اخبار انجمن اسفند 1391

مقررات مربوط به تبلیغات در داروخانه 1)تابلوی سردرب داروخانه باید فاقد علائم تبلیغاتی باشد.
تبصره 1: درج آرم نظام پزشکی یا انجمن داروسازان ایران در تابلوی سردرب بلامانع است.
تبصره 2: استفاده از اشکال مختلف یا عناوین اضافی غیرمجاز نظیر خدمات ویژه وتک نسخه ای در تابلو یا تبلیغ آن به صورت آگهی های مختلف ودر شبکه های ماهواره ای و اینترنتی ممنوع است.
2) درج هر نوع آگهی برای عرضه یا توزیع دارو از طریق تعیین پورسانت یا جایزه جهت تشویق به مصرف یا روشهای مشابه (برای ارائه دارو با تخفیف وفروش ویژه واستمهال)ممنوع است.
3)محل خاصی در داروخانه جهت اطلاع رسانی ونصب پوسترهای تبلیغاتی دارای مجوز برای اقلام مجاز مشخص گرددو نصب تبلیغات مختلف بروی ویترین که فضای عمده ورودی داروخانه را می گیرد و در دید عمومی قرار دارد،ممنوع است.
4) انتشار آگهی تبلیغاتی در داروخانه ها که سبب گمراهی بیماران یا مراجعین شود وبر خلاف اصول فنی وشئون پزشکی یاعفت عمومی واخلاق اجتماعی- اسلامی باشد ممنوع است. همچنین استفاده تبلیغاتی از صحنه های مضر سلامت و بهداشت که به نوعی مروج آنها است ممنوع میباشد.
5) تبلیغ تجاری کالاهای پزشکی و دارویی در داروخانه ها و نصب اعلانات تبلیغی که جنبه تجاری دارند مجاز نمیباشد .
6) هرگونه چاپ و نشر و توضیع و اشاعه مطالب علمی در مورد فر آوردهای پزشکی و دارویی و مکمل ها، غذایی، آرایشی و بهداشتی بدون تایید وزارت متبوع و یا اخذ مجوز از سازمان نظام پزشکی تخلف محسوب میشود . بکار بردن عناوین فریبنده و کاذب در مورد اقلام فوق بصورت بروشور و آگهی و پوستر و ... تخلف است .
7) تبلیغات دارو توسط داروخانه ها برای فروش اینترنتی و ماهواره ای آن و اعلام در سایتهای مختلف ممنوع است .
8) تبلغ برای عرضه و توزیع غیر مجاز کالاهای پزشکی و داروهای سقط جنین ، محرک های جنسی، نیروزا و روانگردان و مخدر که از مصادیق بارز جائم عمومی و امنیتی است ممنوع میباشد و پیگرد قانونی دارد .
مشاهده فایل ضمیمه
نحوه محاسبه و پرداخت عیدی و پاداش مشمولین قانون کار در سال 1391 قابل توجه مدیران محترم دستگاههای اجرایی، کارگاههای و کارخانجات و واحدهای مختلف تولیدی، صنعتی، خدماتی و صنوف مختلف استان
با سلام
به موجب ماده واحده قانونی مربوط به تعیین عیدی و پاداش کارگران شاغل در گارگاههای مشمول قانون کار اعم از تعاونی ، صنعتی، کشاورزی ، خدماتی و ... مصوب 6/12/1370 مجلس شورای اسلامی کلیه کارفرمایان مکلفند به هریک از کارگران خود به نسبت یک سال کارکرد معادل شصت روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.
مبلغ پرداختی از این بابت به هریک از کارگران نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی در سال 1391 (129900ریال) تجاوز نماید ضمنا بر اساس تبصره یک ماده واحده مذکور مبلغ پرداختی به کارگرانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده اند باید به مواخذ شصت روز مزد نصبت به ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. بدیهی است حداقل عیدی و پاداش برای یکسال کارکرد مبلغ 7794000 ریال و حداکثر مبلغ 11691000 ریال در سال 1391 در بخش های خصوصی ، تعاونی خواهد بود.
ضمنا مبلغ عیدی شاغلین مشمول قانون کار جمهوری اسلامی ایران در دستگاههای اجرایی و شرکت های دولتی ، به استناد مصوبه شماره 232372/ت527668 مورخ 25/11/1391 هیات محترم وزیران مبلغ 4025000 ریال می باشد.
مشاهده فایل ضمیمه
اطلاعیه 91/12/24 انجمن داروسازان گل از کدام راه می آید؟ از قله های برفپوش یا دشت های آنسوی پرچین؟
دروازه را بگشایید و آب بپاشید در پچ پچ نسیم وشکفتن گل از بهار وخاک می آید
دوباره طبیعت به حیاط پرطراوت ونشاط انگیز مبدل می گردد، سبز می شود زمین، ومی شکفد گل رحمت ودوستی،
همکارمحترم با سلام وعرض تبریک سال نو موارد مشروحه زیر را باستحضار می رساند:
1- عیدی وپاداش مسئولین محترم فنی را طبق نامه پیوست، اقدام فرمائید.
تبصره:مبنا محاسبه عیدی وپاداش حقوق پایه می باشد.
2- حقوق مسئولین فنی در پایان فروردین ماه 92 (طبق سنوات قبل) اعلام خواهد شد.
3- ضمن تقدیر وتشکر از یکایک همکاران عزیز که در هفته های پایانی سال با حضوری پرشور و وصف ناپذیر در انتخابات انجمن ونظام پزشکی شرکت نمودند نتایج آن مجددا اعلام می دارد.
منتخبین هیئت مدیره نظام پزشکی: دکتر علیرضا شهریاری- دکتر محمدرضا افخمی علی البدل دکتر محمد کوشان
منتخبین انجمن دکتر شهریاری- دکتر محمدرضا افخمی- دکتر یوسف مهرافشان- دکتر مهدی زحمت کش- دکتر محمد کوشان- دکتر مسعود دهستانی- دکتر حسین نجارزاده
علی البدل:دکتر احمد باوفا- دکتر اردلان امامیان
بازرسین:دکترحسین میرزائیان- خانم دکتر سیمین دخت نیکنام مقدم علی البدل:دکتر محمدرضا شاهرخی
4- اخیرا افراد مختلف به داروخانه مراجعه ومسئول داروخانه را مجاب به اجراء انواع تبلیغات برای داروخانه می نمایند.با توجه به مشکلات ایجاد شده برای تعدادی از همکاران،خواهشمند است برای انجام هرگونه تبلیغات اعم از چاپ کارت،سربرگ و ... با مراجعه به کمیته تبلیغات مستقر در واحد انتظامی سازمان نظام پزشکی وپس از اخذ مجوز اقدام فرمائید.
مواردی از مقررات مربوطه به پیوست می باشد.
5- با توجه به مشکلات ایجاد شده در داروخانه ها خواهشمند است همکاران:
- تحت هیچ شرایطی وجه نقد به نماینده شرکت های توزیع دارو ( اعم از فروشنده ، موزع ، تحصیل دار و ...) برای تسویه فاکتور ها پرداخت ننمایند.
- به هنگام صدور چک ، شماره حساب شرکت و شماره فاکتور مربوطه را قید فرمایید.
- از قرار دادن مهر داروخانه در دسترس دیگران به جهت عواقب احتمالی و مشکلات قانونی ناشی از آن جدا خودداری نموده به طوریکه با نظارت دقیق هر نوع فاکتور ، نامه و ... ممهور گردد.
6- مراسم دید و بازدید در سال جدید روز جمعه 30/1/92 بصورت مجمع عمومی برگزار که اطلاعات مربوطه متعاقبا اعلام خواهد شد.
مشاهده فایل ضمیمه
تعرفه های درمانی بخش دولتی و خصوصی سال ۹۲ تعیین شد تعرفه های درمانی بخش غیردولتی در سال ۹۲ با رشد ۲۹ درصدی نسبت به تعرفه های مصوب سال ۹۱ در جلسه امروز شورای عالی بیمه به تصویب رسید.
به گزارش خبرنگار مهر، در پایان جلسه امروز شورای عالی بیمه که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرپرست وزارت بهداشت ، قائم مقام سازمان نظام پزشکی و نمایندگان صندوقهای بیمه ای درمحل وزارت تعاون برگزار شد در خصوص افزایش تعرفه های درمانی بخشهای دولتی و غیر دولتی تصمیم گیری به عمل آمد. بر همین اساس تعرفه های درمانی بخش دولتی در سال ۹۲ با ۱۸ درصد رشد نسبت به تعرفه های مصوبه سال ۹۱ تعیین شد.
همچنین تعرفه های درمانی بخش غیر دولتی نیز با رشد ۲۹ درصدی نسبت به تعرفه های مصوب سال گذشته به تصویب شورای عالی بیمه رسید.
برهمین اساس تعرفه های خدمات درمانی در بخش دولتی برای نخستین بار در سال ۹۲ توسط شورای عالی بیمه پیشنهاد شد که برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال می شود.
منبع:آفتاب
تاریخ:91/12/22
مشاهده فایل ضمیمه
بروزاختلاف نظرها برای تعیین رئیس سازمان نظام پزشکی سلامت نیوز : با نزدیک شدن به بیست وهفتم اسفندوزمان تعیین اعضای هیئت مدیره های نظام پزشکی سراسر کشور،اختلاف نظرهای متفاوتی درخصوص تعیین رئیس سازمان نظام پزشکی در بین اعضای این صنف منتشر شده است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم ؛ هرچه به روز 27اسفند نزدیکتر می شویم حساسیت موضوع تعیین اعضای هیئت مدیره های نظام پزشکی استان ها وتعیین رئیس سازمان نظام پزشکی کشور بیشتر می شود .
یکی از مهمترین اختلافاتی که بین اعضا وپزشکان صاحب نام این صنف درتهران بروز کرده است ،موضوع تفکیک رئیس سازمان نظام پزشکی کشور از رئیس سازمان نظام پزشکی تهران می باشد.به تعبیر دیگر جمع زیادی معتقدهستند همانگونه که همه نظام پزشکی های سراسر کشورمستقل هستند لذا نبایدرئیس نظام پزشکی تهران ،رئیس نظام پزشکی کشور هم بشودوسازمان نظام پزشکی تهران هم باید مستقل باشد.طرفین این ماجرا هرکدام برای این تفکیک وادغام استدلال های خودرا دارندواز مواضع خود دفاع می کنند.
نظام پزشکی تهران باید مستقل شود
دکتر محمد مهدی حفیظی ،عضو منتخب نظام پزشکی تهران ،ریاست همزمان یک نفر بر نظام پزشکی کشور و تهران را آفت جدی مدیریتی و اقدامی اشتباه دانست .دکتر محمد مهدی حفیظی ،ضمن اعلام این مطلب گفت :در جلسات اخیری که میان منتخبین نظام پزشکی تهران برگزار شد در مجموع به این نتیجه رسیدیم که همانند سایر شهرستان ها ،نظام پزشکی پایتخت نیز مستقل باشد .
عضو هیئت مدیره جامعه جراحان ایران افزود:متاسفانه طی سال های متمادی و به دلیل مدیریت همزمان یک فردبر نظام پزشکی کشور و تهران شاهد مغفول ماندن نظام پزشکی پایتخت بوده ایم . به همین خاطر نیز اغلب جامعه پزشکی کشور ، نظام پزشکی تهران را نمی شناسد .
عضو کنونی هیئت مدیره نظام پزشکی تهران تصریح کرد:به نظر من اگر هریک از منتخبین تصمیم دارند به طور جدی و با تدبیر و وقت کافی برای نظام پزشکی مدیریت و کار کنند به هیچ عنوان نباید چندپست را بپذیرند. چرا که شکست و ناکامی در چنین شرایطی تقریبا قطعی است .
رئیس کل و رئیس نظام پزشکی تهران دو مدیر مستقل باشند
دکتراسماعیل ایدنی ،عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور گفت :اگر ریاست کل نظام پزشکی و ریاست نظام پزشکی تهران از یکدیگر جدا و مستقل باشندبه طور قطع فواید واثرات بیشتری به دنبال خواهد داشت .
دکتر اسماعیل ایدنی ، ضمن اعلام این مطلب گفت :اینکه رئیس کل و رئیس نظام پزشکی تهران یک نفر باشند یا نباشندالزام قانونی نیست .اما تجربه نشان داده چنانچه مسوولیت این دو پست مهم با دو فرد باشد بسیار بهتر است
نماینده نظام پزشکی اهواز در مجمع عمومی نظام پزشکی خاطر نشان کرد:به طور قطع رئیس کل نظام پزشکی بایدبه صورت تمام وقت ودر راستای اهداف و وظایف تعریف شده سازمانی ،بر عملکرد نظام پزشکی های شهرستان ها نظارت کافی و دقیق داشته باشد.
وی افزود:در حال حاضر حوزه های فعالیتی تهران بزرگ و کل سازمان تداخلاتی داشته و دارد ،و برخی مسایل نیز شفاف نیست . حتی یکسری ساختمان ها وجود دارد که درباره مالکیت شان واینکه متعلق به تهران یا کل کشور است تردید وجود دارد.
نظر رئیس سازمان پزشکی قانونی درباره مدیریت آینده نظام پزشکی
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت :به نظر می رسد اگر ریاست کل سازمان نظام پزشکی و نظام پزشکی تهران دو فرد مستقل باشند بهتر است.دکتر احمد شجاعی منتخب نظام پزشکی تهران ، ضمن اعلام این مطلب گفت:البته نباید فراموش کرد اگر ریاست نظام پزشکی کشور و تهران بر عهده یک نفر باشد مزیت هایی نیز خواهد داشت . با این وجود معتقدم اگر این دو مسوولیت مهم به دو مدیر با تجربه و با انگیزه قوی سپرده شود مطلوب و بهتر خواهد بود.
دکتر حیدر پور :مدیریت نظام پزشکی کشور و تهران به دو نفر سپرده شود
دکتر عوض حیدرپور شهرضا یی گفت :امیدواریم در دوره جدیدفعالیت نظام پزشکی ،مسوولیت ریاست کل سازمان و رئیس نظام پزشکی تهران به دو مدیر موفق و لایق سپرده شود.عضو کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی اظهار داشت :باتوجه به حجم بالای کار در نظام پزشکی کشور و تهران ،می بایست مسوولیت های مربوطه به دو مدیر با تجربه ومستقل سپرده شود.
دکتر حیدر پور افزود:به طور قطع اگر در دوره جدید نیز یک نفر مسوولیت نظام پزشکی کشور و تهران را بر عهده داشته باشد شاهد کاستی های مختلف و برخی سوء مدیریت ها خواهیم بود.متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه با توصیه به منتخبین نظام پزشکی برای پرهیز از چند شغله بودن به خصوص در نظام پزشکی گفت:بر هیچکس پوشیده نیست که چند شغله بودن در نظام پزشکی آسیب ها ی مختلفی به دنبال دارد حال آنکه منتخبین نظام پزشکی باید بدانند مسوولیت های خطیر و مهمی در قبال جامعه پزشکی و مردم کشور دارند که باید از عهده مسولیت ها سربلند و موفق بیرون بیایند .
لابی برای تصاحب همزمان چند پست
رئیس جامعه متخصصین داخلی کشور گفت : برخی منتخبین نظام پزشکی با خوش اشتهایی در تلاش برای کسب چند پست کلیدی در دوره مدیریت آینده نظام پزشکی هستند.
دکتر ایرج خسرونیا افزود : متاسفانه همزمان با پایان انتخابات نظام پزشکی، انتخاب اعضای جدید، برخی همکاران با لابی های مختلف به دنبال کسب بیشترین پست های کلیدی در سازمان هستند.حال آنکه به طور قطع حذف کاندیداهای مستقل که فقط برای انجام وظیفه واعتلای سازمان نظام پزشکی واهداف وماموریت های تعیین شده پابه عرصه انتخابات گذاشته اند عوارض جدی وحتی جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر چشم های دهها هزار تن از اعضای جامعه فرهیخته پزشکی کشور به مدیریت آینده سازمان نظام پزشکی دوخته شده است از منتخبین این سازمان خواست برای تصاحب پست های بیشتر تلاش نکنند بلکه به فکر خدمت با حداکثر توان در یک پست باشند.
منبع:تبپان نیوز
تاریخ:91/12/22
مشاهده فایل ضمیمه
توضیحات سازمان غذا و دارو درباره وضعیت داروهای پلاسمایی سلامت نیوز : رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ گونه کمبودی در خصوص فرآورده‌های پلاسمایی در کشور نداریم، گفت: اگر هم کمبودی در این زمینه در مقاطعی از سال به وجود بیاید، داروهای مورد نیاز را از طریق شرکت‌های معتبر بین‌المللی وارد کشور می‌کنیم.
دکتر محمد قیصرزاده در گفت‌وگو با (ایسنا)، درباره آخرین وضعیت تولید فرآورده‌های خونی در کشور توضیح داد: اجازه تولید فرآورده‌های خونی از حدود 15 سال پیش به علت اینکه امکانات کافی برای تولید آنها در کشور وجود نداشت داده نشد. اما از پنج سال پیش تاکنون تصمیم گرفتیم به علت اینکه فرآورده‌های خونی از لحاظ ایمنی حساسیت بالایی دارند، آنها را در مراکز معتبر که حائز تکنولوژی‌های بالا هستند، تولید کنیم.
قیصرزاده اضافه کرد: در این پروسه مردم خون اهدا می‌کنند و پس از جمع‌آوری آن، پلاسمای موجود در خون استخراج شده و برای تولید داروهای مشتق از پلاسما، به سایت‌های "های‌تک" با امکانات بالا در خارج از کشور ارسال و پس از آماده سازی دارو به داخل کشور باز می‌گردد که این اقدام باعث شده صرفه‌جویی ارزی بالایی فراهم شود و نیاز داخل نیز به داروهای مشتق از پلاسما مرتفع شود.
رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر هیچ گونه کمبودی در خصوص فرآورده‌های پلاسمایی در کشور نداریم، اگر هم کمبودی در این زمینه در مقاطعی از سال به وجود بیاید، داروهای مورد نیاز را از طریق شرکت‌های معتبر بین‌المللی وارد کشور می‌کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه زیرساخت‌های مربوط به احداث و راه‌اندازی پالایشگاه پلاسما در داخل کشور در حال آماده‌سازی است، اظهار کرد: با راه‌اندازی این پالایشگاه، دیگر نیازی به ارسال پلاسما به پالایشگاه‌های خارجی وجود ندارد و می‌توانیم کلیه فرآورده‌های پلاسمایی را در داخل کشور تولید کنیم. هزینه و بودجه زیادی برای احداث این شرکت پیش‌بینی شده است و مراحل ساخت آن به کمک شرکت‌های معتبر و صاحب‌ نام در حال انجام است، اما هنوز کامل نشده است.
قیصرزاده همچنین درباره پروژه ساخت ایمنوگلوبولین ضد هاری توسط سازمان انتقال خون، اظهار کرد: پرونده ساخت ایمنوگلوبولین ضد هاری ارائه شده و مورد بررسی قرار گرفته است، اما هنوز اجازه تولید آن صادر نشده است. درواقع اکنون اکثر فرآورده‌های خونی مورد استفاده در کشور با ساخت قراردادی تامین می‌شوند.
منبع:تبپان نیوز
تاریخ:91/12/22
مشاهده فایل ضمیمه
طرح پزشک خانواده یعنی بیمار صاحب دارد نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین بحث در پزشک خانواده این است که باید بیمار صاحب داشته باشد؛ چرا که قابل قبول نیست که انسان نیازمند پناهی نداشته باشد.
مسعود پزشکیان در نشست مشترک با سرپرست وزارت بهداشت و درمان و فرماندارن استان با بیان این که «در کشورهای پیشرفته اگر پزشکی خارج از تعرفه دولتی از بیمار پولی اخذ کند حق طبابت را از وی می گیرند» افزود: برازنده کشور ما نیست که در نبود سیستم های نظارتی قانونی پزشکان درآم های میلیاردی داشته باشند.
وی ادامه داد: وضعیت موجود پزشکی کشور زائیده کوتاهی ما در قبال اجرای صحیح قوانین نظارتی است.
وی افزود: برای اجرای طرح پزشک خانواده زیر ساخت های لازم را داریم، مراکز متعدد بهداشت، پرسنل مجرب، بیمارستان و متخصصان سرمایه های ما در اجرای این طرح خواهد بود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تعیین شرح وظایف مسوولان ستادی و شهرستانی و نیز انتظارات آنان در اجرایی شدن طرح پزشک خانواده شهری را خواستار شد و اظهارکرد: باید با هماهنگی کلیه کمیته های ستاد اجرایی در آذربایجان شرقی به عنوان استانی پیشرو در عملیاتی کردن طرح در کشور، نیازمندی های لازم احصا شده و با همکاری وزارت بهداشت نسبت به مرتفع ساختن آن اقدام شود.
منبع:آفتاب
تاریخ:91/12/20
مشاهده فایل ضمیمه
مقصر گرانی دارو کیست؟ سلامت نیوز : پاسخ به این ابهام که آیا ذاتا امکان سوء استفاده از «مابه‌التفاوت بهای واردات دارو با ارز مرجع و فروش آن با قیمت آزاد »در نظام بسته و تحت کنترل تولید ،واردات،توزیع و فروش دارو وجود دارد یا نه و آیا این افزایش قیمت دارو که امروز بر بیماران تحمیل شده است ناشی از سودجویی اعضای زنجیره تامین دارو است یا ریشه در وضعیت کلان اقتصادی کشور و افزایش غیرقابل انکار هزینه تمام شده دارو دارد، مرا بر آن داشت که به عنوان عضوی از نظام دارویی و بمنظور جلوگیری از خدشه دار شدن فضای همکاری بین بانک مرکزی و وزارت بهداشت که اخیرا در حال ترمیم است ، توجه دست اندرکاران اقتصادی و نظام سلامت را به چند نکته مهم جلب و قضاوت را به اهل منطق بسپارم.
1- به اذعان متولیان دارویی وزارت بهداشت، حدود 96 درصد دارو های مصرفی ، تولید داخل هستند.اما درست است که کارخانه های داخلی، ماده موثره دارو های تولیدی را کماکان با ارز مرجع تامین میکنند اما این کارخانجات موارد دیگر تولید مانند مواد بسته بندی و مواد جانبی را با ارز های دیگر و اغلب ارز آزاد تامین میکنند، لذا هزینه تمام شده اکثر دارو های تولید داخل 10 تا 40 درصد افزایش پیدا کرده است.
2- هزینه واردات دارو بعلت افزایش هزینه های بانکی بخصوص هزینه حواله پول از آسیا توسط مجاری مختلف به کشور های اروپایی به علت تحریمهای ناجوانمردانه بانکی حدود 8 تا 10 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که مستقیما بر قیمت تمام شده دارو اثر گذار است.
3- تعدادی از دارو ها که در لیست دارو های رسمی ایران ثبت نشده اند، واردات آنها به صورت تک نسخه ای انجام می شود. امروزه این گروه از دارو ها که اتفاقا دارو های گران قیمتی هستند از اولویت وزارت بهداشت خارج و با ارز آزاد و البته به صورت محدود وارد می شوند. توجه داشته باشید که دولت قانونا تعهدی در قبال این داروها ندارد ولی اگر پزشکی برای بیمارش نسخه کند، قابلیت تامین آن با ارز آزاد پیش بینی شده است.
4- بخشی از محصولات که اصطلاحا مردم آنها را دارو می نامند، در واقع از نظر علمی و کارشناسی در گروه داروها دسته بندی نمی شوند. بعنوان نمونه مکملهای غذایی که معمولا به گروه ویتامینها اطلاق می شود و ممکن است نسخه هم شوند، در اولویت بندیهای ارزی، از شمول ارز مرجع خارج و با ارز های دیگر وارد می شود. طبیعی است که قیمت این محصولات با بالارفتن نرخ ار آزاد، افزایش پیدا کرده است.
5- داروهای وارداتی با منشا گیاهی، اخیرا از شمول استفاده از ارز مرجع خارج و با ارزهای دیگر وارد می شوند. قیمت این گروه از دارو ها هم ناچارا زیاد شده است.
6- در مواردیکه داروی تولید داخل به هر دلیل دچار کمبود می شود وزارت بهداشت چاره ای ندارد به جز آنکه اجازه دهد مشابه آن وارد کشور شود. طبیعی است در این صورت داروی وارداتی علی رغم استفاده از ارز مرجع گرانتر از مشابه تولید داخل است.
7- در مواردی که نوع خاصی از داروی وارداتی به هر دلیلی دچار کمبود می شود وزارت بهداشت از طریق شرکتهای فوریتی عین همان دارو را از فروشندگان دیگر و یا داروی مشابه را از سازندگان دیگر تهیه و وارد میکند. در مواردی قیمت خرید این دارو ها گرانتر از قیمت خرید در شرایط عادی است. لذا علی رغم استفاده از ارز مرجع این دارو ها گرانتر از سابق به دست بیماران میرسد.
8- گروه آخر داروهایی هستند که قبلا با حقوق و سود گمرکی 4 درصد وارد می شدند اما اخیرا به علت آنکه مشابه تولید داخل آنها وارد بازار شده است، در جهت حمایت از تولید داخل 65 درصد تعرفه در زمان ترخیص به گمرک پرداخت می شود که عین این رقم به قیمت مصرف کننده اضافه می شود.
در مجموع باید اذعان کنیم همانطور که ملاحظه می شود افزایش قیمت دارو در ماههای اخیر،علی رغم ثابت ماندن نرخ ارز مرجع، دلایل مختلفی داشته و اصولا به علت نظام بسته و تعریف شده، تولید ، واردات ، توزیع و قیمتگذاری دارو که بمنظور حمایت حداکثری از بیماران ،کاملا تحت نظارت وزارت بهداشت است، امکان ایجاد فضا برای سود جویی از مابه التفاوت ارز مرجع و ارز آزاد و گرانفروشی وجود ندارد.
سخن پایانی آنکه انتظار غلطی است که قیمت دارو را فقط بر اساس نرخ ارز بررسی و واکاوی کنیم. نظام دارو بخشی از نظام کلان اقتصادی است و بخواهیم یا نخواهیم از آن تاثیر میگیرد. بهترین راه حل برای حمایت از بیماران، تقویت اقتصادی و ساختاری نظام بیمه سلامت و کاهش اثرات افزایش قیمت دارو بر بیماران از طریق جبران هزینه های درمانی توسط بیمه ها است.
بیشتر: سلامت نیوز (تندرستی): داروها:مقصر گرانی دارو کیست؟
منبع:سلامت نیوز
تاریخ:91/12/20
مشاهده فایل ضمیمه
آموزش پزشکان خانواده با تهیه بسته‌های آموزشی مجازی سلامت نیوز : معاون آموزشی وزارت بهداشت از تهیه بسته‌های آموزشی مجازی ویژه پزشکان خانواده خبر داد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه همایش «یادگیری الکترونیک در آموزش علوم پزشکی و خدمات الکترونیک پزشکی خانواده» استفاده از فضاهای مجازی و آموزش‌های مجازی( Elearning ) را به عنوان یک ضرورت در آموزش پزشکی عنوان و اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید بتوانند در راستای نهضت نرم‌افزاری از روش‌های نوین آموزشی به خصوص Elearning در آموزش مداوم استفاده کنند.
وی همچنین گفت: در سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت از این پس شاخص امتیازدهی و اعتباردهی به دانشگاه‌ها، نحوه استفاده از آموزش‌های نوین و Elearning خواهد بود و هر دانشگاهی که از این روش استفاده کند، امتیاز بیشتری دریافت می‌کند.
وی اظهار کرد: روش آموزش Elearning زیرساخت پیچیده‌ای نیاز ندارد و هر شخص که یک کامپیوتر و اینترنت با سرعت متوسط داشته باشد، می‌تواند از این روش استفاده کند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به نقش بسیار مهم بکارگیری Elearning در طرح پزشک خانواده، گفت: در این طرح افراد زیادی از پزشکان عمومی به نقاط مختلف کشور فرستاده می‌شوند و این امکان وجود ندارد که اساتید به همه روستاها برای آموزش اعزام شوند، ولی هر پزشکی که در روستا است، از طریق اینترنت می‌تواند مطالب موردنیاز خود را در قالب بسته مخصوص آموزشی به صورت خودآموز دریافت کند و پس از مطالعه و گذراندن آزمون آن، مدرک خود را به صورت الکترونیک دریافت کند.
عین‌اللهی با اشاره به اینکه امکان تقلب در آزمون در روش Elearning وجود ندارد، گفت: هر کاربری با یک ID در این سیستم ورود پیدا می‌کند و تا زمانی که مطالب را در سایت نخواند، امکان پاسخ به سوالات را نخواهد داشت.
وی در پایان مهم‌ترین ضعف آموزشی علوم پزشکی را در آموزش‌های جامع‌نگر دانست و گفت: نیاز به آموزش جامعه‌نگر در پزشکی بسیار محسوس است . در این راستا هم‌اکنون معاونت آموزش وزارت بهداشت به تشویق اساتید و اعضای هیات علمی برای تهیه و تنظیم مطالب پزشکی متناسب با نیازها و مشکلات پزشکی و درمانی داخلی گام برمی‌دارد.
منبع:تبپان نیوز
تاریخ:91/12/20
مشاهده فایل ضمیمه
بودجه سلامت در سال 92 به صورت ویژه دیده شده است معاون امور مجلس گفت: بودجه سلامت در سال 92 با تاکید رییس جمهور انقباضی ولی به صورت ویژه دیده شده است.
دکتر سید رمضان محسن پور در گفتگو با خبرنگار وب دا افزود: بودجه سال 92 بخش سلامت انقباضی تنظیم شد ولی رییس جمهور هم در جلسه هیات دولت و هم در جلسه کارشناسی بودجه تاکید کرد که ما بودجه بخش سلامت را به صورت ویژه تنظیم می کنیم چون سلامت مردم برای ما مهم است.
وی در خصوص اعلام آمار، ارقام و درصدهای بودجه سلامت در سال 92 برای اطلاع عموم، اظهار داشت: بودجه سال 92 هنوز آنالیز نشده زیرا تقدیم دولت شده است و هفته آینده که منتشر شد آنالیز می کنیم و درصدها و ارقام آن را به اطلاع مردم و رسانه ها می رسانیم.
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
تاریخ:91/12/12
مشاهده فایل ضمیمه
اگر به سلامتی قلب خود اهمیت می‌دهید، رژیم غذایی کم‌چرب را کنار بگذارید! نتایج پژوهشی 5 ساله نشان می‌دهد استفاده از رژیم مدیترانه‌ای همراه با مصرف روغن زیتون یا مغزهایی که حاوی روغن گیاهی هستند، برای حفظ سلامتی قلب و عروق بسیار اثربخش‌تر از رژیم غذایی کم‌چرب است.
محبوبه عمیدی: تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از رژیم غذایی مدیترانه‌ای همراه با مکمل‌هایی که می‌تواند شامل روغن زیتون فوق بکر یا مجموعه‌ای از مغزها باشد، می‌تواند تا 30 درصد شانس ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی عروقی، حملات و سکته قلبی را کاهش دهد. جالب است بدانید این پژوهش 5 ساله نشان می‌دهد به رغم توصیه‌های پیشین، رژیم‌های غذایی دارای محتوای زیاد روغن‌های گیاهی نسبت به رژیم‌های کم‌چرب نقش به مراتب مهم‌تری را در سلامت قلبی عروقی فرد بازی خواهد کرد.
این تحقیق که با مشارکت عده زیادی از محققان در قالب بخشی از پروژه PREDIMED که از سال 2003/1382 تا 2011/1390 ادامه داشته و به بررسی نقش رژیم مدیترانه‌ای در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی پرداخته، نتایج با ارزش و دور از انتظاری را به دنبال داشته است. نتایج این تحقیق به تازگی در نشریه پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.
در این پژوهش 7447 نفر که از ریسک بالایی برای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی برخوردار بوده‌اند، به شکل داوطلبانه مشارکت کرده‌اند. این افراد به سه گروه مختلف با رژیم‌های غذایی متفاوت تقسیم شدند:
گروه اول از غذاهای مبتنی بر رژیم مدیترانه‌ای همراه با روغن زیتون فوق بکر (روغن حاصل از فشار مکانیکی وارد به دانه‌های زیتون در مرحله اول روغن‌کشی که حاوی اسیدیته حدود 0.8 درصد است) استفاده کردند.
گروه دوم در کنار رژیم مدیترانه‌ای خود می‌توانستند از مغز گردو، بادام و فندق استفاده کنند و گروه سوم رژیم غذایی کم‌چرب را که از ترکیب مواد پروتئینی و گیاهی تشکیل شده بود، انتخاب کردند.
یک متخصص تغذیه هر سه ماه یک بار با داوطلبان ملاقات می‌کرد، آن‌ها در گروه‌های آموزشی مربوط به رژیم خود شرکت می‌کردند و حتی لیست خرید و دستورالعمل پخت غذاهای مبتنی بر هر رژیم در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت.
علاوه بر این شرکت‌کنندگان در گروه‌های اول و دوم که از رژیم مدیترانه‌ای استفاده می‌کردند، به طور آزاد به 1 لیتر روغن زیتون فوق بکر در هفته یا 30 گرم از مغزها (شامل 15 گرم گردو، 7.5 گرم بادام و 7.5 گرم فندق) در روز دسترسی داشتند.
پس از یک دوره 5 ساله، بررسی‌ها نشان می‌داد در هر دو گروه شرکت‌کنندگانی که از رژیم مدیترانه‌ای همراه با مکمل‌ها استفاده کرده‌اند، شانس مرگ‌ومیر در اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، انفارکتوس میوکارد و سکته به شکل قابل‌توجهی کاهش یافته است.
محققان این پژوهش بحث‌برانگیز می‌گویند نتایج به دست آمده بسیار دور از انتظار است، چون بر خلاف توصیه‌های تغذیه‌ای و پزشکی پیشین نشان می‌دهد داشتن یک رژیم غذایی غنی از روغن‌های گیاهی به مراتب از رژیم‌های غذایی کم‌چرب برای سلامت قلبی عروقی فرد اثربخش‌تر است.
این مطالعه نه‌تنها شیوه تازه‌ای را برای حفظ سلامت قلبی عروقی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی پیشنهاد می‌کند؛ بلکه مبتنی بر اصول ساده‌ای است که به خوبی می‌توانند توسط پزشکان و متخصصان تغذیه در اختیار افراد جامعه قرار بگیرند.
منبع:خبرآنلاین
تاریخ:۱۳۹۱/۱۲/۹
مشاهده فایل ضمیمه
تنها راه رسيدن به سلامت، اجراي برنامه پزشك خانواده است معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: به اجرای برنامه پزشک خانواده بر اساس اصول علمي و مبتني بر آموزش عمومي اعتقاد كامل دارم.
به گزارش خبرنگار وب دا؛ دكتر فاطمه رخشاني ضمن بیان این مطلب گفت: يكي از برنامه هاي اساسي وزارت بهداشت، انجام برنامه پزشك خانواده در راستاي گسترش عدالت اجتماعي، ارتقاي سلامت جامعه، كاهش هزينه هاي درماني و نهادينه كردن بحث پيشگيري بر درمان است.
معاون بهداشت در ادامه افزود: وظيفه داريم در راه آموزش عمومي و افزايش سواد سلامت، ارتقاي سلامت جامعه، بسط مفاهيم پيشگيري محور، فرهنگسازي و استفاده از فناوري هاي نوين در حوزه بهداشت گام برداشته و تلاش خواهيم كرد تا با همياري همه همكاران معاونت و همكاري ساير حوزه هاي وزارتخانه گامي هرچند كوچك در جهت سلامت بيشتر جامعه برداريم.
دكتر رخشاني با اشاره به لزوم مشاركت همه سازمان ها در بحث سلامت گفت: سلامت بحثي حياتي و مهم براي تمامي سازمان ها و دستگاه هاي دولتي و خصوصي است و اميدواريم تا با مشاركت فعال همه دست اندركاران سلامت در تمامي دستگاه ها بتوانيم زندگي سالمي را به مردم سربلند ايران هديه كنيم.
وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در اجرای موفق برنامه های نظام سلامت کشور گفت: هميشه به رسانه ها به عنوان بال هاي حركت جامعه به سمت سلامت اعتقاد داشته ام و اميدوارم تا با كمك رسانه بتوانيم فرهنگسازي سلامت را به بهترين نحو در كشور انجام دهيم.
دکتر رخشانی در خاتمه ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دکتر مصداقی نیا گفت: همواره خودم را شاگرد كوچك ايشان مي دانم و مثل هميشه از نظرات و مشاوره هاي ارزشمندشان استفاده خواهم کرد.
تاریخ:چهارشنبه ٩ اسفند ١٣٩١
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
مشاهده فایل ضمیمه
۵ خاصیت باورنکردنی کاهو کاهو حاوی ویتامین K است که با افزودن تراکم استخوان ها موجب تقویت استخوان شده و به گزارش نیک صالحی از پوکی استخوان جلوگیری می کند. ویتامین K همچنین آسیب های مغزی عصبی را کاهش داده و در نتیجه از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند
افکار: اگرچه کاهو بسیار برای سلامتی مفید است ولی باید قبل از مصرف آن به صورت خام یا پخته احتیاط کنید.
۱. منبع ویتامین آ
کاهو منبع غنی ویتامین ها است. کاهو خام و تازه حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین A و بتا کاروتن (بتاکاروتن ها در داخل بدن تبدیل به ویتامین A می شوند) است. ویتامین A با افزایش لایه های مخاط به داشتن پوست سالم کمک کرده و برای بینایی خوب است.
۲. جلوگیری از لکه های تدریجی در افزایش سن
کاهو حاوی زیکسانتین است که جذب شبکیه شده و باعث ارتقاء بینایی می شود. زیکسانتین همچنین حاوی ویژگی های آنتی اکسیدان است که از بیماری های لکه دار شدن در اثر بالارفتن سن جلوگیری می کند. همچنین از آب آوردن چشم جلوگیری می کند. فالانوئید موجود در کاهو از سرطان ریه و دهان جلوگیری می کند.
۳. محکم کردن استخوان ها
کاهو حاوی ویتامین K است که با افزودن تراکم استخوان ها موجب تقویت استخوان شده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. ویتامین K همچنین آسیب های مغزی عصبی را کاهش داده و در نتیجه از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.
۴. ارتقاء باروری
کاهو تازه مقادیر زیادی اسید فولیک و ویتامین اسید فولیک و ویتامین C است. اسید فولیک در طول بارداری جنین را سالم نگه می دارد. همچنین به ارتقاء سلامت تولید مثل زنان و مردان کمک می کند. بنابراین برای تقویت باروری موثر است. ویتامین C سیستم ایمنی بدن را ارتقاء داده و در برابر عفونت ها مقاومت می کند.
۵. منبع مواد معدنی
کاهو منبع غنی انواع مواد معدنی نظیر آهن، منیزیم، مس ، کلسیم و پتاسیم است که موجب ارتقاء سوخت و ساز بدن می شود. پتاسیم به داشتن فشار خون تحت کنترل کمک کرده و با تنظیم تعادل مایعات بدن موجب سلامت قلب می شود. کلسیم موجود در آن استخوان و دندان ها را محکم می کند. مس و آهن موجب تولید سلول های خونی در بدن می شود.
اگرچه کاهو بسیار برای سلامتی مفید است ولی باید قبل از مصرف آن به صورت خام یا پخته احتیاط کنید. کاهو یکی از سبزیجاتی است که بسیار مستعد آفت است. بنابراین قبل مصرف به طور کامل آن را با آب سرد بشویید.
تاریخ : ۰۹ اسفند ۱۳۹۱
منبع: عصر ایران
مشاهده فایل ضمیمه
2760 نفر در انتخابات نظام پزشکی مشهد شرکت کردند دبیر هیئت اجرایی انتخابات سازمان نظام پزشکی خراسان رضوی از شرکت 2 هزار و760 نفر از جامعه پزشکی در ششمین دوره انتخابات نظام پزشکی خبر داد.به گزارش مهر، سعیدسعیدی با بیان این که در این دوره 17نفر انتخاب می شوند افزود:سعیدی گفت:انتخابات سازمان نظام پزشکی از ساعت 8 شروع و با تمدید یک ساعته تا ساعت 19 ادامه داشت وپس از رای گیری، کار شمارش آرا آغاز شد.وی افزود:حائزین اکثریت آرا در گروه مامایی احترام السادات وزیری،در گروه کارشناسان پروانه دار حسین رجایی، در گروه داروسازی علیرضا شهریاری و محمدرضا افخمی، در گروه علوم آزمایشگاهی علی اکبر شمسیان ودر گروه دندانپزشکی حسین حسینی زارچ وعصمت شهیدی نوغابی معرفی شدند.وی اعلام کرد:در گروه پزشکی نیز آقایان مصطفی مهرابی بهار،علی اصغر یار محمدی،رضا افشاری،ضیاءاله حقی،علی بیرجندی نژاد،کامران غفارزادگان،محمدرضا سلطانی،غلامعلی زارع،مهدی درخشان وعلیرضا ریاحی حائز اکثریت آرا شدند.وی افزود:حائزین اکثریت آرا برای تایید به ستاد هماهنگی انتخابات وهیئت نظارت مرکزی اعلام شده است وپس از تایید این ستاد،نتایج نهایی انتخابات سازمان نظام پزشکی اعلام می شود.
مشاهده فایل ضمیمه
مصرف‌ گوجه‌فرنگی در پیشگیری از سرطان‌ها موثر است گوجه‌فرنگي يكي از پرمصرف‌ترين سبزي‌هاي دنيا محسوب می‌شود و در پیشگیری از سرطان‌ها موثر است.
کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور در گفت وگو با خبرنگار وب دا اظهار داشت: رنگ قرمز گوجه‌فرنگي به علت وجود رنگدانه‌اي گياهي به‌نام ليكوپن است که از قوی‌ترين آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در گوجه‌فرنگي به حساب مي‌آيد و داراي مقادير قابل توجهي ويتامين ث، پتاسيم و فيبر غذايي است.
لیلا شورورزی افزود: افرادي كه در هفته هفت واحد يا بيشتر گوجه‌فرنگي متوسط مصرف مي‌كنند 60 درصد كمتر در معرض ابتلا به سرطان‌هاي مري، معده، دهان و روده بزرگ قرار مي‌گيرند.
کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در گوجه‌فرنگي از آسيب مفاصل، ماهيچه‌ها، سكته‌هاي قلبي و مغزي در سالمندان جلوگيري مي‌كند.
شورورزی با اشاره به اینکه احتمال بروز سكته‌هاي قلبي در مرداني كه ذخاير ليكوپن بيشتري دارند به نصف كاهش می‌یابد، گفت: گوجه‌فرنگي يکي از سبزي‌هايي است که مصرف آن به مردان توصيه مي‌شود.
وی بیان کرد: کاروتنوييدها و به‌ويژه ليکوپن اصلي‌ترين آنتي‌اکسيدان گوجه‌‌فرنگي هستند و در كنار ترکيبات فنوليک موجود خواص ضد سرطاني را به اين ماده غذايي داده‌اند.
کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور با بیان اینکه مصرف‌ گوجه‌فرنگی براي تناسب اندام توصيه مي‌شود، خاطرنشان کرد: يک گوجه رسيده متوسط 123 گرم وزن دارد که دارای 22 کيلوکالري، 1/1 گرم پروتئين، 8/4 گرم قند، 3/0 گرم چربي و 5/1 گرم فيبر است.
شورورزی یادآور شد: اين ترکيبات نه تنها در گوجه بلکه در تمامي فرآورده‌هاي به دست آمده از اين سبزي نيز موجود است به‌طور مثال 15 ميلي‌ليتر سس‌گوجه 80 ميلي‌گرم و کچاپ 170 ميلي‌گرم سديم دارند که بيشتر از ميزان سديم مورد نياز بدن در روز است، بنا بر اين برخلاف گوجه‌فرنگي تازه، در خوردن فرآورده‌هاي آن بايد حد اعتدال را رعايت کرد.
وی اضافه کرد: مصرف تنها دو هفته آب گوجه فرنگی به‌طور مرتب، مقاومت سلول‌ها را در برابر اکسيداسيون افزايش داده و مانع از بروز سرطان پروستات در افراد مي‌شود.
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
تاریخ:91/12/01
مشاهده فایل ضمیمه
پاک‌کننده‌های طبیعی کبد کبد يکي از اعضاي مهم بدن است که صفرا توليد مي کند. بدن بدون ترشح صفرا قادر به عملکرد مناسب نيست.
افکار - يرقان يا سندروم کبد چرب از جمله بيماري هاي کبد است که به علت مصرف هله هوله، غذاهاي چرب و مشروبات الکلي ايجاد مي شود. به نقل از سايت «هلث نيوز»، مصرف مواد غذايي تصفيه کننده خون از بدن در برابر بيماري کبد چرب محافظت مي کند.
براي حفظ سلامت کبد از مصرف برخي غذاهايي که به کبد آسيب مي رساند، پرهيز کنيد. به ويژه افرادي که نشانه آسيب ديدگي کبد را دارند. در مقابل برخي مواد غذايي براي حفظ سلامت کبد سودمند است که عبارت است از:
غلات سبوس دار:
غلات سبوس دار که سرشار از ويتامين B کمپلکس است، روند سوخت و ساز چربي بدن را سرعت مي بخشد و به حفظ سلامت کبد کمک مي کند.
روغن زيتون:
اسيد چرب امگا-۳، به سوخت چربي کمک مي کند و کبد را سالم نگه مي دارد. اين نوع اسيدهاي چرب در روغن زيتون موجود است.
سير:
سير خاصيت پاک کننده دارد. ۲ ترکيب حياتي به نام «آليسين» و «سلنيم» موجود در سير، ماده تصفيه کننده کبد به حساب مي آيد.
سيب:
اين ميوه حاوي پکتين است که سموم موجود در معده را پاک سازي مي کند و در نتيجه سموم موجود در کبد را کاهش مي دهد.
سبزيجات:
گروه سبزيجات از جمله گل کلم، کلم برگ، کلم بروکلي و... حاوي نوعي آنتي اکسيدان است که براي عملکرد کبد مفيد است.
چغندر قرمز:
به علت بالا بودن ميزان فلامانوئيد در اين گياه، قدرت آنزيمي کبد را بهبود مي بخشد.
آواکادو:
به بدن در توليد «گلوتاتيون» کمک مي کند. اين نوع آنتي اکسيدان به کبد کمک مي کند تا خود را تميز کند.
سبزيجات سبز:
اين نوع سبزيجات حاوي کلروفيل است که رنگ سبز ايجاد مي کند. کلروفيل نوعي رنگ دانه است که به دفع سموم کبد کمک مي کند.
گريپ فروت:
کبد با کمک ويتامين C مي تواند خود را سم زدايي کند. علاوه بر آن، ويتامين C آن به بدن در توليد آنزيم هاي تميز کننده کبد کمک مي کند.
تخم گشنيز:
دانه گشنيز را در آب خيس و روز بعد ميل کنيد. اين کار باعث خنک شدن حرارت بدن و دفع سموم از کبد مي شود.
زردچوبه:
اين ادويه خاصيت ضد التهابي دارد. بنابراين اگر کبد شما ملتهب است، غذاهاي حاوي زردچوبه ميل کنيد زيرا به کاهش التهاب کبد کمک مي کند.
گردو:
کبد، اغلب با آمونياک مسموم مي شود. گردو حاوي نوعي اسيد آمينه است که آمونياک کبد را متلاشي مي کند و اين عضو را تميز نگه مي دارد.
چاي سبز:
اين چاي خواص متعددي دارد. «کاتکينز» نوعي آنتي اکسيدان موجود در اين نوشيدني براي تصفيه کبد مفيد است.
منبع:افکارنیوز
تاریخ91/11/30
مشاهده فایل ضمیمه