستند، یادآور شد: سیب، زرد آلو، موز، گیلاس، آلبالو، گریپ فورت، انگور، طالبی، نارنگی، پرتغال، هلو، آلو، توت فرنگی و هندوانه، مثال های خوبی از میوه ها هستند.
گودرزی با بیان اینکه میوه های خشک و برگ ها مثل کشمش، برگ هلو و زردآلو و هم چنین سایر میوه های خشک شده، به خصوص اگر بدون شکر باشد جایگزین نهایی مناسبی برای میوه هستند، اظهار کرد: دانش آموزان می توانند به راحتی از آن ها در زمان های زنگ تفریح استفاده کنند.
وی تصریح کرد: هویج کوچک یا خلالی شده، خیار، ساقه های کرفس، نخود فرنگی، لوبیا سبز، سیب زمینی آب پز و گوجه فرنگی، نمونه های خوبی از سبزی ها هستند که به تنهایی یا داخل ساندویچ های خانگی مصرف می شوند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه، عنوان کرد: بهتر است از چاشنی های کم چرب به جای انواع سس های گوجه فرنگی یا سس مایونز که عمدتا" حاوی چربی زیادی هستند، استفاده شود.
میوه و سبزیجات، میان وعده مناسبی برای کودکان و نوجوانان است.
به گزارش وب دا، کارشناس تغذیه شبکه بهداشت درمان شهرستان کهگیلویه ضمن بیان این مطلب گفت: میان وعده مناسب،انرژی لازم را برای فعالیت روزانه و مطالعه دانش آموزان تامین کرده و عادات غذایی درست را پایه ریزی می کند.
موسی گودرزی با بیان اینکه میان وعده از بیماری های مزمنی مانند بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، فشارخون بالا و چاقی جلوگیری کرده و می تواند نقش مهمی در سلامت دانش آموزان داشته باشد، افزود: اغلب کودکان و نوجوانان به میزان لازم میوه و سبزی مصرف نمی کنند و توصیه می شود بخش اصلی میان وعده آنان از این گروه از مواد غذایی باشد.
این کارشناس تغذیه با بیان اینکه مصرف میوه و سبزیجات، منبع بسیار خوبی از انواع ویتامین ها به ویژه ویتامین های A و C و هم چنین فیبر هستند، یادآور شد: سیب، زرد آلو، موز، گیلاس، آلبالو، گریپ فورت، انگور، طالبی، نارنگی، پرتغال، هلو، آلو، توت فرنگی و هندوانه، مثال های خوبی از میوه ها هستند.
گودرزی با بیان اینکه میوه های خشک و برگ ها مثل کشمش، برگ هلو و زردآلو و هم چنین سایر میوه های خشک شده، به خصوص اگر بدون شکر باشد جایگزین نهایی مناسبی برای میوه هستند، اظهار کرد: دانش آموزان می توانند به راحتی از آن ها در زمان های زنگ تفریح استفاده کنند.
وی تصریح کرد: هویج کوچک یا خلالی شده، خیار، ساقه های کرفس، نخود فرنگی، لوبیا سبز، سیب زمینی آب پز و گوجه فرنگی، نمونه های خوبی از سبزی ها هستند که به تنهایی یا داخل ساندویچ های خانگی مصرف می شوند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه، عنوان کرد: بهتر است از چاشنی های کم چرب به جای انواع سس های گوجه فرنگی یا سس مایونز که عمدتا" حاوی چربی زیادی هستند، استفاده شود.
دوشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩١- ٠٨:٠١
منبع:پايگاه خبري اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
زيرساخت هاي پزشك خانواده در مشهد آماده شد تمامي زيرساخت ها براي اجراي برنامه پزشك خانواده در شهرستان مشهد آماده شده است.
به گزارش وب دا، دبير ستاد اجرايي برنامه پزشك خانواده در مشهد در ارتباط با اجراي برنامه پزشك خانواده در مشهد اظهار داشت: با برگزاري جلسات متعدد تصميمات گرفته شده است و كارگروه اجرايی اين برنامه در فرمانداري تشكيل شده است.
دكتر براتعلي عرب نژاد در اين راستا ادامه داد: در كل سطح شهرستان مشهد نرم افزار نصب و ثبت نام پزشكان به طور تقريبي تمام شده و ثبت نام مردم نيز شروع شده است.
وي افزود: جانمايي براي پايگاه هاي پزشك خانواده انجام شده است و بستن قرارداد پزشكان با بيمه ها نيز به اتمام رسيده است.
دبير ستاد اجرايي برنامه پزشك خانواده در مشهد با بيان اينكه ثبت نام مردم در حاشيه شهر شدت بيشتري دارد، خاطرنشان كرد: شروع ويزيت پايه مردم در شهرستان مشهد از منطقه سيس آباد می باشدکه زمان آن متعاقبا اعلام می شود.
دكتر عرب نژاد با اشاره به نحوه ثبت نام مردم تاكيد كرد: رابطان به منازل افراد مراجعه کرده و آنها را براي ثبت نام در برنامه پزشک خانواده راهنمايي مي كنند ولي خود افراد نيز مي توانند به مراكز بهداشت مراجعه كنند.
دوشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩١- ٠٨:٣٠
منبع:پايگاه خبري اطلاع رساني وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
دهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران سوم تا پنجم آبان ماه ۱۳۹۱ برگزار می شود دهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران سوم تا پنجم آبان ماه امسال در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از انجمن ارتودنتیست های ایران ، دکترˈحمید عادلی نجفی ˈ رییس کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران با بیان این مطلب افزود : این کنگره با شعار ˈ تحول در ارتدنسی از ادعا تا واقعیت ˈ با حضور میهمانانی از سه قاره آمریکا ، اروپا و آسیا برگزار می شود و از مهم ترین اهداف برپایی آن مبادله اطلاعات علمی میان متخصصان ایرانی و دنیاست.
وی خاطرنشان کرد : هم اکنون ایران در زمینه درمان های ارتدنسی در منطقه گام های مهمی را برداشته است و برپایی این کنگره فرصتی مغتنم است تا ضمن آشنایی با دانش و تجارب متخصصان میهمان با معرفی توانمندی ها ، تجارب و قابلیت های بزرگان علمی کشورمان در سطوح بین المللی و انتقال این تجربیات به دیگر دندانپزشکان جهان، جایگاهی شایسته را در دنیا احراز کنیم.
وی گفت : در این کنگره ارتودنتیست هایی از کشورهای امریکا، برزیل، انگلستان، آلمان، دانمارک، ترکیه و هند شرکت دارند. این کنگره با همکاری انجمن ارتودنتیست های ترکیه برگزار می شود از این رو مسئولان بلند پایه ارتدنسی ترکیه از جمله رییس انجمن ارتدنسی این کشور و رییس کنگره ارتدنسی اروپا نیز در این کنگره حضور دارند.
رییس دهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران ، ارایه روش های جدید ˈ ارتدنسی زبانیˈ و آموزش های کارگروهی با مشارکت و همکاری جراحان دهان، فک و صورت ، گوش و گلو و بینی ، جراحان پلاستیک ، پوست ، مغز و اعصاب ، ارتوپدی و چشم را از مهمترین برنامه های این کنگره اعلام کرد.
عادلی نجفی افزود: در این کنگره همچنین شرکت کنندگانی از کشورهای همجوار مانند عراق، امارات متحده عربی و هند نیز حضور دارند.
به گفته وی در کنگره امسال ۱۲ کارگاه آموزشی تخصصی برگزار می شود وشرکت در این کنگره ۶۵ امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان دارد.
شهریور ۲۷ ۱۳۹۱
منبع:سايت پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
هورمونهای نیروزا ، تهدیدی علیه سلامت سلامت نیوز :کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد در طول برگزاری رقابت های المپیک 2012 بیش از سه هزار و پانصد آزمایش خون و ادرار برای شناسایی مواد نیروزا در بدن ورزشکاران گرفته شد.
کمیته پزشکی، کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد، مصرف موادی غیر قانونی و دوپینگ محسوب می شود که معیارهای زیر را داشته باشد:
عملکرد جسمی ورزشکاران را بهبود بخشند،
سلامت ورزشکاران را به خطر اندازند
مغایر روحیه ورزشکاری باشند.
به گزارش سلامت نیوز مهم ترین مواد و روش های دوپینگ عبارتند از: اریتروپویتین (ای پی او) " ای پی او" هورمونی است که به صورت طبیعی در بدن انسان تولید و از کلیه ها دفع می شود.
ورزشکاران با تزریق بیش از اندازه این هورمون، تمرکز گلبول های قرمز بدن و عملکرد هوازی شان را افزایش می دهند. استفاده بیش از حد این هورمون می تواند سبب غلیظ شدن خون، ابتلا به بیماری های قلب و عروق، سکته مغزی، حملات قلبی و مرگ شود.
داروهای استروییدی آنابولیک این داروها شبیه تستوسترون (هورمون مردانه) هستند و بر رشد ماهیچه ها و افزایش قدرت آنها تاثیر می گذارند. این داروها سبب افزایش فشار خون، نارسایی کبد، کاهش توان جنسی و نارسایی کلیه می شوند.
هورمون رشد نام دیگر این هورمون " سوماتوتروپین " است. تزریق این هورمون سبب رشد بیش از اندازه استخوان و ماهیچه و بهبود عملکرد ورزشی می شود. دیورتیکس از این ماده برای مخفی نگه داشتن مصرف داروهای نیروزا استفاده می شود.
ناقل های اکسیژن سنتتیک یکی از معروفترین ناقل های اکسیژن سنتتیک " پرفلوروکربن ها " نام دارند. مصرف این مواد سبب افزایش ظرفیت اکسیژن رسانی خون می شوند. عوارض جانبی این مواد بروز عفونت های حاد خونی و بیماری های قلب و عروق است.
بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: داروها:هورمونهای نیروزا ، تهدیدی علیه سلامت ::.
تاريخ ارسال : 26شهريور1391 - 11:31
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
درمان ديابت با بهره گيري از واكسن سل استبه گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگاران به نقل از نشريه آنلاين plos one، ‌نتايج به دست آمده توسط يك محقق آمريكايي با تزريق واكسن ب ث ژ يا واكسن سل به مدلي از موش ها نشان داد كه اين واكسن مي تواند تاثيرات بسزايي در كنترل بيماري ديابت داشته باشد.
نتايج حاصل در اين گزارش هم چنين مي افزايد كه پس از مشاهدات و آزمايشات لازم، اين محقق آزمايشات خود را روي 6 انسان مبتلا به ديابت پيگيري كرد و 3 نفر از آن ها را به فاصله 4 هفته در معرض دو بار تزريق اين واكسن قرار داد و نتايج حاصل را با 3 نفر ديگر كه تحت تزريق پلاسبو يا دارونما قرار گرفته بودند مقايسه كرد.
نتايج ديگر اين مطالعه با مقايسه واكنش بدن افراد مورد آزمايش افزود كه ميزان غلظت انسولين درگروهي از افراد كه واكسن ب-ث-ژ به آنها تزریق شده بود، افزایش یافت و این واکسن توانست عملکرد سلول های مهاجم T که علیه لوزالمعده فعالیت می کندد را مهار کند.
گفتنی است واکسن ب ث ژ براي جلوگيري از ابتلاء به بيماري سل به كار مي رود كه با توجه به تحقيقات اخير مي تواند در درمان ديابت نوع 1 يا ديابت بزرگسالان مفيد باشد كه البته هنوز مطالعات بسياري لازم است تا اين پژوهش بتواند به صورت قطعي وجود يك رابطه علت و معلولي را در درمان ديابت ثابت كند./حفاده از واكسن سل در درمان ديابت در مدل حيواني به تازگي امكان پذير شد.
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۱:۰۹
منبع:باشگاه خبرنگاران
مشاهده فایل ضمیمه
صدور دفاتر جدید پزشک خانواده در مرحله دوم مدیرعامل سازمان بیمه خدمات درمانی کشور از صدور دفاتر جدید طرح پزشک خانواده در مرحله دوم خبر داد.
محمد باقر هداوند با اشاره به روند رو به رشد پوشش بیمه ایرانیان اظهار داشت: خوشبختانه از ابتدای سال جاری تعداد افراد تحت پوشش نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و پیش بینی می شود این روند تا پایان سال ادامه داشته باشد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر در طرح بیمه ایرانیان ۵۰ درصد حق بیمه توسط فرد فاقد پوشش بیمه ایی و ۵۰ درصد نیز از سوی سازمان بیمه خدمات درمانی پرداخت می شود و این در حالی است که اگر نیازمندی فرد احراز شود به صورت رایگان تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار می گیرد.
هداوند اضافه کرد: یکی دیگر از طرح هایی که در سال جاری با همکاری وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر در کشور اجرا شده است طرح پزشک خانواده است که تا به امروز در چند استان عملیاتی شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه خدمات درمانی کشور بیان داشت: در طرح پزشک خانواده بخشی از اعتبارات توسط سازمان تأمین می شود و بخشی نیز توسط سازمان های بیمه گر از جمله تأمین اجتماعی.
وی خاطر نشان کرد: در مرحله اول طرح پزشک خانواده دفاتر جدید صادر نمی شود و بیمه شدگان با همان دفاتری که در دست دارند به مراکز مراجعه می کنند اما بنا داریم در مرحله بعدی دفاتر جدیدی را برای این طرح صادر و توزیع کنیم.
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ ۲۵ : ۳۴ : ۱۰
منبع:افكارنيوز
مشاهده فایل ضمیمه
ویتامینی که از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند! محققان معتقدند مصرفبه گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، با توجه به یافته‌های یک مطالعه جدید، مصرف مکمل‌های ویتامین D می‌تواند خطر عفونت‌های تنفسی در کودکان را کاهش دهد.
محققان معتقدند مصرف ویتامین D از سرماخوردگی کودکان در زمستان جلوگیری می‌کند.
در این مطالعه نزدیک به ۲۵۰ دانش آموز در مغولستان با سطوح خونی پایین ویتامین D در زمستان، مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند مصرف روزانه مکمل ویتامین D خطر عفونت تنفسی را در آنها به نصف کاهش داد.
به کودکان در این مطالعه ۳۰۰ واحد بین‌المللی (IU) ویتامین D در روز که بالاتر از دوز توصیه شده در ابتدای پژوهش بود؛ داده شد. موسسه ملی پزشکی ایالات متحده در حال حاضر دوز روزانه ۴۰۰ IU را برای کودکان توصیه می‌کند در حالی که گروه های دیگر دوزهای روزانه تا یکهزار IU را برای کودکان در معرض خطر کمبود ویتامین D توصیه می‌کنند.
نویسنده مسئول مطالعه دکتر کارلوس کامارگو، از بیمارستان عمومی ماساچوست، گفت: نتایج این مطالعه، شواهد قوی دال بر ارتباط سببی بین کمبود ویتامین D و عفونت‌های تنفسی فراهم می‌کند و درمان کودکان با ویتامین D کم توسط یک مکمل ارزان و مطمئن از برخی از عفونت‌های تنفسی، جلوگیری خواهد کرد.
گفتنی است، ویتامین D بیشتر برای نقشی که در سلامت استخوان دارد، شناخته شده است، اما بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده‌اند که این ویتامین نقش‌های مهم دیگری نیز از جمله در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می‌کند.
بدن به طور طبیعی در نور آفتاب ویتامین D تولید می‌کند. حفظ سطوح کافی از این ویتامین در فصل زمستان می‌تواند برای افرادی که در مناطق خاصی زندگی می‌کنند نظیر شمال ایالات متحده و کانادا که روزانه در این مناطق تغییرات عمده فصلی در نور آفتاب وجود دارد، چالش برانگیز باشد.
شایان ذکر است، این پژوهش به صورت آنلاین در چاپ جدید مجله Pediatrics منتشر شده است. ویتامین D از سرماخوردگی کودکان در زمستان جلوگیری می‌کند.
شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۳۰
منبع:افكارنيوز
مشاهده فایل ضمیمه
9 دارویی که نباید خودسرانه به فرزندان داد خبرگزاری فارس: والدین معمولاً به شیرخواران و نوپایان که نمی‌توانند به درستی علایم بیماری خود را توصیف کنند، سرخود داروهایی می‌دهند که اصلاً کار صحیحی نیست، چرا که عوارض داروهای شیمیایی یا حتی گیاهی در کودکان شدیدتر و شبه گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از جهان نیوز، بعضی‌ها تصور می‌کنند که داروخانه‌ها سوپر مارکت هستند و پزشک معالج هم یک واسطه نه‌چندان موردنیاز است که تنها هزینه ویزیت را می‌گیرد، اما این باور صحیح نیست.
در بازار دارویی کشور ما، داروهای بسیاری بدون نسخه به فروش می‌رسند، اما نباید فراموش کنید دارو ماده‌ای شیمیایی است که در بدن واکنش‌های شیمیایی مهمی به وجود می‌آورد.
اطلاعات شما از داروها تنها در حد اینکه آشناهایتان قبلاً چطور آن را مصرف کرده‌اند، خلاصه شده و از تأثیرات آن ماده شیمیایی بر اعضای مختلف بدن بی‌خبرید.
در ادامه چند مورد از مهم‌ترین این داروها را برایتان فهرست کرده‌ایم:
1- آسپیرین
هیچ‌وقت سرخود به فرزندتان آسپیرین بچه یا هر داروی دیگری که حاوی آسپیرین است را ندهید، مگر آنکه پزشک معالج او، تجویز کرده باشد؛ آسپیرین، کودک را در معرض سندرم رِی (reye) (یک بیماری نادر اما مهلک) قرار می‌دهد؛ تصور نکنید داروهای مخصوص کودکان که در داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک تجویز می‌شوند آسپیرین ندارند، قبل از دادن هر دارویی به فرزندتان، باید حتماً بروشور دارو را مطالعه کنید تا از ترکیب‌های تشکیل‌دهنده آن مطلع شوید.
در مورد برخی داروها، آسپیرین با نام شیمیایی «سالیسیلات» یا «اسیدسالسیلیک» نشان داده می‌شود؛ اگر با خواندن بروشور دارو از وجود داشتن یا نداشتن آسپیرین در دارو مطمئن نمی‌‌شوید، می‌توانید از پزشک معالج یا داروساز حاضر در داروخانه سؤال بپرسید، برای درمان تب و سایر ناراحتی‌های فرزندتان، بهتر است در مورد استفاده از داروی ایبوپروفن یا استامینوفن با متخصص اطفال مشورت کنید، یادتان باشد هیچ‌گاه به کودک زیر 6 ماه ایبوپروفن ندهید.
2- داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه
والدین نباید بدون داشتن نسخه، داروهای ضدسرفه یا سرماخوردگی را به شیرخوار یا نوپای خود بدهند، زیرا تحقیقات دانشمندان ثابت کرده این داروها هیچ تأثیری در بهبود علایم سرفه و سرماخوردگی نوزادان و شیرخواران ندارند و ممکن است خطرناک هم باشند، خصوصاً اگر مقدار و مورد مصرف این داروها اشتباه باشد، علاوه بر عوارضی چون سرگیجه، خواب‌آلودگی، ناراحتی معده، کهیر و حساسیت پوستی، ممکن است کودک در اثر مصرف این داروها دچار تپش قلب شدید، تشنج یا مرگ شود.
3- داروهای ضد تهوع
به هیچ‌وجه به فرزند خود داروهای ضدتهوعی که در خانه دارید یا از داروخانه گرفته‌اید را ندهید، مگر آنکه پزشک متخصص کودکان آن را تجویز کرده باشد؛ در بیشتر بچه‌ها، حالت تهوع و استفراغ گذراست و نیازی به دارو خوردن نیست، اما اگر فرزندتان زیاد استفراغ می‌کند و بدنش کم‌آب شده، او را به متخصص اطفال نشان دهید.
4- داروهای بزرگسالان
بعضی از والدین تصور می‌کنند داروهای بزرگسالان و کودکان از لحاظ ترکیب شیمیایی کاملا مشابهند و فقط میزان مصرف آنها به سن افراد بستگی دارد، چنین افرادی به تجویز خودشان، داروی بزرگسالان را به مقدار کمتر به فرزندشان می‌دهند و انتظار دارند با این کار فرزندشان بهبود یابد، این تصور را دور بریزید.
باید بدانید که دوز مصرف هر دارو به سن و وزن فرد بستگی دارد، از طرفی میزان ماده مؤثره هر دارو در نوع بزرگسالان، کاملاً از نوع کودکان متفاوت است، حتی غلظت قطره‌های نوپایان هم با نوزادان متفاوت است و مصرف دلخواه دوز هر دارو، عوارضی جدی‌ای دربردارد.
به محض گذشتن تاریخ مصرف هر نوع دارویی، آن را دور بیندازید، اگر هم تاریخ انقضاء دارو هنوز نرسیده اما رنگ، شکل (مثلاً پودر شده) یا بوی دارو تغییر کرده است، نباید دیگر آن را مصرف کنید.
5- دارویی که برای بیمار یا بیماری دیگری تجویز شده است
داروهایی که برای هر بیمار دیگری، حتی کودکی همسن فرزندتان یا خواهر و برادر او و همچنین داروهایی که متخصص برای درمان بیماری دیگری در کودکتان تجویز کرده را نباید برای وضعیت فعلی فرزندتان مصرف کنید، زیرا عوارض نامطلوبی را به بار می‌آورند.
6- داروهای تاریخ‌ گذشته
به محض گذشتن تاریخ مصرف هر نوع دارویی، آن را به مراکز جمع‌آوری دارو تحویل دهید، اگر هم تاریخ انقضاء دارو هنوز نرسیده اما رنگ، شکل (مثلاً پودر شده) یا بوی دارو تغییر کرده است، نباید دیگر آن را مصرف کنید، داروها را به سیستم فاضلاب وارد نکنید، زیرا باعث آلودگی منابع آب آشامیدنی می‌شوند.
7- استامینوفن یا ایبوپروفن اضافی
در ترکیب برخی از داروها، مقداری استامینوفن هم گنجانده شده تا تب و درد کودک زودتر برطرف شود، بنابراین به هیچ‌وجه سرخود علاوه بر دارویی که پزشک تجویز کرده است، به فرزندتان استامینوفن یا ایبوپروفن ندهید.
8- داروهای جویدنی
داروهای جویدنی یا هر دارویی که به شکل قرص عرضه می‌شود، خطر خفگی را برای فرزند شما به همراه دارد، بنابراین قبل از دادن هر نوع قرصی به شیرخوار یا نوپای خود از پزشک متخصص اطفال یا داروساز بپرسید که آیا خرد کردن قرص و آمیختن آن با غذای جامد یا نوشیدنی اشکال دارد یا نه؟ اگر مخلوط کردن قرص با غذا عیبی نداشت، کاری کنید فرزندتان تمام آن مقدار غذایی که دارو با آن مخلوط شده را بخورد تا دوز کافی هر نوبت را دریافت کند.9
- شربت اِپیکا (عرق الذَهَب)
شربت اپیکا، تهوع‌آور است و در گذشته برای از بین بردن مسمومیت استفاده می‌شد، اما امروزه متخصصان برای مقابله با مسمومیت، استفراغ عمدی را نمی‌پذیرند و در مورد این دارو هم می‌گویند که عوارض آن بیشتر از فوایدش است.
شنبه 25 شهریور 1391
منبع:خبرگزاري فارس
مشاهده فایل ضمیمه
شرکت‌های بیمه‌ای در سال 90 در حوزه درمان ضريب خسارتي 100 درصدي داشتند / تعرفه بيمه بايد واقعي باشد به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ دکتر ثبات، نماینده بیمه مرکزی ایران در برنامه نبض که شب گذشته پخش شد در خصوص بیمه های تکمیلی گفت‌: ما با یک مقوله ای به نام صنعت بیمه کشور روبرو هستیم و یکی از خدمات بیمه ای‌، بیمه درمان است، در بیمه درمان شرکت های بیمه ای تابع مصوبات شورای عالی بیمه بازرگانی هستند و تحت نظارت بیمه مرکزی فعالیت می کنند.
وی گفت‌: ما بیمه‌های تکمیلی را ترتیب دادیم با این رویکرد که کیفیت خدمات بهتر باشد این شرکت ها به سراغ مراکز درمانی رفته و با آنها قرارداد منعقد می کند و طی چانه زنی ها سعی می کنند ارائه خدمات درمانی را با کمترین تعرفه ارائه دهند، آنچه که شرکت های بیمه انجام می دهند در چارچوب مصوبات شورای عالی بیمه صورت می گیرد . اگر مراکز درمانی رعایت تعرفه مصوب را نمی کنند ، عرضه کننده خدمت تخلف کرده و نهادی که باید جلوی تخلف را بگیرند وزارت بهداشت است‌.
ثبات تصریح کرد : سال 90 ضریب خسارت شرکت های بیمه ای در درمان 100 درصد بود و اگر به این عدد خسارت کارمزد نماینده و سود قابل انتظار شرکت بیمه را هم اضافه کنیم می بینیم که شرکت های بیمه همچنان ضرر ده هستند به گونه ای که 2 سال است که وضع بیمه درمان از وضع بیمه شخص ثالث بدتر شده است.
تعریف درستی از بیمه تکمیلی نداریم
دکتر موسوی، کارشناس سلامت در اضافه فرمود: تا زمانی که ساختار اصلی حوزه سلامت معلوم نشود مشکلات همچنان ادامه دارد .حوزه سلامت اشکالات زیادی دارد زیرا اهرم ها در آن به درستی به کار برده نمی شوند ما اصلا تعریف درستی از بیمه تکمیلی نداریم و ساختاری که برای حوزه سلامت تعریف کرده ایم ساختاری عجیب و غریب است به گونه ای که وزارت بهداشت ما هم مسئول رستوران ها است هم مسئول تولید دارو و هم باید به سلول های بنیادی برسد یعنی وزارت بهداشت ما مسئول ، پاسخگو و مجری است بنابراین هر مشکلی که ایجاد شود همه به سمت آن هجوم می آورند.
وی گفت : برای قوانینی که تصویب می کنیم ضمانت اجرایی نمی گذاریم . ما معتقد نیستیم که بیمه های تجاری در حوزه درمان ضرر ده هستند حتی اگر آمارها این را نشان دهد
نجات حوزه سلامت حرکت به سمت طب ملی است
موسوی در ادامه افزود : نجات حوزه سلامت این است که به سمت طب ملی حرکت کنیم و بخش خصوصی و دولتی را همسان ببینیم و اگر با دید بیمه ای آنرا می بینیم پس تعرفه ای را که اعلام می کنیم باید واقعی باشد در غیر اینصورت هرازگاهی مشکلات تکرار می شود . ما باید بلد باشیم که بیمه های تجاری را کجا وارد کنیم الان بیمه های تکمیلی در جای درست خود استفاده نمی شوند و همین باعث می شود که مردم و بیمه ها ضرر کنند .
وي خاطر نشان کرد : پرداخت از جیب مردم به شدت بالا رفته و این وظیفه بیمه های پایه است که باید این پرداخت را به 25 درصد برسانیم و معتقدیم اگر پزشک خانواده به درستی اجرا شود و بیمه های تکمیلی را به درستی مداخله کنیم پرداخت از جیب مردم پایین می آید .
بیمه های تکمیلی خلاف قانون هستند
دکتر پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه افزود : مظلومیت سیستم سلامت این است که هر کسی هر چه خواسته در این سیستم اعمال کرده ، بحث بیمه های تکمیلی به این شکلی که ارائه خدمت می کنند خلاف قانون است . بازار بیمه تکمیلی به دنبال سودآوری است به گونه ای که پول را برای تصادفات مشخص می کنند اما مسیر را برای به دست آوردن آن به گونه ای ایجاد کردند که دستیابی به آن سخت است .
وی گفت : ما حتی بازار سلامت را هم به هم زدیم به گونه ای که هرکس هر جا که دلش خواست در امور سلامت دخالت می کند . یعنی آن کسانی که فقیر هستند در حاشیه قرار می گیرند و دچار صدمه می شوند و آقایانی که پول دارند به منفعت می رسند. ما همگی خلاف قانون عمل می کنیم زیرا در قانون گفتیم که آن دسته از خدماتی که تحت پوشش بیمه پایه قرار می گیرد نباید در خدمات تکمیلی هم تعریف شود اما بر خلاف این عمل شده است .
وی تصریح کرد : قانون باید اجرا شود و رقابت در سیستم بهداشت و درمان یعنی هزینه ، اما متاسفانه دیده می شود که دولت 10 درصد از هدفمندی یارانه ها را باید به بخش بهداشت و درمان وارد کند و هزینه را پوشش دهد. اما با گذشت 6 ماه از سال هنوز این اتفاق نیافتاده و این به این معنی است که بیمارانی که صعب العلاج هستند باید بمیرند.
خدمات بیمه تکمیلی سود آور نیست
تاجگردون، دبیرر کل سندیکای بیمه مرکزی در ادامه افزود : دستگاه های دولتی در پرداخت هزینه ها باید قانون را رعایت کنند . ما به دلیل افزایش قیمت ها دچار چالش جدی شدیم و بیمارستان های خصوصی طلب قیمت های بالاتر را دارند . سال گذشته شرکت های بیمه ای ضرر های زیادی کردند و سندیکای بیمه مرکزی وارد عمل شد و تعرفه هیئت دولت را اجرا کرد اما متاسفانه افزایش تعرفه ها همگام با قیمت ها نیست و همین باعث شده شرکت های بیمه ای به خط پایان خود برسند بنابراین خدمات بیمه تکمیلی سودآور نیست .
وی تصریح کرد : متاسفانه ناکارآمدی دولت حاکم بر کل خدمات بیمه ای است و دولت اگر یارانه اش را می داد و بیمه بازرگانی را در خدمات بیمه ای پایه ای وارد می کرد و فضای رقابتی را ایجاد می کرد این مشکلات وجود نداشت./ح
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۹:۰۰
منبع:باشگاه خبرنگاران
مشاهده فایل ضمیمه
پزشک خانواده تبعیض در نظام سلامت را از بین می برد به گزارش خبرگزاری فارس از اندیمشک، احمدرضا مهتدی عصر سه شنبه در جلسه پزشک خانواده که در مرکز شبکه بهداشت و درمان شهرستان اندیمشک برگزار شد، اظهار داشت: اجرای طرح پزشک خانواده می تواند به ساماندهی امور درمان بیماران و کاهش هزینه های درمانی کمک کند.
وی افزود: پزشک خانواده در نخستین سطح خدمات سلامت از سوی وزارت بهداشت تعریف شده و این طرح مسئولیت دارد که خدمات سلامت را بدون تبعیض اقتصادی و یا اجتماعی در اختیار فرد، خانواده و جمعیت زیر پوشش قرار دهد.
رئیس دانشکده پزشکی اهواز اجرای طرح پزشک خانواده را گامی در جهت اجرای عدالت در حوزه سلامت توصیف کرد و تاکید کرد: موضوع پزشک خانواده چندین سال است که در رسانه ها و جمع های دانشگاهی و درمانی مطرح است و اجرای آن می تواند به ساماندهی امور درمان و کاهش هزینه های درمانی کمک کند.
وی با اشاره به اهمیت آموزش دستورالعمل پزشک خانواده گفت: برنامه پزشک خانواده، بستری برای تحقق آرمان های سه گانه نظام سلامت یعنی پیشگیری، درمان و توانبخشی است.
مهتدی افزود: پزشک خانواده در برنامه وزارت بهداشت، مسئول رسیدگی به همه نیازهای سلامت افراد جامعه مانند مراقبت در همه مراحل زندگی، مراقبت در زمان ابتلا به بیماری حاد، مزمن و ارائه خدمات پیشگیری است.
افراد متقاضی شرکت در طرح ملی پزشک خانواده می توانند با مراجعه به سامانه خدمات سلامت ایرانیان به نشانی www.fpqa.behdasht.gov.ir نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام کنند.
مشاهده فایل ضمیمه
آشنایی با آناتومی معده معده در ربع فوقانی چپ ابدومن قرار گرفته و قسمتی از آن بوسیله دنده ها پوشانیده می شود این عضو در یک رینس در نواحی اپی گاستریک و هیپوکوندریاک چپ که توسط جدار قدامی ابدومن و دیافراگم بین کبد و طحال محدود می شود قرار دارد
آناتومی سطحی
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، مری ۳ سانتی متر در طرف چپ خط وسط پشت قسمت فوقانی غضروف دنده ششم از دیافراگم عبور کرده و کمی پایینتر در پشت غضروف دنده هفتم وارد معده می شود خط کنار راست مری به طرف پایین رفته و در طرف راست به صورت خم کوچک معده تا پیلوروس انحنا پیدا می کند.
پیلوروس ۱-۲ سانتی متر در طرف راست خط وسط یا در حدود خط ترانس پیلوریک اگر شخص در حالت سوپاین و معده خالی باشد قرار دارد کنار چپ معده به طرف بالا و چپ برآمده شده و فوندوس را که معمولا پر از گاز است را می سازد فوندوس از خط میدکلاویکولار تا دنده ۵ بالا می رود از اینجا خم بزرگ در مسیر کاملا متغیری بسته به وضعیت بدن تا پیلور کشیده می شود پیلوروس ممکن است در وضعیت ایستاده ۳-۱۰ سانتی متر پایین بیاید به این معنی که انتروم پیلوریک به خصوص وقتی که پر باشد پایین تر آمده و در افراد لاغر تا زیر ناف و به داخل لگن کاذب برود در افراد چاق معده بیشتر به حالت عرضی و اصطلاحا به شکل شاخ گاو است در حالی که در افراد لاغر به شکل حرف جی است
شکل و موقعیت
شکل بسته به تغییرات درون و احشای مجاور تغییر می کند به وسیله عوامل زیر تعیین می گردد:
۱-مقدار محتویات معده
۲-مرحله ای که فرایند هضم به آن رسیده
۳-میزان رشد عضله معده
۴-وضعیت روده های مجاور
ظرفیت متوسط معده از حدود ۳۰ میلی لیتر در هنگام تولد تا ۱۰۰۰ میلی لیتر در هنگام بلوغ و ۱۵۰۰ میلی لیتر یا بیشتر در بالغین افزایش پیدا می کند
سوراخ ها
سوراخ کاردیاک: سوراخ مری به داخل معده.در مجاورت نزدیکی با بخشی از دیافراگم دارد که قلب روی آن قرار میگیرد.کنار راست مری با خم کوچک معده امتداد پیدا میکند, کنار چپ در یک زاویه به خم بزرگ پیوسته و بریدگی کاردیاک را به وجود می آورد.
سوراخ پیلوریک:سوراخ معده به داخل دئودنوم که در طرف راست خط وسط در سطح کنار فوقانی اولین مهره کمری قرار دارد موقعیت آن روی سطح معده معمولا به وسیله یک شیار حلقوی یا تنگی دئودنوژوژنال مشخص می گردد
خم ها
خم کوچک:کنار راست یا مقعر معده را می سازد یک بریدگی کاملا مشخص به نام بریدگی زاویه ای که موقعیت آن تا حدودی با اتساع معده تغییر می کند و به انتهای پیلوریک نزدیکتر از انتهای کاردیاک می باشد معده را به یک قسمت راست و یک قسمت چپ تقسیم می کند.
خم بزرگ: به طرف چپ و جلو قرار داشته و ۴ یا ۵ برابر بزرگتر از خم کوچک است از سوراخ کاردیاک شروع شده و به طرف بالا و چپ قوس می زند بالاترین نقطه تحدب آن در سطح غضروف دنده ای ۶ طرف چپ است
سطوح
سطح قدامی: از پریتونئوم اومنتوم بزرگ پوشیده می شود.در طرف چپ وبالا در مقابل دیافراگم قرار دارد که ان را از قاعده ریه چپ قلب ودنده های ۷-۸و۹ وفضاهای بین دنده ای مربوطه جدا می کند.طرف راست ان لوب های چپ وچهارگوش کبد وجدار قدامی ابدومن مجاور می باشد
سطح خلفی: به وسیله پریتونئوم لسرساک پوشانیده می شود به جز در نزدیکی سوراخ کاردیاک ,جایی که یک ناحیه مثلثی به نام ناحیه برهنه در تماس با پایه چپ دیافراگم و گاهی غده سوپرنال چپ می ماند.این سطح در مجاورت دیافراگم ,طحال ,غده سوپرنال چپ ,قسمت فوقانی کلیه چپ سطح قدامی پانکراس,خم کولیک چپ ومزوکولون عرضی است
قسمتهای تشکیل دهنده معده
صفحه ای که از بریدگی زاویه ای خم کوچک معده میگذرد,آن را به یک قسمت چپ یا تنه ویک قسمت راست یا بخش پیلوریک تقسیم می کند.قسمت فوقانی تنه ,فوندوس (قعر) است که به وسیله صفحه ای که بطور افقی از سوراخ کادیاک می گذرد از بقیه تنه مشخص می گردد.در طرف راست صفحه ای که از شیار بینابینی با زاویه
قا ئمه نسبت به محور طولی این قسمت میگذرد ,کانال پیلوریک قرار داردکه به صورت یک حلقه عضلانی بنام اسفنگتر پیلوریک تمام می شود
تقسیمات معده
کاردیا
بخشی از معده ,بلافاصله در مجاورت مری ابدومینال است. در نتیجه این قسمت شامل بخش پروگزیمال خم کوچک و قسمت تحتانی بخش صاعد فوندوس می باشد. لمس کاردیا تفاوت اشکاری را دربافت ان در مقایسه با قسمت تحتانی مری نشان می دهد.کاردیا سخت ومقاوم است در حالیکه مری تحتانی نرم واسفنجی می باشد . شریان گاستریک چپ با گذشتن از لایه خلفی لیگمان هپاتوگاستریک,نزدیک به کاردیای معده وکنار چپ وازاد لیگمان به خم کوچک می رسد.
فوندوس
در جاییکه انتهای چپ مری به قطعه چپ کاردیا در یک زاویه حاده می رسد به نام بریدگی کاردیاک معده آغاز می گردد.فوندوس از بریدگی کاردیاک و یا نقطه ای در زیر گنبد چپ دیافراگم بالا رفته و تا غضروف دنده ۵ می رسد وقتی فوندوس به طور کامل متسع گردد فشاری را از طریق دیافراگم نازک روی آن به قلب و احشای مدیاستینال دیگر مجاور آن وارد می گردد طرف چپ فوندوس عملا قطعه فوقانی خم کوچک را تشکیل می دهد. فوندوس از لایه های عضلانی (حلقوی,طولی و مایل)ساخته شده است .فوندوس ممکن است به وسیله گاز مایع یا غذا به طور مجزا یا توام متسع گردد
تنه
بزرگترین قسمت معده است که در خم کوچک از کاردیا تا کنار فوقانی بریدگی زاویه ای و در خم بزرگ از قاعده فوندوس تا نقطه ای در زیر بریدگی زاویه ای امتداد پیدا می کند تنه در حدود دو سوم معده را شامل شده و مسئول ساختن اسید کلریدریک به وسیله سلول های پاریتال استر کننده آن است بریدگی زاویه ای به وسیله تنگی سطوح هر دو خم کوچک و بزرگ به وجود می آید
آنتروم پیلوریک
از انتهای بریدگی زاویه ای تا ابتدای کانال پیلوریک می باشد این قسمت به وسیله باریک شدگی مجرای معده(تا حدود دوسوم)مشخص می گردد.طول آنتروم حدودا ۵ سانتی متر است
کانال پیلوریک
ناحیه کوتاه وضعیف از معده است که ۳ سانتی متر قبل از پیلوروس در محل تمام شدن آنتروم قرار گرفته و در طرف راست تا پیلوروس امتداد پیدا می کند. این ناحیه گاسترین ترشح می کند که باعث تحریک ترشح اسید به وسیله تنه معده می شود
پیلوروس
تحتانی تحتانی ترین قسمت معده که در محل اتصال معده و دئودنوم قرار گرفته و به وسیله حلقه کاملا ضخیم از عضلات حلقوی معده به نام اسفنگتر پیلور احاطه می شود
ساختمان معده
جدار معده ۴ لایه دارد
پرده مخاطی:معده را آستر می کند دارای ظاهری نرم و مخملی و در صورت تازه بودن صورتی رنگ است
پوشش زیر مخاطی:از بافت همبندی محیطی و عروق خونی ولنفی تشکیل شده است
پوشش عضلانی:به صورت عضلات حلقوی داخلی و طولی خارجی به علاوه یک لایه رشته های مایع می باشد
پوشش سروزی:از مقدار کمی بافت محیطی تشکیل شده, حاوی تعدادی عروق خونی و لنفی بزرگتر است
مشاهده فایل ضمیمه
آیا میگرن بطور کامل درمان می شود؟ فراد زیادی در دنیا از میگرن رنج می برند. اگرچه در سال‌های اخیر، متخصصان اعصاب و روان
به درک نحوه عملکرد میگرن نزدیک‌تر شده‌‌اند، اما آیا آنان قادر خواهند بود تا آن را به طور
کامل درمان کنند
آیا نخستین باری که سردرد عجیب و غریبی را تجربه کرده‌اید به خاطر دارید؟
چشمانتان سیاهی می‌رود، درد شدیدی را در سر خود احساس می‌کنید، دچار دوبینی و
تهوع می‌شیک قرص مسکن می‌خورید و به رختخواب می‌روید، به این امید که دیگر چنین سردردی را
تجربه نکنید. اما پس از این که چند ماه را با تلوتلو خوردن در اتاق خواب، کشیدن پرده‌ها و
ساعت‌ها دراز کشیدن در تاریکی به امید یک خواب راحت سپری کردید؛ نهایتا سراغ یک
متخصص داخلی می‌روید تا یک اسکن مغزی برایتان تجویز کند.
زمانی‌که اسکن هیچ چیز را نشان نمی‌دهد، متخصص به شما چیزی را خواهد گفت که
خودتان هم حدس می‌زدید: "میگرن".
اگر از وی علت آن را سوال کنید، احتمالا با چنین پاسخی مواجه خواهید شد: "استرس
احتمالا و می‌تواند خیلی چیزها را شامل شود."
این جواب اگرچه راضی کننده نیست، اما متاسفانه جواب دقیقی است.
در سال‌های اخیر، متخصصان اعصاب و روان به درک نحوه عملکرد میگرن نزدیک‌تر شده‌‌اند.
در یک کنفرانس پزشکی در آمریکا، دیوید دودیک، عصب‌شناس کلینک مایو آریزونا و رئیس
انجمن سردرد آمریکا (AHS) توضیح داد که تالاموس - ناحیه‌ای از مغز که مسئول اطلاعات
حسی و چرخه خواب است- "همانند نوعی ایستگاه راه‌آهن عمل می‌کند که درد میگرن را
به گیرنده‌های درد در سراسر مغز منتقل می‌کند."
دانشمندان همچنین درمانی را برای میگرن ارائه دادند که در آن یک باتری زیرپوستی به
ستون فقرات بیمار سیم‌کشی می‌شود تا پالس‌های الکتریکی کوچک را به تالاموس منتقل
کند.
به نظر می‌رسد این روش که در زیرمجموعه یک طیف وسیع از درمان‌ها موسوم به تحریک
عصبی قرار می‌گیرد، قطار انتقال درد تالاموس را در یک حمله میگرن از خط خارج می‌کند.
علی‌رغم این پیشرفت، هنوز فاصله زیادی بین درمان میگرن و بهبودی کامل آن وجود دارد.
عصب‌شناسان بلژیکی، ایتالیایی، آلمانی و آمریکایی ثابت کرده‌اند که تحریک عصبی مانع
درد می‌شود، اما این موضوع که چرا این درمان جواب می‌دهد، هنوز به صورت یک معما
باقی مانده است.
گروهی از محققان دانشگاه علوم پزشکی هامبورگ-اپندروف در این باره می گویند:
"مکانیزم‌های اساسی عصبی هنوز ناشناخته هستند."
حتی با درمان‌های موجود، به نظر می‌رسد که دانشمندان در تحقیقات خود در دام
پارادوکس زنو گرفتار شده‌اند: هر چه به درک علت میگرن نزدیک‌تر می‌شوند، کارکرد مغز
برای آن ها پیچیده‌‌تر و مبهم‌تر می‌شود.
آن ها ایستگاه راه‌آهن میگرن را پیدا کرده‌اند، اما هنوز سوئیچ‌های آن را کشف نکرده‌اند.
اکنون به نظر می‌رسد که دانشمندان بیش از هر زمان دیگر با کشف علت میگرن فاصله
دارند. به گفته جیمز فالون، عصب‌شناس دانشگاه کالیفرنیا آیروین که به تدریس تحریک
عمقی مغز می‌پردازد، پس از نزدیک به چهار دهه مطالعه رازهای مغز، وی اکنون به نقطه‌‌ای
رسیده که گمان می‌کند هرگز به تمام پاسخ‌های خود نخواهیم رسید.
وی می‌گوید که مغز هر فرد متفاوت است و به همین دلیل درمان میگرن برای هر شخصی
منحصر به فرد خواهد بود. در نتیجه باعث تعجب نخواهد بود که درمان دردها و بیماری‌های
مزمن مغز فراتر از درک و بینش ما قرار داشته باشد.
چه عواملی میگرن را تشدید می کنند؟
استرس‌، خستگی‌، بی‌خوابی و تماشای زیاد تلویزیون از عوامل تشدید کننده میگرن است.
بیماری میگرن عمدتاً در سنین جوانی دیده می‌شود. حدود 25 درصد زنان و 12 درصد مردان
به این نوع سردرد مبتلا هستند.
دوره‌های عادت ماهیانه در زنان، مهمترین عامل برای بروز بیماری میگرن در زنان می باشد
که علت این امر، اختلالات هورمونی است.
همچنین بیماری میگرن در دوران بارداری کاهش می یابد و علت این امر را نیز اثرات
نگهدارنده هورمون ها در دوران بارداری می دانند.
توصیه می شود که مبتلایان به میگرن از خوردن ادویه‌جات، پنیر کهنه ، آب لیمو، ترشی،
سس و شکلات کاکائویی پرهیز کنند.
توصیه هایی برای کاهش حملات میگرن
بیماران در این مواقع بهتر است در جای تاریک و آرام دراز کشیده و شروع به کشیدن
نفس‌های عمیق کنند.
همچنین ماساژ ناحیه گیجگاهی سر نیز یکی از عوامل دیگر جهت کاهش حملات میگرنی
می باشد.
علائم میگرن شامل سردردهای ناحیه گیجگاهی ضربان دار همراه با تهوع و گاهاً استفراغ
است. میگرن معمولا به صورت یک طرفه و یا دوطرفه سردرد ضربان دار ایجاد می‌کند.
ممکن است سردردهای ناشی از میگرن در یک طرف باشد (میگرن کلاسیک) و یا به طور
متناوب هر دو سمت سر را بگیرد (میگرن شایع).
به طور معمول این سردردها با خوابیدن بهبود می‌یابند.
قبل از شروع سردرد میگرن، فرد بیمار نورهای زیگزاگ مانند و یا ستاره چشمک زن نیز در
جلوی چشمش می‌بیند.وید و در یک کلام، به استیصال می‌رسید.
مشاهده فایل ضمیمه
ژنتیک در ابتلا به بیماری قوز قرنیه نقش دارد رییس بیمارستان فارابی گفت :بیماری قوز قرنیه در دهه دوم زندگی نمایان می شود و ژنتیک در ابتلا به بیماری قوز قرنیه نقش دارد .
به گزارش انجمن علمی اپتومتری ایران ، دکتر ˈمحمود جباروند ˈ افزود :این بیماری در اثر نازا بودن بافت قرنیه و فشاری که از داخل وارد می شود ، پدید می آید و باعث افزایش نزدیک بینی می شود.
وی خاطرنشان کرد : قوز قرنیه یک پدیده غیر التهابی است که معمولا قرنیه هر دو چشم را گرفتار می کند.در این بیماری قرنیه نازک شده و حالت مخروطی پیدا می کند. نازک شدن و تغییر حالت قرنیه از کروی به مخروطی منجر به ایجاد نزدیک بینی ، آستیگماتیسم نامنظم و در نتیجه کاهش دید می شود.
جباروند خاطرنشان کرد : قوز قرنیه بیماری پیشرونده ای است که معمولا در دوران بلوغ ظهور پیدا می کند و تا دهه سوم و چهارم زندگی فرد پیشرفت می کند و بعدا متوقف می شود. این بیماری ابتدا در یک چشم شروع می شود ولی معمولا بعد از مدتی چشم دیگر هم گرفتار می شود هر چند شدت آن در یک چشم با چشم دیگر متفاوت است.
وی گفت :افرادی که ازدواج های فامیلی در خانواده دارند نباید نگران ابتلای فرزندان خود به این بیماری باشند زیرا این بیماری در صورتی که فرد۲۰ فرزند داشته باشد ، شاید یکی از آنها مبتلا شود.
رییس بیمارستان فارابی اظهار داشت :قوز قرنیه بیماری نسبتا شایعی است که در تمام نژادها و در هر دو جنس دیده می شود ولی با توجه به پیشرفت هایی که در سالهای اخیر شده جای هیچ نگرانی نیست و استفاده از روش های جراحی ، اشعه ماورای بنفش یا ˈیو ویˈ استحکام قرنیه بالا می رود.
مشاهده فایل ضمیمه
شيوه‌نامه ارايه خدمات پزشك خانواده به بيماران خاص تدوين مي‌شود پزشکان خانواده- رييس اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت از طراحي شيوه نامه ارايه خدمات سطوح دوم و سوم به بيماران خاص در قالب برنامه پزشك خانواده خبر داد و گفت: به اين ترتيب بيماران خاص و صعب‌العلاج مي‌توانند به دنبال اجراي برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع با مكانيزم‌هاي تسهيل يافته به سطوح تخصصي و فوق تخصصي دسترسي يابند.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از ایسنا، دكتر محمد عقيقي ، با اشاره به تدابير اتخاذ شده براي پيگيري روند درمان بيماران خاص در برنامه پزشك خانواده و چگونگي ارايه خدمات سطوح دوم و سوم به اين بيماران، گفت: وظايف پزشك خانواده در قبال بيماران خاص و صعب‌العلاج مشخص و پيش نويس اوليه شيوه نامه ارايه خدمات به اين بيماران در برنامه پزشك خانواده طراحي شده است.
وي افزود: در اين زمينه كارشناسي‌ها و مذاكرات لازم با سازمان‌هاي بيمه‌گر انجام مي‌شود تا به اين ترتيب بيماران خاص و صعب‌العلاج كه به مراجعات مكرر به سطوح تخصصي و فوق تخصصي نياز دارند، بتوانند با مكانيزم‌هاي تسهيل يافته به اين سطوح بالاتر درمان دسترسي داشته باشند و لزوما براي هر بار مراجعه نيازي به دريافت فرم ارجاع به معناي روتين تعريف شده در ديگر افراد جامعه، نداشته باشند.
رييس اداره بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت تاكيد كرد: بيماران خاص و صعب‌العلاج هم جزو افرادي هستند كه پزشك خانواده بايد اطلاعات آنها را در اختيار داشته باشد و اطلاعاتشان در پرونده الكترونيك خانوار ثبت شود. به اين ترتيب پزشك خانواده بايد از سلامتي اين بيماران و پيگيري درمان‌شان مطلع باشند؛ اما به دليل نياز تخصصي و فوق تخصصي اين دسته از بيماران؛ پزشك خانواده در قبال آنها بيشتر نقش مديريت درمان را دارد و اصل درمان‌شان توسط گروه‌ها و سطوح‌هاي بالاتر ارايه خواهد شد.
وي در پاسخ به این سوال مبني بر آن كه با وجود حمايت‌هاي مالي وزارت بهداشت از روند درمان بيماران خاص، آيا با اجراي برنامه پزشك خانواده سهم اين دسته از بيماران در پرداخت هزينه‌هاي سلامت مانند ديگر افراد جامعه كاهش خواهد يافت يا خير؟ گفت: طبيعي است كه با اجراي برنامه پزشك خانواده، بيماران خاص هم مشمول حمايت‌هايي خواهند شد كه آحاد جامعه از آن بهره‌مند خواهند بود. اگر قرار باشد سهم بيمار در پرداخت فرانشيز كاهش يابد و يا تسهيلات ديگري به لحاظ پرداخت‌ها ارايه شود، طبيعتا اين پيش بيني‌ها براي بيماران خاص هم صورت مي‌گيرد.

شنبه 18 شهریور 1391 ساعت 07:22
مشاهده فایل ضمیمه
بیمارستانهای دولتی از اواخر امسال بدون ارجاع پزشک خانواده پذیرش نمی کنند پزشکان خانواده- مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت گفت: از اواخر امسال با فراگیر شدن برنامه ملی پزشک خانواده در سراسر شهرها و روستاهای کشور به جز موارد اورژانسی، پذیرش بیمارستانها فقط از طریق ارجاع پزشک خانواده انجام می شود.
به گزارش پزشکان خانواده به نقل از وب دا ، سجاد رضوی افزود: اجرای برنامه پزشک خانواده تمام شئون و ابعاد نظام سلامت کشور را متحول و بازسازی می کند و تحول بزرگی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم به وجود می آورد.
وی گفت: برنامه وزارت بهداشت این است که از اواخر شهریور و پاییز امسال به مرور تا آخر سال مردم تمام استانهای کشور در تمام شهرها و روستاها تحت پوشش پزشک خانواده بروند و تمام خدمات سلامت خود را از طریق تیم پزشک خانواده در مرحله اول دریافت کنند.
مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در واقع پزشک خانواده دروازه ورود مردم به نظام خدمات سلامت کشور خواهد بود و در صورتی که به خدمات پزشکی تخصصی و بستری نیاز داشته باشند فقط از طریق ارجاع پزشک خانواده می توانند از این خدمات استفاده کنند.
وی گفت: البته بخش خصوصی و جدای از پزشک خانواده هم وجود خواهد داشت اما در این سیستم دیگر دفترچه بیمه قابل قبول نیست و مردم باید هزینه همه خدمات را خودشان بپردازند. در صورتی که در سیستم پزشک خانواده هیچ هزینه ای در سطح اول که پزشک خانواده است دریافت نمی شود. همه هزینه ها رایگان است و در صورت ارجاع به پزشک متخصص یا فوق تخصص بیمار با در دست داشتن دفترچه بیمه فقط 10 درصد کل هزینه ها را پرداخت می کند که این یک تحول بزرگ در کاهش هزینه های مردم برای سلامت خواهد بود.
مدیرکل نظرت بر درمان وزارت بهداشت ادامه داد: به این ترتیب از اواخر امسال ارجاع به بیمارستانهای دولتی و پذیرش در این مراکز به جز موارد اورژانسی فقط از طریق ارجاع پزشک خانواده انجام خواهد شد. و دیگر دفترچه بیمه افراد بدون ارجاع پزشک خانواده در هیچ بیمارستانی پذیرفته نمی شود.

شنبه 18 شهریور 1391 ساعت 07:37
مشاهده فایل ضمیمه
کوهبنان در طرح پزشک خانواده جز شهرهای مرحله دوم است پزشکان خانواده – سرپرست مرکز بهداشت شهرستان کوهبنان گفت:توجه به جمعیت زیر 20هزار نفر این شهرستان ، برای اجرای طرح پزشک خانواده شهری جز شهرستانهایی که در برنامه فاز دوم طرح هستند قرار داریم.
محمدفصحیحی هرندی در گفتگو با خبرنگار سایت پزشکان خانواده گفت:درشهرستانکوهبنانباآغازاقداماتبرایاجرایطرحپزشکخانوادهشهری، درسرشماری اولیه جمعیت مورد نظر برای طرح حدود13هزار نفر تخمین زده شد.
وی یادآورشد: طرح برای شهرستان کوهبنان حدود اوایل آذرماه وارد فاز اجرایی خود می شود.
فصحیحی ادامه داد: اغلب کارهای طرح پزشک خانواده انجام شده است و مکاتبات لازم نیز با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان انجام شده و قطعا تا پایان سال این طرح در کوهبنان نیز آماده اجرا است.
وی در خصوص وضعیت پزشکان این شهرستان گفت: در حال حاضر 5پزشک در اورژانس این شهرستان کار می کنند و 4پزشک نیز در کیانشهر کوهبنان داریم که جمعا 9پزشک برای این منطقه داریم این درحالی است که جمعیت 7هزار نفری کیانشهر از سرشماری کوهبنان منفک است.
سرپرست مرکز بهداشت کوهبنان یادآورشد:برای اجرای طرح پزشک خانواده با توجه به اینکه نمی توانیم از پزشکان اورژانس استفاده کنیم وبا توجه به وضعیت خاص پزشکان مورد نیاز برای این طرح ، با کمبود پزشک مواجه هستیم بگونه ای که در کوهبنان به5 پزشک و در کیانشهر به 3پزشک نیاز داریم.
فصحیحی اظهار داشت: بیمارستان 32تختخوابی کوهبنان هم اکنون با سرعت در حال ساخت و ساز است و اکنون در مرحله حصارکشی و اتمام کارهای گچ کاری و حیاط سازی است.
وی بیان داشت: با توجه به کوهستانی بودن منطقه باید هر چه سریعتر گچ کاری های این بیمارستان 3هزار متری تمام شود تا به سرمای هوا برنخوریم.
وی اعتبار مورد نیاز طرح را کافی دانست وگفت: خوشبختانه با کمک های فرماندار و تزریق به موقع اعتبار از دانشگاه علوم پزشکی کرمان این بیمارستان مراحل نهایی ساخت را پشت سر می گذارد.
وی زمان بهره برداری از این بیمارستان را ابتدای سال 92دانست وگفت: این بیمارستان از حدود 5سال قبل کلنگ زنی شده است و جز طرح های ماندگار ریاست جمهوری است که بایستی تا پایان عمر دولت دهم به بهره برداری برسد.

یکشنبه, 19 شهریور 1391 ساعت 09:55
مشاهده فایل ضمیمه
داروهای ضد فشار خون مهار کننده کانال کلسیمی مانند ادالات (Adalat) می توانند منجر به سرطان لب شود پژوهشگران علوم پزشکی در کالیفرنیای شمالی می گویند نتایج تحقیقات آنان بر روی یک سری از داروهای فشار خون از جمله ادالات (Adalat) نشان دهنده این موضوع است که این داروها می توانند روند ابتلا به سرطان لب را تسریع کنند
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، ادالات (Adalat) یا نیفیدیپین یک عامل مهار کننده کانال کلسیمی می باشد و به عنوان انساع دهنده قوی عروق سرخرگی محیطی باعث شل شدن عضلات صاف می شود.
این محققین اضافه کردند که تحقیقات جدید ثابت می کند که چند نمونه از داروهای فشارخون بالا از جمله ادالات (Adalat)، نیفیدیاک (Nifediac) و کوردیپین(Cordipin)، خطر ابتلا به سرطان لب را در سفیدپوستان افزایش می دهند زیرا این داروها میزان حساسیت به اثر تخریبی نور خورشید را زیاد می کنند.
یکی از محققان گفت: ابتلا به سرطان لب حتی در بین افرادی که از این داروها استفاده می کنند بسیار کم است و این یافته های ابتدایی نباید بیماران را در ترک استفاده از آنها متقاعد کند.
دکتر گری فردمن محقق برنامه مراقبتی کایسرپرماننته در کالیفرنیای شمالی گفت: این افراد باید از دارویی استفاده کنند که بیشترین منفعت را برای آنها دارد.
واقعا باید تاکید داشته باشیم که احتمال ابتلا به این سرطان بسیار نادر است این سرطان معمولا به راحتی درمان می شود و مرگبار نیست.
فردمن گفت: استفاده از کرمهای ضدآفتاب و کلاه برای محافظت پوست در برابر نور خورشید می تواند مانع از سرطان لب شود.
لازم به ذکر است که نور آفتاب باعث سرطلان لب می شود در نتیجه استفاده از کلاه و کرم ضد آفتاب مانع از برخورد اشعه مضر نور افتاب به پوست می شود در نتیجه مانع سرطان می شود.
فردمن و همکارانش با بررسی داروهای مختلف در صدد آن بودند که ببینند کدام دارو بیشتر با ایجاد سرطان لب در ارتباط است.
محققان معمولترین داروهای فشار خون از قبیل هیدروکلروتیازید hydrochlorothiazide یک داروی ادرار آور که با عنوان HCTZ و تحت نامهای آکوازیدH Aquazide H ، هیدرودیوریل HydroDIURIL و میکروزید Microzide معروف است HCTZ ترکیب شده با تریامترین triamterene که تحت نامهای تجاری دیازید Dyazide و ماکسیزید Maxzide معروف است لیزنوپریل بازدارنده ACE که با نامهای تجاری پرینیویل Prinivil و زستریل Zestril معروف هستند نیفیدیپین بلوک کننده کانال کلسیم که با نامهای تجاریAdalat
Nifediac, Cordipin, Nifedical, و Procardia معروف هستند را بررسی کردند.
محققان در این تحقیقات از اطلاعات بیماران برنامه سلامت کایزرپرمانته استفاده کردند و آنها را با اطلاعات بیش از ۷۰۰ بیمار کالیفرنیای شمالی که مبتلا به سرطان لب بودند و تقریبا ۲۳۰۰۰ نفر در گروه کنترل مقایسه کردند.
آنها متوجه شدند: سفیدپوستانی که از این دارو استفاده می کردند تقریباً ۴ برابر بیشتر در معرض سرطان لب سلول سنگفرشی در یک دوره ۵ ساله بودند با افزایش استفاده از این داروها احتمال این خطر بیشتر می شد.
میزان ابتلا به این سرطان در حالت معمول یک نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است.
محققان با مدنظر قرار دادن مصرف سیگار متوجه شدند که خطر ابتلا به سرطان لب در صورت سیگاری بودن بیشتر است.
اما یکی از داروهای فشار، آتنولول بلوک کننده بتا، beta blocker atenolol که با نام تجاری سنورمین Senormin یا تنورمین Tenormin معروف است، حساسیت نسبت به آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان لب را افزایش نمی دهد.
یافته ها در مورد لیزینوپریل lisinoprilدر مقایسه با HCTZ ، تریامترین HCTZ/ triamterene و نیفدیپینnifedipine هم نشان دهنده تاثیر ضعیف این دارو در ابتلا به این نوع سرطان بود.
بودجه این تحقیقات توسط انجمن ملی سرطان آمریکا تامین شد.
این داروها هیچ اثر کاهش دهندگی پاسخ بطنی را به تاکی کاردی فوق بطنی ( فیبریلاسیون دهلیز ی) ندارد. این دارو در سگ در کنترل مگاازوفاگوس ( اتساع مری ) نیز به کار رفته است .
ارزش این داروها بعنوان گشاد کنندگی عروقی محدود می باشد . اثر کاهش دهندگی فشار بر روی مری دارو نیز ٣ – ۶ ساعت به طول می کشد.شهریور ۱۴, ۱۳۹۱ توسط : admin
مشاهده فایل ضمیمه
آشنایی با علل کج‌خلقی یا بدخلقی کودکان پژوهشگران علوم پزشکی می گویند اغلب کودکان هنگام گرسنه و خسته شدن شلوغ می کنند اما این ناآرامی می تواند علل دیگری نیز داشته باشد . این محققین می گویند اگر بدخلقی کودکان همه روزه ادامه داشته باشد غیر طبیعی می باشد .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، اگر چه شواهدی برای شناسایی و ظهور مشکلات ذهنی در دوران کودکی وجود دارند، اما شناسایی این معضل فقط در کودکان بزرگ و بزرگسالان امکانپذیر است.
این تحقیقات توسط موسسه ملی سلامت ذهنی در آمریکا بودجه گذاری شد. محققان از والدین ۱۵۰۰ کودک ۳ تا ۵ ساله درخواست کردند که فقط ۵ سوال در مورد رفتار کودکشان در ماه گذشته پاسخ بدهند.
“لورن واکسچلاگ” سرپرست گروه مطالعه و معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی در دانشگاه نورث وسترن فینبرگ در شیکاگو گفت: برای کودکان بسیارغیر معمول است که هر روز کج خلق باشند.
واکسچلاگ گفت: باید رفتارهای عادی و غیر عادی کودکان را در سنین پایین در نظر گرفت و تشخیص داد که به درمان جدی نیازمندند یا خیر.
با توجه به اطلاعات داده شده توسط والدین بیشتر کودکان (در حدود ۸۳٫۷ درصد) هر چند وقت یکبار کج‌خلقی می‌کنند اما فقط ۸٫۶ درصدشان هرروز بدرفتاری دارند.بیشتر این کج‌خلقی‌ها از خستگی و ناامیدی شکل می‌گیرد.
کمترین و نگران کننده‌ترین کج خلقی‌ها، بدرفتاریهای غیر منتظره‌ای بودند که فقط برای ۵ دقیقه به طول انجامیدند که در کودکان بدون والدین یا کسانی که درگیر رفتار پرخاشگرانه هستند، دیده می‌شد.
راحیل بریگز، روانشناس کودک در بیمارستان مونته فیور در نیویورک گفت: رفتارهای خاصی مانند پرخاشگری وجود دارند که بسیار قابل تجزیه تحلیل و نگران کننده هستند.بریگز گفت: به طور کلی متخصصان و والدین باید شدت و طول مدت این کج خلقیها را درنظر بگیرند.
به گفته واکسچلاگ همچنان به دنبال این هستیم که بدانیم این رفتار چه مدت به طول می‌انجامد. بعضی مواقع تولد یک خواهر یا برادر جدید باعث اختلال عمده‌ای در خانواده و افزایش این نوع رفتارها می‌شود و مانند همیشه هر رفتاری باید در چارچوب خودش سنجیده شود.
او گفت: ما به دنبال ارائه راههایی برای تشخیص زمانهای خاص نگرانی هستیم، زیرا نباید هر بد خلقی ای موجب نگرانی شود.
علل شایع بدخلقی کودکان :
۱ – گرسنگی و خستگی؛ بعضی کودکان هنگام احساس گرسنگی و خستگی بدخلق می شوند بنابراین بهتر است هنگام بیرون رفتن، تنقلات مورد علاقه آن ها را همراه داشته باشید. هنگام منتظرماندن در رستوران و برای جلوگیری از شلوغ کاری به کودکان کمی تنقلات بدهید. برای جلوگیری از خستگی و شلوغ کردن برنامه روزانه ای برای آنان در نظر بگیرید و زمان استراحت آنان را تعیین کنید. سرگرمی هایی را که مورد علاقه آنان است مشخص کنید. برخی کودکان پارک های شلوغ را ترجیح می دهند در حالی که بعضی دیگر مکان های ساکت تر را دوست دارند.
۲ – بی برنامگی: بی کارماندن به مدت طولانی فرصت مناسبی برای شلوغ کاری است. اگر برای کودکان برنامه ای تعیین نکنید، کودکان برای خود برنامه ریزی می کنند مانند درگیرشدن با سایر بچه ها و بدخلقی. برای وقت آزاد آن ها بازی، نقاشی، خواندن کتاب و تماشای فیلم را در نظر بگیرید.
۳ – طفره رفتن: بیشتر کودکان از انجام تکالیف مدرسه و مشق، کار منزل و یا انجام فعالیت جدید طفره می روند. بنابراین مشق و انجام دادن کار منزل را به یک مسابقه همراه جایزه تبدیل کنید. اگر برای انجام دادن یا شرکت کردن در فعالیت جدید، بی میلی نشان می دهند، آن ها را مجبور نکنید و بگذارید فعالیت را تماشا کنند و خودشان تصمیم بگیرند.
۴ – انتظارات: برآورده نشدن خواسته ها یا تمام شدن یک سرگرمی می تواند باعث ناراحتی و بدخلقی کودک شود. انتظار برای شرکت و یا انجام کار مورد علاقه که وقت آن تعیین شده، برای کودکان آسان تر است، اگر قرار است به محلی بروید که او اجازه خرید ندارد از قبل موضوع را روشن کنید و به وی بگویید که اگر بدون شلوغ کاری و نق زدن شما را همراهی کند، جایزه می گیرد. به عنوان مثال اگر بدون بدخلقی شهربازی را ترک کند برای او بستنی می خرید.
۵ – تهدید اعتماد به نفس: برخی کودکان حاضر به قبول اشتباه خود در انجام مشق و یا باختن در بازی نمی شوند. قبل از شروع هر کاری برایشان شرح دهید که تلاش آن ها از نتیجه کار برای شما با ارزش تر است.
۶ – بی توجهی: بی توجهی والدینی که سرگرم کودک دیگری هستند می تواند تاثیر سوء بر بعضی کودکان بگذارد تعیین کردن وقت خالی و مخصوص برای آن ها می تواند موثر باشد. به عنوان مثال از او بخواهید کنار شما بماند تا کار خود را تمام کنید و به او بپردازید. به کودک خود یاد دهید چگونه با روش درست و باصبر، از شما بخواهد که به او توجه کنید. اگر به طور مودبانه از شما بخواهد با او بازی کنید، جواب رد ندهید. این باارزش ترین هدیه ای است که می توانید به کودک خود تقدیم کنید.
مشاهده فایل ضمیمه
مسواک زدن ، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته، دیابت و جنون را کاهش می دهد ( مرجع :پايگاه الكترونيكي خدمات پزشكي ايران - تاریخ درج خبر : 1391/06/16 - تعداد بازدید ها : 0 بار )
پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد، افرادی که با مسواک زدن مرتب از لثه و دندان‌های خود محافظت می کنند، ممکن است کمتر در معرض خطر احتمال ابتلا به بیماری جنون قرار داشته باشند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا در بررسی‌ها و تحقیقات خود که با بررسی پرونده پزشکی پنج هزار و پانصد فرد مسن در دوره ای هجده ساله صورت گرفت دریافتند: افرادی که کمتر از یک بار در روز مسواک می زنند در مقایسه با آنهایی که مرتبا و روزانه بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند، ۶۵ درصد بیشتر در معرض خطر احتمال ابتلا به بیماری جنون قرار دارند. پژوهشگران نتیجه گرفتند سلامت دندان با کاهش خطر احتمال ابتلا به جنون ارتباط دارد .
پژوهشگران در این تحقیقات پرونده پزشکی پنج هزار و چهارصد و شصت و هشت نفر از ساکنان خانه های سالمندان کالیفرنیا را با میانگین سنی هشتاد و یک سال، در سالهای هزار و نهصد و نود و دو تا دو هزار و ده مورد بررسی قرار دادند.
التهاب لثه‌ای بوجود آمده بر اثر باکتری‌های مرتبط با بیماری لثه، عامل بیماری‌های قلبی، سکته و دیابت است.
همچنین تحقیقات به دست آمده حاکی از این است افراد مبتلا به آلزایمر که باکتری‌های عامل بیماری‌های لثه‌ای موجود در مغزشان بیشتر از افراد سالم است از بیماری جنون بیشتر رنج می‌برند. این باکتری‌ها باعث التهاب و آسیب‌های مغزی می شوند.
محققان نتایج این مطالعات را بین ۵۴۶۸ نفر از اعضای انجمن سالمندان کالیفرنیا بدست آورده‌اند.
آنالیا پاگینی هیل سرپرست محققان در این خصوص گفت طبق تحقیقات پیشین، التهاب ناشی از باکتریهای مرتبط با بیماریهای لثه در ابتلا به بیماریهایی همچون بیماریهای قلبی، سکته مغزی و دیابت تاثیرگذار است.
وی افزود برخی تحقیقات نیز نشان دادند باکتریهای مرتبط با بیماریهای لثه در مغز افراد مبتلا به آلزایمر شایع ترین بیماری مرتبط با زوال عقل بیشتر از افراد عادی وجود دارد.
وی در ادامه تصریح کرد پژوهشگران بر این باورند که باکتریهای بیماریهای لثه پس از راه یافتن به مغز سبب التهاب می شوند و به مغز آسیب می رسانند.
از شروع تحقیقات تا پایان آن، از هر ۷۸ زن که کمتر از یک بار در روز مسواک می‌زدند ۲۱ نفر به بیماری جنون مبتلا شدند و این درحالی است که از هر ۶ مردی که به طور نامرتب مسواک می‌زنند یک نفر به بیماری جنون مبتلا می‌شود. شهریور ۱۱, ۱۳۹۱ توسط : admin
مشاهده فایل ضمیمه
گرانی داروسازان را هم شوکه کرد! تعرفه حق فنی داروسازان برای داروخانه های خصوصی در حالی از 950 تومان در سال 90به هزار تومان در سال 91 رسیده است که داروسازان برای همین افزایش 50 تومانی، حدود 6 ماه از سال را چشم انتظار مصوبه دولت بودند.
سرانجام پس از گذشت 6 ماه از سال و به دنبال اعتراض داروخانه های خصوصی نسبت به اعلام نشدن تعرفه حق فنی در بخش خصوصی، مصوبه دولت برای افزایش تعرفه حق فنی داروخانه های خصوصی از سوی رئیس سازمان غذا و دارو اعلام شد تا شاید موج اعتراضات و انتقادات این دسته از داروسازان نسبت به تبعیض ایجاد شده بین بخشهای دولتی و خصوصی تا حدودی فروکش کند.
بر اساس مصوبه دولت، تعرفه حق فنی هر نسخه در داروخانه‌های دولتی معادل 15 درصد بهای نسخه و حداکثر تا سقف 500 تومان است و در داروخانه‌های بخش خصوصی نیز برای نسخه‌های کمتر از 1500 تومان حق فنی داروخانه 400 تومان و برای نسخ بیش از 1500 تومان، تعرفه حق فنی داروخانه هزار تومان براس سال 91 در نظر گرفته شده است.
بر همین اساس، داروخانه‌های شبانه روزی نیز برای خدمات در ایام و ساعات تعطیل (10 شب تا 8 صبح) به دریافت حداکثر 20 درصد بیش از این تعرفه‌ها مجاز هستند. همچنین تعرفه ارائه خدمات حرفه‌ای داروساز برای داروهای بدون نسخه (OTC) معادل 15 درصد مبلغ کل دارو و حداکثر تا سقف 400 تومان است.
به گفته دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، این تعرفه‌ها به استناد بند (ه) ماده 38 قانون برنامه توسعه پنجم مصوب سال 1389 و پس از تایید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری و شورای عالی سلامت در دولت به تصویب رسید.
دکتر رهبر مژدهی آذر رئیس انجمن داروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: تصویب تعرفه های حق فنی داروخانه های خصوصی از سوی دولت، خودش یک موفقیت برای داروسازان است. چون سال گذشته هم مصوبه ای نداشتیم و امسال هم بعد از 6 ماه، تعرفه های جدید ابلاغ شده است.
وی با اعلام اینکه حداکثر دریافتی به ازای هر نسخه دارویی در سال گذشته 950 تومان بود، گفت: امسال این رقم به هزار تومان رسیده که این افزایش 50 تومانی تعرفه تعجب آور است.
این در حالی است که وزیر بهداشت عنوان داشته هزینه خدمات داروهای ساختنی و ترکیبی که در داروخانه ساخته می‌شود جدای از حق فنی است که از بیمار دریافت می‌شود و هزینه آن معادل 10 درصد قیمت مواد مصرفی و حداکثر تا سقف 900 تومان است.
البته وزیر بهداشت، این موضوع را مورد تاکید قرار داده که داروهای ترکیبی و ساختنی مشمول دریافت تعرفه 15 درصد بهای نسخه دارویی نمی‌شود و تعرفه های جداگانه دارد. به طوریکه برای 2 قلم داروی ساختنی نیمه جامد 600 تومان، سه قلم 750و بیش از 3 قلم 900 تومان تعیین شده است. در مورد داروهای ساختنی مایع نیز تعرفه حق فنی برای 2 قلم دارو 400 تومان، 3 قلم 500 تومان و بیش از 3 قلم 600 تومان تعیین شده است.
رئیس انجمن داروسازان ایران از اعتراض داروخانه های خصوصی به مصوبه دولت خبر داد و افزود: این مقدار افزایش تعرفه های حق فنی برای داروخانه های خصوصی جای اعتراض دارد.
مژدهی آذر از تشکیل کارگروهی در انجمن داروسازان خبر داد که قرار است مصوبه دولت را بررسی کند.
مشاهده فایل ضمیمه
چرا پوست سر آرنج یا روی زانوها سیاه ، پوسته‌پوسته و خشک می‌شود؟ چرا پوست سر آرنج یا روی زانوها سیاه ، پوسته‌پوسته و خشک می‌شود؟
( مرجع :پايگاه الكترونيكي خدمات پزشكي ايران - تاریخ درج خبر : 1391/06/15 - تعداد بازدید ها : 3 بار )
تيرگي سر زانو - آرنج و مفاصل انگشتان جنبه ارثي دارد و بکندي به دارو جواب ميدهد ولي اگر با حوصله داروهاي روشن کننده و تا حدودي لايه بردار استفاده کنيد وضعيت بهتر ميشود. داروي جديد در اين موارد ويتامين دی بنام دیاونکس است که بصورت موضعی مصرف دارد.
چه مسایلی، احتمال بروز این حالت را بیشتر می‌کند؟
گذاشتن آرنج روی میز و کارهایی که باعث سایش پوست می‌شود. در افرادی که زمینه خشکی و حساسیت پوستی دارند،
برای پیشگیری یا درمان چه می‌توان کرد؟
بهترین کار، پیشگیری از سایش است. کسانی که در برخاستن مشکل دارند باید هنگام برخاستن بالشتکی نرم زیر دست خود بگذارند یا اگر چهارزانو می‌نشینند، بالشتکی نرم زیرشان بگذارند تا میزان سایش به حداقل برسد. استفاده از کرم‌های کراتولیتیک یا ترکیبات اوره 5 تا 10 درصد برای درمان توصیه می‌شود.
نکته مهم اينکه:تمامي نواحي بدن از جمله زير بغل،زير سينه و کشاله ران که در معرض سايش هستند ممکن است تيره شوند و افرادي که مبتلا به درماتيت اتوپيک، درماتيت سبورئيک و بيماريهاي قارچي هستند بيشتر به اين گونه عوارض دچار مي شوند زيرا پوست نواحي چين ها راحت تر از ديگر نقاط بدن نازک مي شوند.
مشاهده فایل ضمیمه
مصرف داروی سیبوترامین در بیماران با سابقه ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی ممنوع است مصرف داروی سیبوترامین در بیماران با سابقه ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی ممنوع است
( مرجع :پايگاه الكترونيكي خدمات پزشكي ايران - تاریخ درج خبر : 1391/06/15 - تعداد بازدید ها : 2 بار )
مصرف داروی سیبوترامین ممکن است با عوارض قلبی عروقی شدیدی همراه باشد و در بیماران با سابقه ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ممنوع است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مرکز ADR ایران ، بر اساس تحقیقات صورت گرفته، داروی سیبوترامین ممکن است با عوارض قلبی عروقی شدیدی همراه باشد.
سیبوترامین دارویی است که در درمان چاقی مورد مصرف قرار می گیرد. لذا توجه همکاران محترم را به نکات زیر جلب می نماید:
۱٫FDA به گروه پزشکی هشدار داده است که داروی سیبوترامین در بیماران با سابقه بیماریهای قلبی عروقی منع مصرف دارد زیرا خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی را در این بیماران افزایش می دهد.
۲٫در نوامبر ۲۰۰۹، FDA گزارش نمود که اختلالات قلبی عروقی در بیماران مصرف کننده سیبوترامین نسبت به افرادی که تحت درمان با این دارو نیستند، با فراوانی بیشتری رخ می دهد. مطالعات بعدی نشان داده است که بیماران با سابقه اختلالات قلبی عروقی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این قبیل عوارض می باشند.
۳٫ در حال حاضر مصرف سیبوترامین در بیماران با سابقه ابتلا به بیماری قلبی عروقی، از جمله بیماری عروق کرونری، سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا (TIA)، آریتمی قلبی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق محیطی یا افزایش فشار خون کنترل نشده، ممنوع می باشد. پزشکان باید به طور منظم، فشار خون و ضربان قلب بیماران مصرف کننده سیبوترامین را تحت پایش قرار داده، در صورت افزایش فشار خون یا ضربان قلب، مصرف دارو را قطع نماید.
۴٫در بیمارانی که طی سه الی شش ماه ابتدایی درمان، کاهش وزنی معادل حداقل ۵ درصد وزن پایه بدن مشاهده نمی شود، مصرف سیبوترامین باید قطع شود. زیرا تحت این شرایط، ادامه درمان موثر به نظر نمی رسد و صرفا بیمار را در معرض عوارض این دارو قرار می دهد.
۵٫ضروری است به بیماران مصرف کننده سیبوترامین توصیه شود که در خصوص بررسی سوابق بیماریهای ایشان و تصمیم گیری در خصوص ادامه درمان با این دارو، با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
داروی سیبوترامین یا ردوکتیل چیست ؟
معرفی دارو و کاربرد:
سیبوترامین یا ردوکتیل که فقط توسط لابراتوار Abbott تولید می گردد یک داروی کاهنده ی اشتهاست. این کپسول با نام های تجاری Reductil ،Meridia و Sibutrex در بلیستر های ۱۵ تایی به صورت ملح هیدروکلراید ۱۰ و ۱۵ میلی گرمی عرضه می گردد. از نظر ساختمان مولکولی شبه آمفتامین محسوب می شود اما مکانیسم اثر متفاوتی نسبت به این ترکیبات دارد.
از لحاظ کاربرد به عنوان کاهنده ی اشتها در درمان چاقی استفاده می شود. از نظر علمی چاقی یا obesity زمانی مطرح است که *BMI فرد بالاتر از ۳۰kg/m2 باشد. بنابراین مصرف این دارو باید با نظر پزشک و تحت کنترل صورت گیرد.
موارد منع مصرف:
افرادی که سوابق زیر را دارا هستند نباید این دارو را مصرف کنند:
۱٫بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی، افسردگی و مانیا
۲٫مصرف الکل
۳٫ازدیاد حساسیت به دارو
۴٫افراد زیر ۱۸ سال
۵٫مصرف داروهای ضد افسردگی و مؤثر بر سیستم اعصاب مرکزی
۶٫مشکلات عروق محیطی
۷٫فشار خون بالا
۸٫فشار خون ریوی
۹٫سابقه ی بیماری های قلبی و سکته
۱۰٫پرکاری تیروئید
۱۱٫گلوکوم
۱۲٫تشنج
۱۳٫مشکلات پروستات و احتباس ادرار
۱۴٫فئوکروموسیتوما
۱۵٫حاملگی و شیردهی
عوارض جانبی:
مصرف این دارو علاوه بر موارد بالا میتواند مشکلات گوارشی شدیدی را نیز ایجاد کند.
تداخلات:
مصرف این دارو با دارو های افزاینده ی سروتونین (اکثر داروهای اعصاب) ، اپیوئیدها، داروهای ضدمیگرن، داروهای مهارکننده ی سیتوکروم مثل کتوکونازول، اریترومایسین و … و داروهای ضدبارداری ممنوع می باشد.
مقدار مصرف:
برای شروع باید با ۱۰ میلی گرم در روز شروع کرد (صبح ها بعد از صبحانه) و در صورت لزوم می توان تا ۱۵ میلی گرم در روز بعد از ۴ هفته افزایش داد.
*BMI از تقسیم وزن به کیلوگرم به مجذور قد به متر محاسبه می گردد.
مشاهده فایل ضمیمه
رشد 6 میلیارد دلاری بازار دارویی کشور رشد 6 میلیارد دلاری بازار دارویی کشور
( مرجع :پايگاه الكترونيكي خدمات پزشكي ايران - تاریخ درج خبر : 1391/06/15 - تعداد بازدید ها : 1 بار )
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رشد 6 میلیارد دلاری بازار دارویی کشور خبر داد.
به گزارش وب دا، دکتر مصطفي قانعي در حاشیه سیزدهمین همایش علوم دارویی ایران در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با دستیابی به تکنولوژی های نوین در آینده ای بسیار نزدیک بیش از 30 درصد محصولات دارویی از طریق بیوتکنولوژی ساخته می شود.
وی از روند روبه رشد علمی در کشور ابراز خرسندی کرد و افزود: از نظر علمی امسال رتبه 16 جهان، در زمینه علوم پزشکی رتبه 19 جهان و رتبه دوم منطقه را به خوداختصاص دادیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه 26 درصد مقالات علمی منطقه و یک و چهاردهم درصد تولید مقالات جهان را در اختیار داریم افزود: در سال 2011 میلادی درمقایسه به سال قبل از آن 30 درصد رشد علمی داشتیم. معاون وزیر بهداشت گفت: هم اکنون 231 مجله تخصصی علمی و 95 مجله تخصصی انگلیسی در کشور منتشر می شود.
دکتر قانعی همچنین به مراکز رشد و فناوری تولید دارو در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در این مراکز ارتباط میان صنعت و علم برقرار و از وارادت دارو جلوگیری می شود.
گفتني است: سیزدهمین همایش علوم دارویی ایران با هدف ایجاد بستر مناسب برای تبادل نظر و همفکری میان دانشمندان، متخصصان و مدیران صنایع دارویی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه دارد./217
چهارشنبه ١٥ شهريور ١٣٩١- ١١:٠٨ / شماره خبر: ٧١٣٣٣
مشاهده فایل ضمیمه
آرامش بخشی به نام سیب آرامش بخشی به نام سیب
( مرجع :پايگاه الكترونيكي خدمات پزشكي ايران - تاریخ درج خبر : 1391/06/15 - تعداد بازدید ها : 2 بار )
مطالعات پژوهشگران نشان می دهد خوردن روزانه یک عدد سیب به پیشگیری از بروز سرطان روده بزرگ و کولون کمک زیادی می کند.
به گزارش وب دا، کارشناس تغذیه مرکز تحقیقات دیابت دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که سیب یکی از بهترین میوه هاست اظهارداشت: سیب حاوی مقادیر کمی ویتامین سی، مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، کلسیم و پتاسیم است.
ناهید برخورداری افزود: سیب ترکیباتی مانند کرستین دارد که آنتی اکسیدان محسوب می شود و از اکسید شدن غذا در بدن جلوگیری می کند.
وی با بیان این که فیبر موجود در سیب از بروز بیماری یبوست پیشگیری می کند افزود: سیب قرمز، سبز و گلاب نیز فقط از لحاظ نوع آنتی اکسیدان با هم تفاوت دارند.
برخورداری با اشاره به این که سیب خاصیت آرامش بخشی دارد و مصرف آن برای سلامت بسیار مفید است، یادآورشد: مصرف سیب خشکی پوست، ترک خوردگی پوست، رنگ پریدگی و بسیاری از بیماریهای پوستی طولانی و مزمن را از بین می برد یا نشانه های آنها را کاهش می دهد.
این کارشناس تغذیه با بیان این که سیب، مناسب‌ترین میوه برای بیماران دیابتی محسوب می‌شود، افزود: این مهم به این دلیل است که سیب تناسب متعادلی بین فروکتوز، گالاکتوز و ساکاروز دارد که البته بیماران دیابتی تا حد امکان باید از مصرف دو نوع قند اخیر اجتناب نمایند.
وی ادامه داد: میزان بالای فیبر غذایی (الیاف گیاهی) موجود در یک دانه‌ی سیب، موجب می‌شود تا سطح قندخون یا همان گلوکز خون ثابت بماند.ازآنجا که مصرف بیش از حد از هر ماده غذایی باعث افزایش قند خون می شود، مصرف سیب هم به میزان 1-2 عدد در روز توصیه می شود.
برخورداری عنوان داشت: اگر سیب خام با پوست خورده شود، اندکی ملین و محرک دستگاه خواهد بود. فیبر یا الیاف ‌گیاهی موجود در سیب موجب می‌شود مواد غذایی به آسانی در طول دستگاه گوارش حرکت کنند. بنابراین افرادی که به طور منظم سیب مصرف می‌کنند، به تنظیم کارکرد دستگاه گوارش کمک بسیاری می‌نمایند.
وی متذکرشد: پکتین موجود در میوه‌ی سیب باعث کاهش میزان کلسترول بد خون از طریق کاهش جذب چربی بدن می شود. همزمان پکتین میزان کلسترول خوب شما را که برای مصارفی مانند تولید هورمون‌ها مورد نیاز هستند، افزایش می‌‌دهد وافزایش کلسترول خوب منجر به کاهش خطر بیماریهای قلبی-عروقی می شود.
کارشناس تغذیه مرکز تحقیقات دیابت دانشگاه علوم پزشکی یزد در پایان گفت: مطالعات پژوهشگران نشان می دهد خوردن روزانه یک عدد سیب به پیشگیری از بروز سرطان روده بزرگ و کولون کمک زیادی می کند./143/205/201
چهارشنبه ١٥ شهريور ١٣٩١- ١١:٢٠ / شماره خبر: ٧١٣٣٦
مشاهده فایل ضمیمه
مصرف آسپرين خطر مرگ ناشي از سرطان پروستات را كاهش مي‌دهد مصرف آسپرين خطر مرگ ناشي از سرطان پروستات را كاهش مي‌دهد
( مرجع :پايگاه الكترونيكي خدمات پزشكي ايران - تاریخ درج خبر : 1391/06/15 - تعداد بازدید ها : 2 بار )
مصرف آسپرين به صورت مداوم منجر به افزايش بقاي عمر مردان مبتلا به بيماري سرطان پروستات مي‌شود.
به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه‌ي سرطان‌شناسي باليني، محققان مركز پزشكي جنوب غربي UT‌ با بررسي 6000 مرد مبتلا به سرطان پروستات كه تحت عمل جراحي و پرتو درماني قرار گرفته‌اند و تجويز داروهاي ضد انعقاد خون مانند وارفارين، كلوپيدوگرل، اناگزو پارين و يا آسپرين دريافتند كه آسپرين در كنار درمان‌هاي ديگر مي‌تواند خطر مرگ و مير ناشي از سرطان پروستات را در گروه مصرف كننده كاهش دهد.
براساس اين گزارش محققان با تحليل‌هاي بيشتر دريافتند كه اين مزايا در درجه اول برخلاف انواع ديگر داروهاي ضد انعقاد خون از مصرف آسپرين مشتق شده است.
به گفته محققان، آسپرين مي‌تواند مانع از رشد سلول‌هاي تومورال در سرطان پروستات به خصوص در سرطان‌هاي پروستات پيشرفته و خطرناك شود ولي با وجود اين بايد در شرايط استفاده بهينه از آسپرين در بيماران تحقيقات بيشتري صورت گيرد.
گفتني است: مطالعات باليني قبلي نيز نشان داده است كه استفاده از آسپرين و ساير داروهاي ضدانعقاد خون ممكن است مانع از رشد سرطان شود ولي داده‌هاي باليني آنها محدود بوده است. / 204
سه شنبه ١٤ شهريور ١٣٩١- ١٤:١٠ / شماره خبر: ٧١٣٠٩
مشاهده فایل ضمیمه
رئیس جمهور از 8قلم داروی بیولوژیک رونمایی کرد جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهور ظهر امروز از هشت داروی بیولوژیک راهبردی که به همت داروسازان و محققان کشورمان تولید شده است رونمایی کرد.

در این مراسم که با حضور خانم دکتر سلطان‌خواه معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور ، خانم دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمع کثیری از داروسازان و محققین و مدیران عامل داروئی کشور برگزار شد، از داروهای نوترکیب فاکتور 8 برای درمان بیماری‌های خونی و هموفیلی و داروی تراستوزومب هرسپیتین برای درمان سرطان سینه و واکسن هموفیلوس آنفولآنزا برای پیشگیری از مننژیت اطفال از جمله داروهای رونمایی شده توسط رئیس‌جمهور بود. همچنین در این مراسم از داروی نوترکیب FSH برای درمان ناباروری، داروی هورمونی سینوپار(PTH) برای درمان اختلال غدد پاراتیروئید، پک GCSF برای پیوند مغز استخوان و خون سازی در بدن بیماران پس از شیمی درمانی، اتانرسپت برای درمان تورم مفاصل و داروی هورمونی لوپرولاید برای درمان سرطان پروستات و ریه رونمایی شد. همچنین از چند کیت آزمایشگاهی نیز رونمایی شد که این کیت‌ها برای تشخیص بیماری‌هایی چون هپاتیتC ، سفلیس،‌نازایی، اختلالات هورمونی و مشکلات خونی کاربرد دارد.
مشاهده فایل ضمیمه