اخبار انجمن مرداد 1391

اگر اعصابتان ضعیف است بخوانید کرفس میزان زیادی هورمون گیاهی و روغن طبیعی دارد که به عملکرد سیستم مرکزی عصبی کمک می‌کند. برخی فواید این گیاه را در زیر می‌خوانید:

* آب آن تسکین‌دهنده است.
آب کرفس سموم بدن و در نتیجه احتمال تشکیل سنگ کلیه و کیسه صفرا را کاهش می‌دهد. تشکیل این سنگ‌ها در مواردی به عفونت یا بیماری عضو منجر می‌شود.

*ویتامین C موجود در کرفس باعث حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

*خاصیت ضدالتهابی دارد و ناراحتی‌های مربوط به التهاب مانند آرتریت را درمان می‌کند.

*«کوما رینز» موجود در آن برای پیش‌گیری از سرطان موثر است.

*«فیتالیدز» این گیاه با افزایش ترشح اسید صفرا، میزان کلسترول را کاهش می‌دهد.

*«فیتالیدز» با شل کردن عضله و گشادشدن رگ‌ها، فشار خون را کاهش می‌دهد. کلسیم، منیزیم و پتاسیم موجود در آن فشار خون را تنظیم می‌کند.

* از آنجا که کرفس کم‌کالری و سرشار از فیبر است، به کاهش وزن کمک می‌کند.
منبع: جوان امروز
مشاهده فایل ضمیمه
بی توجهی مردم نسبت به عوارض مصرف خودسرانه ژلوفن یک پزشک داروساز گفت: مردم به به عوارض مصرف خودسرانه ژلوفن توجهی ندارند.
به گزارش زلال نیوز دکتر علی حشتمی در گفت وگو با ایسنا،منطقه خراسان، در خصوص داروی ژلوفن اظهارکرد: این دارو از داروهایی است که به صورت خودسرانه در بین مردم جا افتاده است که افراد به صورت مسکن برای هر نوع دردی استفاده می کنند اما به عوارض آن توجهی ندارند.
وی با بیان اینکه این دارو به صورت کپسول نرم تهیه شده و اثر آن از پروفن سریع تر است، افزود: در واقع ژلوفن همان پروفن است که به صورت کپسول نرم تبدیل شده است تا اثر سریع تری داشته باشد.
این پزشک داروساز ادامه داد: این دارو جزو داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی است که در طبقه بندی درمانی ضد التهاب، ضد تب و ضد درد غیرمخدر قرار می گیرد و در حاملگی جزء گروه B است یعنی بی ضرر برای جنین است اما اگر در ۳ ماهه سوم حاملگی استفاده شود جزء گروه D قرار می گیرد که نباید استفاده شود. این دارو به صورت کپسول های ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرمی در بازار موجود است.
حشمتی خاطرنشان کرد: استفاده این دارو در امراضی چون آرتریت، نقرس، درد بعد از کشیدن دندان و درد قاعدگی استفاده می شود و دوره آن در بالغین از ۲۰۰ میلی گرم تا ۸۰۰ میلی گرم، روزی ۳ یا ۴ بار است.
وی در ادامه گفت: مکانیسم اثر آن(ضد درد، ضد تب، ضد التهاب) کاملا معلوم نیست ولی احتمالا از طریق مهار سنتز پروستاگلاندین ها که در سیکل درد و تب دخالت دارد، باعث می شود.
دکتر حشمتی تصریح کرد: نیمه عمردارو ۲تا ۴ ساعت و اوج اثر آن ۱تا۲ ساعت است و مدت اثر نیز ۴ تا۶ ساعت است؛ دفع دارو به صورت ادرار است و مقدار کمی از راه صفرا نیز دفع می شود. کسانی که سابقه بیماری های دستگاه گوارشی، کبد، کلیه و اختلال کار قلب و اختلالات انعقادی دارند باید این دارو را با احتیاط و زیر نظر پزشک استفاده کنند.
وی با بیان اینکه تداخلات این دارو با داروهای دیگر مانند داروهای ضد انعقادی خوراکی، خطر خونریزی را زیاد می کند، افزود: این دارو با داروهای ضد فشار خون هم تداخل دارد واثر آنها را کاهش می دهد. همچنین با داروهای کاهش دهنده قند خون این دارو تداخل دارد و اثر آن را افزایش می یابد.
این پزشک دارو ساز ادامه داد: از اثرات ناخواسته و عوارض جانبی این دارو می توان به سردرد، خواب آلودگی، کاهش فشار خون، تپش قلب، خارش، تهوع، استفراغ، خونریزی گوارشی، بی اشتهایی، اسهال، ادم، تشنگی و برونکواسپاسم(ادم راه هوایی) اشاره کرد.
وی تصریح کرد: دارو بهتر است با معده خالی استفاده شود، ولی چون عوارضی گوارشی دارد، بعد غذا استفاده می شود. دارو باید با یک لیوان پر از آب استفاده شود و بعد استفاده اگر فرد تاچند دقیقه دراز نکشد، بهتر است.
حشتمی خاطرنشان کرد: نباید بیش از ۱۰ روز جهت تسکین درد و بیش از سه روز جهت کنترل تب از آن استفاده کرد و باید در صورت برطرف نشدن علائم بیماری به پزشک مراجعه کرد.
منبع:زلال نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
پرونده پزشكی شما در دستانتان است پزشكان معتقدند حتی كوچك ترین تغییر غیرعادی در كف دست، ناخن ها و انگشتان می تواند نشانه ای از یك مشكل بهداشتی مهم باشد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، دستان ما در واقع شاخص میزان سلامتی مان است و حتی كوچك ترین تغییرات ظاهری در آنها می تواند علامت یك مشكل پزشكی جدی تر در جای دیگری از بدنمان باشد.

به گزارش روزنامه دیلی میرور، متخصصان انگلیسی در این مقاله به تشریح چند مورد از مهم ترین تغییرات در دست ها كه می توانند نشان دهنده بیماری باشند، پرداخته اند. این تغییرات عبارتند از:

رنگ پریدگی ناخن ها:

ناخن ها باید سالم و صورتی رنگ باشند. اگر رنگ آنها سبز مایل به زرد شود احتمالا فرد یك عفونت قارچی مبتلا است و باید به پزشك مراجعه كنند. به علاوه زرد شدن رنگ ناخن ها می تواند نشانه یك بیماری ریوی باشد. همچنین ظاهر شدن لكه قهوه ای رنگ در زیر خط ناخن ممكن است به دلیل وجود خال گوشتی باشد و یا ناخن های گودافتاده با وجود فرورفتگی در سطح صاف آن معمولا نشان دهنده بیماری پسوریازیس است. به این ترتیب توصیه می شود هر نوع تغییر رنگ غیرعادی در ناخن ها را به پزشك خود اطلاع دهید.

ناخن های قاشقی شكل:

شكل طبیعی یك ناخن سالم به این ترتیب است كه باید وسط آن اندكی برآمده باشد و نوك ناخن نیز كمی حالت خمیدگی داشته باشد. اگر شكل ناخن برخلاف این حالت و شبیه به قاشق، فرو رفته باشد احتمالا نشانه فقر آهن و كم خونی است. درمان این حالت با مصرف مكمل های آهن و افزودن سبزیجات تیره رنگ و گوشت قرمز به رژیم غذایی روزانه امكان پذیر است.

از سوی دیگر ناخن های گرزی شكل یعنی حالتی كه ناخن ها به شكل گوی می شوند اغلب نگران كننده تر است چون می تواند به معنی یك بیماری داخلی جدی مثل سرطان ریه یا مشكلات قلبی باشد.

برآمدگی در انگشتان:

بروز برآمدگی های كوچك در نزدیكی پایه ناخن ها از نخستین علائم اوستئو آرتریت، التهاب استخوانی مفصلی است. از آنجا كه این بیماری باعث از بین رفتن فضای مفصلی می شود، این برآمدگی ها در اطراف ناخن ایجاد می شوند.

لرزش دست ها:

هر فردی ممكن است تا حدودی لرزش دست ها را تجربه كند اما اگر این لرزش طولانی و قابل تشخیص شود می تواند از علائم اولیه بیماری پاركینسون باشد كه روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. لرزش دست ها در عین حال از استرس و اضطراب زیاد یا مصرف بیش از قهوه و الكل نیز ناشی می شود.

گاهی نیز ممكن است ناشی از عارضه عصبی ارثی لرزش دست باشد. اگر متوجه هرگونه لرزش دست یا كندی حركات شدید در اسرع وقت موضوع را با پزشك خود در میان بگذارید.

خشكی پوست:

خشكی شدید پوست گاهی از علائم كم كاری تیروئید است كه موجب از بین رفتن رطوبت پوست می شود. گاهی اوقات نیز نشانه حساسیت به صابون یا سایر محصولات آرایشی و بهداشتی است. علاوه بر اینها گاهی اوقات خشكی پوست دست پس از یائسگی نیز بروز می كند كه پیامد افت سطح استروژن در بدن زنان یائسه است.

قرمزی كف دست:

پزشكان قرن ها است كه قرمزی كف دست را با بروز اختلالات كبدی به ویژه سیروز كبدی مرتبط می دانند. قرمزی كف دست در این شرایط ناشی از اتساع (گشاد شدن) عروق خونی در واكنش به عدم تعادل هورمونی است كه در اثر آسیب كبدی بروز می كند. این حالت قرمزی در لبه خارجی مچ دست از ابتدای انگشت شست آغاز می شود و در امتداد مچ تا انگشت كوچك ادامه پیدا می كند. از دیگر نشانه های اختلالات كبدی، زردی پوست و نیز سفید شدن ناخن ها است كه در اثر كمبود معمول پروتئینی در بیماری كبدی بروز می كند. قرمزی كف دست در عین حال می تواند نشانه روماتیسم مفصلی، اختلالات تیروئیدی و گاهی اوقات نشانه بارداری باشد.

تعریق كف دست:

حرارت كف دستان ما معمولا در مواقعی كه عصبی و مضطرب می شویم، بیشتر می شود اما اگر فردی مدام دچار این حالت شود احتمال دارد به یك مشكل تیروئیدی مبتلا باشد. پركاری تیروئید باعث تشدید سوخت و ساز بدن می شود كه این امر به معنی سوختن كالری بیشتر و افزایش تعریق در اثر بالا رفتن حرارت بدن است. همچنین در این اختلال ها فرد ممكن است به كاهش وزن بی دلیل، تورم غده تیروئید و احساس مداوم افزایش سطح انرژی عصبی دچار شود. پركاری تیروئید نیز با مصرف دارو قابل درمان است.
مشاهده فایل ضمیمه
مصرف آسپرین احتمال ابتلا ءبه سرطان را تاحد زیادی كاهش می‌دهد خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران - محققان انجمن سرطان آمریكا اعلام كردند كه مصرف منظم و روزانه آسپرین احتمال ابتلاء به سرطان‌های مری، معده و روده بزرگ را تا حد زیادی كاهش می‌دهد

در این آزمایش صد هزار انسان مورد بررسی قرار گرفتندو نتایج نشان داد كه مرگ و میر ناشی از سرطان‌های دستگاه گوارشی در صورت استفاده منظم و دوز پایین آسپرین تا 41 درصد كاهش می‌یابد.

مصرف روزانه و منظم آسپرین احتمال ابتلا به انواع دیگر سرطان را تا 12 درصد كاهش می‌دهد.

مدیر این پروژه تحقیقاتی اذعان می‌كند كه مصرف دوز پایین آسپرین مخصوصاً برای افراد میانسالی كه در خانواده خود سابقه بیماری قلبی یا سرطان دارند بسیار مفید است.

وی در دامه می‌گوید البته مصرف آسپرین مانند داروهای دیگر به صورت خودسرانه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و حتی خطراتی را در بر دارد. مخصوصاً افرادی كه عمل قلب باز انجام می‌دهند در این زمینه حتما باید با پزشك خود مشورت كنند.
مشاهده فایل ضمیمه
استاتین درمانی خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می‌دهد خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

یافته‌های پژوهشی جدید حاکی از آن است که ممکن است داروهای استاتین کاهش کلسترول خون و دیابت نوع دو، خطر ابتلا به آب مروارید وابسته به سن را افزایش دهد.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، محققان برای انجام این پژوهش، شش هزار و 400 نفر را طی سال‌های 2007 تا 2008 در درمانگاه بینایی سنجی دانشگاه واترلوي کانادا مورد بررسی قرار دادند. از این تعداد 452 نفر نیز به دیابت مبتلا بودند.

56 درصد از بیماران دیابتی و 16 درصد از غیر دیابتی‌های این پژوهش از داروهای استاتین استفاده می‌کردند.

پژوهشگران با در نظر گرفتن سایر مؤلفه‌های مداخله گر مانند جنسیت، سیگار کشیدن و فشار خون بالا متوجه شدند که دیابت و استاتین هرکدام به ترتیب با افزایش 82 و 57 درصدی خطر وقوع آب مروارید مرتبط بودند. این رابطه‌های درصدی در انواع متفاوت بیماری آب مروارید نیز تغییر می‌کرد.

بر اساس نتايج اين پژوهش، با وجود مصرف زیاد استاتین در بین بیماران دیابتی، به نظر می‌رسد این دو عامل خطر، مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند. با افزایش سن، خطر وقوع آب مروارید در بین بیماران دیابتی که استاتین مصرف می‌کنند، بسیار سریع‌تر از غیر دیابتی‌هایی اتفاق می‌افتد که استاتین مصرف نمی‌کنند.

به طور میانگین، آب مروارید در بیماران دیابتی که استاتین مصرف می‌کنند در مقایسه با غیر دیابتی‌هایی که استاتین مصرف نمی‌کنند، 5.6 سال زودتر بروز می‌کند.

پژوهش‌های صورت گرفته بر حیوانات نیز حاکی از آن است که استاتین درمانی طولانی مدت با دوز بالا، رابطه مستقیم و مشهودی با بروز آب مروارید دارد.

نویسندگان این پژوهش با تاکید بر نتایج این تحقیق تصریح كرده‌اند که نمی‌توان رابطه علت و معلولی را به این دو مؤلفه نسبت داد، اما رابطه این دو متغیر نیز از نظر زیستی پذیرفتنی و محتمل است.

بر اساس اين تحقيق، فواید استاتین درمانی در درمان بیماران دیابتی نوع دو شناخته شده است و احتمالا از افزایش خطر آب مروارید مهم‌تر است.

پژوهشگران مي‌گويند: نتایج حاصل از این تحقيق آگاهی از خطرهای درمانی دیابت نوع دو را افزایش می‌هد و ممکن است در پیشبرد ابداع روش‌های درمانی جایگزین استاتین درمانی که با افزایش خطر آب مروارید مرتبط نباشد، یاری رسان باشد.

بیماری دیابت نوع دو، عامل خطری برای بروز آب مروارید مرتبط با سن به شمار می‌آید. آب مروارید نیز مشکلی بینایی است که در اثر کدورت زجاجیه چشم رخ می‌دهد که در صورت عدم درمان بینایی چشم مختل خواهد شد.

نتايج این پژوهش در مجله «Optometry and Vision Science» انجمن آمریکایی بینایی سنجی منتشر شده است.
مشاهده فایل ضمیمه
محققان چربي شكلات را با آب ميوه نصف كردند خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

محققان دانشگاه وارويك به شيوه‌يي براي نصف كردن محتواي چربي شكلات بدون كاهش هر گونه خواص مطلوب مصرف‌كننده دست يافتند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين روش بر جايگزيني چربي با آب ميوه متكي است.

در اين روش قطرات كوچك آب پرتقال و قره‌قاط با قطر كمتر از 30 ميكرومتر به عنوان جايگزيني مستقيم براي تعدادي از چربي‌هاي شير و كره كاكاهو كه اساساً به شكلات خصلت شكلات بودن آن را مي‌دهند، به كار مي‌روند.

اين قطرات آب ميوه به منظور خلق امولسيون Pickering به شكلات تيره، سفيد و شيري اضافه مي‌شوند.

اين امولسيون به دليل حضور ذرات جامد سيليكات‌هاي هيدروفوبيك در مقابل انعقاد مقاوم است.

دانشمندان مدعي‌اند كه در اين تكنيك خواص شكلاتي به دليل حفظ ساختار " Polymorph V " كاهش نمي‌يابند. اين ساختار بافتي براق به شكلات داده و امكان آب شدن آن به شيوه دلپذير را مي‌دهد.

شكلات با چربي كم داراي طعم ميوه‌يي است اما اين محققان بر اين باورند كه در آينده آب به همراه اسيد اسكوربيك (نوعي ويتامين C) مي‌تواند به جاي آب ميوه براي بازيابي طعم شكلات‌گونه به كار رود.

به گفته دكتر استفان بون رهبر ارشد اين مطالعه، تحقيق انجام شده گامي آغازين براي توليد شكلات‌هاي سالم‌تر است.

نتايج اين مطالعه در Journal of Materials Chemistry انتشار يافت.
مشاهده فایل ضمیمه
شكار سلول‌هاي سرطاني با دوربين ميكروسكوپي فوق سريع خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

تيمي از دانشمندان دانشگاه كاليفرنيا با تركيب يك دوربين فوق سريع و يك ميكروسكوپ نوري قدرتمند به همراه يك نرم‌افزار اميدوارند سلول‌هاي تومور سرطاني در حال گردش (CTCs) را كه در نمونه‌هاي خون از تومورهاي سرطاني جدا شده‌اند، شكار كنند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نرم‌افزار به كار برده شده در اين تكنيك قادر است داده‌هاي توليد شده با سرعت بالا توسط ميكروسكوپ و دوربين را پردازش كند.

هنگام تشكيل يك تومور سرطاني در بدن، سلول‌ها جدا شده و در جريان خون قرار مي‌گيرند. اين سلول‌هاي در حال گردش به سرطان كمك مي‌كنند كه در سراسر بدن پخش شود.

آن‌ها همچنين نشانه وجود سرطان هستند و پزشكان از طريق اين سلول‌ها مي‌توانند تشخيص دهند كه سرطان در جايي در بدن بيمار پنهان است.

كشف اين CTCs بسيار چالش‌برانگيز است زيرا نمونه‌هاي خون شامل طيفي از گلبول‌هاي سفيد و قرمز، پلاكت‌ها و ساير ذرات است و تعداد سلول‌هاي سرطاني در ميان آن‌ها اندك است.

تيم تحقيقاتي در تلاش براي غلبه بر اين معضل از دوربين ميكروسكوپي فوق سريع استفاده مي‌كند كه سال‌ها قبل طراحي شده و قادر به ثبت تصاوير با سرعت شش ميليون فريم در ثانيه است.

اين فناوري موسوم به STEAM از پالس‌هاي ليزري بي‌نهايت كوتاه (يك ميلياردم ثانيه) براي تصويربرداري از نمونه‌هاي خون استفاده مي‌كند.

چنين تصويربرداري با نور سريع مستلزم پردازش بي‌نهايت سريع است به طوري كه دوربين تيم علمي داده‌هاي دريافتي را گرفته و به رايانه ارسال مي‌كند. اين رايانه قادر است تصاوير را گردآوري و شكل به طور نامطلوب تعريف شده سلول‌هاي سرطاني را در مقابل شكل نرمال سلول‌هاي خون شناسايي كند.

دانشمندان هم‌اكنون در حال انجام آزمايشات باليني اين روند براي تشخيص سرطان‌هاي ريه، معده، پستان، پروستات و روده هستند. آن‌ها اميدوارند به زودي سرطان‌هاي تخمدان و پانكراس را نيز به اين فهرست اضافه كنند. اين دو سرطان به سرعت گسترش يافته و شناسايي زودهنگام آن‌ها از اهميت شاياني برخوردار است.

چنان‌چه آزمايشات نتايج مطلوبي در پي داشته باشد، محققان به يك روش تشخيص غيرتهاجمي بدون درد دست يافته‌اند كه امكان غربالگري سريع سرطان‌هاي مختلف طي يك ملاقات معمولي با پزشك را فراهم مي‌كند.
مشاهده فایل ضمیمه
مچ‌بندي كه خطر «سرطان پوست» را هشدار مي‌دهد! خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

دانشمندان موفق به طراحي مچ‌بندي شده‌اند كه به فرد در خصوص آفتاب‌سوختگي و احتمال ابتلا به سرطان پوست، هشدار بصري مي‌دهد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تاكنون 200 هزار مورد ملانوم بدخيم در سراسر جهان گزارش شده است. در اين بين محدود كردن قرارگيري در معرض نور خورشيد از اهميت شاياني برخوردار است.

فناوري ارائه شده در دانشگاه استراتكلايد اسكاتلند با ارائه هشدار بصري در مورد يافتن سايه يا استفاده از كرم ضد آفتاب بيشتر از ميزان اين معضل كاسته است.

اكنون دانشمندان اين دانشگاه مچ‌بندي جديد طراحي كرده‌اند كه مجهز به يك عامل انتشار اسيد حساس به نور فرابنفش و يك رنگ است. اين رنگ به سطوح pH در نشانگر واكنش نشان مي‌دهد.

هنگام افزايش خطر آفتاب‌سوختگي، رنگ مچ‌بند از زرد به صورتي تغيير مي‌كند زيرا زماني كه عامل انتشار اسيد توسط نور آفتاب تجزيه مي‌شود مچ‌بند قادر به تغيير سريع رنگ است.

گفته مي‌شود شركت سوئيسي بازارياب براي تكنولوژي جديد، اين مچ‌بندهاي دوزيمتري فرابنفش را در تابستان سال 2013 عرضه مي‌كند.
مشاهده فایل ضمیمه
اهداي بينايي به ميليون‌ها نابينا با پروتز شبكيه ساخت دانشمندان خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

دانشمندان با استفاده از كاشت پروتز شبكيه موفق شدند بينايي را به موش‌هاي نابينا بازگردانند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين موفقيت مي‌تواند براي ميليون‌ها نابينا در سراسر جهان اميدواركننده باشد.

بينايي اين موش‌ها به اندازه‌يي رضايتبخش بود كه قادر به تشخيص چهره يك نوزاد، بسياري از جزئيات يك صحنه در پارك و ردگيري يك تصوير متحرك بودند.

دانشمندان از عينك‌هاي هاي‌تك مجهز به يك دوربين ريز و نه عمل جراحي استفاده كردند.

شيلا نيرنبرگ، دانشمند عصب‌شناس از كالج پزشكي كرنل در نيويورك اميدوار است در آينده اين رويكرد را در مورد بيماران انساني به كار برد.

نخستين كساني كه از اين تكنيك بهره مي‌برند، آن‌هايي هستند كه از انحطاط ماكولاي مرتبط با سن رنج مي‌برند. اين عارضه شايع‌ترين عامل نابينايي در سنين بالا است.

دانشمندان پيشتر از تراشه‌هاي قابل كاشت براي بازيابي بينايي استفاده كرده‌اند اما دكتر نيرنبرگ معتقد است كه روش وي تصوير واضح‌تري را موجب مي‌شود و بينايي فرد را به وضعيت نرمال نزديك مي‌كند.

هنگام مشاهده يك آيتم، نور بر روي سلول‌هاي موجود در شبكيه چشم (فيلم موجود در پشت چشم) مي‌افتد و پس از تبديل به سيگنال‌هاي الكتريكي براي پردازش به شكل تصوير به مغز فرستاده مي‌شود. در آن‌جا اين سيگنال‌ها براي يك الگو مانند اشيا مختلف رمزگذاري مي‌شوند. اين محققان بر روي كدگذاري دقيق اطلاعات در مغز نيز تمركز كرده‌اند.

در انحطاط ماكولاي چشم سلول‌هاي شبكيه گيرنده نور مي‌ميرند و اين امر موجب مي‌شود كه اطلاعات كمتري به مغز ارسال شود و در نتيجه بينايي نيز از بين برود.

تكنيك نيرنبرگ راهي فرعي براي ارسال مستقيم اطلاعات رمزگذاري شده به مغز است. نتيجه اين امر توليد تصاويري واضح‌تر از تصاوير ارائه شده در مقايسه با تصاوير توليد شده توسط ابزار موجود است كه صرفاً بر روي تجمع نور و ارسال داده به مغز تمركز مي‌كنند.

آزمايشات بر روي موش‌ها نشان داده كه تكنيك مزبور بينايي نزديك به نرمال توليد كرده است.

نيرنبرگ هم‌اكنون در حال درك كدگذاري براي چشم ميمون‌هاست. به اين دليل كه چشم انسان نيز به همان كد متكي است. نخستين آزمايشات بر روي انسان تا يك يا دو سال آينده صورت خواهند گرفت و در صورت ايمن بودن، تكنيك مزبور پنج تا هفت سال آينده معمول خواهد شد.

وسيله مورد استفاده اين دانشمند،اطلاعات موجود در خط بينايي را گرفته و با استفاده از پردازشگر به اندازه يك گوشي موبايل آن را به كد مورد استفاده براي مغز تبديل مي‌كند. اين كد سپس توسط يك ميني‌پروژكتور موجود در عينك‌ها به جرقه‌هايي از نور تبديل مي‌شود.

جرقه‌هاي نور به نوبه خود سلول‌هاي موجود در پشت شبكيه را فعال مي‌كنند. اين سلول‌ها اطلاعات كدگذاري شده در پالس‌هاي نور را به مغز مي‌فرستند. در اين شيوه همچنين يك جفت عدسي نيز براي ايجاد سلول‌هاي ارسال كننده داده حساس به جرقه‌هاي نور نياز است.

اين نخستين ايمپلنت پروتز شبكيه است كه پتانسيل اهداي بينايي نرمال يا نزديك به نرمال را به فرد نابينا مي‌دهد.

انحطاط ماكولاي چشم تاكنون بر 500 هزار انگليسي تاثير گذاشته و انتظار مي‌رود اين رقم تا 25 سال آينده سه برابر شود.

جزئيات اين دستاورد علمي در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار يافت.
مشاهده فایل ضمیمه
احتمال سكته مجدد پس از كارگذاشتن استنت دارویی 5 تا 7درصد است خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا
تهران - عضو هیات مدیره انجمن علمی آترواسكلروز ایران گفت : احتمال عود مجدد عارضه گرفتگی عروق پس از كار گذاشتن استنت دارویی بین 5 تا 7 درصد است و با شانس موفقیت درمانی جراحی باز برابری می كند .
استنت لوله توری سیمی كوچكی است كه سبب باز شدن سرخرگ می شود و به شكل دایمی داخل سرخرگ می ماند .در برخی مواقع این لوله به دارو آغشته می شود و در سرخرگ قرار داده می شود .

به گزارش انجمن آترواسكلروز ایران ،‌ دكتر بابك حیدری اقدم افزود : دو نوع استنت وجود دارد. یك نوع آن دارویی است كه وقتی در قلب كار گذاشته می‌شود، مواد دارویی آن به مرور زمان آزاد و مانع از عود مجدد بیماری می‌شود.احتمال عود مجدد انسداد با وجود این نوع از استنت‌ها در تمام طول عمر بیمار، 5 تا 7 درصد است.

وی افزود :احتمال بازگشت مجدد بیماری پس از كارگذاشتن استنت‌های غیر دارویی در بیمارانی كه مبتلا به دیابت نیز هستند یا اندازه رگ‌شان كوچك است، به 20تا 25درصد هم می رسد.

حیدری اقدم خاطرنشان كرد : پنج فاكتوراصلی چربی، فشار ، قند خون بالا، استعمال دخانیات و زمینه ارثی در بروز گرفتگی‌های قلبی و عروقی بسیارمهم هستند . درحال حاضر راهكارهای درمانی متفاوتی برای درمان مبتلایان به این ناراحتی وجود دارد كه به كارگیری این روش ها تا حدود زیادی بستگی به وضعیت بیمار دارد.

وی افزود: دراین زمینه سه شیوه درمانی پیش روی پزشك قرار دارد كه نخست درمان دارویی، دوم آنژیوپلاستی، استنت گذاری و یا به قول عامه مردم بالن زدن و گذاشتن فنر و روش سوم نیز جراحی قلب باز است.

عضو هیات مدیره انجمن آترواسكلروزیاداور شد كه چهاردهمین كنگره تازه‌های قلب و عروق ایران از 28 تا 31 شهریورماه در مركز همایش‌های پژوهشگاه نیرو با حضور متخصصان قلب و عروق از سراسر كشور برگزار می شود .
مشاهده فایل ضمیمه
نوشیدن آب دردهای میگرنی را كاهش می دهد خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران- نوشیدن منظم آب می تواند موجب كاهش شدت سردرد و میگرن شود.

به گزارش دیلی اكسپرس، دانشمندان دانشگاه ماستریخت در هلند، مشاهده كردند كه نوشیدن حدود هفت لیوان آب در روز می تواند درد را تسكین داده و كیفیت زندگی را در افرادی كه دائما دچار سردرد می شود افزایش دهد.

دكتر مارك اسپیگ مجری این طرح و همكارانش، بیش از 100 بیمار را كه به طور مداوم دچار سردردهای شدید و یا متوسط می شدند، بررسی كردند.

این گروه از محققان شیوه هایی را برای كاهش درداز جمله كاهش استرس، بهبود خواب و عدم مصرف كافئین یه آنها آموزش دادند.

به نیمی از این بیماران گفته شد به مدت سه ماه، روزانه 1.5 لیتر آب بنوشندو در پایان این مطالعه بیماران وضعیت درد در این بیماران بررسی شد.

این نتایج نشان داد افرادی كه از آب اضافی نوشیده بودند درد كمتری را تجربه كردند.

به گفته فیاض احمد از انجمن میگرن، مصرف مداوم آب به سلامت افراد كمك می كند.

نتایج این تحقیقات در نشریه مطب خانوادگی منتشر شده است.
مشاهده فایل ضمیمه
پيشگيري از آرتروز با شيوه اميدبخش دانشمند ايراني خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

يك دانشمند ايراني دانشگاه «دوك» به روشي بسيار اميدبخش براي پيشگيري از ابتلا به آرتروز پس از آسيب مفاصل با استفاده از سلول‌هاي بنيادي دست يافت.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، آسيب‌ديدگي مفاصل تا ميزان زيادي امكان ابتلا به گونه‌اي موسوم به «آتروز پس از تروما» (PTA) را افزايش مي‌دهد كه هنوز درمان مناسبي براي آن شناسايي نشده است.

دكتر فرشيد گيلك از نظام سلامت دانشگاه دوك به همراه همكاران خود موفق به شناسايي يك رويكرد درماني بسيار اميدبخش براي PTA با استفاده از سلولهاي بنيادي مزانشيمي در موشهاي داراي شكستگي شده‌اند كه به بروز آرتروز خواهد انجاميد.

اين يافته‌ها مي‌تواند به يك درمان براي استفاده پس از آسيب مفاصل و پيش از بروز نشانه‌هاي مشخص آرتروز منجر شود.


دانشمندان بر اين تصور بودند كه سلولهاي بنيادي مي‌توانند با تغيير تعادل التهاب و بازسازي در مفاصل زانو از PTA جلوگيري كنند چرا كه سلولهاي بنيادي از خواص سودمندي در ساير مناطق بدن برخوردارند.

پروفسور گيلك، رئيس بخش پژوهش‌هاي ارتوپدي دانشگاه دوك و مولف ارشد مقاله اين تحقيق اظهار كرد: سلولهاي بنيادي توانستند از آرتروز پس از تروما جلوگيري كنند.

اين پژوهش كه در مجله Cell Transplantation منتشر شده، نشان داده كه محققان همچنين تصور مي‌كردند كه سلولهاي بنيادي موشهايي با ويژگي ابرترميم‌گر از موشهاي عادي بهتر است، اما نتايج نشان داد كه آنها در اشتباه بودند و از اين جهت هيچ تفاوتي وجود ندارد.

گيلك كه همچنين استاد جراحي ارتوپدي و مهندسي زيست‌پزشكي نيز هست، بيان كرد: افراد خاصي از اين ويژگي ابرترميم‌گري برخوردارند. آنها بلافاصله پس از شكستگي ترميم شده و دوره نقاهت بسيار كوتاهي دارند در حالي كه بسياري از افراد ديگر در نهايت با انواع آرتروز در مفصل شكسته روبرو مي‌شوند.

وي افزود: توانايي موشهاي ابرترميم‌گر براي دربرداشتن ويژگي بهبود سريع پس از شكستگي ممكن است فراتر از ويژگي‌هاي سلولهاي بنيادي آنها بوده و جزو عوامل مفيد ديگري باشد كه اطلاعات كافي در مورد آنها نداريم.

تحقيقات دانشمندان نشان داد كه انتقال 10 هزار سلول بنيادي عادي يا ابرترميم‌گر به مفاصل از بروز PTA در موش‌ها جلوگيري مي‌كند.

اين محققان به بررسي نشانه‌هاي التهاب پرداخته و دريافتند كه سلول‌هاي بنيادي بر محيط التهابي مفاصل پس از شكستگي تاثير گذاشته و سطوح عوامل ايمني خاص موسوم به كيتوكين و واكنش ترميم سلولها را تغيير مي‌دهند.

گيلك اظهار كرد كه پژوهشگران متعددي مانند آنها به اين ميزان خالص سازي سلولهاي بنيادي پرداخته‌اند. آنها از سلولهاي بنيادي مزانشيمي كه جزو سلولهاي مغز استخوان هستند براي اين رويكرد استفاده كردند.

به گفته محققان، از جمله چالشهاي اين حوزه، جداسازي و توليد سيستمي براي انتخاب سلولهاي خاص مورد نظر - در اين مورد سلولهاي بنيادي مزانشيمي - بوده است كه از گونه بسيار نادري از سلولهاي مغز استخوان شكل مي‌گيرند.

اين دانشمندان همچنين دريافتند كه با قرار دادن سلول‌هاي بنيادي در شرايط اكسيژن پايين، رشد آنها در كشت سرعت گرفته و از اين رو مي‌توان تعداد بيشتري از آنها را براي درمان‌هاي متفاوت استفاده كرد.
مشاهده فایل ضمیمه
كليد زندگي بدون آب در يك پروتئين! خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

نتيجه يك مطالعه جديد حاكيست كه آب ممكن است اساسي‌ترين مولكول براي حيات نباشد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان دانشگاه بريستول انگلستان اين موضوع را بررسي كردند كه آيا پروتئين‌ها مي‌توانند در غياب پوشش آبي كه چسبندگي‌شان را به آن‌ها مي‌دهد، رفتار نرمالي داشته باشند يا خير.

آن‌ها يك پروتئين ميوگلوبين موجود در خون را كه وظيفه اكسيژن‌رساني را بر عهده دارد از مولكول‌هاي آبش جدا و آن را با يك ماده مصنوعي جايگزين كردند.

اين ماده پليمري به عنوان يك سورفكتانت عمل و پروتئين‌ها را مرطوب كرده و آن‌ها را به يك تراكم مايع تبديل مي‌كرد. هيچ گونه حلال يا مايع اضافي براي حمل آن‌ها و كمك به آن‌ها وجود نداشت. پروتئين‌ها در واقع خود مايع خود بودند.

محققان حركت پروتئين‌هاي اصلاح شده را مشاهده كردند زيرا اين حركت از چگونگي عملكرد آن‌ها خبر مي‌داد. آن‌ها دريافتند كه اين پروتئين‌ها همانند پروتئين‌هاي موجود در آب حركت كردند و در اين حالت باز هم قادر به اتصال به اكسيژن بودند كه عملكردي كليدي در ميوگلوبين است.

پروتئين اصلاح شده مي‌تواند براي پوشش زخم‌ها و حمل اكسيژن به سمت پوست به كار رود.

اين دستاورد به اين معنا نيست كه حيات بدون آب قادر به بقاست زيرا پروتيئن مزبور در اين شكل هرگز در طبيعت يافت نمي‌شود.

هم‌اكنون يكي از معضلات عمده پيش روي كلوني‌هاي فرازميني كمبود آب و هزينه‌هاي سنگين لازم در انتقال آن به فراسوي زمين است. شايد در آينده انسان‌ها با خون پليمريزه شده بتوانند در خارج از سياره خاكي بدون آب به حيات ادامه دهند.

جزئيات اين تحقيق در Journal of the American Chemical Society انتشار يافت.
مشاهده فایل ضمیمه
مصونيت جراحان از اشعه ايكس با دستيار روباتيك خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

دانشمندان موفق به ابداع سامانه دستيار جراح رباتيك با هدف مصون ماندن جراحان از تشعشعات ايكس حين عمل شدند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تعدادي از تكنيك‌هاي نوين جراحي از تشعشع استفاده مي‌كنند كه اين امر هم براي بيمار و هم جراح مي‌تواند بسيار خطرناك باشد.

براي رفع اين خطر، شركت Corindus Vascular Robotics of Natick واقع در ماساچوست سيستمي موسوم به CorPath 200 را طراحي كرده است.

اين سامانه نخستين دستيار جراح رباتيك است كه جهت باز كردن شريان‌ها به كار مي‌رود و به جراحان قلب امكان مي‌دهد از يك كابين حفاظتي سرب‌اندود واقع در همان اتاق بيمار عمل اجراي استنت قلب و فرايندهاي بالن زدن در عمل را صورت دهند. بدين ترتيب آن‌‌ها از تشعشعات مصون مي‌مانند.

در آزمايشات باليني اين ابتكار تا 95 درصد از ميزان قرار گرفتن جراح در معرض اشعه ايكس كاست و همچنين نيازي به استفاده از پيشبندهاي معمول نبود.

در اين فناوري جراح از دو جوي‌استيك استفاده مي‌كند كه كاتتر و ساير ابزار را كنترل كند. همچنين وجود مجموعه‌يي از صفحه‌نمايش‌ها وي را قادر به نظارت بر عمل جراحي با هدف كنترل بي‌نهايت دقيق حركات مي‌كند. با اين حال جراح اين ربات را فقط مانند يك بازي ويديويي هدايت نمي‌كند بلكه سيستم مجهز به يك مولفه بازخورد قوي است كه موجب مي‌شود وي كاتتر را به هنگام فرو رفتن و حركت در خلال شريان‌ها "حس ‌كند".

شركت Corindus هم‌اكنون در حال بسط فناوري ارائه شده با هدف كاربرد آن در ديگر شرايط عروقي از جمله مشكلات به وجود آمده در دست و پاها، وضعيت‌هاي عصبي و كاربردهاي ساختاري قلب است.

عمل مداخله عروقي زيرپوستي (PCI) يك فرايند جراحي معمول قلب بوده كه جهت ترميم يا پيش‌گيري از آسيب رسيدن به اين عضو (به دليل شريان‌هاي مسدود شده يا آسيب‌ديده) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين سامانه عمل را توسط يك استنت يا بالن صورت مي‌دهد كه در انتهاي كاتتر قرار داده مي‌شود و به سمت درون يك شريان اصلي حركت مي‌كند. اين شريان اغلب در پا قرار دارد و به قلب هدايت مي‌شود.

فرايند PCIs در مقياس وسيع مورد استفاده قرار مي‌گيرند اما از تصويربردارهاي پرتو ايكس جهت كنترل و نظارت بر حركت كاتتر و ديگر مراحل عمل استفاده مي‌كند. در اين روش به دليل اين كه جراح در كنار بيمار است، در معرض تشعشعات فراوان قرار دارد.
مشاهده فایل ضمیمه
نقش حمایت اجتماعی و تحصيلات در كاهش افسردگی مبتلايان سرطان پستان خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
نتایج یک مطالعه جدید حاكي از اهميت نقش حمایت اجتماعی در پیشگیری و کاهش افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان پستان است. همچنین اين تحقيق تحصیلات را نیز به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در سطح افسردگی بیماران مطرح می‌کند.

به گزارش خبرنگار پژوهشي ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان است و به عنوان دومین علت مرگ زنان در اثر سرطان محسوب می‌شود. درمان جراحی سرطان پستان اغلب به ماستکتومی می‌انجامد که می‌تواند تأثیر بسزایی را در کیفیت زندگی و خلق فرد داشته باشد، چنانچه میزان بروز افسردگی در این بیماران شیوع قابل ملاحظه‌ای دارد. طبق تحقیقات انجام گرفته در این مورد، حمایت اجتماعی از عمده عوامل تأثیرگذار بر وضعیت سلامت روانی و کیفیت زندگی این بیماران است.

مطالعه‌ای با هدف بررسی ارتباط میان افسردگی و حمایت اجتماعی در بیماران مبتلا به سرطان پستان توسط احمد فخری و همکارانش انجام شد.

در این مطالعه، جامعه پژوهش برگرفته از زنان دارای سرطان سينه مراجعه كننده به بيمارستان‌هاي آموزشي شهرستان اهواز بود که از این میان تعداد 50 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند و رابطه بین متغیرهای پژوهش (حمایت اجتماعی و افسردگی) در مورد آنان بررسی شد. ابزار کار شامل پرسشنامه افسردگی بک و پرسشنامه حمایت اجتماعی فیلیپس بود. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS17 انجام شد.

در اين مطالعه كه بر روي 50 زن مبتلا به سرطان پستان با ميانگين سني 45.5 سال انجام شد، 14 درصد بيماران مجرد و 86 درصد متاهل بودند. میانگین نمره افسردگی بیماران 19.58 و میانگین نمره حمایت اجتماعی آن‌ها 14.92محاسبه شد.

میان سن و تحصیلات، ارتباط آماری معنی دار معکوس مشاهده شد. همچنین نتایج نشان داد که بیماران با سطح تحصیلات بالاتر، به طرز معنی داری از حمایت اجتماعی بالاتری نیز برخوردار بودند. ارتباط آماری معنی دار معکوسی نیز میان حمایت اجتماعی و افسردگی مشاهده شد.

نتایج این مطالعه اهمیت نقش حمایت اجتماعی در پیشگیری و کاهش افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان پستان را نشان داد. همچنین تحصیلات را نیز به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در سطح افسردگی بیماران مطرح می‌کند.

این پژوهش در مجله علوم پزشکی اهواز منتشر شده است.
مشاهده فایل ضمیمه
نوشیدن روزانه كافئین مشكلات حركتی ناشی از پاركینسون را بهبود می‌دهد خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران – تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه مك‌گیل واقع در مونترال نشان می‌دهد كه كافئین لرزش ناشی از پاركینسون را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد

به گزارش هلث ، محققان سال‌ها قبل نشان دادند كه كافئین خطر ابتلا به بیماری پاركینسون را كاهش می‌دهد ولی تابه حال تاثیر آن روی افرادی كه به این بیماری مبتلا هستند آزمایش نشده بود.

محققان 61 بیمار مبتلا به پاركینسون را مورد بررسی قرار دادند و از آنان خواستند كه روزانه یك قرص حاوی كافئین مصرف كنند؛ هر قرص حاوی كافئین معادل سه فنجان قهوه بود و این آزمایش 6 هفته ادامه داشت و در پایان مشاهده شد كه لرزش دست این افراد نسبت به بیمارانی كه از این قرص‌ها استفاده نكرده بودند به مراتب كمتر و قابل كنترل‌تر بود

پاركینسون به علت كمبود دوپامین در ناحیه‌ای از مغز كه سلول‌های تولیدكننده دوپامین درآن‌جا قرار دارند به وجود می‌آید.

در حال حاضر روش‌های درمانی متفاوتی برای درمان پاركینسون وجود دارد ولی استفاده ازكافئین از روش‌های موجود ارزان تر است.
مشاهده فایل ضمیمه
روش اميدواركننده محققان در درمان حملات قلبی با فاکتور رشد اندوتلیال عروقی خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

دانشمندان تایوانی و امریکایی با استفاده از فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) که باعث افزایش رشد مجدد عروق خونی می‌شود، موفق به یافتن درمانی امیدوارکننده برای حملات قلبی شدند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، طی تلاش‌های پیشین، استفاده از فاکتور رشد اندوتلیال عروقی در درمان بیماری‌های قلبی با محدودیت‌هایی مواجه بود؛ جریان خون باعث می‌شد که فاکتور رشد اندوتلیال عروقی مورد نیاز از قلب خارج شود. اما نتایج این پژوهش جدید، مشکل ذکر شده را برطرف کرده است.

محققان طی تحقيق بر روي دو گروه موش کنترل شده و آزمایشی، با استفاده از ژلی شامل شبکه‌ای از نانوفیبرهای پپتیدی تجمعی که با VEGF ترکیب شده بود، متوجه شدند که این ساختار چارچوب مانند، VEGF را در محل مورد نظر نگه داشته و این اجازه را به VEGF می‌دهد تا طی گذشت هفته‌ها به آرامی در محل مورد نظر رهاسازی شود.

برای انجام این تحقیق، دانشمندان به سرپرستی دکتر «پاتریک سیه» از موسسه مهندسی پزشکی دانشگاه ملی چنگ کونگ تایوان، به طور عمدی گروهی از موش‌ها را به حمله قلبی مبتلا و سپس ترکیبی از نانوفیبرها به همراه VEGF به قلب موش‌ها تزریق کردند.

دانشمندان متوجه شدند که نانوفیبرها با جذب سلول‌های بنیادی که مسؤول اصلاح و بازسازی مویرگ‌ها و حتی سرخرگ‌ها هستند، باعث بهبود سلامت قلبی موش‌ها شده و محیطی را برای افزایش رشد رگ‌های خونی، اصلاح بافت‌های آسیب دیده و رشد بافت‌های جدید ایجاد می‌کنند.

پس از گذشت 28 روز، قلب موش‌های آزمایشی به نسبت گروه کنترل شده، سطح بسیار بالاتری از اصلاح و بهبودی را از خود نشان داد و رشد شریانی در این گروه پنج برابر گروه کنترل شده گزارش شد. علاوه بر این عضله‌های جدید قلب شکل گرفته و سطوح بافت‌های آسیب دیده و ضعیف در بین موش‌های آزمایشی به حداقل رسید.

طی این پژوهش، هیچ نشانه‌ای از اثرات جانبی این ترکیب گزارش نشد.

به گفته «کارن کریسمن» از دانشگاه کالیفرنیا، این تحقیق می‌تواند در بهبود هرچه سریعتر و افزایش کیفیت زندگی بیماران قلبی موثر باشد.

این پژوهش در مجله «Science Translational Medicine» منتشر شده است.
مشاهده فایل ضمیمه
يافته جديد محققان درباره حرارت‌درماني تومورهاي سرطاني خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

تحقيقات در دانشگاه بنگور نشان داد يک مورد کليدي در سلول‌ها شناسايي شده که ممکن است به کشتن تومورها به وسيله حرارت کمک کند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)_منطقه خراسان، سرطان پروستات و ديگر تومورهاي موضعي مي‌توانند با ترکيبي از حرارت و داروي ضدسرطان به ژن‌هاي شناسايي شده آسيب برسانند و درمان موثرتري براي اين بيماران بوجود آورند.

محققان دريافتند اين درمان جديد توانايي حرارت در خاموش کردن مکانيسم‌هاي ضروري انساني را نشان مي دهد. در حال حاضر اين سيستم‌هاي بقا از طريق افزايش توليد پروتئين جديد تعديل مي شوند.

نکته جالب توجه اين است تنها زماني که درجه حرارت‌هاي بالا يک ژن را در داخل ژن ديگري كه پنهان شده است فعال مي کنند، اين پروتئين توليد مي شود.
مشاهده فایل ضمیمه
پيوند سلول‌هاي ماهيچه قلب مانع بي‌نظمي ضربان نبض مي‌شود خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

تحقيقات جديد بر روي حيوانات نشان داد: پيوند بافتي سلول ماهيچه قلب بعد از حملات قلبي مانع بي‌نظمي ضربان نبض مي‌شود.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، محققان دانشگاه واشنگتن، پيشرفت قابل توجهي را در احياي قلب‌هاي آسيب ديده به دست آورده‌اند.

پيوندهاي بافتي سلول‌هاي ماهيچه قلب انسان که از سلول‌هاي بنيادي جنيني رشد مي‌کنند در پي پيوند قلب در خوکچه هندي، به طور الکتريکي بهم متصل و همزمان با ماهيچه ميزبان منقبض مي‌شوند.

به گفته دکتر «مايکل لفليمه» مسؤول اين گروه تحقيق، اين نتايج شواهد محکمي را نشان مي‌دهد که پيوند بافتي سلول‌هاي ماهيچه قلب انساني، معيارهاي فيزيولوژي را در احياي صحيح قلب برآورده مي‌كند.

اين تحقيق جديد علمي از پيشرفت مستمر در زمينه سلول‌هاي بنيادي جنيني قلب انسان، در درمان هر دو اصلاح الکتريکي و مکانيکي قلب خبر مي‌دهد.

دکتر «لفليمه» با بيان اين كه بي نظمي ضربان قلب، يکي از دلايل اصلي مرگ بيماران پس از حملات قلبي محسوب مي‌شود، مي‌افزايد: اگر پيوند سلول‌هاي ماهيچه قلب در گروه زيادي از نمونه‌هاي آزمايشگاهي به طور موفق انجام شود، اين نتيجه مي‌تواند به طور باليني مفيد باشد.
مشاهده فایل ضمیمه
كودكان دو زبانه تفكر خلاقانه‌تري دارند خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

محققان دريافتند: کودکان دوزبانه در حل مساله و تفکر خلاق بهتر عمل می‌کنند.

به گزارش سروي پژوهشي ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، محققان از دانشگاه استراسکلاید در گلاسکو اسکاتلند با اشاره به پژوهش انجام شده در اين زمينه مي‌گويند: هوشیاری ذهنی مورد نیاز برای سوئیچ کردن بین دو زبان ممکن است منجر به تکامل مهارت‌هایی که دیگر انواع تفکر را افزایش می‌دهد، شود.


تحقيق جدید نشان می‌دهد کودکانی که بیش از یک زبان صحبت می‌کنند، به نظر می‌رسد یک مزیت برای یادگیری دارند؛ دو زبانه بودن می‌تواند مهارتهای حل مساله و تفکر خلاق کودکان را بهبود بخشد.


«فریزر لاچلان» مدرس دانشکده علوم روانشناسی و بهداشت دانشگاه استراسکلاید و سرپرست اين پژوهش مي‌گويد: پژوهش ما نشان داده است که دوزبانه بودن می‌تواند مزایای قابل اثباتی، نه تنها در زبان بلکه در حساب، حل مساله و توانا کردن کودکان به تفکر خلاق داشته باشد.


این پژوهش، 121 کودک حدود 9 سال در اسکاتلند و ساردينی که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی صحبت می‌کردند را در بر می گیرد. از این تعداد، 62 کودک دو زبانه بودند و همچنین اسکاتلندی یا ساردينی صحبت می‌کردند.


در اين تحقيق، به بچه‌ها وظایف تعیین شده به زبان انگلیسی یا ایتالیایی داده شد. به طور خاص، از آنها خواسته شد تا الگوهایی از بلوکهای رنگی ایجاد کرده، به صورت شفاهی یک سری از اعداد را تکرار کنند، واژه‌ها را معنی و مسائل ریاضی را ذهنی حل کنند.


محققان دریافتند: کودکان دو زبانه نسبت به کودکانی که تنها به یک زبان صحبت می‌کردن، در انجام وظايف بسیار بهتر عمل کردند.

«لاچلان» با اشاره به نتايج پژوهش انجام شده مي‌افزايد: ما همچنین متوجه شدیم که اين كودكان استعداد توجه انتخابی دارند. گفتنی است این استعداد، به توانایی شناسایی و تمرکز بر روی اطلاعات مهم و فيلتر كردن اطلاعات غيرمهم، تلقی می‌شود که می تواند از تغییر کد و یا تفکر به دو زبان مختلف نشات گرفته باشد.

این پژوهش در مجله «International Journal of Bilingualism» منتشر شده است.
مشاهده فایل ضمیمه
مولتی ویتامین ها نمی توانند جایگزین غذا باشند خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران - متخصص تغذیه گفت: مولتی ویتامین ها نمی توانند جایگزین غذا باشند و نباید مصرف مواد غذایی تازه را در برنامه غذایی خذف كرد.

دكتر حمیدرضا فرشچی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : استفاده از مولتی ویتامین ها و مكمل‌ها در برنامه غذایی دریافت ویتامین و املاح بدن را غنی‌تر می‌كند.

وی خاطر نشان كرد مصرف مكمل موجب تأمین نیازهای تغذیه‌ای تأمین نشده از غذاها می‌شود بلكه در بسیاری موارد موجب پیشگیری یا كاهش عوارض یك بیماری می‌شود.

فرشچی به ضرورت مصرف مولتی ویتامین ها و مكمل ها اشاره كرد و گفت: یك برنامه غذایی مناسب و درست نیاز تغذیه‌ای فرد را از بهترین منابع تأمین می‌كند و برای اطمینان از دریافت كافی ویتامین‌ها و املاح بسیاری از افراد مولتی ویتامین مصرف می‌كنند.

وی توصیه كرد در انتخاب نوع مكمل ها بایستی دقت كرد و مصرف هرگونه مكملی باید تحت نظر پزشك تجویز و از مصرف خودسرانه‌ی آن‌ها پرهیز شود.

متخصص تغذیه یاد آور شد مولتی ویتامین‌ها شامل ویتامین‌های C، B، A، E، D، K و املاحی مانند پتاسیم، منیزیم، كلسیم، روی، آهن، ید، منگنز و بتاكاروتن هستند.

وی با بیان اینكه مكمل‌ها برای هر گروه سنی و جنسیت متفاوت است ادامه داد: مولتی ویتامین مخصوص زنان در سن بارداری كه حاوی مواد مغذی و مكمل‌های حاوی آهن و فولیك اسید بیشتری هستند تا نیاز زنان را در بارداری تأمین كرده و در صورت بارداری از نقص جنین پیشگیری كند.

وی اضافه كرد مولتی ویتامین مخصوص میانسالان كه برای زنان و مردان بالای 50 سال توصیه می‌شود كه این افراد در این سن میزان جذب برخی از ریز مغذی‌ها مانند كلسیم، ویتامین B6 و B12 كاهش می‌یابد و از طرفی نیاز به ویتامین D بیشتری دارند.

به گفته وی مصرف بیش از حد مكمل ها سمی و مشكل‌زاست و از مصرف بیش از حد آن‌ها باید خودداری كرد.
مشاهده فایل ضمیمه
استخراج رنگدانه طبيعي ضد سرطان از گياهان خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا

محققان گروه پژوهشي افزودني‌هاي موادغذايي جهاد دانشگاهي مشهد موفق به توليد رنگدانه زرد طبيعي كوركومين از ريزوم گياه Curcuma Longa L شدند.

فرشته حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان خاطرنشان كرد: اين تركيب علاوه بر رنگ‌ دهندگي، داراي خواص عملكردي و درماني مفيدي از جمله خاصيت آنتي اكسيداني، ضد ميكروبي، كاهش‌ عوارض قلبي – عروقي، خاصيت ضد سرطاني و ... است.

وي تصريح کرد: گروه افزودني مواد غذايي جهاد دانشگاهي مشهد، استخراج رنگ زرد طبيعي كوركومين را با استفاده از حلال‌هاي مختلف به روش ماسراسيون انجام داده است که در خصوص رنگدانه استحصالي، ويژگي‌هاي فيزيكوشيميايي و عملكردي ارزيابي شده و پس از انجام ارزيابي‌هاي كيفي رنگ استحصال شده با استفاده از تكنيك‌هاي اسپكتروسكوپي، پردازش تصوير و هانترلب، در نهايت دستيابي به دانش فني توليد رنگ طبيعي كوركومين محقق شد.

حسيني افزود: در حال حاضر طرح مزبور در اداره ثبت مالكيت‌هاي صنعتي ايران، ثبت اختراع شده و مراحل پياده سازي توليد آن در مقياس نيمه صنعتي (پايلوت) در جهاد دانشگاهي مشهد در حال انجام است.

وي خاطرنشان کرد: به دست آوردن شرايط بهينه استخراج كوركومين از زردچوبه به روش ماسراسيون، معرفي پارامترهاي كيفي رنگ استحصالي، حذف رنگدانه‌هاي سنتزي از صنايع غذايي، ايجاد رنگ مناسب در محصولات غذايي بدون هر گونه تاثير بر ويژگي‌هاي ارگانولپتيك فراورده، استفاده از حلال‌هاي ايمن در استخراج رنگدانه، تعريف شرايط بهينه استفاده از كوركومين (از نظر غلظت، دماي نگهداري و ظرف مناسب بسته‌بندي)، افزايش ارزش تغذيه‌يي به دليل كاربرد يك افزودني سلامتي‌زا در محصولات غذايي، ارتقاي سطح سلامت مصرف‌كنندگان و كاهش ميزان خروج ارز از كشور از ويژگي‌هاي اين محصول است.

مديرگروه پژوهشي افزودني‌هاي مواد غذايي جهاددانشگاهي مشهد تصريح کرد: صنايع توليد اسنك، محصولات قنادي، فراورده‌هاي لبني، پاستا و محصولات خميري، سس‌ها و پوشش‌دهنده‌ها، صنايع داروسازي و محصولات آرايشي و بهداشتي برخي از موارد کاربرد اين محصول است.
مشاهده فایل ضمیمه
حشره كش ها، عامل ضريب هوشي پايين تر پسران! خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا

تحقيقات صورت گرفته در آمريكا نشان مي دهد، پسران به دليل قرار گرفتن بيش از حد در معرض آفت كش «كلورپيريفوس» در مقايسه با دختران از مشكلات بيشتري در خصوص حافظه كاري برخوردار هستند.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تيم تحقيقاتي مركز سلامت محيط زيست كودكان در دانشگاه كلمبيا به سرپرستي «مگان هورتون» در اقدامات پيش از زايمان 335 نمونه خون بند ناف را از لحاظ آلودگي به آفت كش «كلورپيريفوس» مورد بررسي قرار دادند.

زمانيكه كودكان به سن سه سالگي رسيدند، محققان محيط خانه را از دو جنبه وجود مواد تحريك كننده در منزل در كنار تشويق مادر براي يادگيري فرزنددان و توانايي براي كنترل واكنش منفي را مورد بررسي قرار دادند. سپس ضريب هوشي (IQ) فرزندان در سن هفت سالگي مورد آزمايش قرار گرفت.

نتايج اين مطالعه كه در مجله Neurotoxicology منتشر شده نشان مي دهد، ميزان اثرات نامطلوب شناختي در اثر قرار گرفتن در معرض آفت كش «كلورپيريفوس» در پسران بسيار بيشتر از دختران است كه باعث كاهش سطح نمرات حافظه كاري به عنوان يكي از عوامل تعيين ضريب هوشي مي شود.

همچنين همكاري والدين در پرورش كودك به طور متوسط باعث ارتقاء سه امتيازي سطح حافظه كاري پسران در مقايسه با دختران مي شود.

«هورتون» تأكيد مي كند: به نظر مي رسيد حساسيت بيشتر پسران به «كلورپيريفوس» به تأثير اين مواد بر غدد درون ريز و سركوب هورمون‌هاي جنسي مرتبط باشد.
مشاهده فایل ضمیمه
همایش نقش داروساز در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع - 3 و 4 آبان 1391 ، مشهد ضمن دعوت از یکایک عزیزان عضو هیئت مدیره برای حضور در این مراسم جهت هرچه باشکوه تر برگزار شدن آن ، تقاضا دارد فرم پیوست توسط هر شرکت کننده تکمیل و حداکثر تا پایان مرداد ماه 1391 از طریق فکس ، به دفتر انجمن داروسازان خراسان رضوی (دبیرخانه همایش) ارسال فرمایند.
خواهشمند است یک هفته پس از ارسال مدارک و فرم ثبت نام ، از طریق تلفن 05117680874 در ساعات اداری از ثبت نام خود اطمینان حاصل فرمایید.
مشاهده فایل ضمیمه
آشنایی با افت شنوایی افت شنوایی اثرات متفاوتی بر روی میزان درک ، گفتار و زبان افراد و عملکردهای آنان دارد. افت شنوایی، عده کثیری از مردم دنیا را از طرق گوناگون به خود مشغول کرده است. با گذشت زمان، افت شنوایی منجر به اضطراب، افسردگی، انزوا و تنهایی فرد می گردد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، در صورت عدم درمان، آسیب شنوایی ممکن است تبدیل به عارضه ای روان شناختی گردد. به همین علت جستجوی راه حلی مناسب در مراحل اولیه، امری حائز اهمیت است.

افت شنوایی حالتی است که قدرت نسبی یا کامل در یک یا هر دو گوش میباشد.

سن، جنس، ژنتیک و نحوه زندگی: عوامل قابل توجهی نیستند.

اختلال نسبی یا کامل شنوایی می تواند بشدت روابط اجتماعی را محدود کند و منجر به انزوا و افسردگی شود. کاهش شنوایی ممکن است ناشی از بیماری یا آسیب دیدگی باشد و خیلی از مردم بدتر شدن شنوایی را با افزایش سن تجربه می کنند. نقائص شنوایی ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشند. حدود ۲ مورد از هر هزار کودکی که متولد میشوند درجاتی از اختلال شنوایی را دارند.

● علل افت شنوایی

عوامل بسیاری در کاهش شنوایی شما تاثیرگذارند:

» قرارگیری طولانی مدت در معرض سروصدا

» وراثت

» بیماری

» واکنش به داروها

» جراحت

» جرم گوش

» سالخوردگی

میزان افت شنوایی

سطوح مختلف کم شنوایی به صورت میزان افت شنوایی بیان می گردند که این میزان بستگی به شدت آسیب دیدگی دارد که از افت شنوایی ملایم تا عمیق طبقه بندی می شود.

● انواع بیماری:

دو نوع افت شنوایی متفاوت وجود دارد: هدایتی و حسی عصبی. در افت شنوایی هدایتی مشکل در گوش میانی یا خارجی در انتقال صوت به گوش داخلی میباشد. این نوع افت شنوایی اغلب موقتی است. افت شنوایی حسی عصبی ممکن است بعلت اختلالات حلزون، بخشی از گوش داخلی که صوت را تشخیص می دهد و یا اختلالات عصب شنوایی که گوش داخلی را به مغز متصل می کند، باشد. افت شنوایی حسی عصبی معمولاً دائمی است.

● افت شنوایی هدایتی Conductive hearing loss:

شایعترین علت افت شنوایی هدایتی در کودکان التهاب مزمن گوش میانی توأم با ترشحات می باشد که در آن گوش میانی با مایع چرکی پر میشود. در بالغین، افت شنوایی هدایتی اغلب ناشی از انسداد مجرای گوش است. همچنین این افت شنوایی می تواند ناشی از پارگی پرده
گوش یا تغییرات ناگهانی فشارهوا باشد. بندرت افت شنوایی هدایتی ناشی از اتواسکلروز است، حالتی که در آن یکی از سه استخوان کوچک گوش میانی بی تحرک شده و قادر به انتقال صوت نیست.

● افت شنوایی حسی عصبی Sensorineural hearing loss:

این نوع افت شنوایی بطور شایع ناشی از تخریب حلزون در نتیجه افزایش سن میباشد. اکثر افرادی بالای سن ۷۰ سال مقداری کری حسی عصبی دارند. همچنین این حالت ممکن است به علت آسیب به حلزون بوسیله سر و صدای زیاد یا بواسطه بیماری که اختلالی در گوش داخلی است، ایجاد شده باشد. بندرت علت افت شنوایی حسی عصبی توموری است که عصب شنوایی را درگیر می کند.

● اقداماتی که باید انجام دهید:

پزشک گوش شما را با وسیله ای به نام اتوسکوپ معاینه می کند. سپس برای اثبات افت شنوایی حسی عصبی و یا هدایتی و اندازه گیری میزان افت شنوایی ممکن است تست شنوایی انجام شود. اگر پزشک به تومور عصب شنوایی مشکوک باشد ممکن است برای معاینه عصب از MRI استفاده نماید.
اگر شما افت شنوایی هدایتی دارید، درمان عامل زمینه ای ممکن است شنوایی شما را تا نزدیکی حد طبیعی باز گرداند. افت شنوایی حسی عصبی اغلب دائمی است. اگر چه ممکن است سمعک مفید باشد. در کری حسی عصبی عمقی با کاشت حلزون Cochlear implant الکترودهایی که بصورت جراحی در حلزون کاشته میشوند ممکن است اصواتی مانند صحبت شنیده شوند.

کم شنوایی چیست

کم شنوایی(Hearing Loss) یا آسیب شنوایی مشکل در عملکرد یک یا هر دو گوش است . ممکن است از واژه هایی چون ناشنوا یا سخت شنوا نیز استفاده شود.

انواع کم شنوایی عبارت است از : کم شنوایی انتقالی ، کم شنوایی حسی – عصبی ، کم شنوایی آمیخته و کم شنوایی مرکزی

کم شنوایی انتقالی : Conductive Hearing Loss

کم شنوایی انتقالی زمانی رخ می دهد که مشکل در بخشی از گوش خارجی یا میانی وجود داشته باشد . این دسته از کم شنوایان احساس پری یا انسداد در گوشهای خود دارند و اغلب به آرامی صحبت می کنند زیرا صدای خودشان را بلند می شنوند . افراد مبتلا به کم شنوایی انتقالی باید توسط پزشک متخصص و ادیولوژیست معاینه و ارزیابی شوند تا تحت درمان قرار گیرند .

کم شنوایی حسی عصبی : Sensory Neural Hearing Loss

زمانی که مشکل در گوش داخلی یا عصب شنوایی باشد ،‌کم شنوایی حسی – عصبی رخ می دهد .

در اغلب موارد این نوع کم شنوایی دو طرفه است . افراد مبتلا به کم شنوایی حسی – عصبی برای بهبود وضعیت شنوایی و درک گفتار لازم است از سمعک استفاده کنند.

کم شنوایی آمیخته : Mix Hearing Loss

وجود همزمان کم شنوایی انتقالی و حسی عصبی ، کم شنوایی آمیخته را به وجود می آورد . در اغلب موارد این افراد پس از درمان جزء انتقالی لازم است از سعک بهره گیرند .

کم شنوایی مرکزی : Central Hearing Loss

آسیب بافتهای مغزی باعث بروز کم شنوایی مرکزی می شود . این دسته از کم شنوایان نیز لازم است برای بهبود وضعیت ارتباط شنیداری خود از سمعک استفاده کنند .
منبع:پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
یک ژن انسانی پیچیده به نام NMNAT۱ به عنوان عامل ” نابینایی زودرس ” معرفی شد پژوهشگران علوم پزشکی دربیمارستان چشم ماساچوست و بیمارستان اطفال فیلادلفیا کشور آمریکا می گویند طی یک تحقیق مشترک موفق به شناسایی یک ژن انسانی پیچیده شده اند که عامل بروز نوع مخربی از نابینایی زودرس است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این متخصصان معتقدند که شناخت ژن جدید راه را برای بهبود بینایی با کمک ژن درمانی برای معالجه عارضه تخریب شبکیه چشم، هموار خواهد کرد.

متخصصان بیمارستان چشم و گوش ماساچوست و بیمارستان اطفال فیلادلفیا در بخش علوم سلامت دانشگاه شیکاگو در آزمایشات جدید، یک ژن انسانی پیچیده موسوم به “NMNAT۱” را پیدا کرده اند که عامل بروز نوع شایع عارضه چشمی LCA است. LCA یک بیماری مادرزادی تخریب شبکیه است که موجب کاهش دید در نوزادان می شود.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، این متخصصان تاکید دارند: ابتدایی ترین مزیت کشف ژن مزبور این است که بیماران حامل نوع جهش یافته این ژن و پزشکان آنها اکنون می دانند که عامل اصلی بیماری آنها چیست. متخصصان در نظر دارند در یک برنامه بلندمدت و با استفاده از یافته جدید به روش های درمانی نوین برای پیشگیری یا کاهش نقص بینایی در این بیماران دست پیدا کنند.
منبع:پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
نشانه هایی از بروز بیماری های کلیوی بسیاری از افراد، در حالی مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی هستند، که حتی از این وضع خود خبر ندارند. نشانه های اولیه بیماری های مرتبط با کلیه، بسیار جزئی و کم اهمیت به نظر می رسند و به همین دلیل ممکن است افراد چندین سال با این نشانه ها زندگی کنند و حتی شکایتی هم نداشته باشند. اما همین مشکلات کوچک، می توانند به نارسایی کلیوی منجر شوند.

به هر حال بهتر است از نشانه های بیماری های کلیوی آگاه باشید. اگر شما، اعضای خانواده و یا دوستانتان در هر مرحله ای از بیماری و یا سلامتی باشید، آگاهی از این نشانه ها می تواند شما را از خطرات بیشتر در امان دارد.

● نشانه اول: تغییرات در ادرار

در اغلب اوقات، چنانچه خللی در کارکرد کلیه ها صورت پذیرد، اولین نشانه های آن در وضعیت ادرار مشاهده می شود. اگر چنین نشانه هایی را مشاهده کردید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به پزشک متخصص است:

دفعات مکرر ادرار در شب

مشاهده ادرار کف آلود و رنگ پریده

ادرار تیره رنگ

دفع ادرار به همراه خون

احساس درد و فشار به هنگام ادرار

بیمارانی که این تغییرات یا دردها را تجربه کرده اند، نحوه بروز آن را اینگونه بیان می کنند:

“بعد از اینکه ادرار کرده و از دستشویی خارج می شوید، کماکان احساس درد و فشار دارید، اما ادراری برای دفع مجدد وجود ندارد.”

“هنگامیکه برای دفع ادرار به دستشویی می روید، هیچ ادراری دفع نمی شود و یا با فشار زیاد ادرار را به صورت قطره ای دفع خواهید کرد.”

“رنگ ادرار تا حدی به رنگ خون نزدیک است که تصور می کنید در حال دفع خون از مجرا هستید.”

● نشانه دوم: تورم

عدم کارکرد صحیح کلیه ها، منجر به جمع شدن مایعات در آن و تورم شان می شود. این تورم در نقاطی مانند پاها، مچ دست و پا، و حتی صورت نیز ایجاد شده و با درد همراه است.

تجربه بیماران چه بوده است:

“مچ دست و پاها تا حدی ورم می کنند که ممکن است حتی فکر کنید کفش هایتان تنگ شده اند.”

“ممکن است در کنار علایمی مانند ریزش مو و کاهش وزن بدن، صورت تان تپل تر به نظر برسد. این در واقع تورم صورت است.”

“تورم در مچ پاها، احساس درد و خستگی را به حدی می رساند که حتی نمی توانید راه رفتن را تا کوچه بعد ادامه دهید.”

● نشانه سوم: خستگی

کلیه سالم، هورمونی به نام اریتروپوئیتین تولید می کند عامل حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون است. مشخص است اگر کلیه از کار بیفتد، تولید این هورمون نیز متوقف خواهد شد. این مساله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول های خون و نهایتاً سلول های مغز و ماهیچه های بدن می شود. کمبود اکسیژن در سلول های بدن نیز خستگی آنها و بدن را در پی خواهد داشت.

بیماران این خستگی را چطور توصیف کرده اند:

“احساس خستگی به طور مداوم همراه شماست و هیچ نیرویی در بدن خود حس نمی کنید.”

“تمایل به خوابیدن، بیشتر و بیشتر می شود. به محض اینکه از محل کار به خانه میرسید، اولین چیزی که احساس می کنید، نیاز شدید به خواب است.”

“حتی اگر هیچ کاری انجام ندهید، همیشه احساس خستگی می کنید؛ درست به مانند اوقاتی که کار زیادی انجام داده و خستگی امان شما را بریده است.”

● نشانه چهارم: لکه ها، جوش های پوستی و خارش پوست

کار کلیه، حذف مواد زائد خون است. اگر کلیه ها کم کار شده یا از کار بیفتند، این مواد زائد وارد خون می شوند که می تواند بثورات پوستی و حس خارش شدید را ایجاد کند.

تجربه بیمارانی که این وضعیت را درک کرده اند:

“این وضعیت، یه خارش عادی در بخشی از پوست نیست. احساس می کنید تمام بخش های سطحی و زیرین پوست، می خارند!”

“برای رفع خارش، ممکن است حتی از بُرس نیز استفاده کنید و به سبب خاراندن بسیار، به پوست خود صدمه بزنید.”

● نشانه پنجم: حس کردن طعم آهن در دهان و یا نفسی آغشته به بوی آمونیاک

تجمع اوره و سایر مواد زائد در بدن، باعث می شود که طعم مواد غذایی را متفاوت حس کنید. ممکن است این مساله حتی علاقه شما را به خوردن گوشت و سایر مواد غذایی کم کند و وزن تان به شدت کاهش یابد.

تجربه بیماران در این خصوص:

“احساس می کنید که مشغول لیسیدن یک تکه آهن کثیف هستید.”

“هر چقدر هم اشتها داشته باشید، علاقه ای به غذا خوردن ندارید.”

“قبل از اینکه دیالیز کنم به همین خاطر نزدیک به پنج کیلو وزن از دست دادم.”

● نشانه ششم: تهوع و استفراغ

مواد زائدی که به خاطر کم کاری یا نارسایی کلیوی در بدن انباشت شده است منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.

تجربیات بیماران:

“علاوه بر خارش شدید، حالت تهوع امان تان را می بُرد. تقریباً تمام مدت بالا می آورید و نمی توانید هیچ چیزی را در معده تان نگه دارید.”

“حالت تهوع نمی گذارد شما چیزی بخورید. من حتی قرص های فشار خونم را هم نمی توانستم بخورم.”

● نشانه هفتم: تنگی نفس

تنگی نفس به دو دلیل به مشکلات کلیوی مربوط می شود. اول اینکه سرریز مایعات اضافی در بدن منجر به کاهش عملکرد ریه ها می شود. و عامل دوم کاهش میزان اکسیژن در خون است که علاوه بر سایر سلول های بدن، سلول های بافت ریه را نیز با مشکل مواجه می کند.

بیماران و تجربیات آنها:

“وقتی تنگی نفس به سراغتان بیاید وضعیت بسیار بد می شود. به این دلیل که هر لحظه ممکن است دچار تنگی نفس شوید و به زمین بخورید و آسیب ببینید، ترجیح خواهید داد بیشتر بنشینید و کمتر حرکت کنید.”

“خوابیدن مشکل می شود. تنگی نفسی که به سراغتان می آید احساس غرق شدن را به شما القا می کند و به سختی می توانید نفس بکشید.”

“اگر بخواهید مسیر طولانی راه روید یا از چند پله بالا روید احتمالاً دچار مشکل خواهید شد و به شدت خسته و بیحال می شوید.”

● نشانه هشتم: احساس سرما

کم خونی ناشی از نارسایی کلیوی باعث افزایش احساس سرما در شما می شود. ممکن است حتی در یک اتاق گرم هم سردتان شود.

مواردی که بیماران تجربه کرده اند:

“گاهی به حد لرز سردتان می شود.”

“احساس سرمای زیاد در هر شرایطی ممکن است پیش آید. حتی زمانی که هوا بسیار بسیار گرم است، سرما برایتان غیر قابل تحمل خواهد بود.”

● نشانه نهم: سرگیجه و عدم تمرکز

کم خونی و کاهش میزان اکسیژن در خون به این معنی است که مغز شما هم به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند. این مساله منجر به سرگیجه، توهم، بروز مشکل در سیستم حافظه و تمرکز می شود.

تجربیات بیماران:

“شاید به یاد بیاورید که هفته گذشته چیزی را به همسرتان یادآوری کرده اید، اما نمی دانید در مورد چه چیزی حرف زده اید. حتی گاهی این وضعیت برای دو روز قبل هم پیش می آید. همچنین تمرکز خود را برای کارهایی مانند حل جدول و مطالعه از دست می دهید.”

“همیشه احساس خستگی و گیجی می کنید.”

“اگر دوست داشته باشید در کارها مشارکت کنید، ممکن است به صورت ناگهانی دچار سرگیجه شوید. شاید تصور کنید این مساله بخاطر کاهش میزان قند خون است، اما مشکل جای دیگری ست.”

● نشانه دهم: درد در پهلو و پاها

برخی از افراد مبتلا به مشکلات کلیوی ممکن است درد شدیدی را در پشت، پهلوها و یا پاهای خود احساس کنند. نارسایی پلی کیستیک کلیه، باعث ورم و درد شدید خواهد شد.

گفته های بیماران:

“اگر دردهایی در پهلوها یا پاهای خود حس می کنید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. شاید علت آنها آغاز بروز بیماری های کلیوی باشد.”

“در تمام ساعات شب و روز، احساس درد در پشت، پهلو یا پاها امان تان را می بُرد؛ حتی نمی توانید از جایتان حرکت کنید.”

به یاد داشته باشید، برای آگاهی از جزئیات بروز هر نشانه، باید به پزشک مراجعه کنید. در اغلب موارد آزمایش خون و ادرار نیز توسط دکتر برای تان تجویز می شود.
مشاهده فایل ضمیمه
ده ماده غذایی برای تامین پروتئین بدن اگر در فکر سوزاندن چربی های اضافه بدن و کاهش وزن خود هستید و یا در صدد تقویت و یا افزایش عضلات خود می باشید، باید بدانید که بدون مصرف پروتئین موفق نخواهید شد. پروتئین ها یکی از اصلی ترین عوامل تشکیل دهنده ساختار بدن ساختار بدن می باشند و مصرف آنها برای کنترل سوخت و ساز و پروسه های حیاتی بدن، لازم و ضروری است.

امروزه با تاکید متخصصان رژیم های غذایی بر خوردن غذاهای کم چرب و کم کالری، پروتئین نیز که یکی از عناصر اصلی در کاهش وزن می باشد، از رژیم غذایی افراد حذف شده و یا مصرف آن به حداقل رسیده است. مطالعات نشان می دهند که کاهش یا عدم مصرف غذاهای پروتئین دار، منجر به پرخوری و اضافه وزن می گردد. علاوه بر این مصرف پروتئین برای رشد و ترمیم عضلات بدن ضروری است.

اگر می خواهید یک برنامه غذایی سالم داشته باشید، در نظر بگیرید که ۱۰ تا ۳۵ درصد از غذای دریافتی روزانه شما را بایستی پروتئین ها تشکیل دهند. این میزان برای خانم ها روزانه ۴۶ گرم و برای آقایان ۵۶ گرم است. اگر انتخاب های غذایی درستی در طول روز داشته باشید، به راحتی می توانید مقدار پروتئین لازم را دریافت نمائید. به این منظور ادامه این مقاله را که به ۱۰ ماده غذایی خوشمزه و سرشار از پروتئین اشاره می کند، از دست ندهید.

۱ آجیل ها

انواع آجیل از جمله پسته، گردو، بادام و … منابعی سالم وغنی از پروتئین می باشند و چربی آنها نیز از نوع چربی اشباع نشده می باشد که باعث انسداد رگ های خونی نشده و یکی از اجزاء اصلی یک رژیم غذایی سالم محسوب می شود. همچنین آجیل ها سرشار از فیبر هستند که همراه با پروتئین موجود در آنها، مدت بیشتری شما را سیر نگه می دارند. اگر نگران کالری خود هستید، می توانید میزان مصرف آجیل را به یک یا دو مشت در روز محدود کنید.

لازم بذکر است گرچه همه انواع آجیل برای سلامتی بدن مفید هستند، اما طبق تحقیقات انجام شده، از این بین بادام دارای خواص بیشتری است. تحقیقات نشان می دهند که بادام سرشار از ویتامین ها، فیبر و مواد معدنی می باشد، کلسترول بد خون را پائین آورده و به کنترل وزن نیز کمک می کند.

۲ تخم مرغ

سالهاست که تخم مرغ را به عنوان یک ماده غذایی با کلسترول بالا می شناسیم و به همین علت بسیاری افراد از خوردن آن خودداری می کنند. اما هم اکنون سازمان قلب آمریکا اعلام کرده است که مزایای مصرف متعادل تخم مرغ (کمتر از شش عدد تخم مرغ کامل در هفته)، بر خطرات ناشی از کلسترول آن غلبه می کند. علاوه بر این یک عدد تخم مرغ بزرگ حاوی ۶ گرم پروتئین و تنها ۷۰ کالری است. توصیه می شود تخم مرغ را به صورت آب پز مصرف نمائید و از مزایای غذایی آن بهره مند شوید.

۳ ماست چکیده

ماست چکیده سرشار از پروتئین است که می تواند به عنوان یک اسنک سالم مصرف شود. در هر ۲۰۰ گرم ماست چکیده حدود ۱۵ تا ۲۰ گرم پروتئین یافت می شود که در مقدار مشابه ای از ماست معمولی، ۹ گرم وجود دارد.

۴ بوقلمون

گوشت بوقلمون منبعی غنی از پروتئین و در عین حال با کالری کم است. ۱۰۰ گرم از گوشت بوقلمون حاوی ۲۵ گرم پروتئین و تنها ۱۴۰ کالری انرژی می باشد. در بعضی سوپرمارکت ها و مراکز فروش، برش های گوشت بوقلمون را می توان تهیه کرد؛ اما توجه داشته باشید که مقدار سدیم در این گوشت بالاست. بهتر است گوشت تازه بوقلمون را تهیه کرده و آن را کباب کنید تا از مصرف مقدار اضافه نمک و سدیم جلوگیری شود.

۵ کشک

کشک حاوی پروتئینی کامل است، که دارای همه انواع اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن برای ساخت و نگهداری عضلات می باشد و همچنین با خوردن آن احساس سیری می کنید. می توانید کشک را با شیر کم چرب، میوه جات فریز شده، روغن انواع مغزها و یا با هر آنچه که بنظرتان مفید است مخلوط کرده و به عنوان یک وعده غذایی کامل میل نمائید.

۶ پنیر

پنیر منبعی غنی از پروتئین می باشد. پنیر کم چرب به همراه میوه جات و سبزیجات می تواند میان وعده مناسبی باشد که بین وعده های غذایی شما را سیر نگه می دارد.

۷ عدس

همانطور که گیاهخواران معتقدند، عدس منبع غنی از پروتئین، فیبر و مواد معدنیست و همچنین دارای کالری کم و تقریبا بدون چربی می باشد. یک فنجان عدس پخته شده حاوی ۲۲ گرم پروتئین، ۳۰۰ کالری و کمتر از یک گرم چربی می باشد. از آنجا که عدس خیلی زود پخته می شود و طعم مطبوعی نیز دارد، می تواند به عنوان یک وعده غذایی یا یک میان وعده مصرف شود.

۸ پنیر یا کشک سویا

سویا منبعی غنی از پروتئین می باشد که سرشار از مواد مغذی و چربی های سالم است. علاوه بر این تحقیقات نشان می دهند که مصرف سویا می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و پروستات را به دلیل داشتن حد بالایی از فیتواستروژن، کاهش دهد.

۹ روغن یا کره دانه های چرب

روغن بادام زمینی، بادام، گردو و دیگر دانه های مشابه، منابعی غنی از پروتئین هستند. تقریبا هر دو قاشق از این روغن دارای ۷ گرم پروتئین می باشد؛ اما از آنجا که این روغن دارای چربی است، در مصرف آن دقت کنید. مصرف روزانه انواع مختلف این روغن در مقادیر کم، یک رژیم غذایی مناسب محسوب می شود که پروتئین مورد نیاز بدن را نیز تامین می نماید.

۱۰ تخم کدو

کدو سرشار از فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها می باشد. ۲۸ گرم تخم کدو حاوی هشت گرم پروتئین و مقادیر زیادی مواد معدنی شامل پتاسیم، منگنز و آهن می باشد. البته لازم بذکر است که بدلیل داشتن چربی بالا، بایستی در میزان مصرف آن دقت نمود.
مشاهده فایل ضمیمه
ابولا (Ebola) چیست ؟ ابولا (Ebola) یک بیماری ویروسی است که از سوی ویروس ابولا ایجاد می شود. این ویروس از خانواده فیلوویروس ها است که پس از وارد شدن به بدن ، نوعی بیماری تب دار و خونریزی دهنده ایجاد می کند که در ۵۰تا ۹۰درصد بیماران علامت دار به مرگ منجر خواهد شد.البته از ۴ گونه ویروسی ابولا یک گونه تنها به یک ابتلای بدون علامت منجر می شود و به مرگ نیز منتهی نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، ابولا اولین بار در سال ۱۹۷۶ در یکی از استان های سودان و نیز منطقه ای در نزدیکی زئیر جایی که هم اکنون جمهوری دمکراتیک کونگو واقع شده است پیدا شد.بین ژوئن تا نوامبر آن سال ، ۲۸۴ نفر به این بیماری مبتلا شدند که در نهایت ، ۱۵۱ نفر، جان خود را از دست دادند.طی سالهای بعد، این ویروس به دیگر کشورهای آفریقایی هم گسترش یافته و هرچند سال یکبار تعدادی کشته و قربانی برجا می گذارد.البته فقط آفریقا درگیر نشده و بیماری پای خود را از آفریقا نیز بیرون گذاشته است.

ابولا گاه به گاه بهطور مرگباری در میان انسانها و میمونها در آفریقا شایع میشود. این ویروس با ایجاد تب شدید و خونریزی بیمار را از پا درمی آورد و خیلی سریع گسترش مییابد.

در سال ۱۹۷۶ ابولا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹نفر مردند. بار دیگر در سال ۱۹۹۵ ابولا شایع شد و این بار ۸۰ درصد مبتلایان کشته شدند.

ابولا نام نوعی ویروس است. تب خونریزی دهنده ابولا، یک بیماری شدید و کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد.

نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانههای کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده. این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد.

پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت میکند و معمولا در بدن جانوری زندگی میکند که در قاره آفریقا سکونت دارد.
اکثر افرادی که ابتلای آنان به ابولا تا کنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بودهاند.تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز میکند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز میشود.

در سال ۱۹۷۶ ابولا در آفریقا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹نفر مردند.

بار دیگر در سال ۱۹۹۵ ابولا شایع شد و این بار ۸۰ درصد مبتلایان کشته شدند.

اخیرا سازمان جهانی بهداشت شیوع تب خونریزی دهنده ابولا را در یکی از استانهای کشور کنگو تأیید کرده است.

در این شیوع نسبتا وسیع، تاکنون ابتلای ۱۷ نفر به ویروس ابولا تأیید شده است که ۶ نفر آنها در استان جنوبی کاسای کشته شدهاند. البته سخنگوی سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده آزمایشگاه مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در آمریکا مشغول انجام آزمایشهای بیشتر روی نمونههای به دست آمده از بیماران مشکوک به تب خونریزی دهنده ابولا است.

به دلیل خاصیت سرایت بالای این بیماری پرسنل بهداشتی ناگزیر از رعایت شدید و دقیق اصول بهداشتی برای پیگیری از انتشار بیماری و ابتلای خود هستند.

آنها برای پوشش کامل بدن از لباس، دستکش و پوتینهایی استفاده میکنند که پس از استفاده باید نابود شود.

با وجودی که تعدادی از روستاهای استان کاسای در قرنطینه به سر میبرند، اما سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده فعلا نیازی به اعمال محدودیت در روابط تجاری و سفر به کنگو وجود ندارد.

کارشناسان محلی دائما در حال فرستادن پیامهایی از طریق رادیو و تلویزیون هستند که به مردم آموزش میدهد چگونه از آلوده شدن به این ویروس پیشگیری کنند.
این خطر به ویژه در مراسم تدفین قربانیان ابولا و با تماس نزدیک افراد با جسد قربانیان وجود دارد.

خطر کشندگی ویروس ابولا که تا کنون درمانی برای آن پیدا نشده، بین ۵۰ تا ۹۰درصد است.

طی چند سالی که از هجوم ابولا می گذرد، کارهای زیادی برای تشخیص اپیدمیولوژی و نحوه سرایت ابولا صورت گرفته است ، ولی هنوز راه و نحوه دقیق سرایت آن مشخص نشده و تنها می توان گفت که احتمالا ابولا از طریق تماس با خون یا دیگر مایعات بدن و همچنین ترشحاتی همچون خلط افراد آلوده به این ویروس به افراد سالم منتقل می شود؛ مثلا میزان بیماری در مرده شورهای قبرستان ها که تماس مستقیم با بدن قربانیان ابولا داشتند، بسیار بالا بوده.پزشکان ، پرستاران و بهیارانی که مشغول درمان مبتلایان ابولا بودند هم بکرات در حین انجام وظیفه خود به این بیماری دچار شدند، که علت آن عدم رعایت مسائل بهداشتی و مراقبتی لازم و عدم آگاهی از نحوه انتقال در سالهای اول شناسایی این بیماری بود.به هر حال ، این ویروس به هر شکلی که به بدن وارد شود، بعد از ۲تا ۲۱روز علایم آن ظاهر می شود.

بیمار با بروز ناگهانی تب ، ضعف شدید، درد عضلانی ، سردرد و گلودرد به پزشک مراجعه می کند.معمولا بعد از مدت کوتاهی ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، بثورات پوستی ، اختلال عملکرد کبد و کلیه و حتی در بعضی موارد خونریزی داخلی و خارجی نیز به دنبال علایم و نشانه های اولیه بروز خواهند کرد و وضعیت بیمار بشدت رو به وخامت می رود.

نتایج آزمایش ها افت تعداد گلبول های سفید و پلاکت ها و افزایش آنزیم های کبدی را نشان می دهند. برعکس سالهای نخست ، تشخیص بیماری آسان تر شده است.تست های تشخیص اختصاصی به صورت تشخیص آنتی ژن ها و یا ژنهای ویروسی در خون یا دیگر مایعات بدن در دسترس هستند.اخیرا کشت سلولی این ویروس نیز مقدور شده و حتی می توان آنتی بادی های تشکیل شده علیه این ویروس را در بدن بیماران تعیین کرد.

به هر حال ، اگر چه روشهایی که گفته شد تشخیص بیماری را تسهیل کرده اند، اما خطر انتقال بیماری به پرسنل آزمایشگاه بسیار بالاست و در خین انجام چنین آزمایش هایی باید بشدت مراقب بود. روز پنجم همین ماه می بود که یک محقق زن روسی در یکی از آزمایشگاه های بشدت محافظت شده در سیبری به دلیل وارد شدن سرنگ حاوی ویروس ابولا به دستش بیمار شد و ۲هفته بعد جان سپرد.این آزمایشگاه یکی از دو نقطه روی زمین است که واکسن آبله در آن نگهداری می شود.

درمان ابولا در موارد وخیم ، مانند بیمارانی که بشدت دهیدراته هستند، بیمار باید به بخش مراقبت های ویژه انتقال یابد.تاکنون هیچ گونه درمان اختصاصی یا حتی واکسنی برای ابولا کشف نشده و تمام داروها و واکسن هایی که فعلا پیشنهاد می شوند به سالها تحقیق برای رسیدن به مرحله بالینی احتیاج دارند.

با وجود این ، چند نکته را می توان توصیه کرد.

۱- بیماران مشکوک باید قرنطینه شوند و به پرستارانی که از این بیماران مراقبت می کنند توصیه شود مراقبت های لازم را برای محدود کردن تماس ها و کنترل دقیق ترشحات بدن بیمار به انجام برسانند.انجام اقدامات تهاجمی یا حتی اقداماتی مثل گذاشتن سوند، گرفتن نمونه هایی از ترشحات بدن بیماران ، رگ گیری و انجام ساکشن و در کل تمام اقدامات پرستاری باید تحت مراقبت کامل و کنترل دقیق انجام گیرد.پرستاران و پرسنل بیمارستان که با بیماران در تماس هستند باید به کمک دستکش ، ماسک و روپوش های مناسب محافظت شوند.

۲- افراد خانواده و دیگر افرادی که با چنین بیمارانی تماس داشته اند باید تحت پیگیری کامل قرار گیرند.این پیگیری شامل تعیین و اندازه گیری درجه دمای بدن ۲بار در روز و بستری بیمار در بیمارستان و قرنطینه دادن تمام افراد مشکوک به ابتلا به این بیماری در بیمارستان (بلافاصله پس از بروز تب) است.

● ابولا چیست؟

ابولا در واقع نام نوعی ویروس است. تب خونریزی دهنده ابولا، یک بیماری شدید و کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد.

نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانههای کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده. این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد.

پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت میکند و معمولا در بدن جانوری زندگی میکند که در قاره آفریقا سکونت دارد.
اکثر افرادی که ابتلای آنان به ابولا تا کنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بودهاند.

تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز میکند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز میشود.

● چگونه منتشر میشود؟

تب خونریزی دهنده ابولا از بیماریهای مشترک بین انسان و دام به شمار میرود.
این بیماری فقط انسان، میمون و شامپانزه را مبتلا میکند.
محل زندگی ویروس ابولا احتمالا در بدن گروهی از همین حیوانات است.
انسانها ناقل ویروس نیستند و بهطور تصادفی به ویروس آلوده میشوند.
اینکه چگونه ویروس ابولا از بدن حیوانات به بدن انسان وارد میشود بهطور کامل مشخص نیست.
پس از آنکه فردی به این ویروس آلوده شد، انسانهای دیگر را آلوده میکند.
یکی از راههای انتقال عفونت بین انسانها، تماس مستقیم با خون و ترشحات بدن فرد آلوده است که معمولا در بین اطرافیان بیمار که سعی در نگهداری و پرستاری او دارند، رخ میدهد.
یکی دیگر از راههای شایع گسترش این ویروس انتقال آن در بین بیماران و کارکنان یک بیمارستان یا درمانگاه است.

● چه علایمی دارد؟

علایم این بیماری در همه بیماران یکسان نیست.
پژوهشگران هنوز نمیدانند چرا تعدادی از افراد پس از ابتلا به این بیماری بهبود مییابند و برخی دیگر کشته میشوند.
به هر حال میتوان گفت پاسخ ایمنی بیمارانی که در اثر ویروس ابولا کشته میشوند، چندان قوی نیست.
در چند روز اولی که انسان به ویروس آلوده میشود، تب بالا، سردرد، درد عضلات، دل درد، اسهال و خستگی بروز میکند.
بعضی از بیماران در این مرحله دچار گلودرد، سکسکه، قرمزی و خارش چشم، بثورات پوستی، اسهال خونی و استفراغ خونی میشوند.
با گذشت یک هفته از آلودگی، درد قفسه سینه، شوک و مرگ اتفاق میافتد. بعضی از بیماران در این مرحله کور شده و خونریزی میکنند.
تشخیص و درمان
تشخیص زودرس تب خونریزی دهنده ابولا دشوار است چرا که علایم اولیه آن مثل خارش و قرمزی چشم و بثورات پوستی، در بیماریهای دیگری که شایعتر هستند نیز دیده میشود.
ما اگر پزشک به این بیماری مشکوک شود، باید فورا از بیمار آزمایش خون به عمل آورد. اگر بیمار اسهال خونی نیز داشته باشد، مدفوع او هم مورد آزمایش قرار میگیرد.
برای درمان این بیماری هیچ درمان مشخصی وجود ندارد. در حال حاضر اکثر درمانهایی که به بیماران داده میشود، درمانهای تقویتی هستند.
این درمانها شامل کمک به حفظ فشار خون بیمار، حفظ مایعات بدن و نیز کمک به تنفس بیمار هستند.
چند سال پیش در شیوع ابولا در کیکویت، پزشکان راه جدیدی را برای درمان بیماران امتحان کردند.
آنها به ۸ نفر از بیماران، خون افرادی را که به ابولا مبتلا شده و از آن جان سالم بهدر برده بودند، تزریق کردند. نتیجه رضایت بخش بود.
۷ نفر از بیماران زنده ماندند.
هر چند این نتیجه امیدوار کننده است اما چون پژوهش مذکور فقط روی ۸ نفر انجام شد، نمیتوان آن را برای درمان همه بیماران تعمیم داد!

● چگونه میتوان پیشگیری کرد؟

پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده ابولا در آفریقا با دشواریهای چندانی روبهروست.
هدلیل آنکه هویت و محل زندگی حیواناتی که مخزن ابولا هستند ناشناخته است، تنها چند راه ابتدایی برای پیشگیری از بیماری پیشنهاد شده. اصل مهم در پیشگیری از آلوده شدن پرهیز از تماس مستقیم با بیمار است.
اگر مواردی از بیماری مشاهده شود، اولین کسانی که باید بسیار مراقب خطر باشند، کارکنان مراکز بهداشتی- درمانی هستند.
این افراد باید از پوشش کامل، ماسک، دستکش و عینک استفاده کنند. هدف از این کار ممانعت از آلوده شدن با خون و ترشحات بدن فرد مبتلاست. همچنین اگر بیمار بمیرد، باید از تماس با بدن مرده نیز خودداری کرد.
منبع:پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
عواقب فشار خون چیست؟ دكتر آریا جنابی، فوق تخصص كلیه و فشار خون و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران به پرسش ما پاسخ می‌دهد.
درمان فشار خون به دو اقدام اساسی نیاز دارد؛‌ ابتدا باید بدانیم كه بیمار با فشار خون بالا با تغذیه بهبود پیدا نمی‌كند و وقتی فشار خون از 140 روی 90 بیشتر می‌شود، بیمار باید از دارو استفاده كند. بر این اساس بیمار باید ابتدا مصرف یك دارو را شروع و در صورت نیاز مقدار داروها را بیشتر ‌كند.
نقش درمان دارویی در هر بیمار متفاوت است و توصیه می‌شود كه حتما داروهای یكدیگر را خودسرانه مصرف نكنید، زیرا دارویی كه شما مصرف می‌كنید منطبق با شرایط شماست.
متاسفانه یكی از اشتباهات رایج بین مردم این است كه داروهای بیمارانی را كه دچار فشارخون هستند، مصرف می‌كنند.
بر این اساس به بیماران دچار فشارخون بالا توصیه می‌شود كه به هیچ وجه خودسرانه اقدام به قطع مصرف دارو نكنند، زیرا در خیلی از موارد می‌تواند بسیار خطرناك باشد و به طور ناگهانی باعث افزایش فشار خون در بیمار شود.
مصرف دارو باید حتما زیرنظر پزشك باشد، چنانچه بیمار با درمان دارویی فشار خون، دچار عارضه افت فشار یا تپش قلب شود باید به پزشك مراجعه كند.
گاهی برای كنترل فشار خون با یك یا دو دارو بیماری كنترل نمی‌شود و لازم است دارو همراه با چند داروی دیگر تجویز شود، مثلاً در بیماران دیابتی برای تنظیم فشار خون باید چندین دارو مصرف شود.
چنانچه بیمار تمایل به ادامه مصرف داروها ندارد، باید به پزشك مراجعه كند تا در مورد آن تصمیم گرفته شود و بیمار دچار عوارض كمتری شود.
منبع:جوان امروز
مشاهده فایل ضمیمه
کاهش دسترسی بیماران هموفیلی به دارو/ خبری از تولیدات داخلی نیست مدیرعامل کانون هموفیلی ایران از کاهش سطح دسترسی بیماران هموفیلی به فاکتورهای خونی خبر داد.
به گزارش قدس آنلاین احمد قویدل در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: در حال حاضر تمامی عملهای جراحی قابل پیش بینی برای بیماران هموفیلی، به دلیل کمبود دارو لغو شده است.
وی افزود: اصولا این قبیل جراحیها برای بهبود شرایط بیمار انجام می شود. به طور مثال از عمل جراحی تعویض مفصل می توان به عنوان نمونه ای از این جراحیها نام برد.
قویدل با اشاره به کاهش سطح دسترسی بیماران هموفیلی به داروهای مورد نیازشان، گفت: یک بخش از کمبودهای دارویی ناشی از عدم برنامه ریزیهای وزارت بهداشت است.
مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با اعلام اینکه کمبود داروی بیماران هموفیلی در برخی استانهای کشور جدی است، تاکید کرد: داروهای مورد نیاز بیماران هموفیلی را فرآورده های خونی تشکیل می دهد که اساسا وارداتی هستند و هنوز هیچ کدام از گزینه های تولید داخل وارد بازار دارویی کشور نشده اند.
منبع:قدس آنلاين
مشاهده فایل ضمیمه
چه چیزی باعث خواب رفتگی و مورمور شدن بدن می شود؟ مورمور شدن به علت نرسیدن جریان خون به عصب تحت فشار ایجاد می شود به وجود می آید. اگر به مدت طولانی در یک جا بنشینید یا حتی وقتی که پاهایتان را روی هم انداخته اید، ممكن است روی عصب هایتان زیاد فشار وارد کنید و باعث می شوید که مثلا پایتان خواب رود یا احساس کرختی کنید.
مورمور شدن بیشتر در دست ها، پاها، و قوزک پا اتفاق می افتد. این حس آزاردهنده پیامی را به مغز می رساند. عوض کردن حالت نشستن تان تقریبا همیشه راه حلی است تا این مشکل برطرف شود. اما این احساس دلخراش به ندرت می تواند نشانه بیماری هایی مانند دیابت، لوپوس و ام اس باشد. اگر مور مور شدن بدنتان با تغییر دادن حالت نشستن تان برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید
منبع:جوان امروز
مشاهده فایل ضمیمه
خون دهی باعث كم خونی نمی شود مهتاب مقصود لو در گفت و گو با ایرنا، كم خونی را مهم ترین دلیل استقبال بسیار كم زنان برای اهدای خون دانست و ادامه داد: آهن عنصری است كه جذب آن در بدن تحت‌تاثیر مواد غذایی دیگر قرار می‌گیرد و با مصرف مواد غذایی، ذخایر آهن از دست رفته در هر بار اهدای خون، جبران می‌شود.
به گفته مقصودلو، مصرف مكمل آهن نیز این اطمینان را می‌دهد كه ذخایر سریع‌تر به حالت طبیعی خود بازگردد.وی با بیان اینكه مكمل آهن برای مصرف 10‌روز بین اهداكنندگان زن توزیع می‌شود، اظهار داشت: مصرف مركبات حاوی ویتامین C به افزایش جذب آهن كمك می‌كند.مقصودلو گفت: شاخص اهدای خون زنان در كشور از 9 ( 119 مورد اهدای خون در سال 89 )به شش درصد( 113 مورد اهدای خون در سال 90 ) كاهش یافته است .وی در عین حال افزود: شاخص اهدای خون مردان 45 درصد رشد داشته و گاهی اوقات در پایگاه‌های خون تلقی می‌شود كه اهدای خون مردان كفایت می‌كند و نیازی به اهدای خون زنان نیست.مقصودلو تصریح كرد در حالی كه این یك ضرورت فرهنگ سازی است و سلامت خون زنان بالا تر از مردان است، آنان نیز می توانند اهدا كنندگان خوبی باشند.
منبع:bibaknews
مشاهده فایل ضمیمه
آنتی اكسیدان ها خطر بروز سرطان پانكراس را كاهش می دهند در یك مطالعه جدید تایید شد مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اكسیدان ها شامل سلنیوم و ویتامین های C و E خطر بروز سرطان پانكراس را تا دو سوم كاهش می دهد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، هر چند این مطالعه یك بررسی مشاهده ای است و نمی تواند ارتباط علت و معلولی این تاثیر را تشریح كند، اما متخصصان انگلیسی معتقدند چنانچه در آزمایشات بعدی وجود این رابطه مستقیم تایید شود، این نوع رژیم غذایی می تواند از هشت درصد موارد ابتلا به سرطان پانكراس پیشگیری كند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، دكتر وینسنت وینسی گورا، رییس بخش اونكولوژی و هماتولوژی در مركز سرطان مونتر لیج ساحل شمالی در نیویورك در این رابطه می گوید: طی چندین سال گذشته تلاش های بسیاری برای كشف رژیم های غذایی موثر در بروز سرطان ها، صورت گرفته است.

آمارها نشان می دهد كه ۳۵ درصد از سرطان ها با مواد سرطان زای موجود در رژیم های غذایی در ارتباط هستند. همچنین آنتی اكسیدان ها نیز موضوع بسیاری از آزمایشات هستند چون این فرض وجود دارد كه این تركیبات به عنوان ابزاری موثر در پیشگیری از فعالیت مواد سرطان زا، كاربرد دارند.

در مطالعه جدید، متخصصان دانشگاه ایست آنجلیا به سرپرستی دكتر اندرو هارت بیش از ۲۳ هزار و ۵۰۰ داوطلب ۴۰ تا ۷۴ ساله را كه بین سال های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ میلادی وارد این مطالعه شده بودند، تحت آزمایش و ارزیابی های پزشكی قرار دارند. آنها دریافتند افرادی كه در طول این مدت از سه آنتی اكسیدان سلنیوم، ویتامین C و ویتامین E استفاده كردند، ۶۷ درصد كمتر با خطر ابتلا به سرطان پانكراس مواجه بودند.

جزئیات این مطالعه در مجله "روده" منتشر شده است.
مشاهده فایل ضمیمه
امگا 3، شکارچی کلسترول برخی اسیدهای چرب ضروری نامیده می‌شوند زیرا بدن خودش نمی‌تواند آنها را بسازد، بنابراین باید این اسیدها را از تغذیه دریافت کند.

این امر دربارۀ امگا 3 که با جمع شدن چربی های مضر و بالا رفتن کلسترول مبارزه می‌کند نیز، صادق است. و این در حالی است که بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند تغذیۀ ما تنها حدود 30% از میزان امگا 3 توصیه شده برای بدن را تأمین می‌کند.
امگا 3، برای قلب خوب است
امگا 3 کجا پنهان شده است؟ در ماهی های چرب، مانند، ماهی خال دار، ماهی آزاد، ماهی تُن، ماهی قزل آلا، ساردین، و شاه ماهی، از سوی دیگر این ماهی ها سرشار از چربی های غیراشباع چند حلقه ای، ویتامین های A، D، B3 و B6، پتاسیم، آهن و ید هستند. این اسید چربی نیز در دانه های کتان و روغن آن و همچنین در روغن کلزا و گردو موجود است. متخصصان توصیه می‌کنند که در روز 1.2 تا 1.6 گرم امگا 3 مصرف کنید.

کار ساده ای است: می‌توانید دو تا سه بار در هفته ماهی های چرب را در تغذیه تان بگنجانید همچنین به طور منظم گردو یا روغن های حاوی امگا 3 را مورد استفاده قرار دهید. زمانی که تغذیۀ ما میزان توصیه شدۀ امگا 3 را تأمین نکند،(این امر در مورد بسیاری از افراد صدق می‌کند)، مکمل های غذایی، جایگزین های مناسبی برای رفع کمبود مزمن امگا 3 خواهند بود.

خواص سیر
مصرف سیر تازه (یا به شکل مکمل) نیز در کاهش میزان کلسترول بد تأثیرگذار است، ضمناً حاوی پکتین موجود در میوه های دانه دار (مثل سیب) هم هست. خوراکی های مفید دیگری نیز برای کاهش کلسترول وجود دارند، مانند: سویا، جوانۀ بامبو و گردو. اقدام دیگری که حتماً باید رعایت شود، متوقف کردن سیگار کشیدن، و از آن مهم تر انجام یک فعالیت فیزیکی مناسب است: به طور مرتب ورزش کنید، ورزش میزان کلسترول بد را کاهش و کلسترول خوب را افزایش می‌دهد.

یک ساعت پیاده روی در روز برای نصف کردن احتمال بیماری های قلبی عروقی کافی است. مطمئناً، داروهای مفیدی برای مبارزه با کلسترول بالا وجود دارند، اما به عنوان آخرین راه حل باید به آنها متوسل شد، یعنی زمانی که رژیم غذایی و انجام فعالیت جسمی نتیجه ندهد، به سراغ آنها می‌رویم.
منبع:جوان امروز
مشاهده فایل ضمیمه
نخستين پژوهش نقشه‌برداري قلب كودكان براي درمان ضربان سريع خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

پژوهش تازه دانشمندان با رويكردي به ساخت نقشه‌هاي سه‌بعدي از علائم الكتريكي در قلب كودكان مي‌تواند به متخصصان قلب در تصحيح ضربان سريع قلب در بيماران جوان كمك كند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، كودكان مبتلا به آريتمي چرخشي گره‌يي (AVNRT) از اختلالات در سيستم الكتريكي قلب رنج مي‌برند كه باعث ضربان سريع قلب مي‌شود.

بيماران به وسيله تخريب قلبي با موفقيت درمان شده‌اند كه در آن بافت غيرعادي بوجود آوردنده اختلال با انجماد از بين مي‌رود.

اين رويكرد بسيار سخت است چرا كه هر بيمار ممكن است در يك بخش خاص از بافت غيرعادي به وجودآورنده اختلال آريتمي برخوردار باشد. اين نقشه‌برداري ولتاژ پائين براي ساخت يك نمايه از مناطق ولتاژ بالا و پائين بافت براي هدايت تخريبگر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

محققان يك نقشه سه‌بعدي ولتاژ از دهلیز راست در قسمت بالاي قلب با استفاده از ركوردهاي الكتريكي از درون قلب ايجاد كردند. آنها همچنين توانستند يك پل علائم ولتاژ پائين را كه با بافت با ولتاژ پائينتر احاطه شده بود، شناسايي كنند كه به نمايش محل كاهش فعاليت الكتريكي مي‌پردازد.
مشاهده فایل ضمیمه
ورود هوش مصنوعی و روباتیك به جراحی های پیوند مو خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران- محققان با استفاده از فناوری رایانه ای وروباتیك شیوه مطمئن تری موسوم به (ARTAS )را برای احیای موی سر در افراد طاس ارایه كردند.

به گزارش ساینس دیلی، دكتر جری ای. كولی مدیر مركز ترمیم موی كارولینا در آمریكا می گوید سیستم ARTAS به تایید اداره نظارت بر غذا و داروی آمریكا FDA رسیده است و این شركت نخستین شركتی است كه از این سیستم برای درمان ریزش مو استفاده می كند.

وی افزود: بیش از 35 میلیون مرد آمریكایی دچار طاسی مردانه هستند.

حدود دو سوم مردان آمریكایی تا سن 35 سالگی و 85 درصد تا سن 50 سالگی موهای سر خود را از دست می دهند.

طاسی ژنتیكی كه اواخر جوانی و پیش از میانسالی روی می دهد عمدتا غیرقابل درمان است و فقط می توان با جراحی چاره ای برای آن اندیشید.

شركت Restoration Robotics یك سیستم رایانه ای تعاملی ارایه كرده است كه از فناوری تصویر هدایت شده برای افزایش كیفیت برداشت فولیكول مو استفاده می كند.

سیستم ARTAS راهبرد بسیار پیچیده و پیشرفته ای است كه می تواند به پزشك در انجام جراحی ترمیم مو و به بیمار در داشتن یك موی زیبا كمك كند.

این شیوه به نوعی از پیوند مو كمك می كند در آن واحد های فولیكولی مو – گروهی از یك تا چهار تار مو- مستقیما از پشت سر برداشته و به جلوی سر پیوند زده می شوند.

برداشتن این واحد های مو یكی از سخت ترین و دشوارترین بخش های این شیوه از پیوند است اما روبات طراحی شده توسط این شركت این كار را آسان كرده است.

یك واحد فولیكولی حدود نیم میلی متر است و یك دایره یك میلی متری وجود دارد كه باید از منطقه مرده مو خارج شود. انجام این كار با چشم انسان دشوار است و ممكن است دقت لازم را نداشته باشد درصورتی كه روبات می تواند با دقت و سرعت قابل توجهی، این كار را به خوبی انجام دهد.
مشاهده فایل ضمیمه
زخم معده شایع‌ترین عارضه مصرف خودسرانه داروهای مسکن است سلامت نیوز : یک فوق تخصص دستگاه گوارش، عمده‌ترین عارضه مصرف خودسرانه داروهای مسکن را زخم معده عنوان كرد.

دکترعلیرضا کابلی در گفت وگو با (ایسنا) اظهار کرد: عمده‌ترین عارضه مصرف خودسرانه مسکن، ایجاد زخم و ساییدگی در دستگاه گوارش است.وی ادامه داد: این زخم در کلیه قسمتهای دستگاه گوارش ایجاد می‌شود که شایع‌ترین آن زخم معده است.وی اظهار کرد: زخم معده باعث ایجاد درد شکمی، نفخ و خونریزی می‌شود که استفراغ خونی و مدفوع سیاه رنگ از نشانه‌های خونریزی معده است.دکتر کابلی خاطرنشان کرد: استفاده از آسپرین پوشش‌دار و شیاف‌ها نیز می‌تواند عوارضی در پی داشته باشد اما میزان عوارض آن کمتر می‌شود.وی گفت: در هیچ موردی مصرف خودسرانه دارو توصیه نمی‌شود اما در صورت لزوم بهتر است از استامینوفن ساده استفاده کرد.دکتر کابلی اضافه کرد: افرادی که در گذشته زخم معده داشتند و می‌خواهند به مدت طولانی از مسکن استفاده کنند بهتر است از داروی ضداسید استفاده کنند.وی در پایان گفت: سرطان معده جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در بین بیماران است.
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
رییس سازمان غذا و دارو: با اجرای طرح پزشك خانواده، دارو رایگان می شود رییس سازمان غذا و دارو در خصوص روند ارائه خدمات دارویی با اجرایی شدن طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع گفت: پس از استقرار نظام ارجاع، داروخانه های مربوطه نباید بابت ارائه دارو پولی از بیمار دریافت كنند و هزینه دارو توسط سازمان های بیمه گر پرداخت می شود.

دكتر احمد شیبانی در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این كه فرانشیز دارو در سطح یك ارائه خدمات رایگان است، اظهار كرد: جایگاه داروسازان و نحوه ارائه خدمات دارویی در پزشك خانواده تعریف شده است، در این فرآیند پزشك خانواده در صورت نیاز اقدام به تجویز دارو كرده و بیمار با در دست داشتن نسخه به داروخانه مراجعه می كند و داروساز پس از تحویل دارو مجاز به دریافت وجهی از جانب بیمار نیست.

وی اضافه كرد: طی هماهنگی های صورت پذیرفته با مجموعه وزارت بهداشت، جایگاه و نحوه ارائه خدمات دارویی به خوبی دیده شده و آن را به اجرا درخواهیم آورد.

به گزارش ایسنا، مطابق دستورالعمل نسخه ۰۲ نظام ارجاع و پزشك خانواده در مناطق شهری، بخشی از هزینه خدمات درمانی ارائه شده توسط خود بیمار به ارائه كننده خدمت پرداخت می شود. در برنامه پزشک خانواده فرانشیز دارو و ویزیت پزشک خانواده و تیم سلامت سطح یک رایگان خواهد بود و برای جلوگیری از تجویز غیرمتعارف دارو و پاراکلینیک عملکرد پزشک در این زمینه در پایش او به طور محسوس لحاظ می شود.
مشاهده فایل ضمیمه
«سکته مغزی» در زده وارد می شود سکته مغزی از جمله بیماری‌هایی است که هیچ وقت از باورهای غلط مصون نمانده است. بسیاری تصور می‌کنند سکته مغزی فقط سراغ افراد سالخورده می‌رود، اما بهتر است بدانیم امروز قریب به ۱۵ درصد مبتلایان به این بیماری، کمتر از ۵۰ سال دارند.

با این حال، ظاهرا بررسی اولیه سکته مغزی در تهران انجام نشده، ولی بررسی‌های می‌دانی نشان می‌دهد که بروز این بیماری در تهران باید در روز بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مورد باشد که متاسفانه بر اساس آمارهای مراکز درمانی کمتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد بیماران به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و حجم عظیمی از آنان به هیچ مرکزی مراجعه نمی‌کنند.

ولی چرا اکثر افراد مبتلا به سکته مغزی به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند؟

به گزارش ایسنا دکتر فرامرز امیری، جراح و متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال به جام‌جم می‌گوید: «این اتفاق به ناآگاهی مردم از سکته مغزی برمی‌گردد. یکی این‌که علائم این بیماری گذراست، یعنی فرد دچار ضعف گذرای دست، افت بینایی چشم و خواب‌رفتگی در نیمه بدن می‌شود یا کلامش را موقتا از دست می‌دهد.»

به گفته دکتر امیری، این گذرا بودن علائم یا خوش‌خیم تصور یا به بیماری‌هایی غیر از سکته مغزی انتساب داده می‌شود، مثل استرس عصبی یا بالا رفتن و پایین آمدن فشار خون. در صورتی که این‌ها می‌تواند علائم یک سکته مرگبار باشد.

به گفته دکتر امیری، نکته دیگر این است که در گذشته با بیمار مبتلا به سکته مغزی با بی‌اعتنایی برخورد می‌کردند.

مثلا همه می‌دانند که بیمار قلبی باید بستری شود و در غیر این صورت بیمار از پزشک حتی شکایت می‌کند، در حالی که در سکته مغزی بیمار تقاضایی از پزشک ندارد و فکر می‌کند مغز دچار آسیب جدی غیرقابل برگشت شده، در صورتی که با رسیدگی بموقع درصد قابل توجهی از این علائم را می‌توان بهبود بخشید.

سکته مغزی، سکته قلبی نیست!

اما به گفته این متخصص مغز و اعصاب، این نکته بسیار مهم است که خیلی از مواقع بعلت ترس مردم از سکته قلبی و نا‌آگاهی از سکته مغزی، علائم ناگهانی این بیماری را به سکته قلبی ربط می‌دهند.

وی ادامه می‌دهد: باید نشانه‌های این دو بیماری را شناخت. شایع‌ترین علامت سکته قلبی درد قفسه سینه است همراه با درد در دست چپ و گردن و حالت استفراغ، ولی در سکته مغزی اختلال در کارکرد و تعادل به‌وجود می‌آید.

اما ظاهرا علاوه بر این‌ها درمان‌های این دو بیماری هم کاملا متفاوت است. به طوری که به گفته دکتر امیری، در رسیدگی به بیماران سکته مغزی‌گاه کارهایی انجام می‌شود که بیمار را دچار مشکلات زیادی می‌کند، مثل گذاشتن قرص زیرزبانی که افت فشار خون را به همراه دارد. این کار شدت اختلال را افزایش می‌دهد، چون مغز این بیمار نیاز به خون‌رسانی دارد و این عمل خون‌رسانی را کاملا مختل می‌کند.

نشانه‌ها را بهتر بشناسیم

با این حال آزمایشی آسان برای تشخیص سکته مغزی موجود است که در همه دنیا با دقت ۹۵ درصد کاربرد دارد. این آزمایش شامل سه مرحله است. نخستین مرحله توجه به نیمه راست و چپ صورت است که قرینه است یا نه؟ دومین مرحله آزمایش تکلم است؛ همه ما با یک نوع صدای مشخص صحبت می‌کنیم که تغییر در آن می‌تواند علامت سکته مغزی باشد. سومین آزمایش دست است که فرد باید دست خود را به حالت دعا کردن بالا ببرد که اگر بعد از ۳۰ ثانیه ضعفی در نیمه اندام وجود داشته باشد، نشانه سکته مغزی است.

دکتر امیری در پاسخ به این پرسش که در صورت مثبت بودن این آزمایش وظیفه اطرافیان چیست، خاطرنشان می‌کند: گام اول در این مرحله حفظ آرامش است و خلوت کردن اطراف بیمار. در صورت هشیار بودن، در بهترین وضعی که فرد راحت است، باید بنشیند. ولی اگر هشیار نیست، باید به پهلو خوابانده شود. فشار بیمار و نبضش هم باید گرفته شود. اگر فرد داروی خاصی مصرف می‌کرده تا زمان رسیدن اورژانس دارویش را قطع نکنیم. بعد از این‌که فرد تعادلش را به دست آورد، به نخستین مرکز درمانی در ۴۸ ساعت اول مراجعه کند. چون بیمار باید طی این ساعات برای گرفتن عکس از مغز و گرفتن آزمایش خون حتما بستری شود.

فشار خون در مبتلایان به سکته مغزی

هم‌چنین به گفته دکتر زمانی، نکته مهم دیگری که در بیماران سکته مغزی هم از طرف مردم و هم از طرف اورژانس مورد غفلت واقع شده، این است که کسی که خونریزی مغزی کرده خون‌رسانی مغزش دچار مشکل شده است و بدن به طور جبرانی فشار خون را بالا می‌برد تا خون کافی به مغز برسد.

پس در جریان سکته مغزی حاد مگر در شرایط استثنایی نباید فشار خون بیمار را پایین آورد. در نتیجه اگر اطرافیان دیدند که فردی نیمه بدنش فلج شده و فشار خونش بالا رفته، ریختن قطرات دارو از کپسول آدالات به زیر زبانش صحیح نیست و باید خیلی زود به مراکز درمانی مراجعه کرد.

آدالات دارویی است که در دسترس بیشتر مردم قرار دارد و در بعضی مواقع اورژانس و بسیاری از درمانگاه‌ها هم از این دارو استفاده می‌کنند. در حالی که به گفته دکتر زمانی، استفاده از این دارو در درمان سکته مغزی ممنوع است. افزون بر استفاده از این دارو یکی از راه‌های درمانی غلط که باز هم شاهد استفاده از آن در درمانگاه‌ها هستیم، تزریق کورتون و آمپول دگزامتازون به این بیماران است که بسیار مضر و خطرناک است.

بسیاری تصور می‌کنند سرگیجه از علائم شروع سکته است. اما آیا اصلا سرگیجه ارتباطی با سکته مغزی دارد؟

دکتر زمانی در این‌باره می‌گوید: «در مورد علائم سکته مغزی دو نکته قابل طرح است. اول این‌که معمولاً سکته مغزی باعث کاهش سطح هشیاری و فرورفتن بیمار در کما نمی‌شود و کسانی که سکته می‌کنند مجموعه‌ای از علائم موضعی و عصبی پیدا می‌کنند. این علائم یا باقی می‌ماند یا از بین می‌رود. دوم این‌که کسانی که دچار سرگیجه می‌شوند، بدانند که این علامت پیش‌آگهی سکته مغزی نیست.

سرگیجه اگر با علامت دیگری همراه نباشد، بندرت ممکن است که علت سکته مغزی باشد. در ضمن اگر این علائم باقی بماند، سکته مغزی اتفاق افتاده، ولی در اکثر موارد به شکل گذراست. برای همین است که ما می‌گوییم سکته مغزی بیماری نجیبی است، یعنی اول همیشه در می‌زند و بعد وارد می‌شود، پس به او اجازه ورود ندهید.»

پیاده‌روی، راه پیشگیری از سکته مغزی

«با توجه به علل این بیماری بهترین راه برای جلوگیری از آن انجام فعالیت روزانه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است.» دکتر زمانی با اشاره به این جمله اضافه می‌کند: حداقل پنج روز در هفته پیاده‌روی سریع برای نیم ساعت باید انجام شود. همچنین رعایت رژیم سالم با پرهیز از نمک، چربی و قند فراوان و تکیه بر فرآورده‌های لبنی و فرآورده‌های گوشتی سفید. عدم‌ مصرف سیگار و الکل هم در جلوگیری از این بیماری بسیار موثر است.
منبع:جوان امروز
مشاهده فایل ضمیمه
داروی جدید سرطان پیشرفته سینه تأیید شد سلامت نیوز : سازمان دارو و غذای آمریکا این داروی جدید با نام Afinitor را تایید کرد تا در کنار داروی آروماسین برای خلاص شدن از تومورهای سینه مورد استفاده قرار گیرد.

داروی جدید Afinitor حاوی ماده موثر "everolimus" است که جزء خانواده داروهایی است که عملکرد "MTOR" را با مانع روبرو می‌کند و پروتئینی را که سلولهای سرطانی به طور اساسی برای رشد و نمو به آن نیاز دارند، مهار می کند.این دارو فقط زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بعد از درمان با داروهای "Femara" و "Arimidex"، سرطان سینه آنها بازگشت داشته است است.زخم دهان و عفونت های باکتریایی، بثورات، خستگی، اسهال و کم اشتهایی از عوارضی جانبی است که ممکن است داروی جدید باعث آن شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ این دومین بار است که سازمان دارو و غذای آمریکا داروی Afinitor را تایید می کند زیرا پیش از این داروی Afinitor را برای درمان سرطان پیشرفته سلولهای کلیوی تایید کرده بود.سرطان سینه یکی از سرطان‌ های شایع است و طبق محاسبات انستیتوی ملی سرطان آمریکا، از هر ۸ زن یک نفر در زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می‌شود.این سرطان در صورتی که به موقع تشخیص داده‌شود به راحتی قابل درمان است.در صورت متمرکز بودن بافت سرطانی، معمولاً از ترکیبی از عمل جراحی (لامپکتومی)، شیمی درمانی و رادیوتراپی استفاده می شود و ماموگرافی نیز در تشخیص این بیماری نقش محوری دارد.
منبع:سلامت نيوز
مشاهده فایل ضمیمه
هفت ماده غذایی برای تسکین گلودرد برخی مواد غذایی وجود دارند که روند تسکین گلودرد را سرعت می‌بخشند که در این جا به چند نمونه از آن‌ها پرداخته‌ایم.

این مواد غذایی عبارتند از:

1- موز
موزها از جمله میوه‌هایی هستند که نرم بوده و بلعیدن آن‌ها بخصوص هنگام گلودرد بسیار راحت است. این میوه همچنین از شاخص گلایسمی پایینی برخوردار بوده و سرشار از ویتامین‌B6 ، پتاسیم و ویتامین C است.

2- سوپ مرغ
بسیاری از افراد معتقدند که سوپ مرغ کمک خوبی برای رفع گلودرد است. خوردن یک کاسه سوپ مرغ گرم از آن جا که دارای خواص ضد التهابی است می‌تواند به عنوان یک آنتی‌بیوتیک عمل کند. در تهیه سوپ مرغ از مواد غذایی سرشار از مواد مغذی مانند هویج، کرفس، پیاز، شلغم،‌ سیر و سیب‌زمینی استفاده کنید.

3- مخلوط آب‌ لیمو و عسل
مخلوط آب‌ لیمو و عسل یکی از روش‌های درمانی توصیه شده‌ای است که می‌تواند در تسکین گلودرد و نیز کاهش التهاب موثر باشد.

4- سفیده تخم‌مرغ
تعداد افراد کمی هستند که می‌دانند سفیده تخم‌مرغ می‌تواند در برابر التهاب و درد مفید واقع شود. فقط مراقب باشید سفیده تخم‌مرغ را با ادویه‌جات تند مخلوط نکنید چرا که موجب درد بیشتر در گلو می‌شوند.

5- زنجبیل یا عسل
یک فنجان چای داغ تهیه شده از زنجبیل یا عسل، انتخاب خوبی برای رفع حساسیت و خارش گلو است.

6- جوی دو سر
جوی دو سر یکی از غذاهایی است که سرشار از فیبر خوراکی بوده و نقش مهمی را در کاهش سطح کلسترول بد خون بر عهده دارد. این ماده غذایی همچنین دارای مقدار فراوانی پروتئین است که با مصرف آن برای مدت طولانی احساس سیری خواهید کرد.

مصرف جوی دوسر برای رفع گلودرد توصیه می‌شود برای این منظور جوی دوسر پخته شده را با موز و عسل مخلوط کرده و میل کنید.

7- هویج پخته
هویج‌ها ماده غذایی مفیدی هستند که هنگام بیماری به عنوان یک دارو عمل می‌کنند. البته به خاطر داشته باشید برای تسکین گلودرد هویج پخته استفاده کنید چرا که خام آن موجب بدتر شدن درد خواهد شد.

هویج، سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K ، فیبر و پتاسیم است.
منبع:mehrpress.com
مشاهده فایل ضمیمه
پرکاری تیروئید سلامت > عمومی - برخی بیماری‌ها به نام افراد مشهوری که دچار آن شده‌اند نیز معروف می‌شوند.

مثل اینکه بسیاری تا صحبت از بیماری پارکینسون می‌شود، از چهره‌های مشهوری که به این بیماری مبتلا هستند ازجمله محمد علی کلی، قهرمان سابق بوکس سنگین وزن جهان یاد می‌کنند. بیماری‌ای که امروز مورد توجه ستون نسخه طبیعت قرار گرفته نیز درمیان پزشکان آمریکایی به بیماری بوش، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا معروف است. چرا که بوش پدر و همسرش هر دو به این بیماری مبتلا بوده‌اند و آن را با دارو کنترل می‌کنند.

پرکاری تیروئید که در پزشکی به آن گِریوز می‌گویند، بیماری‌ای هورمونی است که اگرچه با دارو مهار شدنی است اما طبق تحقیقات به‌عمل آمده این داروها عوارض جانبی‌ای نیز برای مصرف‌کننده به همراه دارد. در این بیماری میزان هورمون‌های تیروئید در گردش خون بسیار زیاد می‌شود و علائمی چون بزرگ‌شدن غده تیروئید، بیرون زدن چشم‌ها، تندی نبض، عرق زیاد، خستگی، کاهش وزن و برخی علائم عصبی مثل بی‌قراری و تحریک‌پذیری را به‌وجود می‌آورد.

گیاه درمانگران و طب سنتی نیز برای درمان پرکاری تیروئید پیشنهاداتی دارند که حتما باید بعد از مشاوره با پزشک و تحت درمان‌های دارویی قرار گرفتن استفاده شوند. یکی از پیشنهادات گیاه درمانگران برای درمان گریوز که مورد تأیید طب مکمل اروپایی نیز است، استفاده از گیاه بادرنجبویه به همراه فراسیون است. طبق مطالعات علمی یک‌بار تزریق بادرنجبویه باعث پایین آمدن سطح TSH در خون و هیپوفیز شده است.

کلم بروکلی اگرچه با هر ذائقه‌ای جور درنمی‌آید اما یکی از بهترین سبزیجات برای مبتلایان به گریوز است. بروکلی حاوی مواد طبیعی به نام ایزوتیوسیانات‌هاست که تیروئید را از تولید بیش از حد هورمون منع می‌کند. به گفته دکتر جان هاینرمن، انسان‌شناس پزشکی، غیراز کلم بروکلی، کلم فندقی، گل کلم، ترب، شلغم وکلم پیچ نیز تأثیرات مشابه و البته خفیف‌تری در بهبود این بیماری دارند. شاه‌پسند و نعنای چمنی نیز ازجمله گیاهانی است که عصاره‌شان تولید هورمون تیروئید را کم می‌کنند و بر سطح TSH بدن تأثیر‌گذار هستند.

جمیز دیوک که یک گیاه درمانگر معروف آمریکایی است چای گریوز را نیز دراین زمینه پیشنهاد می‌کند. دستور دیوک برای تهیه این چای، مخلوط دو قاشق مرباخوری بادرنجبویه با یک قاشق مرباخوری فراسیون در یک فنجان آب جوش است که با اضافه کردن نعنا، اکلیل کوهی، نعنای چمنی و شاه‌پسند به آن می‌توان یک نوشیدنی خوب برای درمان بیماری پرکاری تیروئید به‌دست آورد.
منبع:همشهري
مشاهده فایل ضمیمه
مصرف میوه و سبزیجات نقش مهمی در پیشگیری از سکته‌ی مغزی( AVC) دارد پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان داده است که گوشت سفید بعضی از میوه و سبزیجات مثل سیب، گلابی، گل کلم و …که برای حفظ سلامت قلب و عروق مفید است باعث پیشگیری از سکته‌ی مغزی می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، مصرف میوه و سبزیجاتی که دارای گوشت سفید هستند نقش مهمی در پیشگیری از سکته‌ی مغزی( AVC) ایفا می‌کنند.

تاکنون پژوهش‌های زیادی تأثیر مثبت مصرف میوه و سبزیجات بر بدن را به اثبات رسانده‌اند و نیازی به تاکید بر ضرورت مصرف این مواد غذایی مفید نیست.

اخیراً محققان هلندی پژوهش‌هایی انجام داده و به این نتیجه رسیده‌اند گوشت سفید بعضی از میوه و سبزیجات مثل سیب، گلابی، گل کلم و …که برای حفظ سلامت قلب و عروق مفید است باعث پیشگیری از سکته‌ی مغزی می‌شود. این یافته‌ جدید نتیجه‌ی تلاش محققان دانشگاه Wageningen هلند است که در روزنامه‌ی Stroke به چاپ رسیده است.

در این پژوهش محققان سعی کردند ارتباط بین رنگ میوه و سبزیجات و احتمال سکته‌ی مغزی( AVC) را بررسی کنند. به این منظور آن‌ها ۲۰۰۶۹ داوطلبی که به طور متوسط ۴۱ سال داشته‌اند را به مدت ۱۰ تحت نظر گرفتند.در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که افزایش مصرف میوه و سبزیجاتی که گوشت سفیدی دارند خطر سکته‌ی مغزی را کاهش می‌دهد.

به بیان دقیق‌تر افزایش ۲۵ گرم مصرف روزانه‌ی این میوه و سبزیجات باعث کاهش ۹ درصدی سکته‌ی مغزی می‌شود.
منبع:پزشكان بدون مرز
مشاهده فایل ضمیمه
زانو درد را با غذا درمان کنید یکی از شایع ترین علت های درد زانو استئوآرتریت است. استئو به معنی استخوان و آرتریت نیز به معنی تخریب و التهاب مفصل است.

در این بیماری سطح مفصل، خوردگی پیدا می کند و استخوان های اطراف مفصل ضخیم می شوند. این تغییرات، به سفتی و درد مفصل زانو در بسیاری از افراد منجر می شود. این بیماری با افزایش سن بروز می یابد.

شیوع بیماری در مردان زیر ۴۵ سال و در زنان بالای ۵۵ سال مشاهده می شود. درمان های مختلفی از جمله فیزیوتراپی و انجام ورزش هایی نظیر پیاده روی و شنا، کاهش وزن، درمان های دارویی، تزریق استروئید یا حتی جراحی تعویض مفصل زانو برای این بیماران انجام می گیرد، ولی تحقیقات جدید نشان داده است تغییر رژیم غذایی، تاثیر بسزایی در درمان این بیماری دارد.

بعضی از غذاها دارای اثر ضدالتهابی و ضددرد برای آرتریت و دیگر انواع زانودرد محسوب می شوند. اثر این غذاها هم ردیف با داروهای شیمیایی تجویز شده برای درمان این بیماری است.

ماهی بخورید: اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی، ضدالتهاب طبیعی است. از آنجا که کاهش التهاب مفصل باعث کاهش درد زانو می شود، می توان گفت اثرات ضدالتهابی امگا ۳ منجر به کاهش درد زانو می شود. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده است اسیدهای چرب امگا ۳ همچنین باعث کاهش سفتی صبحگاهی مفصل زانو در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید می شود.

علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی نه تنها عوامل ایجادکننده التهاب را مسدود می کند، بلکه از فعالیت پروتئین هایی که به خوردگی غضروف مفصل زانو منجر می شود نیز جلوگیری می کند.

ماهی قزل آلا، ماهی تن، ساردین، شاه ماهی و... بهترین منابع حاوی امگا ۳ محسوب می شود. همچنین مصرف کپسول های روغن ماهی نیز مفید است. در آخر باید به این نکته توجه کنید که خوردن ماهی به دلیل نداشتن عوارض جانبی بسیار مفیدتر از مصرف داروهای ضدالتهابی شیمیایی است.

آب پرتقال بنوشید: آب پرتقال منبعی بسیار غنی از ویتامین C است. استئوآرتریت باعث خوردگی استخوان می شود. تحقیقات نشان داده است در افرادی که از مقادیر قابل ملاحظه ویتامین C استفاده کرده اند این عارضه کمتر دیده می شود. منابع غنی ویتامین C شامل پرتقال، فلفل سبز، گریپ فروت، توت فرنگی، انبه و کیوی است. نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در مقایسه با خوردن آن، ۲۵ درصد بیشتر ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین می کند.

سویا را در سبد غذایی خود بگنجانید: سویا سرشار از ماده ای به نام ایزوفلاون (نوعی هورمون گیاهی) است که اثرات ضدالتهابی دارد.

اسفناج و پیاز بیشتری مصرف کنید: اسفناج سرشار از آنتی اکسیدان های لوتئین و زیاکسانتین است که درد ناشی از استئوآرتریت را کاهش می دهد. همچنین این آنتی اکسیدان ها از ایجاد عوارض بینایی این بیماری جلوگیری می کنند.

از ادویه های مناسب استفاده کنید: ماده رنگی موجود در زردچوبه دارای خاصیت ضدالتهابی است. این ماده رنگی شبیه داروهای بازدارنده COX ۲ عمل می کند و باعث کاهش تورم مفاصل می شود.

از زنجبیل بیشتر استفاده کنید: از زنجبیل به طور سنتی در درمان دل درد استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است این ماده گیاهی در بیماران مبتلا به استئوآرتریت باعث کاهش التهاب و درد مفاصل بخصوص هنگام راه رفتن و ایستادن می شود.

هشدار: چند مورد را در رژیم غذایی خود رعایت کنید:

ـ وزن خود را با تغییر عادت غذایی و ورزش کاهش دهید.

ـ از مصرف مواد قندی و چرب بخصوص چربی اشباع شده خودداری کنید.

ـ در رژیم غذایی خود بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنید.

ـ از مواد غذایی حاوی کلسیم و آهن بیشتر استفاده کنید.

ـ حداقل دو بار در هفته از ماهی به جای گوشت قرمز استفاده کنید.

ـ از آنجا که رژیم غذایی پرکربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی و... موجب اضافه وزن و همچنین التهاب می شود، توصیه می شود تا حد مقدور از مصرف این نوع غذاها در رژیم غذایی روزانه خودداری کنید.
مشاهده فایل ضمیمه
بروز کبد چرب به دنبال مصرف بی رویه این خوراکی رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با بیان اینکه:« مصرف بی رویه آب میوه ها حتی اگر در منزل تهیه شده باشد اصلا توصیه نمی شود.» تاکید کرد:« رژیم گیاهخواری با گنجانیدن ترکیبی از تلفیق غلات و حبوبات جوانه زده و دانه ها و مغزها یکی از رژیم های درمانی و تامین کننده سلامتی تلقی می شود.»

دکتر ضیاءالدین مظهری در خصوص مصرف متعادل میوه ها و سبزی ها گفت:«بین سبزی ها و میوه ها تفاوت گسترده ای وجود دارد مصرف سبزیجات در صورتی که به صورت خام و یا آب پز باشد انرژی کمی را وارد بدن می کند و تراکم انرژی حاصل از آنها در حدی نخواهد بود که موجب افزایش وزن مصرف کننده شوند مگر اینکه به صورت سرخ شده و یا پخته شده در روغن فراهم شده باشند. اصولا سبزیجات پخته و خام عامل سم زدایی بدن و تنظیم کننده حرکات دستگاه گوارشی از نظر دفع مواد زاید تلقی می شود و از این جهت کاهنده فشارخون و چربی خون برشمرده می شوند.»

وی ادامه داد:« اما مصرف میوه جات بیشتر از حد لزوم توصیه نمی شود. به طور متوسط هر 100 گرم میوه 60 کیلوکالری انرژی دارد و به دلیل اینکه حاوی فروکتوز هستند با مصرف بیش از اندازه موجب افزایش تری گلیسیرید شده که می تواند هم منجر به بروز کبد چرب و هم زمینه ساز افزایش سطح تری گلیسیرید خون گردیده و به پانکراس صدماتی را وارد سازد.»

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان کرد:«اساسا مسئله کاهش یا افزایش وزن به کل انرژی دریافتی در طول روز و هفته بستگی دارد و هر ماده غذایی که دارای قند، چربی و پروتئین باشد انرژی زا می باشد و اگر مجموع انرژی مازاد بر نیاز در روز حتی به مقدار اندکی مثلا 100 کیلو کالری در روز باشد می تواند در طول 5 سال 18 کیلوگرم به وزن فرد اضافه نماید به همین جهت دریافت متناسب ومتعادل انرژی روزانه در حفظ تناسب اندام و پیشگیری از افزایش بی رویه پارامترهای بیوشیمیایی مایعات بدن اهمیت به سزایی دارد.»

وی در خصوص رژیم گیاهخواری گفت:«رژیم گیاهخواری یکی از رژیم های بسیارخوب و سالم تلقی می شود که هم موجب طول عمر و هم کاهش احتمال ابتلا به بیماری ها و یا درمان آنها می شود اما یک شرط اساسی برای استفاده از این رژیم وجود دارد که عبارت است از تلفیق و ترکیب جیره غذایی تشکیل شده از سبزیجات خام و پخته با ترکیبی از دانه ها و مغزها، غلات، حبوبات جوانه زده و غیر جوانه زده همراه با تخم مرغ و شیر و ماهی.»

عضو هیئت علمی دانشگاه هشدار داد:«گیاهخواران صرفی که از منابع حیوانی خود را برحذر می دارند به دلیل اینکه رژیم گیاهخواری فاقد ویتامین ب12 و کمبود آهن است لذا احتمال بروز کم خونی های ناشی از فقر آهن و یا کم خونی خطرناک ناشی از کمبود ویتامین ب 12 وجود دارد.»

وی گفت:«توصیه ما به کسانی که رژیم گیاهخواری را انتخاب می کنند رعایت تنوع و تعادل و تناسب در مصرف گروه های مختلف غذایی است لازم است در رابطه با تناسب یادآوری شود که تناسب در برنامه غذایی بستگی به سن و جنس و وضعیت فیزیولوژیکی هر فردی دارد و هر فردی در چارچوب نیازهایش باید غذا بخورد و با رعایت تنوع در برنامه غذایی خود، دریافت تمامی ریزمغذی پنجاه گانه در برنامه روزمره خود را امکانپذیر سازد چرا که حتی کاهش یک یا چند ریز مغذی منجر به گرسنگی سلولی وعامل بروز سوء تغذیه می گردد از این جهت است که هیچ گروه غذایی چون به تنهایی نمی تواند نیاز فرد را تامین سازد لذا بهره گیری از دیگر منابع غذایی گیاهی نیز توصیه می شود. »
منبع:جوان امروز
مشاهده فایل ضمیمه