اخبار انجمن فروردین 1392

مخالفت جامعه پزشكی با فارسی نویسی نسخه ها برگزاری همایش سلامت در روزجهانی بهداشت سال 90 با حاشیه‌هایی همراه شد. در این گردهم‌آیی معاون اول رییس جمهور بحث فارسی شدن جواب‌های آزمایش و نسخه‌های پزشکان را مطرح و علت این پیشنهاد را اطلاع مردم از جواب آزمایش خود اعلام کرد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از حمایت ؛ «محمدرضا رحیمی» از وزیر وقت بهداشت «مرضیه وحید دستجردی» خواست این امر را پی‌گیری کند که در همان زمان اقدام‌هایی در این حوزه صورت گرفت و حالا بعد از دوسال دوباره در هفته سلامت، این موضوع سر زبان‌ها افتاد. «محمدمحسن طریقت منفرد» وزیر بهداشت دوروز پیش اعلام کرد که نسخه‌ها را فارسی می‌کنیم. کاری که مورد نقد جامعه پزشکی و البته مورد تایید زبان فارسی دوستان است.
مخالفت با طرحی که نصفه اجرا شد
بعد از گذشت چندماه از درخواست رحیمی، «دستجردی» اعلام کرد که طرح فارسی کردن نسخه‌های پزشکی به‌زودی اجرا و این طرح از فارسی نویسی جواب آزمایش‌ها شروع می‌شود. وی از ترجمه 50 هزار اصطلاح پزشکی خبر ‌داد که این موضوع به عقیده موافقان طرح، احترام به حقوق بیمار و پاسداشت زبان فارسی است. البته در این بین «شهاب الدین صدر» عضو کمیسیون بهداشت و درمان وقت مجلس ، از مخالفان اجرای این طرح بود و گفت: نسخه‌های پزشکی در حقیقت به زبان انگلیسی نوشته نمی‌شود، بلکه در همه‌جای دنیا نسخه با حروف لاتین نوشته می‌شود که ایران هم از این روش پیروی می‌کند.
به گفته وی برای بررسی این موضوع باید سازمان‌های مرتبط جلسه‌های مختلفی برگزار کنند؛ زیرا هنوز نمی‌دانیم که اگر نسخه به زبان فارسی باشد تا چه حد مشکل ایجاد می‌‌کند و اگر بیمار برای طول درمان خود به خارج از کشور مراجعه کند برای ارائه نسخه خود به پزشک با مشکل مواجه می‌شود، در واقع حروف لاتین مخفف و علایم اختصاری است و نوشتن نسخه‌های فارسی امکانپذیر نیست. این نقد از سوی وزیر بهداشت پاسخ داده شده است، «محمدمحسن طریقت منفرد» گفت: خوشبختانه با پیشرفت پزشکی کشور، نیازی به دریافت خدمات از خارج نداریم و نسخه‌های فارسی مشکلی را ایجاد نمی‌کند البته باید بررسی‌های کارشناسی در این زمینه شود.
وی بر این باور است که اجرا شدن این طرح با موانع کارشناسی مواجه است و گفت: در کل از اجرای طرح فارسی شدن نسخه‌ها و پاسخ آزمایش‌ها که به صورت دستور ابلاغ شده ابایی ندارم اما باید آخرین مراحل کارشناسی را پیگیری کنیم و سپس اقدام‌های لازم را انجام دهیم.
اما این استدلال رییس سابق نظام پزشکی را قانع نکرد و شهاب الدین صدر تاکید کرد: رییس سازمان نظام پزشکی در راس قرار دارد. وی در این باره گفت تاکید می‌کند: برای حفظ زبان فارسی باید اقدام های دیگری انجام دهیم که در این زمینه فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد. وی افزود: نسخه پزشکی که کار تخصصی است که در همه‌جای دنیا متداول است. این جدال‌ها در سال 90 ایجاد شده و مسئولان وقت نظرات خود را در مورد این موضوع مطرح کردند و به تدریج به فراموشی سپرده شد معلوم نیست به چه دلیل دوباره از سر گرفته شده است.
تعابیر غلط از نسخه‌های پزشکی فارسی
«دکتر سعید دادعلی» متخصص جراحی ستون فقرات در گفت‌وگو با «حمایت» درباره فارسی نوشتن نسخه‌ها گفت: در ایران مردم اطلاعات پزشکی کاملی ندارند بنابراین فارسی نوشتن نسخه‌ها وپاسخ آزمایش‌ها ممکن است تعابیر غلط را برای بیمار تداعی کند همچنین در ایران پزشک با توجه به شخصیت و توان بیمار، میزان بیماری را برای وی توضیح می‌دهد گاهی لازم نیست بیمار اندازه وخامت حال‌ خود را بداند. او تاکید کرد: در همه دنیا نسخه‌ها لاتین نوشته می‌شود و این موضوع امری طبیعی است اجرا کردن خط فارسی در نسخه‌ها ما را از استانداردهای بین‌المللی دور می‌کند.
نظام سلامت به آزمون و خطا نیازی ندارد
«سولماز پیری» متخصص زنان و زایمان نیز در این باره به «حمایت» گفت: فارسی نویسی نسخه‌ها به دلیل اطلاع‌رسانی بیماری به مریض مطرح شده که به نظر من موضوع مهمی نیست زیرا این وظیفه مطلع کردن بیمار از وضع خود، وظیفه پزشک است و پزشکان می‌توانند بیمار را نسبت به مریضی خود مطلع کنند.
وی ادامه داد: فارسی نویسی نسخه‌ها به طور حتم میزان اشتباه را بالا می‌برد. در این میان دوباره باید دوره‌های خط خوانی وخط نویسی برای دکترها و البته متولیان داروخانه ها برگزار کرد که وقت و هزینه‌های زیادی را از نظام پزشکی و انجمن داروسازان از بین می‌برد. نظام سلامت کشور ما در موقعیتی قرار ندارد که اجرایی شدن این طرح‌‌‌‌ها، در حد آزمون و خطا مشکلی برایش ایجاد نکند.
منبع:سلامت نیوز
تاریخ:92/01/26
مشاهده فایل ضمیمه
هفته سلامت از ۱۸ فروردین آغاز می‌شود به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محمدحسن طریقت منفرد جمعه 16 فروردین به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه، درباره اهمیت و جایگاه سلامت، نقش همکاری‌های بین بخشی در ارتقای سلامت جامعه، مهمترین اولویت‌های کاری وزارت بهداشت در سال 92 به‌ویژه اجرای سراسری برنامه پزشک خانواده، در جمع نمازگزاران تهرانی سخنرانی می‌کند.
بنابراین گزارش، محور اصلی سخنرانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره «فشارخون بالا» ‌که موضوع شعار امسال سازمان جهانی بهداشت است، خواهد بود.
منبع:خبرگزاری برنا
تاریخ:1392/01/14
مشاهده فایل ضمیمه
انجمن پزشکان عمومی رسما آغاز به کار کرد سلامت نیوز :بالاخره پس از 8 ماه تاخیر در اعلام و تایید رسمی نتایج انتخابات 23 تیرماه انجمن پزشکان عمومی، با دستور رسیدگی ویژه از سوی دکتر طریقت منفرد وزیر جدید بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین روزهای سال گذشته، نتایج انتخابات از سوی کمیسیون انجمن‏های علمی گروه پزشکی این وزارتخانه اعلام شد و هیات مدیره جدید انجمن پزشکان عمومی رسما آغاز به کار کرد.
به گزارش سلامت نیوز در نخستین جلسه رسمی هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی، دکتر عباس کامیابی به عنوان رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران تعیین شد. همچنین در این جلسه دکتر عزت‏اله گل علیزاده به عنوان نایب رئیس، دکتر شهریار خاقانی به عنوان دبیر و دکتر ملیحه کیانفر به عنوان خزانه دار انتخاب شدند.
هیات مدیره انجمن پس از پایان این نشست با صدور بیانیه‏ای آمادگی خود را برای همکاری با تمامی دستگاه‌های مرتبط با نظام سلامت و سایر تشکل‌های علمی و صنفی اعلام و از همه همکاران پزشک عمومی در سراسر کشور درخواست همکاری کرد.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
«سرانجام پس از گذشت ۸ ماه از انتخابات پرشور انجمن پزشکان عمومی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دستور وزیر محترم، جناب آقای دکتر طریقت منفرد، صحت آن را تایید و بی‌اعتنایی به آرای پزشکان عمومی در دوره‌ی وزیر سابق را جبران و احقاق حق کرد. اگرچه نبودن نام یکی از منتخبین دارای رای بالای جامعه‌ی پزشکان عمومی در فهرست اعضای تایید شده‌، موجب محرومیت هیات مدیره از حضور یکی از فعالین صنفی کشور است و هر چند که تاخیر در اعلام نتایج، فرصتی طولانی را از نظام سلامت کشور گرفته است، ولی خردمندی و قاطعیت وزیر محترم در وضعیتی که جایگاه پزشکان عمومی نامطلوب و توجه به خواست‌های آنان در اوج کم‌التفاتی است، شایان حق‌شناسی و سپاسگزاری است.
هیات مدیره‌ی جدید انجمن به‌عنوان نماینده‌ی پزشکان عمومی کشور و به‌منظور پیگیری انبوه مطالبات همکاران و شرکت فعالانه در اصلاح نظام سلامت، اینک تقارن شروع فعالیت خود با آغاز سال نو را به فال نیک می‌گیرد و ضمن سپاس صمیمانه از حضور و پشتیبانی تمامی همکاران شرکت کننده در انتخابات تاریخی ۲۳ تیرماه ۱۳۹۱، بر موارد زیر تاکید می‌کنند:
- اعتقاد راسخ داریم که انجمن پزشکان عمومی متعلق به همه‌ی همکاران شاغل در تمامی بخش‌های دولتی و غیردولتی است و وجود پشتوانه‌ی حداکثری از اعضا مسلماً در تحقق اهداف انجمن موثر خواهد بود. از این رو از همه‌ی همکاران غیرعضو دعوت می‌شود با مراجعه به شعب انجمن در تمامی نقاط کشور به صفوف اعضای انجمن بپیوندند و در شهرهای فاقد شعبه با هماهنگی هیات مدیره‌ی مرکزی به تشکیل شعبه همت گمارند.
- هیات مدیره‌ی منتخب ضمن ارج نهادن به فعالیت موسسین، اعضای هیات مدیره‌های پیشین و کلیه‌ی شعب انجمن، استمرار همکاری و هم‌اندیشی تمامی این عزیزان را خالصانه درخواست می‌کند و از سایر همکاران فهیم تقاضا دارد گوشه‌ای از وقت، اندیشه و مهارت خود را برای خانواده صنفی خویش به اشتراک گذارند.
- آشفتگی حاکم بر نظام سلامت سبب شده که در پاسخگویی به نیازهای مردم ناکارآمد عمل کند و در نتیجه فرصت ارایه‌ی خدمات مناسب نیز از جامعه‌ی پزشکی کشور گرفته شود. انجمن پزشکان عمومی اصلاح این نظام را نیازمند کار‌شناسی، هماهنگی و همکاری تمامی نیرو‌ها و نهادهای تصمیم‌گیر و موثر در آن می‌داند و به‌عنوان نماینده‌ی گسترده‌ترین بخش جامعه‌ی پزشکی، آمادگی خود را برای همکاری با تمامی دستگاه‌های مرتبط با نظام سلامت و سایر تشکل‌های علمی و صنفی اعلام می‌کند.
- نظام سلامت با محوریت پزشک خانواده و استقرار نظام ارجاع، یکی از راه‌های اصلی برون‌رفت از آشفتگی موجود است، اما طرح‌های پیشین نیاز به اصلاحاتی دارد تا در اجرا موفق شود؛ اصلاحاتی که هم حقوق اساسی مردم را در تامین سلامت تضمین کند و هم اجازه دهد جامعه‌ی پزشکی بدون دغدغه به ارایه‌ی خدمات کیفی بپردازد. تجربه‌ی چند سال اخیر ثابت کرده است که موفقیت این برنامه‌ی ملی در گرو همکاری کار‌شناسانه‌ی تمامی نهادهای تصمیم‌گیر و نیروهای موثر درنظام سلامت است و این انجمن نیز به سهم خویش آمادگی خود را برای شرکت در اصلاح و سپس اجرای این طرح ملی اعلام می‌دارد.
در پایان ضمن آرزوی توفیق و تبریک سال نو خدمت مردم عزیز، همکاران و خدمتگزاران نظام سلامت، تندرستی و بهروزی را برای تمامی این عزیزان در پناه ذات احدیت خواهانیم.
منبع:سلامت نیوز
تاریخ:1392/01/14
مشاهده فایل ضمیمه