اخبار انجمن بهمن 1391

مصرف‌ گوجه‌فرنگی در پیشگیری از سرطان‌ها موثر است گوجه‌فرنگي يكي از پرمصرف‌ترين سبزي‌هاي دنيا محسوب می‌شود و در پیشگیری از سرطان‌ها موثر است.
کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور در گفت وگو با خبرنگار وب دا اظهار داشت: رنگ قرمز گوجه‌فرنگي به علت وجود رنگدانه‌اي گياهي به‌نام ليكوپن است که از قوی‌ترين آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در گوجه‌فرنگي به حساب مي‌آيد و داراي مقادير قابل توجهي ويتامين ث، پتاسيم و فيبر غذايي است.
لیلا شورورزی افزود: افرادي كه در هفته هفت واحد يا بيشتر گوجه‌فرنگي متوسط مصرف مي‌كنند 60 درصد كمتر در معرض ابتلا به سرطان‌هاي مري، معده، دهان و روده بزرگ قرار مي‌گيرند.
کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور ادامه داد: آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در گوجه‌فرنگي از آسيب مفاصل، ماهيچه‌ها، سكته‌هاي قلبي و مغزي در سالمندان جلوگيري مي‌كند.
شورورزی با اشاره به اینکه احتمال بروز سكته‌هاي قلبي در مرداني كه ذخاير ليكوپن بيشتري دارند به نصف كاهش می‌یابد، گفت: گوجه‌فرنگي يکي از سبزي‌هايي است که مصرف آن به مردان توصيه مي‌شود.
وی بیان کرد: کاروتنوييدها و به‌ويژه ليکوپن اصلي‌ترين آنتي‌اکسيدان گوجه‌‌فرنگي هستند و در كنار ترکيبات فنوليک موجود خواص ضد سرطاني را به اين ماده غذايي داده‌اند.
کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور با بیان اینکه مصرف‌ گوجه‌فرنگی براي تناسب اندام توصيه مي‌شود، خاطرنشان کرد: يک گوجه رسيده متوسط 123 گرم وزن دارد که دارای 22 کيلوکالري، 1/1 گرم پروتئين، 8/4 گرم قند، 3/0 گرم چربي و 5/1 گرم فيبر است.
شورورزی یادآور شد: اين ترکيبات نه تنها در گوجه بلکه در تمامي فرآورده‌هاي به دست آمده از اين سبزي نيز موجود است به‌طور مثال 15 ميلي‌ليتر سس‌گوجه 80 ميلي‌گرم و کچاپ 170 ميلي‌گرم سديم دارند که بيشتر از ميزان سديم مورد نياز بدن در روز است، بنا بر اين برخلاف گوجه‌فرنگي تازه، در خوردن فرآورده‌هاي آن بايد حد اعتدال را رعايت کرد.
وی اضافه کرد: مصرف تنها دو هفته آب گوجه فرنگی به‌طور مرتب، مقاومت سلول‌ها را در برابر اکسيداسيون افزايش داده و مانع از بروز سرطان پروستات در افراد مي‌شود.
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
تاریخ:91/12/01
مشاهده فایل ضمیمه
پاک‌کننده‌های طبیعی کبد کبد يکي از اعضاي مهم بدن است که صفرا توليد مي کند. بدن بدون ترشح صفرا قادر به عملکرد مناسب نيست.
افکار - يرقان يا سندروم کبد چرب از جمله بيماري هاي کبد است که به علت مصرف هله هوله، غذاهاي چرب و مشروبات الکلي ايجاد مي شود. به نقل از سايت «هلث نيوز»، مصرف مواد غذايي تصفيه کننده خون از بدن در برابر بيماري کبد چرب محافظت مي کند.
براي حفظ سلامت کبد از مصرف برخي غذاهايي که به کبد آسيب مي رساند، پرهيز کنيد. به ويژه افرادي که نشانه آسيب ديدگي کبد را دارند. در مقابل برخي مواد غذايي براي حفظ سلامت کبد سودمند است که عبارت است از:
غلات سبوس دار:
غلات سبوس دار که سرشار از ويتامين B کمپلکس است، روند سوخت و ساز چربي بدن را سرعت مي بخشد و به حفظ سلامت کبد کمک مي کند.
روغن زيتون:
اسيد چرب امگا-۳، به سوخت چربي کمک مي کند و کبد را سالم نگه مي دارد. اين نوع اسيدهاي چرب در روغن زيتون موجود است.
سير:
سير خاصيت پاک کننده دارد. ۲ ترکيب حياتي به نام «آليسين» و «سلنيم» موجود در سير، ماده تصفيه کننده کبد به حساب مي آيد.
سيب:
اين ميوه حاوي پکتين است که سموم موجود در معده را پاک سازي مي کند و در نتيجه سموم موجود در کبد را کاهش مي دهد.
سبزيجات:
گروه سبزيجات از جمله گل کلم، کلم برگ، کلم بروکلي و... حاوي نوعي آنتي اکسيدان است که براي عملکرد کبد مفيد است.
چغندر قرمز:
به علت بالا بودن ميزان فلامانوئيد در اين گياه، قدرت آنزيمي کبد را بهبود مي بخشد.
آواکادو:
به بدن در توليد «گلوتاتيون» کمک مي کند. اين نوع آنتي اکسيدان به کبد کمک مي کند تا خود را تميز کند.
سبزيجات سبز:
اين نوع سبزيجات حاوي کلروفيل است که رنگ سبز ايجاد مي کند. کلروفيل نوعي رنگ دانه است که به دفع سموم کبد کمک مي کند.
گريپ فروت:
کبد با کمک ويتامين C مي تواند خود را سم زدايي کند. علاوه بر آن، ويتامين C آن به بدن در توليد آنزيم هاي تميز کننده کبد کمک مي کند.
تخم گشنيز:
دانه گشنيز را در آب خيس و روز بعد ميل کنيد. اين کار باعث خنک شدن حرارت بدن و دفع سموم از کبد مي شود.
زردچوبه:
اين ادويه خاصيت ضد التهابي دارد. بنابراين اگر کبد شما ملتهب است، غذاهاي حاوي زردچوبه ميل کنيد زيرا به کاهش التهاب کبد کمک مي کند.
گردو:
کبد، اغلب با آمونياک مسموم مي شود. گردو حاوي نوعي اسيد آمينه است که آمونياک کبد را متلاشي مي کند و اين عضو را تميز نگه مي دارد.
چاي سبز:
اين چاي خواص متعددي دارد. «کاتکينز» نوعي آنتي اکسيدان موجود در اين نوشيدني براي تصفيه کبد مفيد است.
منبع:افکارنیوز
تاریخ91/11/30
مشاهده فایل ضمیمه
ششمین انتخابات نظام پزشکی مشهد ششمین انتخابات نظام پزشکی مشهد در تاریخ 4 اسفند ماه 1391 در محل سابق معاونت غذا و دارو واقع در بلوار خیام شمالی برگزار خواهد شد.
مشاهده فایل ضمیمه
کاهش بیماریهای قلبی با نوشيدن چاي يک کارشناس تغذیه گفت: مطالعات پژوهشگران نشان می دهد نوشیدن روزانه سه فنجان چای به مدت دو هفته، غلظت فلاوونوئیدها را تا 25درصد افزایش داده و باعث کاهش بیماری های قلبی می شود.
فاطمه امیری افزود: چای سیاه، فلاوونوئیدهای پیچیده بیشتری نسبت به چای سبز دارد و وجود این ترکیب، موجب ایجاد واکنش های ضد التهابی در بدن می شود.
وی بيان داشت: افزودن شیر به چای، موجب از دسترس خارج شدن فلاوونوئیدها و از بین رفتن خواص آنتی اکسیدانی چای می شود.
این کارشناس تغذیه اظهار داشت: افزودن کمی آبلیمو به چای، ph موجود روده کوچک را کاهش داده و باعث جذب کاتچین می شود.
امیری در خصوص خواص کاتچین موجود در شیر، تصریح کرد: کاتچین ها، مولکول های ضد سرطانی هستند که از پیشرفت سلول های سرطانی در بدن، پیشگیری می کنند.
وی با اشاره به خطر ابتلا به سرطان مری در اثر نوشیدن چای داغ، تاکید کرد: برای بهره مندی از خواص چای، از نوشیدن آن به صورت داغ، پرهیز کنيد.
مصرف آدامس های بدون قند موجب کاهش وزن می شود
يک کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف آدامس های بدون قند و شیرین کننده های فاقد کالری با کاهش اشتهای فرد، موجب کاهش وزن می شود.
سمانه عزیزی افزود: چاقی نوعی از سوء تغذیه است که به دلیل مصرف بیش از نیاز غذا یا ذخیره بیش از حد چربی نسبت به مصرف انرژی، ایجاد شده و امروزه رو به افزایش است.
وی با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با مشکل شیوع چاقی و بیماریهای متعاقب آن مواجه است، اظهار داشت: در فردي با نمايه توده بدني بسیار بالا، خطر ابتلا به پرفشاري خون، کلسترول خون بالا، دیابت، سنگ كيسه صفرا، نقرس، استئوآرتريت، سرطان های سینه، کولون و صفرا، افزايش مي يابد.
عزیزی تصريح کرد: با تنظیم وعده های غذایی روزانه در شش تا هشت وعده کوچک، دستیابی به وزن ایده آل آسان تر خواهد بود.
این کارشناس ارشد تغذیه ضمن تاکید بر مصرف صبحانه، اظهار داشت: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر زیاد در فاصله صبحانه تا ناهار، موجب کاهش اشتهای فرد در وعده ناهار می شود.
وی با توصیه به مصرف روزانه، 25 تا 35 گرم فيبر يادآور شد: جویدن غذاهای غنی از فيبر، بیشتر طول می کشد، کم کالری هستند و اشتهاي فرد را کاهش مي دهند.
کارکنان بیمارستان با نحوه تفکیک زباله های بیمارستانی آشنا شدند
كارشناس بهداشت محيط بيمارستان شهید بهشتی گفت: کارکنان بیمارستان شهيد بهشتي پس از برگزاری کارگاه های درون بخشی، با چگونگی تفکیک زباله ها، آشنا شدند.
نجمه نعمت پور افزود: سطل های زباله آبی با کیسه های مشکی برای زباله های عادی و سطل های زباله زرد با کیسه های زرد برای زباله های عفونی در داخل بخشهای بیمارستان نصب شده است که کارکنان با رعایت این موارد، اقدام به تفکیک زباله ها می کنند.
وی بيان داشت: برای اشیائی مانند سر سوزن ها و وسايل نوك تیز، جعبه های ایمنی و برای کاغذها نیز جعبه های ویژه در نظر گرفته شده است.
این کارشناس بهداشت محیط با بیان اینکه درب سطل های زباله در ساعات مقرر بسته شده و به مركز موقت نگهداري زباله انتقال داده مي شود، اظهار داشت: در این مرحله نیز زباله هاي عادي و عفوني جدا از هم قرار مي گيرند.
وی تفکیک زباله عفونی از غیر عفونی را اقدام مهمی برای بی خطرسازی پسماندهای مراکز درمانی دانست و تصريح کرد: زباله های عفونی و غیر عفونی بیمارستان شهید بهشتی به صورت روزانه پس از تفکیک، به دستگاه امحاء زباله انتقال یافته، در آنجا به پودر زباله تبدیل شده و زباله های غیرعفونی نیز به محلهای امن منتقل می شود.
نعمت پور يادآور شد: با سرکشی هفتگی به بخشهای بیمارستان، نحوه جدا سازی و انتقال زباله های عفونی و غیر عفونی به محل های که از پیش تعین شده مورد بررسی قرار گرفته و روند اجرای کار به مسئولان بیمارستان گزارش داده می شود.
مصرف غذاهاي کلسیم دار ابتلا به سنگ کلیه را کاهش مي دهد
يک پزشک داروساز گفت: استفاده از مواد غذایی غنی از کلسیم نه تنها احتمال سنگ کلیه را افزایش نمی دهد، بلکه از ابتلا به این مشکل نیز جلوگیری می کند.
مهسا عباسی نیا افزود: کاهش کلسیم می تواند به دلیل مشکلات کلیوی، جراحی، خارج کردن معده و استفاده از برخی ترکیبات دارویی باشد که در طولانی مدت باعث کاهش توده استخوانی و سپس استئوپروز يا پوکی استخوان می شود.
وی بيان داشت: کلسیم برای انقباض و انبساط عروقی، عملکرد ماهیچه ای، انتقالات عصبی، سیگنال دهی درون سلول و ترشح هورمونی موردنیاز است.
عباسی افزود: خانم های یائسه، خانم های مبتلا به آمنوره يا توقف خونریزی قاعدگی در سنین باروری، افرادی که عدم تحمل لاکتوز و یا آلرژی به شیر گاو دارند، باید بیش از سایرین به میزان کلسیم دریافتی توجه کنند.
وی با بیان اینکه ویتامین D، جذب کلسیم را افزایش می دهد، اظهار داشت: نور خورشید، عامل مهم تامین ویتامین D در بدن افراد است.
اطلاعات بهداشتی شهرستان دنا ثبت نرم افزاری می شود
كارشناس مسئول بهداشت محيط شبكه بهداشت و درمان دنا گفت: اطلاعات بهداشتی شهرستان دنا ثبت نرم افزاری می شود.
علي انصاري افزود: سامانه ثبت نرم افزاری اطلاعات بهداشت محيط، دارای قابلیت شناسایی آخرین وضعیت مراکز بهداشتی، درمانی، نحوه خدمات رسانی به مراجعه کنندگان و ارزیابی بهداشت اماکن عمومی را دارد.
وی بيان داشت: با راه اندازی اين سامانه، امکان ثبت تمامی بازرسیهای صورت گرفته از اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، مکان های اقامتی و بین راهی شهرستان، فراهم می شود.
انصاری با بیان اینکه در این سیستم، تمامی اطلاعات به صورت سیستماتیک و نرم افزاری در دسترس خواهد بود، اظهار داشت: پس از ثبت اطلاعات موجود، سامانه قابلیت تحلیل و ارزیابی وضعیت بهداشتی شهرستان را خواهد داشت.
مچ دست در حالت مستقیم قرار گیرد
يک کارشناس بهداشت حرفه ای گفت: قرار دادن مچ دست در حالت طبیعی و مستقیم در هنگام استفاده از رايانه، خطر ابتلا به بیماریهای اندام فوقانی را کاهش می دهد.
کیامرث حسین زاده افزود: بهترین وضعيت بدني براي كاربر، حالتي است كه ارتفاع آرنج هم سطح با رديف مياني كليدهاي مربوط به صفحه کلید باشد.
وی بيان داشت: اندام فوقانی فرد نیز باید به صورتی باشد که زاویه آرنج 90 درجه بوده، ساعدها موازی با کف اتاق باشد و مچ دست، ساعد و آرنج در راستای موازی قرار گیرند.
حسین زاده افزود: کاربران رایانه باید ارتفاع صندلی را متناسب با شرایط بدنی خود تنظیم کنند.
وی با بیان اینکه عدم رعایت اصول صحیح قرار گرفتن بدن هنگام کار، در درازمدت مشکلات اسکلتی و عضلانی را به همراه دارد، اظهار داشت: استفاده از صندلی های ارگونومیک که قابلیت تنظیم با بدن فرد را دارد، موجب حفظ سلامت کاربران می شود.
این کارشناس بهداشت حرفه ای يادآور شد: کمر، پاها، مچ دست و ساعد، قسمت هایی از بدن هستند که در هنگام کار با رایانه باید در وضعیت مناسبی قرار گیرند.
سلامت شخصیتی افراد مهمترين ملاک انتخاب همسر
يک کارشناس ارشد مشاوره گفت: توجه به سلامت شخصیتی فرد مقابل، موجب استحکام زندگی آینده شده و مهمترين ملاک انتخاب همسر است.
الهام رحیمی افزود: مسئولیت پذیری و ایمان معنوی زوجین نیز از دیگر شروط داشتن زندگی موفق در آینده است.
وی با بیان اینکه عدم توجه به امر مقدس ازدواج در زمان مقرر، تبعات بدی را به همراه دارد، اظهار داشت: توجه بيش از حد به تحصیلات در سالهای جوانی، موجب بی توجهی به تشکیل خانواده و عدم بهره مندی مناسب از انرژی جوانی می شود.
این کارشناس ارشد مشاوره، رواج روابط آزاد را نیز در تاخیر سن ازدواج موثر دانست و اظهار داشت: این روابط، موجب ایجاد بدبینی های بعدی در زندگی فرد می شود.
رحیمی با اشاره نقش تاثیرگذار رسانه های عمومی در ترویج فرهنگ صحیح ازدواج، تصریح کرد: تکریم این سنت مقدس، مصاحبه با افراد موفق در تشکیل زندگی مشترک و ارائه ملاکهای درست انتخاب همسر، در تمایل جوانان به امر ازدواج، موثر است.
وی افزود: در نظر گرفتن شرایط ویژه برای متاهلین مانند امتیاز پذیرش در مشاغل، سهمیه مسکن و ارائه وام، از دیگر روش های تسهیل در ازدواج است.
کارگاه آموزش مقدماتی فناوری های نوین ارتباطی برگزار شد
مدیر اداره آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، از برگزاری دوره مقدماتی آموزش فناوری های میکروتیک، فایروال، آنتن های نانواستیشن، روترها و سوئیچ های سیسکو در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خبر داد.
وحید حبیبی گفت: این دوره با هدف آشنایی کارشناسان و رابطین فناوری اطلاعات در واحدهای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، با فناوری های نوین و تنظیم کردن دستگاه های مرتبط با این فناوری ها برگزار شده است.
وی برگزاری این دوره آموزشی را در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانست و اظهار داشت: با آموزش این علوم به کارشناسان فناوری اطلاعات، پیش بینی می شود سالانه 100 میلیون ریال در هزینه های دانشگاه، صرفه جویی شود.
مدیر اداره آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، تصریح کرد: با توجه به پراکندگی نقاط زیر مجموعه شبکه اینترنتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، لزوم آشنایی کارشناسان فناوری اطلاعات با نحوه کار آنتنهای میکروتیک و نانواستیشن ضروری است.
نهادینه کردن سواد بهداشتی در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد ضروري است
معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: نهادینه سازی سواد بهداشتی در میان روستائیان، موجب کاهش هزینه های درمانی می شود.
فضل الله محمد حسینی دارا بودن سواد بهداشتی را در ارائه شرح حال جسمی صحیح به پزشکان موثر دانست و افزود: امور درمانی، در درجه دوم قرار داشته و توجه به این نکته، علاوه بر بهبود ساختارهای سیستم ارجاع، موجب کاهش حجم هزینه های اضافی برای بیماران و سازمان های بیمه گر می شود.
وی در خصوص تجویز نسخه در طرح پزشک خانواده روستایی، اظهار داشت: باید تلاش شود تا جای ممکن از تجویز نسخه های غیر ضروری به مراجعه کنندگان کاسته شود.
معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، افزود: اختصاص زمان بیشتر تیمهای سلامت طرح پزشک خانواده روستایی به آموزش مردم، موجب پیشرفت قابل توجهی در زمینه سلامت روستائیان خواهد شد.
روش های نگهداری مواد غذایی در سردخانه آموزش داده شد
سرپرست مركز بهداشت شهرستان كهگيلويه گفت: کارشناسان بهداشت محیط و حرفه ای با روش های نگهداری مواد غذایی در سردخانه آشنا شدند.
محمدهاشم طاعتی افزود: هدف از اين کار، آشنایی کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای مراکز بهداشتی، درمانی شهری و روستایی، به عنوان حافظان امنیت سلامت، با روش های نگهداری مواد غذایی در شرایط مختلف بود.
وی نقش کنترل بهداشت مواد غذایی را در ارتقاء سلامت جامعه بسیار موثر دانست و اظهار داشت: در این کارگاه، راههای نفوذ میکروب به مواد غذایی، عوامل موثر در بهداشت غذا مانند ساختمان و ابزار كار، شرايط نگهداري مواد غذايي در انبار و عوامل آلوده كننده این مواد به شرکت کنندگان آموزش داده شد.
سرپرست مركز بهداشت شهرستان كهگيلويه، در خصوص بهداشت فردی و کنترل سلامت دست اندرکاران تهیه مواد غذایی، تصریح کرد: لزوم به کارگیری شیوه های مناسب آموزش این افراد، معاینات ادواری، بررسی عدم ابتلا به بیماری های واگیردار، کنترل رعایت نظافت شخصی و شناسایی افراد ناقل بیماری که ظاهر سالمی دارند، ضروری است.
پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی شهری چرام، آغاز به کار کرد
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، از آغاز به کار اورژانس پیش بیمارستانی شهری چرام خبر داد.
ضیاء رسولی گفت: اورژانس 115 چرام، از ابتدای تاسیس به صورت جاده ای فعالیت می کرد که با تبدیل شدن چرام به شهرستان، از دهه فجر امسال با خدمات بیشتر به صورت پایگاه شهری، کار خود را آغاز کرد.
وی بيان داشت: با ایجاد خط ارتباطی 115 و راه اندازی مرکز پیام اورژانس در پایگاه شهری چرام، هم اکنون سه اپراتور، شش تکنسین فوریتهای پزشکی و یک دستگاَه آمبولانس دراین پایگاه، مشغول به فعالیت شده اند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان، يادآور شد: ساختمان این پایگاه، متعلق به شبکه بهداشت و درمان چرام است.
منبع:اتاق شیشه ای خبر شفاف
تاریخ:91/11/29
مشاهده فایل ضمیمه
بهترین و بدترین آب میوه ها را بشناسید! مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد آب خالص بهترین آب میوه برای بدن است و تمام نیازهای بدن به انواع نوشیدنی ها را تأمین می کند.
عرش نیوز :
به گزارش جهان به نقل از وب ام دی، آب سیب و آب تمشک جزو بهترین آب میوه ها و آب توت فرنگی و آب پرتقال قند و کالری بسیار زیادی دارند.
بررسی ها نشان می دهند؛ شیرهای کم چرب باعث می شوند روند لاغری مان سرعت پیدا کند و پوست ما را درخشان و زیبا می کند.
نوشیدنی های ورزشی و نیروزا تداخل در کار هورمون ها ایجاد می کند و باعث افزایش جدی اضافه وزن در بدن ما نیز می شوند، آب می تواند بهترین انتخاب ورزشکاران به عنوان نوشیدنی در هنگام ورزش کردن باشد.
نوشابه ها بدترین نوع نوشیدنی هستند و نوشیدنی و آب میوه هایی که اسانس نوشابه دارند باعث می شوند تا بی موردترین املاح و مواد وارد بدن ما شوند و بدن انرژی بسیار زیادی باید صرف کند تا آنها را دفع کند.
آب پرتقال که خیلی ها آن را در وعده صبحانه صرف می کنند می تواند باعث افزایش وزن بدن ما شوند و پزشکان توصیه می کنند و مصرف پرتقال و توت فرنگی به جای آب آنها می تواند بسیار سودمندتر از آب آنها باشد.
منبع:عرش نیوز
تاریخ:91/11/29
مشاهده فایل ضمیمه
تاسیس ۱۷ کارخانه دارویی جدید در دستورکار رییس اداره بررسی و ثبت داروی سازمان غذا و دارو از صدور ۹۷۹ فقره پروانه دارویی در طول ۶ ماه گذشته خبر داد و گفت: از این میان ۱۷۵ پروانه مربوط به ساخت داروهای جدید، ۱۴۸ پروانه دارویی اصلاحی و ۶۵۶ پروانه تمدیدی بوده اند.
رییس اداره بررسی و ثبت داروی سازمان غذا و دارو از صدور ۹۷۹ فقره پروانه دارویی در طول ۶ ماه گذشته خبر داد و گفت: از این میان ۱۷۵ پروانه مربوط به ساخت داروهای جدید، ۱۴۸ پروانه دارویی اصلاحی و ۶۵۶ پروانه تمدیدی بوده اند.
دکتر مصطفی کریمی افزود: همچنین از ابتدای امسال تا پایان دی ماه سال جاری با احداث ۱۷ کارخانه دارویی موافقت اصولی صورت پذیرفت و یک مورد آن در مهر ماه امسال پروانه تاسیس نیز دریافته کرده و آماده بهره بردای شده است.
به گفته وی میان احداث کارخانه تولید دارو با کارخانه تولید مواد اولیه دارویی به لحاظ استانداردهای دارویی تفاوت هایی وجود دارد. این استانداردهای دارویی از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده و تحت نظارت قرار می گیرند.
رییس اداره بررسی و ثبت داروی سازمان غذا و دارو افزود: استانداردهای اساسی ما از زمانی که مواد اولیه برای توزیع و سپس تولید منتقل می شوند، آغاز شده و تا زمان بسته بندی و تحویل به بازار ادامه می یابد.
کریمی درباره استانداردهای Gmp دارویی توضیح داد: استانداردهای Gmp یا روش های بهینه تولید، بین المللی بوده و ۱۴ سرفصل دارد که توسط مراکز بین المللی چون غذا و داروی آمریکا، سازمان جهانی بهداشت و ISH (مراکز بین المللی هماهنگ سازی استانداردهای دارویی) تدوین و ابلاغ می شود.
رییس اداره بررسی و ثبت داروی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در واقع می توان گفت استانداردهای Gmp به نوعی در تمام دنیا یکسان است، اما همین مراکز بین المللی با وجود پشت سر گذاشتن مراحل تخصصی کارشناسی تذکر می دهند که این استانداردها، استانداردها کف هستند و هر کشوری بنا به استانداردها و خط مشی های خودش و سیاست های دارویی که دارد می تواند این استانداردها را بومی سازی کرده و به شرکت های دارویی تابعه ابلاغ و بر حسن آنها نظارت کند. ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و استانداردهای Gmp را با توجه به امکانات خود لوکالیزه کرده است.
وی با بیان این که ۱۷ کارخانه دارویی که موافقت اصولی ساخت از سازمان غذا و دارو دریافت کرده اند، گروه های مختلف دارویی را شامل می شوند، گفت: از تولید مواد اولیه دارویی، شیمیایی، بیولوژیک تا محصولات های تک، مجوزهای اولیه احداث کارخانه را دریافت کرده اند. به عنوان مثال از این میان حدود چهار پروانه مربوط به داروهای بیولوژیک بوده است.
کریمی با بیان این که بیشترین اشکال دارویی که پروانه تولید اخذ کرده اند، مربوط به جامدات نظیر قرص و کپسول است، گفت: برخی از این اقلام جزو فرآورده های های تک هستند و برخی با سیستم های نانویی فرموله و به بازار عرضه شده اند.
منبع:آفتاب
تاریخ:91/11/29
مشاهده فایل ضمیمه
دانه های کوچک این گیاه هزاران خاصیت دارد قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: درخت بادام جز نخستین درختانی است که در اواخر زمستان شکوفه می دهد. شکوفه های صورتی آن قبل از برگ ها نمایان می شوند که میوه آنها بادام است. بادام به صورت خام و یا بو داده به عنوان آجیل و انواع شیرینی ها و بیسکوییت ها کاربرد دارد.
زیر پوست قهوه ای بادام خواص بی شماری نهفته است. به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین، مقدار کالری بالا و همچنین اسیدهای چرب بسیار خوب تاثیر قابل توجهی در محافظت از سیستم قلبی عروقی دارد. با این حال بادام سرشار از ویتامین های آنتی اکسیدانی است که از جمله می توان به ویتامین E اشاره کرد.
بادام تلخ
بادام تلخ که میوه ای بسیار تلخ و زهر مانند است میوه درخت بادام وحشی است. این نوع بادام حاوی سمی است که خوردن زیاد آن می تواند مرگ آور باشد. معمولا از روغن این بادام برای تقویت پوست و مو استفاده می شود اما در بعضی انواع شیرینی ها برای طعم دهی خاص مقدار بسیار کمی کاربرد دارد.
بادام؛ میوه ای بسیار پرکالری
بادام شیرین کالری بسیار بالایی دارد چنانکه هر 100 گرم آن 575 کالری دارد. به همین دلیل است که شیرینی بادامی بسیار انرژی زا شناخته می شود و نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. همچنین به همین دلیل بادام در رژیم غذایی گیاهخوران جایگاه ویژه ای دارد. باید گفت که بادام حاوی مقدار بالایی چربی است و 50% آن را روغن تشکیل می دهد. اما در کنار آن منبع غنی از فیبرها،‌ ویتامین ها از جمله ویتامین E، B2،‌ اسید فولیک و مواد معدنی مانند منیزیوم،‌مس، فسفر،‌آهن، روی و... است. از طرفی بادام خشک مقدار زیادی پروتئین های گیاهی است که هر 100 گرم آن 20 گرم پروتئین دارد که با گوش و ماست برابری می کند.
خواص بادام بر سلامتی
روغن بادام به خاطر خواص نرم و مرطوب کنندگی در درمان پوست کاربرد دارد. همچنین به نظر میرسد که در محافظت سیستم قلبی عروقی تاثیر دارد. روغن بادام سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع است که برای سلامتی مفید خواهد بود. همچنین بادام ترکیباتی دارد که باکلسترول مقابله می کند. اما خواص بادام تنها به همین موارد خلاصه نمی شود. این میوه خوشمزه سرشار از ویتامین E است که به بدن کمک می کند تا با التهابات،‌ عوامل سرطان زا و پیری مقابله کند.
مصرف منظم ( حدود 30 گرم در روز) دانه های خوراکی مانند فندق، بادام، گردو و... مقدار کلسترول خون، خطر بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سنگ کیسه صفرا، سرطان روده بزرگ و... را کاهش می دهد.
منبع:قدس آنلاین
تاریخ:1391/11/26
مشاهده فایل ضمیمه
در مورد دردهايتان صحبت نکنيد این هم خبری که به شکل‌های مختلف روان‌شناسان آن را توصیه کرده‌اند: «در مورد اتفاقات منفی حرف نزنید.»
به‌تازگی نتایج یک تحقیق نشان داده است كه صحبت كردن درباره «درد»، آن را شدیدتر می‌كند.
محققان دریافته‌اند كه واژه‌ها و مشورت كردن درباره یك درد جسمی می‌تواند سبب افزایش و تشدید آن شود. دانشمند‌ان آلمانی دریافته‌اند كه ادا كردن واژه‌های مرتبط با تجارب درد سبب بروز واكنشی در بخشی از مغز می‌شود كه درد را در كنترل دارد. به گفته محققان، اگرچه واكنش جسمی فوری بروز نمی‌كند اما شنیدن واژه‌های مربوط به درد قبل از تجربه آن احساس درد را تشدید می‌كند، چون مغز آماده پذیرفتن آن می‌شود.
پروفسور توماس ویز كه سرپرستی این تحقیق را برعهده داشته است، می‌گوید: «نتایج تحقیقات نشان می‌دهد كه واژه‌ها به تنهایی می‌توانند تركیبات درد را در ما فعال كنند. محرك شفاهی نیز بیش از آنچه تاكنون ما تصور می‌كرده‌ایم در این زمینه موثر و مهم هستند.» این تیم تحقیقاتی پس از اسكن‌برداری از مغز 16 داوطلب به این نتایج دست یافته‌اند. از این افراد خواسته شد كه لیستی از واژگان مرتبط با درد و احساسات مثبت و منفی را بخوانند و سپس از مغز آنها اسكن گرفته شد.
منبع:سیمرغ
تاریخ:1391/11/26
مشاهده فایل ضمیمه
جزییات تغییرات طرح پزشک خانواده اعلام شد معاون درمان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با تشریح برخی از جزییات تغییرات برنامه پزشک خانواده گفت: سرانه پزشک خانواده حدود 45 درصد برای سطح یک (خدمات اولیه) و 55 درصد برای سطح دو (خدمات پیشرفته ) افزایش یافته است.
به گزارش قدس انلاین،ˈسرانه پزشک خانواده مبلغی است که به ازای افراد بیمه شده تحت پوشش هرپزشک خانواده به او پرداخت می شود و سرانه پزشک خانواده به ازای هر بیمار امسال ، دو هزار و یکصد تومان بود.
ˈحسن امامی رضویˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: سرانه های پرداختی به پزشکان خانواده، شامل حقوق پزشک ، ماما و هزینه دارو و آزمایش است.
وی تاکید کرد که تفاوت پرداخت در سرانه ها در گذشته به ازای جزء خدمت بود اما در تغییرات اعمال شده به صورت گلوبال (عمومی) پرداخت می شود یعنی ˈخود کنترلیˈ در نظام ارایه خدمات ایجاد خواهد شد.
معاون وزارت بهداشت گفت: در طرح جدید پزشک خانواده به هرحال تا 10 درصد فرانشیز (مبلغی که مردم می پردازند) وجود دارد.
امامی رضوی توضیح داد: طرح های مختلف پزشک خانواده به صورت آزمایشی اجرا می شود، اشکلات هر دو طرح مشخص شده و هرکدام موفق تر بود، اجرایی خواهد شد.
وی یادآورشد که اخذ 10 درصد فرانشیز در حقیقت یک مشوق است؛ هنگامی که فرانشیز نمی گذاریم ، مراجعات بی مورد به پزشکان افزایش می یابد.
معاون وزارت بهداشت گفت: برنامه پزشک خانواده ، بیماران از افراد معلول را شناسایی کرده و حتی اگر بیماران مراجعه نکنند، پزشکان پیگیر وضعیت آنان هستند.
امامی رضوی درباره همکاری بیمه ها با برنامه پزشک خانواده نیز گفت: بیمه ها مایل به همکاری با این برنامه هستند اما اعتباراتشان تامین نشده ؛ بیمه ها کسری اعتبار داشته اند که اگر جبران شود برنامه پزشک خانواده پیش می رود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، عملیات اجرایی برنامه پزشک خانواده امسال برای نخستین بار بطور رسمی در مناطق شهری استان های تهران، فارس، سیستان و بلوچستان و مازندران آغاز شده و به تدریج در همه استان های کشور اجرا خواهد شد.
در برنامه پزشک خانواده، هر پزشک تعدادی خانواده را زیر پوشش خود قرار می دهد و با تشکیل بانک اطلاعاتی الکترونیکی حاوی وضعیت جسمانی و روحی مراجعه کنندگان، مشکلات آنها را پیگیری و با توجه به یافته های موجود، در صورت لزوم آنها را به پزشک متخصص ارجاع می دهد.
طبق اعلام مسوولان وزارت بهداشت، هزینه ویزیت و معاینه های اولیه، همچنین داروها - به جز داروهای بیماری های خاص- در اجرای برنامه پزشک خانواده برای مردم رایگان خواهد بود.
منبع:قدس آنلاین
تاریخ:1391/11/26
مشاهده فایل ضمیمه
خواب رفتگی دست و پا سلامت نیوز : خواب رفتن دست و پا یك شكایت شایع در بین افراد مراجعه كننده است كه در بیشتر موارد علت مشخصی ندارد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ دكتر عبدالرضا ناصر مقدسی، متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه علت خواب رفتگی دست و پا چیست پاسخ داد: خواب رفتن دست و پا یك شكایت شایع در بین افراد مراجعه كننده است كه در بیشتر موارد علت مشخصی ندارد و هیچ مساله پاتولوژیك وجود ندارد.
علل مهم خواب رفتگی دست و پا در افراد چیست؟
اولین مساله در‌ایم امر افزایش قند خون و دیابت است كه می‌تواند موجب اختلال عصبی و حسی در انتهای اندام‌ها می‌شود كه این امر موجب كاهش حس در این نواحی می‌شود.
آیا كم كاری تیروئید در این امر موثر است؟
این بیماری نیز از علل مهم و شایع خواب رفتن دست و پا محسوب می‌شود.
متاسفانه تداوم این امر در برخی از افراد موجب می‌شود تا آنان دچار تردید شوند كه به بیماری‌ام اس مبتلا شده‌اند آیا این موضوع ارتباطی با بیماری‌MS دارد یا خیر؟
متاسافنه این امر موجب شكایت كوتاه مدت مراجعه كنندگان شده است این بدان معناست كه این علایم كوتاه مدت است و پس از بررسی مشخص می‌شود هیچ گونه ارتباطی با این امر ندارد. خواب رفتگی طبیعی می‌تواند پنج الی ۱۰ دقیقه ادامه داشته باشد.
خواب رفتگی دست و پا در چه زمانی می‌تواند موجب نگرانی افراد شود؟
اگر این امر به مدت ۲۴ ساعت ادامه داشت و با گزگز دست و پا همراه بود باید تسط متخصص مربوطه پیگیری و ارتباط آن با‌بیماری MS مشخص شود.
آیا خواب رفتن دست و پا علل ناشایعی نیز دارد كه نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد؟
از جمله عوامل ناشایع می‌توان به عارضه نوروپاتی اشاره نمود كه این عارضه به درگیری مستعد اعصاب‌های محیطی شایع است.
آیا برای درمان تنها از درمان دارویی اسفاده می‌شود و یا نیاز به جراحی نیز وجود دارد؟
سندروم «كارپال تونل» یك بیماری شایع و مهم است كه موجب درگیری عصب «مدین» مچ دست شده و در ‌‌نهایت موجب شب بیداری و گزگز می‌شود كه بر حسب شدت از درمان دارویی استفاده می‌شود البته شایان به ذكر است تنها در این مورد در صورت شدت یافتن به جراحی نیاز می‌شود در غیز این صورت درمان دارویی بهترین روش درمان در خواب رفتگی دست و پا است.
عارضه خواب رفتگی دست و پا در میان جمعیت زنان بیشتر است یا مردان؟
در این خصوص آماری وجود ندارد اما زنان بیش از مردان شكایت خود را اعلام می‌كنند.
منبع:سلامت نیوز
تاریخ:1391/11/26
مشاهده فایل ضمیمه
10 روش تقویت حافظه روان‌شناسان در زمینه بهبود حافظه مطالعات فراوانی كرده‌اند تا بتوانند به دغدغه‌های افرادی كه نگران افت عملكرد حافظه‌شان هستند، پاسخ مناسبی بدهند. ده نكته‌ای كه در ذیل ارائه می‌شود، نتیجه تحقیقات روان‌شناسان است كه می‌تواند حافظه‌تان را تقویت كند.
1ـ توجهتان را بر مواردی كه مطالعه می‌كنید، متمركز كنید.
توجه، یكی از مولفه‌های مهم حافظه است. برای انتقال حافظه از حافظه كوتاه‌مدت به بلندمدت نیاز است كه شما به ‌صورت فعال به اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنید، توجه كنید. سعی كنید در مكانی مطالعه كنید كه چیزهایی مثل تلویزیون،‌ موسیقی و تفریحات دیگر وجود نداشته باشد كه بتواند حواس شما را پرت كند.
2ـ با در نظر گرفتن ساعت‌های منظم برای مطالعه از باشتاب یادگرفتن اجتناب كنید.
به گفته ژورك، روان‌شناس تربیتی، مطالعه در چند جلسه به شما زمان كافی برای پردازش اطلاعات می‌دهد. محققان نشان داده‌اند دانشجویانی كه به صورت منظم مطالعه می‌كنند بهتر از دانشجویانی كه در یك جلسه طولانی و ماراتنی مطالعه می‌كنند، اطلاعات را به خاطر می‌آورند.
3ـ اطلاعات مورد مطالعه را سازماندهی كنید.
سعی كنید مفاهیم و اصطلاحات مشابه را با هم گروه‌بندی كنید یا طرح كلی از یادداشت‌هایتان و آنچه خوانده‌اید داشته باشید تا به گروه‌بندی‌كردن مفاهیم مرتبط كمك كنید.
4ـ از شیوه‌های حفظ‌كردن برای یادآوری اطلاعات استفاده كنید.
شیوه‌های حفظی تكنیكی هستند كه اغلب توسط دانشجویان و دانش‌آموزان برای كمك به یادآوری اطلاعات استفاده می‌شوند. این شیوه صرفا روشی برای یادآوری اطلاعات هستند. برای مثال، ممكن است اصطلاحی كه نیاز دارید یادتان باشد، به یك مورد رایج كه برایتان بسیار آشناست ارتباط دهید. بهترین روش‌های حفظی‌ آنهایی هستند كه از تصویرسازی، شوخی یا ابتكار مثبت استفاده شده باشد.
5ـ‌ اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنید تكرار كنید و آن را برای خودتان شرح دهید.
برای یادآوری اطلاعات نیاز دارید آنچه مطالعه می‌كنید در حافظه بلندمدت‌تان رمزگذاری كنید. یكی از سودمندترین روش‌های رمزگذاری مرور ذهنی مشروح است. یك نمونه از این روش وقتی است كه بخواهید تعریف یك اصطلاح كلیدی را بخوانید، ابتدا تعریف آن اصطلاح را مطالعه كنید و سپس یك توصیف مفصل‌تر از آنچه آن اصطلاح معنی می‌دهد بخوانید. بعد از تكرار این فرآیند در چند دفعه، بهتر می‌توانید اطلاعاتی كه خوانده‌اید به یاد بیاورید.
6ـ اطلاعات جدید را به چیزهایی كه قبلا می‌دانسته‌اید ارتباط دهید.
موقعی كه اطلاعات ناآشنایی را مطالعه می‌كنید، زمانی را صرف این كنید كه چگونه این اطلاعات به چیزهایی كه در حال حاضر می‌دانید ارتباط دارد. با ایجاد روابط بین ایده‌های جدید و ایده‌های قبلی می‌توانید احتمال یادآوری اطلاعاتی كه بتازگی آموخته‌اید، افزایش خیره‌كننده‌ای دهید.
7ـ مفاهیم را تجسم كنید.
بسیاری از افراد معمولا از تصویرسازی اطلاعاتی كه مطالعه می‌كنند سود می‌برند. به شكل‌ها، نمودارها و دیگر طرح‌ها در كتاب یا مقاله‌ای كه مطالعه می‌كنید، توجه كنید. اگر مطلبی كه می‌خوانید اشاره‌های تصویری كه كمكتان كند، نداشته باشد، سعی كنید خودتان شكلی را بكشید. نمودارها یا شكل‌هایی را در حاشیه یادداشت‌تان ترسیم كنید یا از ماژیك‌های برجسته‌كننده در رنگ‌های مختلف استفاده كنید تا بتوانید ایده‌های مرتبط با هم را گروه‌بندی كنید.
8 ـ مفاهیم جدید را با شخص دیگری بیاموزید.
تحقیقات نشان داده‌اند كه خواندن موارد مختلف با صدای بلند به طرز معناداری به یادسپردن آن مواد را افزایش می‌دهد. متخصصان علوم تربیتی و روان‌شناسان همچنین در یافته‌اند دانشجویانی كه واقعامفاهیم جدید را به دیگران یاد می‌دهند فهم‌شان و یادآوری‌شان را افزایش می‌دهند. شما می‌توانید از این رویكرد با آموزش مفاهیم و اطلاعات جدید به یك دوست یا همكلاسی استفاده كنید.
9ـ بر اطلاعات دشوار توجه مضاعف داشته باشید.
آیا تا به حال ملاحظه كرده‌اید چگونه گاهی اوقات در آغاز یا پایان یك فصل، یادآوری اطلاعات ساده‌تر است؟ محققان دریافته‌اند كه نوع اطلاعات می‌تواند در یادآوری آن نقش داشته باشد. هنگام مطالعه اطلاعات دشوار ‌می‌توانید با صرف زمان بیشتری برای تكرار اطلاعات بر آن غلبه كنید. راهكار دیگر دوباره سازماندهی كردن اطلاعات است؛ به صورتی كه برای یادآوری ساده‌تر شود.
10ـ شیوه عادی مطالعه‌تان را تغییر دهید.
روش مهم دیگر برای افزایش یادآوری این است كه گاهی اوقات شیوه مرسوم مطالعه‌تان را تغییر دهید. اگر به مطالعه در یك مكان خاص عادت كرده‌اید، سعی كنید به یك جای دیگر برای مطالعه بروید. اگر در غروب مطالعه می‌كنید، سعی كنید هر صبح چند دقیقه را صرف مرور اطلاعاتی كنید كه شب قبل مطالعه كرده‌اید. با افزودن یك عنصر تازه به دوره‌های مطالعه‌تان می‌توانید سودمندی تلاش‌هایتان را افزایش دهید و به طرز معناداری یادآوری بلندمدت‌تان را ارتقا دهید.
منبع:اتاق شیشه ای خبر شفاف
تاریخ:1391/11/24
مشاهده فایل ضمیمه
افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی نرخ تعرفه های پزشکی معاون پشتیبانی مالی سازمان نظام پزشکی خوزستان با اشاره به اعلام نرخ تعرفه های پزشکی سال ۹۲ از اوایل اسفند ماه، گفت: در تغییر نرخ تعرفه ها باید تنها افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی لحاظ شود.
دکتر نوذر درستان اظهار کرد: اگر بنا باشد تعرفه ها با سرعت افزایش تورم افزایش یابند، نرخ ها باید تا ۳ برابر میزان تعرفه های فعلی تغییر کند که چنین چیزی امکان پذیر نیست و فشار زیادی به مردم وارد می شود، جامعه پزشکی نیز نمی تواند این میزان افزایش تعرفه را تحمل کند.
وی تصریح کرد: در سال های ۸۳ و ۸۴ میزان تعرفه ها در هرسال تنها ۱۰ درصد افزایش می یافت و در برخی مناطق کشور نیز تعرفه ها هیچ افزایشی نداشت و مشکلی هم ایجاد نمی شد ولی امروز نمی توان با این میزان تعرفه کار را ادامه داد.
درستان ادامه داد: با تعرفه های سال ۹۱ نیز مشکل داشتیم و میزان تعیین شده نرخ تعرفه ها نسبت به تورم بسیار پایین بود. برای تعادل تعرفه های ۹۱ هر چه تلاش شد به نتیجه ای نرسید و امیدواریم مشکل تعرفه ها برای سال ۹۲ حل شود.
معاون پشتیبانی مالی سازمان نظام پزشکی خوزستان گفت: افزایش ۲۵ درصدی تعرفه ویزیت مناسب است ولی برای بیمارستان ها و دیگر اماکن درمانی مناسب نیست.
منبع:آفتاب
تاریخ:1391/11/24
مشاهده فایل ضمیمه
مزاحمی در بدن «فرزند دوم من پسری است هفت ساله كه بسیار لاغر است، اصلا از بینی نفس نمی‌كشد. بینی او مشكل دیگری ندارد غیر از این‌كه خلط بینی او بسیار عقب جمع می‌شود و تخلیه آن مشكل است. از غذا نیز متنفر است. از شیرینی و بسیاری از تنقلات هم گریزان است. چه كنم؟» این عبارات را شاید بارها از زبان اطرافیان و والدینی كه كودك زیر هفت‌سال دارند، شنیده باشید. اینها همگی علائم لوزه سوم است.
عضوی از بدن كه بزرگ‌شدن بیش از حد آن بر نیاز كودك به درمان تاكید می‏كند. برای همین است كه متخصصان گوش و حلق و بینی همیشه تاكید می‏كنند اگر كودك شما برای مدت طولانی از راه دهان نفس بكشد، تغییراتی در شكل ظاهری صورت او ایجاد می‏شود كه دیگر قابل درمان و جبران نیست.
لوزه سوم كجاست؟
با این حال خوب است بدانید لوزه سوم یكی از قسمت‏ های سیستم لنفاوی بدن است كه جزو سیستم دفاعی محسوب می‏ شود و محل قرارگیری آن در ناحیه پشت بینی است؛ جایی كه آن را به عنوان حلق بینی نامگذاری می‏ كنیم و در معاینه معمولی قابل رویت نیست.
بزرگی لوزه‏ ها بیماری است؟
اما قضیه از این قرار است كه لوزه‏ها می‏توانند بزرگ شوند. این بزرگی لوزه‏ ها به قدری شایع است و در بچه‏ ها زیاد دیده می ‏شود كه به گفته دكتر محسن نراقی، متخصص گوش و حلق و بینی و رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ، صرف بزرگی آنها را یك بیماری نمی‏دانیم.
این متخصص می‌گوید: بخصوص در كودكان سه‌تا‌شش سال به وفور لوزه سوم بزرگ می‏ شود. این بزرگی لوزه سوم را تنها زمانی بیماری و غیر‏طبیعی تلقی كرده و اقدام به درمان می‏كنیم كه بخواهد موجب علائمی شود و اثرات نامطلوبی بر سلامت بگذارد. به طوری كه بتواند راه تنفسی را هم مسدود كند. این موضوع در افراد مختلف ممكن است با درجات و شدت‌های مختلف رخ دهد.
چرا كار به تنفس دهانی می‏ كشد؟
اما والدینی كه مدام شاهد این هستند كه كودكشان حتی شب‌ها هنگام خواب از دهان نفس می‏كشد، خوب است بدانند به هر حال رشد غیرطبیعی لوزه سوم سوراخ ‏های پشت بینی را تنگ كرده و موجب تنفس دهانی خواهد شد.
این مهم‌ترین علامت بزرگی غیر‏طبیعی لوزه سوم است. به طوری كه به‌عقیده دكتر نراقی نیز وقتی تنفس مشكل پیدا كرد، ممكن است صدادار شود و خرخر در خواب نیز اضافه شود.گاهی این خرخر، والدین را بیشتر نگران می‏كند در صورتی كه حتی اگر خرخر هم وجود نداشته باشد، همین كه تنفس از راه دهان صورت می‏گیرد، یك مورد غیر‏طبیعی است.
قیافه‏ های لوزه سومی
نكته مهم دیگر در كودكان با لوزه سوم بزرگ، این است كه صدایشان اغلب تودماغی می‏شود. تغییرات دیگری هم در این افراد ایجاد می‏ شود به طوری كه به عقیده رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی در دراز‏مدت قیافه این كودكان جوری تغییر می‏ كند كه در اصطلاح پزشكی به آنها قیافه لوزه‏ سومی یا آدنوئید‌فیس می‏ گویند. دهان این كودكان نیز همیشه باز است.لب‏ های بالایشان به طرف بالا برگشته و موجب نمایان‌شدن دندان‏ های جلویی‏شان می‏ شود. روی چشم‏هایشان هم گاهی اوقات كبود است.
لوزه سوم به جنگ همه ارگان‏ها می‏ رود
علاوه بر مشكل تنفسی، لوزه سوم روی سایر قسمت‏های بدن و ارگان‏ها هم تاثیر می‏گذارد. یكی از آنها ارگان‏های مجاور با لوزه سوم است. دكتر نراقی درباره این اختلالات توام با لوزه سوم توضیح می‏ دهد: در این كودكان غدد لنفاوی گردن در ناحیه زاویه فك بزرگ می‏شود كه این حالت در پاسخ به التهاب و عفونت‏های طولانی لوزه‏هاست.
در بسیاری از كودكان نیز تجمع مایع در پشت پرده گوش ایجاد می‌شود. این كودكان همچنین ممكن است مستعد بیماری‏های مكرر گوش‌میانی شوند. مشكل دیگر، بیماری‏های بینی و سینوس‏های اطراف آن است. بینی این كودكان مدام ترشحات چركی دارد. به طوری كه خیلی اوقات والدین مجبورند مدام به آنها آنتی‏بیوتیك بدهند.
به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی، مشكل دیگر اختلالات رشد فك و صورت این كودكان است، بخصوص فك بالا. در این كودكان فك به صورت طبیعی رشد نمی‏كند. به طوری كه مشكل فك بالا به صورت عمیق‌شدن كام بروز می‏ كند. فك بالای این كودكان به صورتی است كه رشد طولی آن صورت كودكان را دراز و كشیده می ‏كند. همچنین این كودكان اختلال جفت‌شدن دندان‏ها را دارند و لثه آنها نیز مشكل پیدا می‏ كند.
لوزه سومی‏ ها بیش ‏فعال و از غذا متنفرند
فراموش نشود كودكان مبتلا بتدریج اشتهای خود‌را از دست خواهند داد. چون كودك به علت تنفس از راه دهان، نمی‏تواند همزمان هم تنفس كند و هم غذا بخورد برای همین كم‌اشتها شده و به دنبال آن كاهش رشد جسمی پیدا می‏ كند.
دكتر نراقی تاكید می‏ كند: همچنین سیستم ایمنی بدن این كودكان چون ضعیف‏تر می‏شود، نسبت به عفونت‏ها حساس‏تر خواهند شد. نكته دیگر اثرات لوزه سوم بر هوش و رشد ذهنی كودكان است. فعالیت ذهنی این كودكان به كاهش اكسیژن هنگام خواب و عفونت‏های مكرر، كم می‏شود به طوری كه آنها معمولا در انجام تكالیف مدرسه و در درسشان عقب‏تر هستند و گاهی مبتلا به بیش ‏فعالی و عدم تمركز نیز می‏ شوند.
علاوه بر همه اینها مساله دیگر اختلال خواب است. این كودكان خوابشان منقطع است. چون هنگام خوابیدن مشكل تنفسی دارند و مجبور می‏شوند شرایط خود را در خواب مدام تغییر دهند. این مساله در كودكان كوچك‏تر عاملی است كه آنها را مستعد شب‏ادراری هم می‏كند. در موارد خیلی شدید حتی این مشكل روی سیستم قلبی عروقی آنها هم می‏ تواند تاثیر بگذارد.
شعار همیشگی: اول پیشگیری
حالا می‏ بینیم لوزه سوم كه ساده و پیش‌پاافتاده به نظر می‏رسد، در صورت بیماری چقدر می‏ تواند عواقب داشته باشد. برای همین است كه متخصصان همیشه پیشگیری را در این اختلال مقدم بر درمان می‏دانند. چون به طور مثال در كودكی كه دچار اختلال رشد فك و صورت شده و دندان‏هایش جفت نمی‏ شود، با بزرگ‌شدن كودك با این كه لوزه سوم از بین می‏رود، ولی آثاری كه در رشد فك و صورت است، به شكل یك یادگار دائمی با او می‏ ماند.
لوزه سوم را چطور تشخیص دهیم؟
دكتر نراقی معتقد است: تشخیص این اختلال خیلی مهم است، چون متاسفانه بزرگی لوزه سوم در بعضی موارد با سایر بیماری‏ ها اشتباه گرفته می‏شود. علائم بزرگی لوزه سوم گرفتگی بینی و ترشحات آن است. كودكی هم كه دچار عفونت‏های سینوسی مزمن است، مهم‌ترین علامتش گرفتگی و ترشح بینی است. این علائم در كودكی هم كه دچار آلرژی مزمن است، دیده می‏شود. بنابراین ما نیاز داریم كه برای افتراق این علائم اقدامات تشخیصی انجام دهیم.
با این اوصاف به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی اولین قدم معاینه ساده است كه شامل معاینه بینی و حلق و گوش می‏ شود. بعد از آن برای این كه دقیقا ارزیابی را كامل كنیم، معاینه دقیق‏تر به كمك آندوسكوپ از راه بینی است.
به این ترتیب تمام مشكلاتی را كه شامل سینوزیت، آلرژی، پولیپ، لوزه سوم و بزرگی شاخك‏ های بینی است می‏توانیم افتراق و تشخیص دهیم. در صورتی كه تشخیص ما بر این بود كه مشكل از لوزه سوم است، در وهله اول بزرگی لوزه سوم را بر حسب میزان بزرگی و بر حسب شدت علائم درجه‏ بندی می‏ كنیم. اگر در كودك علائم تازه شروع شده باشد و مدت زیادی از آن نگذشته باشد، با درمان‏های دارویی شروع می‏ كنیم تا از رشد بیشتر لوزه سوم جلوگیری كنیم. در كودكانی كه علائم خیلی شدید است و مشكلات خیلی جدی در تنفس دارند، در صورتی كه لوزه سوم هم از نظر درجه‏بندی اندازه بزرگی داشته باشد، درمان‏های جراحی برای خارج كردن لوزه سوم لازم است.
درمان بدون تیغ جراحی
البته به گفته دكتر نراقی، گروهی از بچه‏ ها هستند كه ممكن است آنها را با یك روش جدید كه نه دارویی است و نه جراحی، بتوانیم درمان كنیم. در این كودكان ممكن است بتوانیم حجم لوزه سوم را بدون بیهوشی با روش‏هایی مثل استفاده از امواج رادیوفركانس كم كنیم. این كار مزایایی دارد كه مثل عمل جراحی خونریزی ندارد، احتیاجی به بیهوشی هم ندارد. علاوه بر این كه بافت‏های طبیعی هم مشكلی برایشان ایجاد نخواهد شد و استرس كودك هم در مورد جراحی و اتاق عمل از بین خواهد رفت. به این ترتیب تعداد عمل‏های جراحی در مورد لوزه سوم را می‌توانیم به حداقل ممكن برسانیم.
منبع:خبرنانه هفتگی سیمرغ
تاریخ:1391/11/21
مشاهده فایل ضمیمه
تعرفه‌های پزشکی سال ۹۲ اسفند اعلام می‌شود خبرگزاری فارس: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: مراحل کارشناسی تعیین تعرفه‌های خدمات درمانی و تشخیصی سال ۹۲ انجام شده است و با تأکید سرپرست وزارت بهداشت قرار است، این تعرفه‌ها برای اولین بار قبل از شروع سال جدید و در اسفند سال جاری اعلام شود.
حسن امامی رضوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت‌ودرمان فارس افزود: میزان تعرفه‌های خدمات درمانی و تشخیصی سال آینده با کارشناسی بین وزارت بهداشت و بیمه‌ها برای بخش دولتی و با همکاری نمایندگان بیمارستانهای خصوصی برای بخش خصوصی تقریباً مشخص شده است و قرار است با پیگیری سرپرست جدید وزارت بهداشت جلسه شورای عالی بیمه قبل از شروع سال جدید و در اسفند سال جاری تشکیل شود تا تعرفه‌های سال آینده مصوب و اعلام شود.
وی ادامه داد: هنوز نمی‌توانیم میزان دقیق رشد تعرفه‌های پزشکی سال آینده را اعلام کنیم اما با توجه به افزایش هزینه‌ها قاعدتاً میزان رشد تعرفه‌های پزشکی باید متناسب با افزایش هزینه‌ها باشد اما تلاش دولت این است که افزایش تعرفه‌ها به نحوی باشد که پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا نکند و فاصله تعرفه‌های اعلامی با قیمت تمام شده خدمات را دولت جبران کند.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: روز گذشته نیز نمایندگان بیمارستانهای خصوصی در جلسه‌ای با حضور طریقت منفرد، سرپرست وزارت بهداشت شرکت کردند و برای تعیین تعرفه‌های سال آینده تبادل نظر شد و سرپرست وزارت بهداشت قول داد که به زودی و قبل از شروع سال آینده با تشکیل شورای عالی بیمه تعرفه‌های سال آینده تصویب شود.
وی افزود: بنابراین امسال برای اولین بار تعیین تعرفه‌های پزشکی را قبل از تصویب بودجه کشور در مجلس و مستقل از آن در شورای عالی بیمه خدمات درمانی تصویب و اعلام می‌کنیم.
تعرفه‌های خدمات درمانی و تشخیصی هر سال با تأخیر 4 تا 6 ماهه در تابستان هر سال اعلام می‌شود‌. موضوعی که همواره مورد اعتراض جامعه پزشکی و بیمارستانهای کشور است. تعرفه‌های پزشکی امسال نیز خرداد با حدود 20 درصد رشد متوسط نسبت به سال قبل اعلام شد.
منبع:خبرگزاری فارس
تاریخ:18بهمن1391
مشاهده فایل ضمیمه
ظروف ملاميني امكان بروز سنگ كليه را افزایش می دهد قرار دادن غذای داغ در ظروف ملامینی امكان بروز سنگ كليه را افزايش مي‌دهد.
به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه انجمن پزشكي آمريكا، محققان دانشگاه علوم پزشكي در كائوسيونگ، تايوان با بررسي گروهي از افراد كه نوعي سوپ داغ را در يك ظرف ملاميني خوردند و مقايسه آنها با گروه شاهد كه همان سوپ را در ظروف سراميكي خوردند، مشاهده كردند كه ظروف ملاميني به ميزان بيشتري ملامين در ادرار آزاد مي‌كند.
براساس اين گزارش محققان با بررسي نمونه ادرار هر دو گروه مورد مطالعه قبل از خوردن سوپ و سپس 12 ساعت پس از آن افزودند: كساني كه سوپ را در كاسه ملاميني خوردند 35/8 ميكروگرم ملامين دفع كردند و اين در حاليست كه گروهي كه سوپ را در ظروف سراميكي خوردند فقط 35/1 ميكروگرم دفع كردند.
به گفته محققان درست است كه اهميت باليني در سطوح غلظت ملامين هنوز رتبه دهي نشده است اما عواقب ناشي از قرار گرفتن در معرض ملامين در طولاني مدت امري است كه مي‌تواند ايجاد نگراني كند چرا كه تماس ظروف ملاميني با غذاهاي داغ مي‌تواند عاملي براي بروز سنگ كليه در افراد باشد.
گفتني است: يافته‌هاي حاصل از اين مطالعه هنوز هم به تحقيقات بيشتري نياز دارد .
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
تاریخ:17بهمن1391
مشاهده فایل ضمیمه
سرگیجه نشانه سکته مغزی نیست سرگیجه نشانه سکته مغزی نیست، بلكه بيماري مغزي با علامت‌هاي ديگري مانند بيهوشي، فلج قسمتي از بدن، دوبيني و خواب‌رفتگي قسمتي از صورت و دست و پا نيز همراه است.
به گزارش خبرنگار وب دا، دكتر بابک زماني متخصص مغز و اعصاب با بیان این مطلب گفت: سرگيجه، يكي از مهم‌ترين عوامل مراجعه به پزشک و اورژانس است. بيماري سرگيجه عبارت است از توهم حركت، يعني وقتي حركتي وجود ندارد يا زماني كه خود بيمار حركت نمي‌كند، فكر مي‌كند پيرامون او در حال حركت است. سرگيجه‌ زماني‌ بروز مي‌كند كه‌ موازنه‌ و تعادل‌ بدن‌ مختل‌ شود.
وی افزود: بيشتر مردم از سرگيجه مي‌ترسند و نسبت به اين بيماري احساس اضطراب و ترس دارند، به اين دليل فكر مي‌كنند سرگيجه مقدمه سكته مغزي يا يك بيماري مغزي بسيار شديد است. تفاوت بين سرگيجه‌هايي كه از مغز يا از نقاط ديگر بدن سرچشمه مي‌گيرد، در بسياري موارد آسان است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: معمولا سرگيجه به تنهايي از مغز سرچشمه نمي‌گيرد اصولا كساني كه به اورژانس مراجعه مي‌كنند، از اين دسته هستند. سرگيجه در اين افراد، ناشي از مغز نيست، اما اضطراب ناشي از آن باعث تحريك سيستم ايمني بدن، افزايش فشار خون، رنگ‌پريدگي و تپش قلب مي‌شود.
وی خاطرنشان کرد: سرگيجه واقعي با حالت تهوع، استفراغ و نيز اختلال تعادل همراه شود، مي‌تواند نشانه مشكل جدي‌تري باشد كه بايد با مراجعه به پزشك، بررسي و درمان شود.
منبع:پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا
تاریخ:17بهمن1931
مشاهده فایل ضمیمه
تغییر قیمت 33 قلم دارو در تاریخ 14 بهمن ماه بدین وسیله اعلام می گردد که تعداد 33 قلم داروی زیر در تاریخ 14 بهمن ماه دچار تغییر قیمت بوده اند که می توانید قیمت جدید آنها را در بخش "قیمت به روز داروها" مشاهده نمایید :

1- Rituximab
2- DOXEPIN HCL 25MG COATED TAB
3- DOXEPIN HCL 10MG COATED TAB
4- REMIFENTANIL HCL 5MG VIAL
5- REMIFENTANIL HCL 2MG VIAL
6- OLANZAPIN 2.5MG TAB
7- APREPITANT 125/80/80MG TAB
8- TACROLIMUS 0.5MG CAP
9- BOSENTAN 62.5MG TAB
10- VORICONAZOLE 50MG TAB
11- QUETIAPINE 200MG TAB
12- VALGANCICLOVIR 450MG TAB
13- AZITHROMYCIN 200MG/5ML 15ML SUSP
14- APREPITANT 80MG CAP
15- PROPOFOL 2% VIAL
16- FENOFIBRATE 100MG CAP
17- TEMOZOLAMIDE 5MG CAP
18- DEFERASIROX 125MG TAB
19- APREPITANT 125MG CAP
20- CINACALCET 30MG TAB
21- BOSENTAN 125MG TAB
22- NATALIZUMAB 300 AMP
23- VORICONAZOLE 200MG VIAL
24- DEFERIPRONE 500MG EC TAB
25- VORICONAZOLE 200MG TAB
26- DEFERASIROX 500MG TAB
27- DEFERASIROX 250MG TAB
28- PEGINTERFERON ALFA-2B 120MCG VIAL
29- PEGINTERFERON ALFA-2B 80MCG VIAL
30- PEGINTERFERON ALFA-2B 100MCG VIAL
31- AZITHROMYCIN 100MG/5ML 30 ML SUSP
32- PROPOFOL 500MG/50ML VIAL
33- PROPOFOL 200MG/20ML VIAL
مشاهده فایل ضمیمه
اعلام نتایج انتخابات انجمن داروسازان استان خراسان رضوی با توجه به اخبار و اطلاعیه های منتشر شده در وب سایت انجمن داروسازان استان خراسان رضوی ، انتخابات این انجمن در فضایی صمیمانه و منظم در روز جمعه مورخ سیزدهم بهمن ماه 1391 برگزار گردید و اعضاء و بازرسین اصلی و علی البدل جدید این انجمن به شرح زیر انتخاب گردیدند :

اعضای اصلی : دکتر علیرضا شهریاری ، دکتر محمد رضا افخمی ، دکتر یوسف مهرافشان ، دکتر مهدی زحمتکش ، دکتر محمد کوشان ، دکتر مسعود دهستانی و دکتر حسین نجارزاده
علی البدل : دکتر احمد باوفا و دکتر اردلان امامیان
بازرسان اصلی : دکتر حسین میرزاییان و دکتر سیمین دخت نیکنام
علی البدل : دکتر محمد رضا شاهرخی و دکتر نازی ناصری
مشاهده فایل ضمیمه
اسامی کاندیداهای مرحله دوم انتخابات همکاران ارجمند داروساز
با سلام:
نظر به این که قراراست درتاریخ 13/11/91 انتخابات داروسازان خراسان رضوی برای بار دوم برگزار وبراساس ماده 6آیین نامه انتخابات مراتب باید به اطلاع کلیه داروسازان رسانده تا در روز پیش بینی شده وبر اساس ماده11 آیین نامه انتخابات حداقل نصف +یک نفر از مجموعه داروسازان استان در جلسه مجمع عمومی حاضر وهیئت نظارت انتخابات با رای آن ها برگزیده ونهایتا امر انتخابات را به انجام برسانند لذا از همه همکاران محترم تقاضا می شود
1-از تمامی داروسازان دعوت می شود برای شرکت فعال در انتخابات وحصول شرایط لازم پیش بینی شده (50درصد+1)در روز جمعه 13/11/1391 از ساعت 9-14 در محل روز جمعه 13/11/91 از ساعت 9-14 در محل سازمان نظام پزشکی- بلوار سجاد- حامد جنوبی
لازم به یادآوری است جهت اطلاع همکاران :
1- همراه داشتن کارت عضویت در زمان رای گیری الزامی می باشد.
2- وکالت به هیچ عنوان مورد قبول نمی باشد.
3- در این مرحله انتخابات با هر تعداد اعضاء برگزار خواهد شد.
مشاهده فایل ضمیمه