اخبار انجمن مرداد 1392

صدوردفترچه بیمه سلامت از طریق تلفن گویا کوروش ابومحبوب مسئول روابط عمومی اداره کل بیمه سلامت استان گیلان گفت:صدور دفترچه بیمه سلامت از طریق تماس با تلفن گویای این سازمان امکانپذیر می باشد.
وی افزود:بیمه شدگان عزیز برای تعویض دفترچه درمانی خود می توانند با تماس تلفنی نسبت به صدور دفترچه جدید اقدام نمایند.وی هدف از اجرای این طرح را گسترش روز افزون ارتباطات ،صرفه جویی در هزینه هاوفراهم کردن امکان دسترسی آسان شهروندان به خدمات بیمه ای عنوان نمودند.ابومحبوب تاکید کرد: بیمه شدگان می توانند همچون گذشته با تماس تلفنی به شماره 1666در رشت ودر شهرستانها با گرفتن کد همان شهرستان(پیش شماره) وشماره 1666اقدام به تعویض دفترچه بیمه سلامت خود نمایند.
مشاهده فایل ضمیمه
وزیر بهداشت در اولین روز کاری خود لطف خدا و صبوری مردم را حلال مشکلات حوزه بهداشت و درمان دانست. به گزارش وب­دا؛ دکتر سید حسن هاشمی گفت: مدیریت حوزه نظام سلامت مسئولیت سنگینی است به دلیل این که مردم از اقصی نقاط کشور از روستاها تا شهرها با جمعیت ها و گروه های مختلف با خدمات این حوزه سر و کار دارند.
وی افزود: مشکلات زیادی هم در این حوزه وجود دارد که البته مطمئنم لطف و عنایت خدا شامل حال ماست و امیدواریم با صبوری مردم قدم های مثبتی را در ماه های آینده برداریم.
دکتر هاشمی در پاسخ به این پرسش که اولین اقدامات شما چه خواهد بود، گفت: همانطور که پیش از این اعلام کردم بحث دارو اولویت کاری من در روزهای نخست خواهد بود.
وی ادامه داد: بحث منابع نیز یکی دیگر از مهم ترین اولویت هاست که البته شاید از دارو هم مهم تر باشد چون بدون در اختیار داشتن منابع ارزی و ریالی مشکلات دارو را هم نمی توان پیگیری کرد.
وی تعیین موارد دیگر اولویت های کاری را منوط به جلسه با معاونان و کارشناسان وزارت اعلام کرد
مشاهده فایل ضمیمه
لزوم سالم‌سازی سبزيجات و ميوه‌جات خام قبل از مصرف برای جـلوگـيـری از مـبـتـلا شـدن بـه بـيـماري‌های انگلي و روده‌ای حتما بايد سبزيجات و ميوه‌جاتي را که مي‌خواهيم به‌صورت خام مصرف کنيم باید سالم‌سازی کرده و بعد مصرف کنيم.
به گزارش وب دا؛ مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور گفت: پاک‌سازی، انگل‌زدايي، ضد عفوني و شستشو مراحل سالم‌سازی سبزیجات هستند.
مهندس نعمت الله معروفی افزود: در مرحله پاک‌سازی ابتدا سبزيجات و ميوه‌جات را به خوبي پاک کرده و با آب تميز شستشو داده شود تا مواد زاید و گل و لای آن برطرف شود.
وی بیان داشت: در مرحله انگل‌زدايي، سبزیجات را در يـک ظـرف پنج لـيـتری آب ريخته و به ازای هر ليتر سه تا پنج قطره مايع ظرف‌شويي به آن اضافه شود و قدری به‌هم زده تا تمام سبزيجات و ميوه‌جات داخل کف آب قرار گيرد.
معروفی اظهار داشت: بعد از پنج دقيقه سبزيجات و ميوه‌جات را از روی کف جمع‌آوری کرده و با آب سالم شستشو داده تا تخم انگل‌ها و باقيمانده مايع ظرفشويي پاک شود. وی عنوان کرد: در مرحله ضد عفوني سبزیجات، باید برای از بين بردن ميکروب‌ها يک گرم(نصف قاشق چاي‌خوری) پودر پرکلرين در ظرف پنج ليتری پر از آب ريخته و کاملا حل شود و سپس سبزی و ميوه انگل‌زدايي شده را برای مدت پنج دقيقه در محلول قرار داده و آبکشي کنیم.
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور ادامه داد: اگر پرکلرين در دسترس نباشد، می‌شود از هر ماده ضدعفوني کننده مجاز و استاندارد که در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها يا خوار و بار فروشي‌ها وجود دارد، طبق دستورالعمل آن مصرف شود.
وی خاطرنشان کرد: در مرحله شستشو نیز سبزی و ميوه ضد عفوني شده را مجددا با آب سالم شسته تا باقيمانده کلر پاک شود.
مشاهده فایل ضمیمه
پیام تبریک رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی به مناسبت انتخاب دکتر هاشمی به عنوان وزیر بهداشت رئیس منتخب سازمان نظام پزشکی کشور به مناسبت انتخاب دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیامی صادر کرد.

به گزارش وب دا؛ متن این پیام به شرح زیر است:

برادر گرامی جناب آقای دکترسیدحسن قاضی زاده هاشمی

وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی

باسلام

احتراما انتخاب شایسته جنابعالی به عنوان مقام عالی وزارت و کسب رای اعتماد قاطع از مجلس شورای اسلامی با حد نصاب 92% که در کلیه ادوار پس از انقلاب اسلامی برای وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی بی نظیر بوده و مبین مقبولیت تحسین برانگیز شخصیت علمی و حرفه ای و اخلاقی جنابعالی می باشد را صمیمانه تبریک و تهنیت گفته، از درگاه ایزدمتعال بهروزی و توفیق خدمت حضرتعالی را به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم شریف ایران آرزو می کنم و به نمایندگی از جامعه فرهیخته پزشکی آمادگی سازمان نظام پزشکی را جهت همکاری فراگیر و همه جانبه در تمام حوزه های نظام سلامت با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تحت مدیریت جنابعالی اعلام می دارم./201

دکتر علیرضا زالی

رییس کل منتخب سازمان نظام پزشکی
مشاهده فایل ضمیمه